Sayfa 66/165 İlkİlk ... 1656646566676876116 ... SonSon
Arama sonucu : 1318 madde; 521 - 528 arası.

Konu: ARCLK - Arçelik A.Ş.

2021 yılı net kar marjı %4.49 ile kötü bir marj ile kapandı. Benim geçmişte gördüğüm en iyi marj %8 civarındaydı. Emtia fiyatları ve diğer girdilerdeki duruma göre kar marjları değişkenlik gösterecektir. Bu enerji krizi uzamaz ise 2022 de 2021 den daha iyi marjlar görebiliriz. %6-7 arası net kar marjı benim için yeterli olur zira faaliyet alanı rekabetin en yoğun olduğu alanlardan biri.
    Bu yıl önemli ithal girdilerden buzdolabı kompresör üretimi ile ilgili kapasite arttırımı yatırım bekliyorum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2. şirket almaya devam ediyor.piyasaya göre güçlü duruyor.

3. Benim kafama takılan tek şey neden piyasa almıyorsa şirket hisse alıyor madem bu hisse çok daha yukarılara gidecekse neden piyasa satıyor.Eski bi borsacı abimiz patronun değil piyasanın talep ettiği senet kıymetlidir derdi

4.  Alıntı Originally Posted by freedım Yazıyı Oku
    Benim kafama takılan tek şey neden piyasa almıyorsa şirket hisse alıyor madem bu hisse çok daha yukarılara gidecekse neden piyasa satıyor.Eski bi borsacı abimiz patronun değil piyasanın talep ettiği senet kıymetlidir derdi
    pay geri alımı tüm dünyada yapılan bir uygulama.neden geri alım yapılır?sonuçları neler olabilir?atacağım link bu sorulara belki cevap olur.
    birkaç örnek verelim biste dair..zamanında vesbe geri alımı,sasa geri alımı,enka geri alımı.örnekler çoğaltılabilir.hisse performansları da incelenebilir.
    ben burada piyasa neden almıyor ve satıyor diye sormam .anlamlı soru koç neden alıyor?amacı ne ,planı ne?

https://dergipark.org.tr/tr/download...le-file/431654

5.  Alıntı Originally Posted by freedım Yazıyı Oku
    Benim kafama takılan tek şey neden piyasa almıyorsa şirket hisse alıyor madem bu hisse çok daha yukarılara gidecekse neden piyasa satıyor.Eski bi borsacı abimiz patronun değil piyasanın talep ettiği senet kıymetlidir derdi
    Türkiye borsasında artık piyasa diye bir şey yok. Satıp çıkmak isteyen bir yabancı kitlesi ve robotlar var. Ne üdüğü belirsiz ekonomi uygulamaları ve yönetime güvenin kaybolması kaynaklı ülke riskinden dolayı risk off yapan yabancı her alıcıya mallarını vererek exit yapıyor. Burada da tarihin en büyük buyback'ini exıt için fırsat olarak değerlendirirler iken Koç da ucuz hisselerini toplarken hem elinde ki naktini enflasyona karşı koruyor hemde şirketinde ki payını arttırıyor. Bu hamle ile hem temettü geliri elde edecek hemde şirket aldığı hisselerden finansal kazanç sağlayarak katma değer oluşturacak. Günü gelip yabancı döndüğünde de fonlara X315 yelpazesinde bir fiyat artışına tekabül eden hisse fiyatından muhtemelen blok blok satış yaparak altın vuruşu yapacak. Bu reel kazanç şirketin kasasına girecek. Tabi satar ise, satmaz ise reel temettü geliri ve hisse piyasa değerinin yükseldiği durumlarda finansal kar yazmaya devam edecek. Her türlü kazanç garanti.

Ülkede bilhassa yaşı genç olanlar enflasyonist dönem tecrübesine sahip olmadıkları için böyle dönemlerde ne gibi finansal adımlar atılması gerektiğini de pek bilmiyor. Koç ise köklü geçmişi ve kurumsal tecrübesi ile ders veriyor, elbette almasını bilene.

6. dolar bazlı yıllık grafik..

7 senede bir kırmızı bandı test eden ,10 senede bir ise mavi bandı test eden bir kanalı var.
    normal akışında kırmızıda rötar var.
    normalde 2021 üst band kırmızı denemesinin olması gereken seneydi.
    bu sene veya bu sene +gelecek sene oluşabilecek bir hareket ile yine kırmızı yapılır bence.
    koç hisse alım programını bitirinceye kadar agresif bir hareket görülmeyebilir diye de not düşelim.
    koç niye alıyor ?koç da kendi hissesinin döngüsüne oynuyor işte.

üst band kırmızı 6,65 dolar ...
    üst band mavi 7,30 dolar...

kısa not:mavi dörtgen içinde geçen 5 senenin ortalaması yukarı kırıldı.taban oluşumu tamamlanmış.alt kırmızı band üstünde tutunuyor..yukarı hareket için şartlar teknik olarak çok uygun.

7. Peki aklıma gelen bir soru da şu bu kadar büyüme dünya liderleri arasına giren firmanın piyasa dolaşımı sürekli azaldı acaba koç borsadan çıkarmayı düşünüyor olabilir mi

8.  Alıntı Originally Posted by enigma72 Yazıyı Oku
    pay geri alımı tüm dünyada yapılan bir uygulama.neden geri alım yapılır?sonuçları neler olabilir?atacağım link bu sorulara belki cevap olur.
    birkaç örnek verelim biste dair..zamanında vesbe geri alımı,sasa geri alımı,enka geri alımı.örnekler çoğaltılabilir.hisse performansları da incelenebilir.
    ben burada piyasa neden almıyor ve satıyor diye sormam .anlamlı soru koç neden alıyor?amacı ne ,planı ne?

https://dergipark.org.tr/tr/download...le-file/431654
    Linkteki yayın "geri alım bildirimi açıklamasının" birkaç günlük sürede hisse fiyatı üzerindeki etkisine dair bir çalışmaymış, uzun vadeli sonuçlarını da karşılaştırsalar daha iyi olurmuş.

Arçelik/Vesbe oranına arada bakıyordum ama, Arçelik/Ereğli paritesi daha önce görmemiştim, bir nevi doğal hedgeyi gösteren farklı bir bakış açısı olmuş, teşekkür ediyorum

Sayfa 66/165 İlkİlk ... 1656646566676876116 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •