Şubat 2024'de en çok okunan 3 yazı Eğer gözden kaçırdıysanız, bu üç içeriği açıklamalarda.

1- TradingView Topluluğunun En Popüler İndikatörü: 86,905 Kişinin Favorisi Squeeze Momentum İndikatörünün nasıl kullanıldığını 2 adımda öğrenin.

2- Bitcoin NVT Golden Cross Verisi Potansiyel Bir Düzeltmeye İşaret Ediyor: NVT GC'de 2.2 Puan Neden Önemli?

3- TradingView’de hangi 2 metrik/gösterge ile yatırım stratejinizi geliştirebilirsiniz (ücretsiz)?

TradingView Topluluğunun En Popüler İndikatörü: 86,905 Kişinin Favorisi Squeeze Momentum İndikatörünün nasıl kullanıldığını 2 adımda öğrenin.

TradingView “Wizardâ€larından LazyBear’in kodladığı Squueze Momentum İndikatörü trend dönüşümlerini yakalamak için oldukça başarılı bir araç.

İndikatör Ekleme

TradingView’in en popüler indikatörüne erişmek düşündüğünüzden daha kolay.

Trend Dönüşümlerini Yakalamak

Her hangi bir enstrümanın süper grafiğini açın. Ardından “göstergeler†menüsüne tıklayın ve “topluluk komut dosyalarını†seçin. Karşısına çıkan ekranda “en iyi†menüsüne tıklayın. İlk sırada yer alan “Squeeze Momentum Indicatorâ€u seçin. Hepsi bu.

Bu indikatör, John Carter'ın "Mastering The Trade" kitabının 11. bölümünde tartışılan "TTM Sıkışma" volatilite göstergesinin bir türevidir.

Orta çizgideki siyah çarpılar, piyasanın bir sıkışmaya (Bollinger Bantları Keltner Kanalı içinde) yeni girdiğini gösterir. Bu, düşük volatiliteyi ve piyasanın patlayıcı bir harekete (yukarı veya aşağı) hazırlandığını işaret eder. Bu da bize bir trend dönüşümünün yakında olduğuna işaret eder.

SONUÇ

John Carter, kitabında siyah çarpıdan sonraki ilk gri çarpıya kadar beklemeyi ve momentumun yönünde pozisyon almayı önerir (örneğin, momentum değeri sıfırdan yüksekse, uzun pozisyon alın).

Momentum değiştiğinde (artış veya azalış - renk değişimine göre) pozisyondan çıkın.

Yazarın sınırlı deneyimine göre, iyi giriş noktalarını kaçırmamak için ADX/WaveTrend gibi ek bir göstergeye ihtiyaç vardır. John Carter basit bir momentum göstergesi kullanırken, LazyBear histogramı çizmek için farklı bir yöntem (linreg tabanlı) kullanmıştır.