Sayfa 91/99 İlkİlk ... 41818990919293 ... SonSon
Arama sonucu : 786 madde; 721 - 728 arası.

Konu: VBTYZ - VBT Yazılım A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by yolcuuu Yazıyı Oku
    Hissedeki günlükcü ve bilanço primcisi kişiler bugün sabah sert çıkış yapmış gibi kâr marjı yüzde 12 olmuş...bakalım ilk ceyrekte kasaya son işlerin parasi gelecek mi
    bunlar bir şekilde yansımaya başlayacaktır...yazılım sektörü eskimez kokmaz..eninde sonunda ederini bulan bir sektör..çağımızın olmazsa olmaz sektörü....yeter ki patronlar biraz dürüst olsun...tek çekincem patrondur..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. Selamlar, topikte yazan pek yok, bir selam verip ben de fikrimi belirteyim. Yıl sonu finansalları fena değil bana göre. Atılan KAPlardaki işlerin gelir tablosuna yansıması biraz zaman alacak gibi (muhtemelen ilk çeyrekte gelecek). Bununla beraber bu işlerin katkısı bilançodan belli oluyor.

Pasifte "Müşteri Sözleşmelerinden Doğan Yükümlülükler" hesabındaki 455 milyonun bu işlerden kaynaklandığını ve bu yıl satışlara yansıyacağını düşünüyorum. Bu hesabı devam eden sözleşmeler kapsamında alınan avanslar, aktifte "Peşin Ödenmiş Giderler" hesabındaki 448 milyonun ise bu işlere ait maliyetler olduğunu tahmin ediyorum. 2022 yılı satışı olan 613 milyon ile 455 milyonu karşılaştırınca 2023 için güzel bir başlangıç gibi geliyor. Donanım kurulumu işlerinin kârı herhalde daha düşüktür, yine de karlılığa da kayda değer bir katkısı olacaktır bu işlerin.

30.09 ile 31.12'yi bilanço olarak karşılaştırınca kasada fazladan 140 milyon olduğu görülüyor (Nakitler 237 milyona ulaşmış), 2021 yılsonuna göre ise nakitler neredeyse aynı seviyede. Burada herhalde alınan işlerin ödemelerine bağlı olarak kış aylarında nakitlerin artmasını sağlayacak bir mevsimsellik söz konusu.

Olumlu görülebilecek bir başka nokta ise 30.09.2022'de gelir tablosuna yansıtılan araştırma geliştirme gideri 23 milyon iken yılsonunda bu rakam 33'e yükselmiş, yani son çeyrekte 10 milyon liralık fazladan bir ar-ge gideri söz konusu olmuş, buna rağmen 3. çeyrek ile 4. çeyreği karşılaştırınca ciro düşerken kâr rakamının arttığı görülüyor. Buna dikkat çekmemin sebebi faaliyetleri içerisinde düzenli ar-ge harcaması yapan şirketler bu giderleri ya aktifte gördüğünüz araştırma geliştirme giderleri hesabında aktifleştirirler, böylece gelir tablosuna yansıtmamış olurlar, dolayısıyla dönem kârı daha yüksek çıkar. Ya da direkt olarak gelir tablosuna yansıtırlar. Henüz bütünüyle ciroya dönmemiş, devam eden yazılım projeleri için aktifleştirme yapmak gerekse de şahsen mümkün olduğunca bu giderlerin gelir tablosunda görünmesini, ilerde sürpriz çıkarmamasını tercih ederim, bu nedenle son çeyrekte aktifteki ar-ge giderlerinin aynı seviyede kalması olumlu.

YTD

Alıntı Originally Posted by Soymantı Yazıyı Oku
    Selamlar, topikte yazan pek yok, bir selam verip ben de fikrimi belirteyim. Yıl sonu finansalları fena değil bana göre. Atılan KAPlardaki işlerin gelir tablosuna yansıması biraz zaman alacak gibi (muhtemelen ilk çeyrekte gelecek). Bununla beraber bu işlerin katkısı bilançodan belli oluyor.

Pasifte "Müşteri Sözleşmelerinden Doğan Yükümlülükler" hesabındaki 455 milyonun bu işlerden kaynaklandığını ve bu yıl satışlara yansıyacağını düşünüyorum. Bu hesabı devam eden sözleşmeler kapsamında alınan avanslar, aktifte "Peşin Ödenmiş Giderler" hesabındaki 448 milyonun ise bu işlere ait maliyetler olduğunu tahmin ediyorum. 2022 yılı satışı olan 613 milyon ile 455 milyonu karşılaştırınca 2023 için güzel bir başlangıç gibi geliyor. Donanım kurulumu işlerinin kârı herhalde daha düşüktür, yine de karlılığa da kayda değer bir katkısı olacaktır bu işlerin.

30.09 ile 31.12'yi bilanço olarak karşılaştırınca kasada fazladan 140 milyon olduğu görülüyor (Nakitler 237 milyona ulaşmış), 2021 yılsonuna göre ise nakitler neredeyse aynı seviyede. Burada herhalde alınan işlerin ödemelerine bağlı olarak kış aylarında nakitlerin artmasını sağlayacak bir mevsimsellik söz konusu.

Olumlu görülebilecek bir başka nokta ise 30.09.2022'de gelir tablosuna yansıtılan araştırma geliştirme gideri 23 milyon iken yılsonunda bu rakam 33'e yükselmiş, yani son çeyrekte 10 milyon liralık fazladan bir ar-ge gideri söz konusu olmuş, buna rağmen 3. çeyrek ile 4. çeyreği karşılaştırınca ciro düşerken kâr rakamının arttığı görülüyor. Buna dikkat çekmemin sebebi faaliyetleri içerisinde düzenli ar-ge harcaması yapan şirketler bu giderleri ya aktifte gördüğünüz araştırma geliştirme giderleri hesabında aktifleştirirler, böylece gelir tablosuna yansıtmamış olurlar, dolayısıyla dönem kârı daha yüksek çıkar. Ya da direkt olarak gelir tablosuna yansıtırlar. Henüz bütünüyle ciroya dönmemiş, devam eden yazılım projeleri için aktifleştirme yapmak gerekse de şahsen mümkün olduğunca bu giderlerin gelir tablosunda görünmesini, ilerde sürpriz çıkarmamasını tercih ederim, bu nedenle son çeyrekte aktifteki ar-ge giderlerinin aynı seviyede kalması olumlu.

YTD
    Yani sonuç hocam

4. Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından 09.03.2023 tarihinde şirket merkezinde yapılmış olan toplantı sonucunda,

Şirketimiz tarafından Sermaye Piyasası Kurulu'nun II.14.1 sayılı "Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği" uyarınca hazırlanan ve Kavram Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş tarafından bağımsız denetimden geçmiş 01.01.2022-31.12.2022 hesap dönemine ait konsolide finansal tablolarımıza göre vergi sonrası 75.257.592 TL, Türk Ticaret Kanunu ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun (VUK) ilgili hükümleri çerçevesinde düzenlenen bireysel finansal tablolarımıza göre vergi sonrası 94.542.895 TL. net kâr elde edilmiştir.

Şirketimizin kar dağıtım politikası çerçevesinde;

i.Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun kâr dağıtımı ile ilgili düzenlemeleri ve kararları çerçevesinde hesaplanan net dağıtılabilir karın; brüt 19.500.000.-TL'lik (nominal değeri 1 TL'lik pay başına brüt 0,75-TL, çıkarılmış sermaye üzerinden brüt % 75) kısmının nakit kar payı olarak ortaklara dağıtılması,

ii.Türk Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca - 2.499.939 TL genel kanuni yedek akçe ayrılması,

iii. Kalan karın Olağanüstü Yedek Akçe olarak ayrılması,

konularında Yönetim Kurulu'muza yetki verilmesi hususunun Olağan Genel Kurul toplantısında pay sahiplerinin onayına sunulmak üzere teklif edilmesine,

Toplantıda hazır bulunan üyelerin oybirliğiyle karar verilmiştir

5. Nakit Kar Payı Ödeme Zaman Aralığı
    Nakit Kar Payı Hak Kullanımının Başlayabileceği İlk Tarih (Teklif Edilen)
    Nakit Kar Payı Hak Kullanımının Başlayabileceği Son Tarih (Teklif Edilen)
    Nakit Kar Payı Hak Kullanımının Başlayabileceği İlk Tarih (Genel Kurulca Onaylanan)
    Nakit Kar Payı Hak Kullanımının Başlayabileceği Son Tarih (Genel Kurulca Onaylanan)
    02.05.2023
    30.06.2023

6. Firmaların temettü konusunda çok dikkatli davrandığı bu zamanda idare eder bir rakam gibi.0.675 kuruş

7. amerikadaki banka kurtarma olayı ile ilgili güzel ve açıklayıcı bir videoya rastladım...uzman dostumuz FED in önümüzdeki toplantıda en fazla 25 baz puan artırabileceğini bundan sonra faiz artışının olmayacağını söylüyor...

çünkü amerikada bir çok banka devlet tahvili almış...faizler yükseldikçe bu tahvillerden zarar yazıyorlar...zarar yazmaları demek tüm bankacılık sisteminin tehtid altına girmesi demek...o yüzden de FED de faiz artışlarının sonuna gelindi..bu yüzden coin ler ve altın fiyatları yukarı çıkıyor...

buraya ilk gelip yorum yaptığımda da fed in faiz artışlarının sonlarına geldiğini sadece kodamanlara pozisyon almaları için zaman tanıdıklarını söylemiştim...o veya bu bahane ile bu gerçekleşiyor dostlar...önümüzdeki süreçte piyasada dolar bollaşacak demir çeliğin de içinde olduğu emtialar değerlenecek...borsalarda da çok geri kalmış teknoloji ve yazılım hisseleri ekstradan değerlenecek...

https://www.youtube.com/watch?v=GspY6ykztP0
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

8. kekocum bu nasıl bır hısse boyle:=),,işleme gıren lot 50 bın,,hacım 2 mılyon..buralar dıp olmalı artık...vah kı vah..vbt sen bu halleremı dusecektın..22 tl den ılk almış ıyı de kazanmıştık..çok zaman geçtı sen buyudun ama hısse fıyatın süründü,,yazık
    Burada yer alan paylaşımlar asla yatırım tavsiyesi değildir.Bu spk mevzuatına gore suç teşkil eder.Kişisel goruslerimdir.....Sadece beni bağlar...
    " Borsa baştan sona pişmanlıktır. Aldım pişmanım, sattım yine pişmanım."

Sayfa 91/99 İlkİlk ... 41818990919293 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •