Sayfa 13/74 İlkİlk ... 311121314152363 ... SonSon
Arama sonucu : 586 madde; 97 - 104 arası.

Konu: Serbest Yatırım Fonları I

1.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    denemelik EUZ euro fon aldım ,euro ,ile işlem gören . tl işlem goren + getirirken ,euro olan -0,15 getirmiş .ilginç
    euro/$ bazinda degerler bir gun oncesinin TCMB 15:30 kuru ile hesaplaniyor sanirim. aslinda serbest doviz fonlarin mutlak degeri doviz, Tefasta ertesi gun gordugumuz 1 gun oncesinin kur fiyati ile TL fiyatlaniyor.

2.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    denemelik EUZ euro fon aldım ,euro ,ile işlem gören . tl işlem goren + getirirken ,euro olan -0,15 getirmiş .ilginç
    Hesap kolay aslında. EUZ TL payları dün 0,40 getirmiş, Euro payları ise -0,15. Tüm merkez bankası gösterge kuruna bakarsanız Euro tam 0.55 artmış.
    Fonun TL ve Euro payları arasındaki fark, Euro'nun o günkü değer artışına denk geliyor.

Euro kurunun dramatik değişebileceği günlerde fonun TL ve Euro paylarının fiyat değişimleri arasında da bu dramatik fark aynen oluşacaktır.
    Son düzenleme : eusebio; 19-10-2021 saat: 21:27. Sebep: ekleme

anladıgım kadarıyla euro pay -0,15 genel olarak euro nu diger para birimlere karşı deger degişmesi..dogrumu ?

4.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    anladıgım kadarıyla euro pay -0,15 genel olarak euro nu diger para birimlere karşı deger degişmesi..dogrumu ?
    fonun toplam euro olarak degerenin degisim miktari. Eurobondlar tutan fonlarda gunluk -%0.15 lik kayip meydana gelmis. Eurtry arttigi icin Tl olarak fiyat artmis.

Eurobond tutan fonlar CDS degisiminden etkileniyor. CDS artarsa fondaki Eurobondlarin degeri disiyor dolayisi ile fonun degeri yabanci para cinsinden dusuyor. (Ne eurobondu tutuyorsa, $ bazli veya Euro bazli)

5. buda benim tuttugum excel serbest fonlar icin. son 1 ayda CDS %10 civari degisti. Doviz fonlari tuttuklari fonlarin ortalama uzunluklarina gore eksi deger yazdilar.

serbestdoviz.jpg

euro ile alım yapacagım euz dısında fon oneriniz varmı ?

7.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    EUZ dışında Tefaş' açık Euro pay satan sadece MJL - MÜKAFAT PORTFOY AKTİF SERBEST (DÖVİZ-AVRO) FON var.
    MJL günlük değil, haftada bir kez fiyat açıklıyor. Cuma idi galiba.

Bir de son portföy dağlımlarında EUZ'de tamamen hazine kağıtları varken, MJL'de ağırlık Aktifbank bonolarındaydı diye aklımda kalmış.

8.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    euro icin tefasta islem goren 2 fon var sanirim. zaten hazine eurobondlarda cogunlukla dolar bazli borclaniyor.
    o yuzden fon fiyat degerlemesinin yanina birde eurusd kur carpani geliyor,
    Ben $ eurobond fon veya direk eurobond kendisini almayi tercih ediyorum.

Sayfa 13/74 İlkİlk ... 311121314152363 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •