Sayfa 67/165 İlkİlk ... 1757656667686977117 ... SonSon
Arama sonucu : 1320 madde; 529 - 536 arası.

Konu: ARCLK - Arçelik A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by freedım Yazıyı Oku
    Peki aklıma gelen bir soru da şu bu kadar büyüme dünya liderleri arasına giren firmanın piyasa dolaşımı sürekli azaldı acaba koç borsadan çıkarmayı düşünüyor olabilir mi
    ilerde 10 usd ye yabanciya vermek icin olamaz mi? Yabanci ulkedeki makro gerekcelerle yzak duruyor ya da satista, endiseleri azalinca kactan alirlar arceliği?

Dikkat çeken baska bir nokta: kap bilgilendirmesine gore şirket dovizle borclanma hazirliginda. Koç yoneticileri, dahi beyaz yaka, gecen 2 yil TL borclandi kur nerelere gitti, simdi ruzgari tersten bekliyor. Kendi sirketine yatirima da devam ediyor. bu sirketleri boyle bir zeminde, covid disinda 2 ayda yuzde 70 eriyen tl ile, celik-plastik tarihi zirvelerindeyken batirmadan zarar ettirmeden hatta kar ettirerek yonetenler yanilirsa bizim yanilmamiz cok mu? Bu arkadaslar yanilirsa biz de yanilalim

2. tamamen benim tahminim hiç bir duyumum yok. yurt dışı 1 milyarlık tahvil ihracı muhtemel bir satınalma(amerika pazarına yönelik) hazırlık amacı taşıyor olabilir. dediğim gibi benimki tahmin buna dayanarak yatırım yapmayın, tavsiye değil.

3.  Alıntı Originally Posted by muratti35 Yazıyı Oku
    tamamen benim tahminim hiç bir duyumum yok. yurt dışı 1 milyarlık tahvil ihracı muhtemel bir satınalma(amerika pazarına yönelik) hazırlık amacı taşıyor olabilir. dediğim gibi benimki tahmin buna dayanarak yatırım yapmayın, tavsiye değil.
    Yurtdışı satın almalar ve genişlemeler, nedendir bilinmez geçmişte fiyata hep olumsuz yansıdı. Olası bir Amerikan genişlemesi de muhtemeldir ki benzer sonuç doğuracaktır.

4.  Alıntı Originally Posted by koyay Yazıyı Oku
    ilerde 10 usd ye yabanciya vermek icin olamaz mi? Yabanci ulkedeki makro gerekcelerle yzak duruyor ya da satista, endiseleri azalinca kactan alirlar arceliği?

Dikkat çeken baska bir nokta: kap bilgilendirmesine gore şirket dovizle borclanma hazirliginda. Koç yoneticileri, dahi beyaz yaka, gecen 2 yil TL borclandi kur nerelere gitti, simdi ruzgari tersten bekliyor. Kendi sirketine yatirima da devam ediyor. bu sirketleri boyle bir zeminde, covid disinda 2 ayda yuzde 70 eriyen tl ile, celik-plastik tarihi zirvelerindeyken batirmadan zarar ettirmeden hatta kar ettirerek yonetenler yanilirsa bizim yanilmamiz cok mu? Bu arkadaslar yanilirsa biz de yanilalim
    10 usd bence çok mütevazi bir rakam üstadım..hemen seçim sonrası evet makul ama bence hisse geri alımı tamamlandığında temettü dağıtımını arttırıma yoluna gidebilir.açıkçası yabancı tarafında satışların hemen hemen bittiğini düşünüyorum..endeks düzeldiğinde hissede ciddi fiyatlanmalar görebiliriz..bol kazançlar.yatırım tavsiyesi değildir.

5. Geri alımlar ne zaman biter, fikri olan var mı?
    Lot hedeflerini tutturamazlar, tl olarak asgari limit dolunca bitecek galiba..

Yukarda yazdıklarım hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir

6. Benim hesabima göre:

Şimdiye kadar:
    44.8 mio lot alinmiş
    1.65 mlr tl ödenmiş (ort. 36.70 ile alinmiş)

Hedefi:
    67.6 mio lot almaktı (%10)
    2.4 mlr tl ayırmıştı

Kalan:
    22.8 mio lot
    ya da 0.75 mlr tl

Hisse fiyati arttığı için 22.8 mio lot alamayacak, parasal hedefe takilacak. Ancak 0.75 mlr tl (750 mio tl) daha alim yapabilecek.

Tahminen:
    Geri kalanlari da 52'den alsa,
    750 mio TL/52=14.5 mio lot daha alabilecek.
    Böylece hedefi olan %10 geri alim yerine amcak %8.78ini geri alabilecek (toplamda 59.4 mio lot almış olacak).

Son 2 haftadır, günde ortalama 600bin lot aliyor.
    Bu hizla (zaten borsa masallah bayag saticili) 24 is gününde alımları tamamlar.
    Demek ki, mart'ın ilk haftasi geri alım biter.

Hesabim budur.
    Neden bu hesabi yaptik? Cunku simdiye kadar, temmuzdan itibaren, nerdeyse tek alici kendisi. Arclk 44.8 mio lot almis, yabanci da ona yakin satmış... hem de usd bazinda kardalar.

Hissenin durumuna martta bi bakalim... ykbnk alisdan çekilince ne olacak.

Arclk beğendiğim sirket ama alim için 3 aylik bilancoyu görmeyi bekleyeceğim. çünkü:
    - Geri alim bitince kim yabanci satislarini karsilayacak
    - Geri alima bayag isletme sermayesi bağladı, finansal durumunu zayiflatti.
    - Buyuk sirket alımlari ile isletme sermayesi yine geriledi
    - Petrol artiyor, hammadde fiyatlari artiyor. brut kar marji düşecek
    - Halk fakirlesiyor. ic piyasaya yapilan karli satislar azalacak, millet evlenemiyor. çoğu insan beyaz esya yenilemiyor. ihracatta ise kar marji dusuk.

Yani 3 ayligi görmek istiyorum.
    Biliyorum her rapor 75 ort. ile al diyor, yabanci bankalar da. Eee iyi de, satan kim peki??
    Dikkatli olun derim...

Yukarda yazdıklarım hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir

7. bu hafta 350 bin lot satıışı oldu yabancının hemde bu piyasada satanlar yatırım fonları ve küçük yatırımcıydı..
    bu satıcılı haftada bile bu kadar az yabancıdan mal gelmesi bence yabancı satışının sonlara geldiğini gösterir..
    bence bardağın yanlış tarafından bakıyorsunuz..şu anda piyasadan satılmamak üzere 45 milyon lot alınmış..
    bu hisse için bu rakam çok ciddi.hep beraber yaşayıp göreceğiz.bol kazançlar...

8. mutlaka %10 a kadar hissenin tamamı alınır, gerekirse tutarda revizyon yapılır(şu durumda yapılacak gibi duruyor) hisse geri alımı biterse koç holding bu sefer devreye girip hisse alımına başlayabilir. İç piyasa geçen seneye göre oldukça durgun geçecek, dış piyasa organik büyümenin de etkisiyle daha iyi olacak gibi ama verilen hedeflerin yakalanması için mutlaka büyük bir şirket satınalımı veya stratejik ortaklık gerekiyor. Bence son eurobond ihracı buna hazırlık gibi duruyor.

Sayfa 67/165 İlkİlk ... 1757656667686977117 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •