Sayfa 1/67 1231151 ... SonSon
Arama sonucu : 530 madde; 1 - 8 arası.

Konu: MERCN - Mercan Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.

MERCN - Mercan Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

2. Hoş geldin aramıza.

3. Şirket tarafından açıklanan izahnamenin detaylarına göre çıkarılmış sermayesinin 45.000.000 TL’den 65.000.000 TL’ye çıkarılması nedeniyle artırılacak 20.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı planlanmaktadır.
    Halka arz sonrası çıkarılmış sermayesine oranı %30,77 olacaktır.
    Talep gelmesi durumunda ek satış planlanmamaktadır.

4. İzahnameye göre halka arzın EŞİT DAĞITIM şeklinde olması planlanmaktadır.

Taslak izahnamenin detaylarına göre halka arzda satışa aracılık edecek olan kurumun A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş olduğu görülüyor. Aracılık sözleşmesi hakkında bilgi kısmında, “Şirket ile payların halka arzını gerçekleştirecek yetkili kuruluş olan A1 Capital arasında 1.03.2021 tarihli “Halka Arza Aracılık ve Satış Sözleşmesi†imzalanmıştır ifadesi yer almakta.

5. İzahnamede açıkça EŞİT DAĞITIM olacağı yazmasa da, nihai arz fiyatına eşit ve üzerindeki tüm emirlere dağıtım yapılacağı ibaresinden hareketle eşit dağıtım olacağı çıkarımını yapabiliriz.

Sermaye artırımı yoluyla çıkarılacak 20.000.000 lot hisse, 8,81-10,46 fiyat aralığından talep toplanarak borsada satış yöntemiyle arz edilecek.

Halka arzda ortak satışı ve ek satış durumu yok. Arz sonrasında halka açıklık oranı %30,77 olacak.
    Ortak satışı olmaması bence olumlu.

Şirket, halka arzdan gelen kaynağın %40'ını işletme sermayesine ekleyerek kendisinin ve bağlı ortaklıklarının stoklarını güçlendirecek. %30'luk kısmı ile ise tesis ve depo alanı yatırımı yapacak. %30 kısmı ile de kısa vadeli borçlarını ödeyecek.

Halka arz öncesi 1,64 olan pay başına defter değeri arz tavan fiyattan sonuçlanırsa 4,22'ye çıkacak ve 10,46 fiyatla PD/DD oranı 2,47 olacak.

Halka arz sonrasında fiyat istikrarı işlemleri planlanmamış ve hisse geri alımı gibi bir taahhüt bulunmuyor.
    Buna karşın, şirket ve ortaklar tarafından 1 yıl süreyle dolaşımdaki hisse miktarını arttıracak her hangi bir işlem yapılmayacağı taahhüt edilmiş.

Kendi adıma kaba hatlarıyla değerlendirdiğimde denemeye değer bulduğum bir halka arz.

10,46 TL tavan fiyattan sonuçlandığını düşünürsek halka arz büyüklüğü 209.200.000 TL olacak.

400.000 kişinin katıldığını varsaydığımızda da kişi başı 523 TL'lik yani 50 lot hisse düşüyor.

A1 Capital hakkındaki olumsuz algı bir çekince olarak karşımda dursa da katılmayı planlıyorum.

Şirkete ve katılanlara hayırlı bir arz olması dileklerimle.

Cümleten bol kazançlar.
    Yazdıklarım küçük bir yatırımcının görüş ve düşünceleri olup, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

6. Talep toplama tarihi bellimi

M2003J15SC cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. A1 ve ky iki harfliler uzak durun ;)

8. Ben Bu Halka Arzlara Sosyal Sorumluluk Projesi Olarak Bakıyorum

Alıntı Originally Posted by garajack Yazıyı Oku
    A1 ve ky iki harfliler uzak durun ;)
    Aydem'in yatırım yapılacak bir firma olmadığını biliyordum ama kendi çapımda yüklü talepte bulundum. Çünkü halka arz başarısız olsa idi çatı şirketi Bereket enerji yapılandırdığı 6 milyar dolar borcunu ödemekte acze düşecekti, bankacılık sistemi sıkıntıya girecekti. Hala tehdit geçmiş değil, altı ay sonra bedelli sermaye artırımını da başarı ile tamamlarsa inşallah tehdit tamamen bertaraf edilmiş olur.
    Mercan Kimya'nın finansalları da çok iyi değil, halka açılmaya mecbur kaldıkları ortada, inşallah halka arzdan gelecek parayı çar çur etmezler ve şirket düze çıkar. Bu halka arzada başlıkta belirttiğim neden dolayısıyla katılıcam inşallah başarılı bir halka arz olur.

Sayfa 1/67 1231151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •