Sayfa 16/67 İlkİlk ... 614151617182666 ... SonSon
Arama sonucu : 530 madde; 121 - 128 arası.

Konu: MERCN - Mercan Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.

1. Satış gelirleri düzenli artıyor doğru ama işletme kâr üretemiyor 6 aydır taşıyorum bence son gelen bilanço çok iç açıcı değil

2. Yani fiyat kazanc gercegi yansitmiyormu diyorsun....
     Alıntı Originally Posted by tesviyeci Yazıyı Oku
    Satış gelirleri düzenli artıyor doğru ama işletme kâr üretemiyor 6 aydır taşıyorum bence son gelen bilanço çok iç açıcı değil

3. Halka arzdan kasaya 160 mly para girdi borçlar azalacağına hala artıyor ulan patron müsveddesi halka arz etmeseydin bu sirket batardı ışık ökte bu kağıt pirimlenmezse senin analistliğine de...

4. Evet yansıtmıyor gyo şirketlerinin değerlemesi gibi 235 milyon hasılat 90 milyon kar olur mu

5. Bilanço etkileyici ve başarılı. Bu konunun tartışılması benim açımdan yersiz. Asıl dikkat edilmesi gerek şirket yönetimi güvenilir mi? Önce bu konuda kendilerini ispatlaması gerekecektir. Karlılığın artması petrol fiyatına duyarlı ürünlerinin değerinin artması ile ilgili. Stoklarını arttırmış olması ürünlerine talebin artacağını ve hammadde fiyat artışlarına karşı kendini güvene almak istemesinden kaynaklanıyor düşüncesindeyim.

SPK lisanslı bir kurucu ortak çok görmeye alıştığım bir durum değil. Borsacı bir patron değil de sadece işine odaklanmış patron tercih edilen bir durumdur. Bence izlenmesi gereken ve istikbal vadeden bir şirket.

45 ülkeye sattıkları ürün ve ar ge çalışmaları olumlu bir imaj içeriyor.

Yatırımcılarına bol kazançlar dilerim.

6.  Alıntı Originally Posted by tesviyeci Yazıyı Oku
    Evet yansıtmıyor gyo şirketlerinin değerlemesi gibi 235 milyon hasılat 90 milyon kar olur mu
    Hammadde alış maliyetleri çok çok düşük bu yüzden dolayı böyle. İlk çeyrek ve ikici çeyrektede böyle ciddi karlar göreceğiz. Ytd

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by tesviyeci Yazıyı Oku
    Evet yansıtmıyor gyo şirketlerinin değerlemesi gibi 235 milyon hasılat 90 milyon kar olur mu
    Geçen yıl aynı 4Ç 95.339 olan hasılat bu sene 235.130a yükselmiş. Brüt kar 22.995ten 71.291e yükselmiş. Net Esas Faaliyet Karı 3.948den 57.396ya yükselmiş. Geçen sene sonu kasadaki 18.165 olan nakit 55.744e yükselmiş. Menkul Kıymetler (Eurobond, FonTL, Döviz Fon, Tahvil, Bono) sıfıra yakınken bu sene sonu 55.905e çıkmış. Tüm bu satış büyümesine karşın borçları 173.182den 207.885e yükselmiş ki bunun 187.664lük kısmı TL olarak bu enflasyon ortamında %9-22,5 aralığında bir faizle. 4Ç karlılığının 87.000 gelmesinde Esas Faaliyet dışı etki olarak Yatırım Faaliyetlerinden Gelirler kısmındaki Gayrimenkul değer artışı 16.000 pozitif etkirken Menkul kıymet alış ve satış kısmındaki 2.300 negatif etkiden bahsedebiliriz, net 14.000 pozitif etki kabul edilebilir burda. Finans gelirleri çeyrek bazda 18.000 bir pozitif etkide bulunmuş. Ertelenmiş Vergi Geliri de 5.000 pozitif etki etmiş. Kur artışı ve gayrimenkul fiyatlarındaki artışlar reel birer varlık artışı olsa da bunlardan ve ertelenmiş vergi gelirinden arındıralım çeyreği, 18+14+5= 37 milyon. 87 milyon net çeyreklik kardan direk düşelim kaldı 50 milyon TL. Finansal araçlardan kaynaklanan risklerin niteliği ve düzeyi bölümünde döviz kuru duyarlılık analizi tablosunda dövizdeki yukarı hareketlenmelerden olumsuz etkilenmediği (olumlu etkilendiği) belirtilmiş. Kur ve hammade fiyatlarının bu çeyrekteki durumunu düşününce hasılatın da bir miktar artması beklenebilir içinde bulunduğumuz çeyrek için. Brüt kar marjının biraz bozulması durumunda bile 40 milyon çeyreklik net kar elde etmesi sürpriz olmaz sanırım ki geçen yıl 1Ç bu rakam 13.774 olmuş. Bu çeyrekteki brüt kar marjı muhafaza edilirse zaten çok daha iyi olur. Bu sene için ihracat kısmını güçlendirmeye çalışsa iyi olacak gibi, forumda Rusyanın devre dışı kalmasının pazarda bir açık oluşturabileceğini okudum fakat araştırmadım, bilgi sahibi değilim. Borsada yeni olması ve şirkete yabancı olmam sebebiyle portföyümün küçük bir kısmı ile alım yaptım, 1Ç bilançosunu görüp kendi açımdan durumu tekrar değerlendireceğim.

8. Tabi küçük şirketlerde her türlü sürpriz ve risk ihtimali de daha fazla oluyor, gözönünde bulundurulması gereken bir konu. Zamanla bazı şeyler daha belirginleşecektir.

Sayfa 16/67 İlkİlk ... 614151617182666 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •