Sayfa 6/40 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon
Arama sonucu : 320 madde; 41 - 48 arası.

Konu: KLKIM - Kalekim Kimya

Bunu anlamak çok zor olmasa gerek. Teorik eşleşmeleri işlemler gibi düşünebilirsiniz. Bireysel yatırımcı tavan fiyattan alım talimatı giriyor. Tavandaki alım miktarı karsilanirsa daha aşağıdaki emirler işleme girer. Tüm emirler tamamlandıktan sonra ortalama fiyat bulunur ve o fiyattan arz olur. E bireysel yatırımcılara hisse alabilirim diye tavan fiyattan arza katılıyor ( zorunlu olarak) haliyle en yüksek fiyattan arz olacaktır.
    Fakat kurumsallaşma satışlar pazarlık usulü veya iskontolu olur mu onu bilemem.

SM-N980F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yazdığım hiçbir şeyi önemseyip dikkate almayın. Kafam iyidir

2. Tamam işte bu anlattığınız durum izahnamede nerede, hangi cümle veya cümleler ile anlatılmış. Onu merak ediyorum.

Alıntı Originally Posted by sprite07 Yazıyı Oku
    Tamam işte bu anlattığınız durum izahnamede nerede, hangi cümle veya cümleler ile anlatılmış. Onu merak ediyorum.
    Bunun anlaşılmasına gerek yok ki. Izahnamede de yazacagini sanmıyorum. Tek fiyat olmayan aralar bu şekilde olur. Sabah seans öncesi teorik eşleşme gibi aynı.

Yazdığım hiçbir şeyi önemseyip dikkate almayın. Kafam iyidir

4.  Alıntı Originally Posted by xhalukx Yazıyı Oku
    Bunu anlamak çok zor olmasa gerek. Teorik eşleşmeleri işlemler gibi düşünebilirsiniz. Bireysel yatırımcı tavan fiyattan alım talimatı giriyor. Tavandaki alım miktarı karsilanirsa daha aşağıdaki emirler işleme girer. Tüm emirler tamamlandıktan sonra ortalama fiyat bulunur ve o fiyattan arz olur. E bireysel yatırımcılara hisse alabilirim diye tavan fiyattan arza katılıyor ( zorunlu olarak) haliyle en yüksek fiyattan arz olacaktır.
    Fakat kurumsallaşma satışlar pazarlık usulü veya iskontolu olur mu onu bilemem.

pazarlığa gerek yok kurumsallar taban fiyattan emir girebildiği zaman yeter açılışta ayden gibi -6 ytd

5. Hissenin işlem göreceği fiyat, SPK tarafından tutanak altına alınır. Belirlenen kesin fiyat üzerinden yapılır işlemler. Bu konuda SPK yönergelerine bakabilirsiniz. Ayrıca izahnamede bu belirtilmez.Bizim bilmemiz gereken şey halka arzda iskonto oranıdır. Şayet kurum çalışanları için iskonto belirlendiyse bunların satışı nedeniyle düşüş riski olur.
    Şirketin web sitesindeki izahnameyi indirip okumanızı önermekteyim.
    Ayrıca halka arzda fiyat belirleme yöntemleri vardır. İşte sabit fiytat, taban-tavan fiyat.... Bu yöntemler SPK mevzuatına göre uygulanmak zorundadır.

Kimseye al, alma demiyorum. Firmanın web sitesinde çok detaylı veriler var. Arsa alırken nasıl ki araştırıyorsanız araştırın. Kendi kararınızı kendiniz verin.
    YTD

6.  Alıntı Originally Posted by xhalukx Yazıyı Oku
    Şu dönemde sizce bu mümkün mü sayın timsah?

Mümkün olup olmadığı konusunda yazmıyorum. Vurgulamak istediğim noktayı izah edemedim sanırım. Ky kendisi en üst fiyattan girince en üst fiyattan alacağını ve kurumsallara daha ucuz satılacağını sanıyor.

7. Kale grubuna inandığım için talep girişimi yaptım ziraat yatırımda talep sırası 30bini geçmiş. Uzun vade de temettü yatırımcılarının ilgilisi çekecek hisselerden olacağını düşünüyorum. Şirkete ve yatırımcılarına hayırlısı olsun.

8. İlk işlem gününde fiyatın arz fiyatının altına düşmesi üzerine;

Zararına kim satar ki sorusu akıllara geliyor ve sonrasında tabi ki kimse satmaz cevabı kendi kendine veriliyor.

Buradan hareketle de halka arzda kurumsal yatırımcılara düşük fiyattan satış yapıldığı ve satanların kurumsal yatırımcılar olduğu algısı oluşuyor.

Bu, ilk bakışta mantıklı bir çıkarımmış gibi gelmekle birlikte, tamamen varsayıma dayalı ve doğru bilgiden uzak bir düşüncedir.

Ancak gerçekte olan, bireysel olsun kurumsal olsun arz fiyatının altında satış yapanların o an için zararına işlem yapmalarıdır.

Bu basit gerçeği kabul etmeyip, temelsiz varsayım ve düşüncelerle kandırıldığını veya ayrımcılık yapıldığını düşünenlere naçizane tavsiyem, biraz aklı selim ve mantıklı davranarak doğru ve gerçek bilgiye/veriye uluşmak için çok az da olsa gayret göstermeleridir.

Diğer türlü sadece para değil huzurlarını da kaybedebilirler ki bence bu para kaybetmekten daha önemlidir.

Saygılar...
    Yazdıklarım küçük bir yatırımcının görüş ve düşünceleri olup, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Sayfa 6/40 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •