Sayfa 15/73 İlkİlk ... 513141516172565 ... SonSon
Arama sonucu : 584 madde; 113 - 120 arası.

Konu: Serbest Yatırım Fonları I

1. NBZ'nin takip ettiğim borçlanma araçları bazlı dolar fonlar içinde en iyi getiriye sahip olan olduğunu düşünüyorum.
    Tabi, son dönemde kur krizi nedeni ile neredeyse tüm dolar paylı fonlar zarar yazmakta. NBZ bu halde de benim takip ettiklerim arasında en iyisi.

EUZ için ise sadece bir alternatifi var, Euro fon olarak. O alternatifle (Mükafat'ın fonu) getirisi kafa kafaya ama içeriği bence daha iyi; Mükafat son baktığımda ağırlıklı Aktifbank senetlerini doldurmuştu.

EUZ'nin son dört ay Euro performası şöyle:
    Clipboard01.jpg

3,5 ayda Euro cinsinden ekside, ama piyasa azıcık düzelse, hemen toparlayabileceğine inanıyorum.

2 side var bende mukafat daha iyi

3.  Alıntı Originally Posted by Byccx Yazıyı Oku
    Çıkmak istediğinde size dolar ile mi tl ile mi ödeme yapıyorlar
    Nasıl yani, tabii ki TL. TL ile alınan fonlar bunlar. TEFAS'ta işlem gören fonlar arasında dolar ile alınan fon yok diye biliyorum ben. Ama nitelikli yatırımcı olarak dolar ile de alabilirsiniz bazı fonlari

M2006C3MG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. TEFAS'a açık Euro işlem yapılabilen üçüncü serbest fon 7 Ocak'ta işleme başlamış. YVG kodlu YAPI KREDİ PORTFÖY SARIYER SERBEST (DÖVİZ-AVRO) FON.

Henüz YVG ile ilgili ortada bir veri olmasa da; EuroEUZ ve MJL'ye üçüncü alternatifin gelmesi güzel oldu.

5.  Alıntı Originally Posted by eusebio Yazıyı Oku
    TEFAS'a açık Euro işlem yapılabilen üçüncü serbest fon 7 Ocak'ta işleme başlamış. YVG kodlu YAPI KREDİ PORTFÖY SARIYER SERBEST (DÖVİZ-AVRO) FON.

Henüz YVG ile ilgili ortada bir veri olmasa da; EuroEUZ ve MJL'ye üçüncü alternatifin gelmesi güzel oldu.
    6 aylık dönemde
    euro % 52 değer kazanmış.
    EUZ %51,8
    MJL %54,8 yapmış.
    Bunlardan bir de kardan %10 stopaj kesilecek.

O yüzden bu fonlar euro kuruna göre anlamlı bir getiri elde edememişler.

6. Merhabalar dostlar.
    Eurobond dolar bazlı
    GPC-GAS-ODS-YDZ fon alan varmı bu formda
    Memnunlarmı acaba getirisinden.

7. IOG - İş Portföy Gümüş Serbest Fon hakkında birkaç kelam etmek istiyorum. Bu fon, ilk gümüş fonu olarak çıktı, neredeyse 1,5 sene önce. Arkasından da dört tane gümüş fonu rakibi geldi, rakiplerinin hiçbiri serbest fon değil.

Stopaj indirimi ile tüm rakiplerinde stopaj oranı 0 iken, IOG, serbest fon olması nedeni ile stopaj %10.

Aşağıdaki tabloda 10.02.2022 itibarı ile bu beş fonun TEFAS'a göre getiri karşılaştırması mevcut. Stopaj avantajı haricinde dahi tüm rakipleri tüm vadelerde IOG'yi geçiyorlar, stopaj da eklendiğinde fark bence dramatik oluyor.

Bu başarısızlığın nedenini İyiGelir kanalındaki yayında İş Portföy Yetkilisine sormaya çalıştığımda, "aynı temada fonlar üç aşağı beş yukarı benzer getiriler getirir" gibi bir yanıt verdi ama adına serbest fon eklemiş olan bir tematik fonun; serbest olmayan tüm temadaşlarına sürekli geçiliyor olmasını açıklamadı.

Portföyümün %15'ini oluşturan IOG'yi önümüzdeki haftadan itibaren aşamalı olarak YZG ve GUM'a geçirme kararına vardım kendi adıma.
    Attached Images Attached Images

Dostlar selamlar bende geldim araniza, nitelikli yatirimci onayi verdim. Amacim usd birikimlerime mevduatta alamadigimiz getirileri almak orta uzun vadeli yatirimciyim, elbette biliyorum ki serbest fon larda yuzde 10 stopaj mevcuttur.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 15/73 İlkİlk ... 513141516172565 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •