Sayfa 133/135 İlkİlk ... 3383123131132133134135 SonSon
Arama sonucu : 1079 madde; 1,057 - 1,064 arası.

Konu: Metastock la ilgili herşey

1. Yurtdışı hisse senetlerinin verilerini metastock programına nasıl cekebilirim. Türkiye'de msdownloader kullanarak alıyorum

Redmi Note 9S cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Arkadaşlar metastock formatında özellikle unicode veri lazım . içeriğinde 1 adet hisse olsada olur eski olsada olur.
    Burada atıp tuttuğum yazıp çizdiğim hiç bir şey yatırım tavsiyesi değildir.
    Borsada öğrendiğim tek şey SAkının, SAkındırın...

Alıntı Originally Posted by yesil bursa Yazıyı Oku
    Yurtdışı hisse senetlerinin verilerini metastock programına nasıl cekebilirim. Türkiye'de msdownloader kullanarak alıyorum

Öyle birşey yok...

MetaStock 18 Real Time programını satın almak ya da kiralamak zorundasınız. Sadece A.B.D. borsalarında işlem yapacaksanız aylık 165 dolar veri paketine abone olmak zorundasınız. Eğer anlık olarak verileri programda görmek istiyorum derseniz de ek olarak 13 dolar daha ödemeniz gerekmekte. MetaStock 3 aylık kira 100 dolar civarında. Ömür boyu kullanım hakkı ise yaklaşık 1200 dolar. En dikkat etmeniz gereken nokta ise elinizdeki yedeklerin (Explorer, Expert Advisor v.b.) import edilememesi. Ya da ben yapamadım.

Eğer işler yolunda giderse bu aşamadan sonra yurt dışı işlem yapabileceğiniz bir banka ya da aracı kurumda yurt dışı hesabı açtırmanız gerekecek. Minimum 1000 dolara hesap açılıyor diye biliyorum. Oradan hisse alış satış emri verebilirsiniz. Ama bizim matriksin yaptığı gibi hisselerin derinliğini gösteren ya da buna benzer bir hizmet veren yabancı ya da yerli kuruluş var mı bilmiyorum. Garanti bankasının bir uygulaması var ama kurmadığım için bilmiyorum. Garanti BBVA I-Trader

MetaStock R/T 18'i test etmiş birisi olarak şunu söylemeliyim. Real Time veri izlemede sorun yok çok akıcı ama iş Explorere gelince tıkanıp kalıyorsunuz. Ben BIST'teki 500 küsür hisseyi off-line 5 dakika civarında tarıyorken MS 18 R/T'de yerine göre 3000-4000 senedi (NASDAQ) 45 dakika ve üzeri zamanda tarıyorum. Kesinlikle senet seçimi yapılıp daha sonra analiz edilmeli. NASDAQ'da kendi template'lerim ve kodlarımı test etme imkanım oldu. Sonuç verimli değildi ve hatta başarısızdı. İstediğim formasyonları yakalayamadım. Bunda fiyat adımlarının rolü olduğunu düşünüyorum. Sebep ne olursa olsun yıllardır aklımda olan yurt dışı özellikle A.B.D. ve NASDAQ'da işlem yapma hayalim ve merakım yok oldu.

MetaStock için sentiment indikatörünü yazabilecek birisi var mı?

Alıntı Originally Posted by BJK Coccinella Yazıyı Oku
    MetaStock için sentiment indikatörünü yazabilecek birisi var mı?
    https://twitter.com/DonKisot_BIST1/s...40921455583385

Teşekkür ederim DonKisot abi

6.  Alıntı Originally Posted by yesil bursa Yazıyı Oku
    Yurtdışı hisse senetlerinin verilerini metastock programına nasıl cekebilirim. Türkiye'de msdownloader kullanarak alıyorum

1 sene olmuş gerçi ama olsun, yeni fark ettim.

Sn Yeşil Bursa, Sn BJK Coccinella,

Küresel Ponzi topiğinde tarif etmiştim bunu gerçi ama, sanırım pek fark edilmedi.

Şu linkten;
    https://stooq.com/db/h/

İlgilendiğiniz piyasa verilerini, -ki sizin için US sanırım, toplu halde CSV/ASCII formatında, gün, saat, 5 dk.lık olarak ayrı ayrı sıkıştırılmış olarak indirin. Bir klasöre açın. Sol alttaki klasör yapısında ama şöyle olsun 'C:\Stooq\data', bu önemli, \data nın altında da üç klasör olacak, 5 min, daily, hourly. (Yoksa klasörler birbirine girer, dönüşüm işi çorba olur. İç içe ekstra klasör de olmasın.)

Şu linkte tarif edildiği gibi,
    https://stooq.com/db/i/

MS Downloader'den ilk metastock formatına dönüşüm işini yapın, bu biraz uzun sürecek, muhtemelen geceden bilgisayarı açık bırakın, sabaha kadar sürer, başlattığınızda kilitlendi sanıp, sağı solu tıklamayın. (İlk klasör yapınız yanlışsa, dönüştürürken karmakarışık olur, dikkat.)

Bittiğinde, indirdiğiniz datalar metastock formatında bu sefer C:\Stooq\data klasöründen C:\data klasörü içine 5, h, D ayrı ayrı klasörlerde hazır olacak. Ama bunu ayrı ayrı yapacaksınız, misal önce C:Stooq\data\5 min den, C:\data\5 min 'e, sonra hourly den hourly klasörüne, en son daily den daily'e, ayarlar da ona göre Options'tan değişecek misal Intraday seçip, altta 5 min yapılacak, 5 dk.lık çevrilirken, 60 min yapılacak sonra, günlük için gerek yok, daily seçmek yeterli MS Downloader ayarlarında. Her defasında kaynak 'Source' ve hedef klasöre dikkat, hedef klasörü boş olarak elle yaratın.

C:\data\daily deki mesela, daily klasörünü elle yaratacaksınız, ayarlardan. (Bu linkteki tarifte, bunlara gerek yok gibi anlatılmış, ama ben parça parça önce daily, sonra hourly, sonra 5 min, diye sırayla tek tek dönüştürün diye anlatıyorum.)

Artık güncelleme işi kaldı, ilk defa güncellemede şu linkten;
    https://stooq.com/db/

Sol alttan hepsine tik koyup, sağ alttan hepsini indireceksiniz, ve ilk dönüşüm işinde olduğu gibi, CSV/ASCII formatında indirip, dönüştürerek güncelleyeceksiniz. (Topluca indirmişseniz, source ve target klasörleri \data olacak, ayrı ayrıysa da \daily den \daily e olacak, buna da dikkat)

Artık hepsi güncel, her gün sonu, veya günde 1-2 defa parça parça yayınlanıyor, misal sadece o esnada 5 dk.lığını güncelleyebilirsiniz, akşam tekrar tüm gün periyotları güncelleyebilirsiniz.

US borsa verileri çok fazla, bunları kendi içinde de ayıklamak yok, yani hepsini indireceksiniz, 11.000 küsur hisse/ETF, ilk dönüşüm epey uzun sürecek. Sadece günlüğünü indirmek, evet bu işi hafifletir, orası size kalmış.

Alttan misal Makro klasörü var, onun içinde Türkiye ile ilgili temel ekonomik veriler var, World klasöründe, 61 tane ülke endeksi, para piyasası veya döviz çiftleri var, gibi gibi...Onları da aynı şekilde klasör yapısına dikkat edip indirebilirsiniz.

Sadece US klasörünü seçerseniz şunlar var;

Bundan daha kapsamlı, ve sürekli güncellenen, bir defada problemsiz indirilen dünya borsaları verisi yok, varsa da görmedim.

Bunda temel sorun, ilk dönüştürme, ve ilk güncelleme, uzun sürüyor ve iki kez ikaz ettim, klasör yapısını düzgün yapmazsanız tekrar baştan yapmalısınız, ondan sonrası çok kullanışlı ve çok kolay, her gün sonu güncellerseniz hiç sorun olmaz, veya son güncelleme nerede kalmışsa, o günden itibaren indirip güncellemelisiniz. Bunda da gün atlamayın, sonra fark edemezsiniz, günceller geçer, arada eksik gün saat kalır, grafiğe bakınca da pek gözle anlaşılmayabilir.

Kolay gelsin.

p.s: İlk denemeyi sadece hu/hungary için indirip sadece günlük periyotta misal yapabilirsiniz, 58 tane enstrüman var, kısa sürer, dönüştürme ve klasör yapısı nasıl olmalıdırı, MS Downloader kullanmayı keşfedersiniz bu şekilde. Sonra 11.000 enstrümana girişirsiniz.

Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    1 sene olmuş gerçi ama olsun, yeni fark ettim.

Sn Yeşil Bursa, Sn BJK Coccinella,

Küresel Ponzi topiğinde tarif etmiştim bunu gerçi ama, sanırım pek fark edilmedi.

Şu linkten;
    https://stooq.com/db/h/

İlgilendiğiniz piyasa verilerini, -ki sizin için US sanırım, toplu halde CSV/ASCII formatında, gün, saat, 5 dk.lık olarak ayrı ayrı sıkıştırılmış olarak indirin. Bir klasöre açın. Sol alttaki klasör yapısında ama şöyle olsun 'C:\Stooq\data', bu önemli, \data nın altında da üç klasör olacak, 5 min, daily, hourly. (Yoksa klasörler birbirine girer, dönüşüm işi çorba olur. İç içe ekstra klasör de olmasın.)

Şu linkte tarif edildiği gibi,
    https://stooq.com/db/i/

MS Downloader'den ilk metastock formatına dönüşüm işini yapın, bu biraz uzun sürecek, muhtemelen geceden bilgisayarı açık bırakın, sabaha kadar sürer, başlattığınızda kilitlendi sanıp, sağı solu tıklamayın. (İlk klasör yapınız yanlışsa, dönüştürürken karmakarışık olur, dikkat.)

Bittiğinde, indirdiğiniz datalar metastock formatında bu sefer C:\Stooq\data klasöründen C:\data klasörü içine 5, h, D ayrı ayrı klasörlerde hazır olacak. Ama bunu ayrı ayrı yapacaksınız, misal önce C:Stooq\data\5 min den, C:\data\5 min 'e, sonra hourly den hourly klasörüne, en son daily den daily'e, ayarlar da ona göre Options'tan değişecek misal Intraday seçip, altta 5 min yapılacak, 5 dk.lık çevrilirken, 60 min yapılacak sonra, günlük için gerek yok, daily seçmek yeterli MS Downloader ayarlarında. Her defasında kaynak 'Source' ve hedef klasöre dikkat, hedef klasörü boş olarak elle yaratın.

C:\data\daily deki mesela, daily klasörünü elle yaratacaksınız, ayarlardan. (Bu linkteki tarifte, bunlara gerek yok gibi anlatılmış, ama ben parça parça önce daily, sonra hourly, sonra 5 min, diye sırayla tek tek dönüştürün diye anlatıyorum.)

Artık güncelleme işi kaldı, ilk defa güncellemede şu linkten;
    https://stooq.com/db/

Sol alttan hepsine tik koyup, sağ alttan hepsini indireceksiniz, ve ilk dönüşüm işinde olduğu gibi, CSV/ASCII formatında indirip, dönüştürerek güncelleyeceksiniz. (Topluca indirmişseniz, source ve target klasörleri \data olacak, ayrı ayrıysa da \daily den \daily e olacak, buna da dikkat)

Artık hepsi güncel, her gün sonu, veya günde 1-2 defa parça parça yayınlanıyor, misal sadece o esnada 5 dk.lığını güncelleyebilirsiniz, akşam tekrar tüm gün periyotları güncelleyebilirsiniz.

US borsa verileri çok fazla, bunları kendi içinde de ayıklamak yok, yani hepsini indireceksiniz, 11.000 küsur hisse/ETF, ilk dönüşüm epey uzun sürecek. Sadece günlüğünü indirmek, evet bu işi hafifletir, orası size kalmış.

Alttan misal Makro klasörü var, onun içinde Türkiye ile ilgili temel ekonomik veriler var, World klasöründe, 61 tane ülke endeksi, para piyasası veya döviz çiftleri var, gibi gibi...Onları da aynı şekilde klasör yapısına dikkat edip indirebilirsiniz.

Sadece US klasörünü seçerseniz şunlar var;

Bundan daha kapsamlı, ve sürekli güncellenen, bir defada problemsiz indirilen dünya borsaları verisi yok, varsa da görmedim.

Bunda temel sorun, ilk dönüştürme, ve ilk güncelleme, uzun sürüyor ve iki kez ikaz ettim, klasör yapısını düzgün yapmazsanız tekrar baştan yapmalısınız, ondan sonrası çok kullanışlı ve çok kolay, her gün sonu güncellerseniz hiç sorun olmaz, veya son güncelleme nerede kalmışsa, o günden itibaren indirip güncellemelisiniz. Bunda da gün atlamayın, sonra fark edemezsiniz, günceller geçer, arada eksik gün saat kalır, grafiğe bakınca da pek gözle anlaşılmayabilir.

Kolay gelsin.

p.s: İlk denemeyi sadece hu/hungary için indirip sadece günlük periyotta misal yapabilirsiniz, 58 tane enstrüman var, kısa sürer, dönüştürme ve klasör yapısı nasıl olmalıdırı, MS Downloader kullanmayı keşfedersiniz bu şekilde. Sonra 11.000 enstrümana girişirsiniz.
    Benim bunlardan haberim yoktu Sayın Achiles. Elinize emeğinize sağlık. Boş bir zamanda uğraşmak lazım. Çok teşekkür ederim.

8.  Alıntı Originally Posted by BJK Coccinella Yazıyı Oku
    Benim bunlardan haberim yoktu Sayın Achiles. Elinize emeğinize sağlık. Boş bir zamanda uğraşmak lazım. Çok teşekkür ederim.
    Eyvallah Sn BJK Coccinella, aynen boş bir zamanda uğraşın, ilk dönüştürme bir gece sabaha kadar sürmüştü bende. hu/hungary ile deneme yapın önce, klasör yapısı can sıkabilir. Kolay gelsin.

Sayfa 133/135 İlkİlk ... 3383123131132133134135 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •