Sayfa 2/1006 İlkİlk 123412521025021002 ... SonSon
Arama sonucu : 8045 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Banka Mevduat faizleri ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - IV

Hayır yanlış biliyorsunuz. Kısa çalışma ödeneğinin işten çıkarmakla alakası yok.
    Pandemi boyunca benim işyerim dahil bir çok sektörde uygulandı bu.
    anlamı ise şuydu:
    "Ey ahali çalıştırdığın kişinin, 20 günlük maaşını sen ödeyecek 10 günlük maaşını da devlet olarak ben ödeyeceğim."

Normalde bunun anlamı şu, işveren sizi ayda 20 gün çalıştırıp 10 gün izne göndereceğini beyan ederek devlete yıkıyordu 10 günlük ücretsiz izin kullandırmış gibi yapıyorlardı. Aslında 30 gün çalışıyordunuz yinede. 10 gün ücretsiz izin falan yoktu kimseye. İşveren izne göndermiş gibi yapıp maaşın 3 te 1 ini devlete yıktı. ayrıca kalan o 10 gün için sigorta pirimide ödemedi. ordanda avantası oldu.

Velhasıl aynen bu şekilde oldu. bize şirketten 20 günlük maaş yatarken 10 günlük maaşlar işkur tarafından yine aynı maaş hesaplarımıza yatıyordu. (her ayın 5inde)

Kimsede işten falan çıkarılmadı zaten yasak vardı. Daha sonra kçö uzatılmadı ve geçen ay devreden çıktı mesela. Hala herkes aynı işyerinde çalışmaya devam ediyor patron kimseyi işten falan da atmadı. Sadece o 10 günlük avantajı kullanmış oldular. işçi maliyetleri 3 te 1 oranında düştü yani pandemi boyunca desteklendi işveren.

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    KÇÖ işten çıkarma durumlarında devreye giren bir uygulama..
    İşten çıkaran adamda üretim azalmış yada durmuş demektir..

2.  Alıntı Originally Posted by BüyükResim Yazıyı Oku
    Hayır yanlış biliyorsunuz. Kısa çalışma ödeneğinin işten çıkarmakla alakası yok.
    Pandemi boyunca benim işyerim dahil bir çok sektörde uygulandı bu.
    anlamı ise şuydu:
    "Ey ahali çalıştırdığın kişinin, 20 günlük maaşını sen ödeyecek 10 günlük maaşını da devlet olarak ben ödeyeceğim."

Normalde bunun anlamı şu, işveren sizi ayda 20 gün çalıştırıp 10 gün izne göndereceğini beyan ederek devlete yıkıyordu 10 günlük ücretsiz izin kullandırmış gibi yapıyorlardı. Aslında 30 gün çalışıyordunuz yinede. 10 gün ücretsiz izin falan yoktu kimseye. İşveren izne göndermiş gibi yapıp maaşın 3 te 1 ini devlete yıktı. ayrıca kalan o 10 gün için sigorta pirimide ödemedi. ordanda avantası oldu.

Velhasıl aynen bu şekilde oldu. bize şirketten 20 günlük maaş yatarken 10 günlük maaşlar işkur tarafından yine aynı maaş hesaplarımıza yatıyordu. (her ayın 5inde)

Kimsede işten falan çıkarılmadı zaten yasak vardı. Daha sonra kçö uzatılmadı ve geçen ay devreden çıktı mesela. Hala herkes aynı işyerinde çalışmaya devam ediyor patron kimseyi işten falan da atmadı. Sadece o 10 günlük avantajı kullanmış oldular. işçi maliyetleri 3 te 1 oranında düştü yani pandemi boyunca desteklendi işveren.
    KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?
    İşyerindeki çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılması veya durdurulması hallerinde, üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.Kısa çalışma uygulamasının temel amacı istihdamın korunmasıdır. Kısa çalışma ile çalışılmayan sürelerde işçilere gelir desteği sağlanmaktadır. Aynı zamanda istihdam korunarak, deneyimli personellerin işten çıkarılmasının önüne geçilmektedir.

Onu bilmem..

O zaman dans parti..
    Aşı işini sallayalım..
    Gelsin kapanma..
    Kimse de batarız ederiz diye ağlamasın..

3.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    KÇÖ işten çıkarma durumlarında devreye giren bir uygulama..
    İşten çıkaran adamda üretim azalmış yada durmuş demektir..

Diğer yandan döviz bi bu sene mi patladı..
    Hemen her sene yüzde 25 30 koyuyor zaten..Hem dövizin artması ekonomiye ciddi yarar sağlıyor diyorsunuz yani o zaman..
    Eee ne eleştiriyoruz AKP yönetimini o zaman..indir şu faizleri o zaman..
    Her ne hikmetse pandemi de bütün şirketlerde kar patlaması oluverdi..
    Birde çıkıp bi kapanma daha olursa biteriz diyorlar..

Diyorum ya para fışkırıyor paraaaaa..
    1. KÇÖ uygulaması hakkında yazdıkların yanlış :-)

2. Tl'nin devalüe olmasının ekonomiye zararı ile ilgili onlarca yazım vardır bu başlıkta, "faydalı" olur diye hiç bir yazım yoktur, aklımı kaybetmedim henüz:-)

Mesela, XXX şirketi satışlarını dolar üzerinden yapıyor. Geçen yıl 1 milyon dolar kar etmiş olsun, TL bazında 6.900.000 TL yapar. Bu yıl aynı şekilde 1 milyon dolar kar ettiğinde ise TL bazında 8.500.00 TL kar yazmış görünür. Yabancı Yatırımcı bu tip şeylere çok dikkat eder, çünkü yabancı yatırımcı gözüyle karda artış yoktur.

3. "Para fışkırıyor" sa eğer senin dediğin gibi :-)
    fahiş vergi oranları neden uygulanıyor?
    Maaş zamları neden düşük? Yani, bu zenginlik neden vatandaşa yansıtılmıyor?
    Merkez bankası ve Kamu bankaları döviz rezervlerinin durumu neden düşndürücü ?
    ... (sorular uzar gider)

YTD.
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

4.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    1. KÇÖ uygulaması hakkında yazdıkların yanlış :-)

2. Tl'nin devalüe olmasının ekonomiye zararı ile ilgili onlarca yazım vardır bu başlıkta, "faydalı" olur diye hiç bir yazım yoktur, aklımı kaybetmedim henüz:-)

Mesela, XXX şirketi satışlarını dolar üzerinden yapıyor. Geçen yıl 1 milyon dolar kar etmiş olsun, TL bazında 6.900.000 TL yapar. Bu yıl aynı şekilde 1 milyon dolar kar ettiğinde ise TL bazında 8.500.00 TL kar yazmış görünür. Yabancı Yatırımcı bu tip şeylere çok dikkat eder, çünkü yabancı yatırımcı gözüyle karda artış yoktur.

3. "Para fışkırıyor" sa eğer senin dediğin gibi :-)
    fahiş vergi oranları neden uygulanıyor?
    Maaş zamları neden düşük? Yani, bu zenginlik neden vatandaşa yansıtılmıyor?
    Merkez bankası ve Kamu bankaları döviz rezervlerinin durumu neden düşndürücü ?
    ... (sorular uzar gider)

YTD.
    Evet arkadaş da yazdı.
    KÇÖ den de firmalar devlete yıkmış maaşları..
    Benim bildiğim üretimin durması nedeni ile işten çıkarma olmasın ..
    Ücretli izin..
    Devlet de yardımcı oluyor falan dı..
    Oh ohh mis walla..

Valla
    a. zenginlik gayet de güzel vatandaşa yansıyor..Bana temizliğe gelen hanım bayramda kars a gitmiş idi..Bugün geldi anlatıyor..Yollarda mersedesler falan her yerden araç fışkırıyor ayy kars da bitmiş artık dedi..Hava alanından millet araç kiralıyor muş..Araç da kalmamış..
    b. sen devlet olsan böyle şirket karları görsen ya bende biraz nasiplenim demez misin..

Kamu bankalarının şu an döviz açığı ya yok yada çok çok çok az..
    Kapattılar idi..15 milyar dolar dı bi ara..

MB ıda valla aylardır eksi bilmem kaç falan çöktük çökecez bittik işte crash otobanda damda çatıda köprüde..
    Bi halt da olduğu yok..

yüzde 100 200 zam yapan tatil yerleri ağzına kadar dolu..millet yemekle beraber dayak da yiyor artık..
    en ucra anadolu ilinden bile araç fışkırıyor..

diyorum ya
    dolar 10 11 olsun vatandaş daha da zenginleşecek..

Ben olsam ağustos da 4 puan indirimle başlarım faiz indirim serisine..

5.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?
    İşyerindeki çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılması veya durdurulması hallerinde, üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.Kısa çalışma uygulamasının temel amacı istihdamın korunmasıdır. Kısa çalışma ile çalışılmayan sürelerde işçilere gelir desteği sağlanmaktadır. Aynı zamanda istihdam korunarak, deneyimli personellerin işten çıkarılmasının önüne geçilmektedir.

Onu bilmem..

O zaman dans parti..
    Aşı işini sallayalım..
    Gelsin kapanma..
    Kimse de batarız ederiz diye ağlamasın..
    Tamam işte, Devlet baba diyor ki " sen çalışanı işten çıkarma (işsizlik oranları artmasın) ben bu kişilere gelir sağlayacağım.

Mesela, THY pilotları (hatırladığım kadarı ile) 8 ay KÇÖ alıp (yani şirketten maaşlarını almadan) uçuşlarını (daha az sayıda da olsa) yaptılar. Yani 8 ay boyunca KÇÖ alarak işten çıkarılmadan uçuşlara devam ettiler. Dikkat edersen THY pandemi döneminde uçuşlar/yolcular azalmasına rağmen kar açıklamaya başladı. Çünkü KÇÖ sayesinde giderlerinde önemli bir azalma sağlandı.
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Sığ hisselerde ezilirken ben.

Yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Evet arkadaş da yazdı.
    KÇÖ den de firmalar devlete yıkmış maaşları..
    Benim bildiğim üretimin durması nedeni ile işten çıkarma olmasın ..
    Ücretli izin..
    Devlet de yardımcı oluyor falan dı..
    Oh ohh mis walla..

Valla
    a. zenginlik gayet de güzel vatandaşa yansıyor..Bana temizliğe gelen hanım bayramda kars a gitmiş idi..Bugün geldi anlatıyor..Yollarda mersedesler falan her yerden araç fışkırıyor ayy kars da bitmiş artık dedi..Hava alanından millet araç kiralıyor muş..Araç da kalmamış..
    b. sen devlet olsan böyle şirket karları görsen ya bende biraz nasiplenim demez misin..

Kamu bankalarının şu an döviz açığı ya yok yada çok çok çok az..
    Kapattılar idi..15 milyar dolar dı bi ara..

MB ıda valla aylardır eksi bilmem kaç falan çöktük çökecez bittik işte crash otobanda damda çatıda köprüde..
    Bi halt da olduğu yok..

yüzde 100 200 zam yapan tatil yerleri ağzına kadar dolu..millet yemekle beraber dayak da yiyor artık..
    en ucra anadolu ilinden bile araç fışkırıyor..

diyorum ya
    dolar 10 11 olsun vatandaş daha da zenginleşecek..

Ben olsam ağustos da 4 puan indirimle başlarım faiz indirim serisine..
    Vallaha ne diyeyim :-) Anlamak istemeyene ne anlatsan da olmuyor :-)

Çok samimi çocukluk arkadaşım ile bayramda telefonlaştık. Kendisi bayram tatilinde Bodrum da 10 günlük tatil paketi almış lüks bir otelden, 3 kişi 48bin TL dedi:-) Yıl boyunca bana maddi konularda ağladığı için kendisine kızdım. Verdiği cevap:-) şu : "Kredi kartına 10 taksit yaptırdım, azar azar öderim". Aferin bu kafayla devam et dedim kendisine.

8.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Vallaha ne diyeyim :-) Anlamak istemeyene ne anlatsan da olmuyor :-)

Çok samimi çocukluk arkadaşım ile bayramda telefonlaştık. Kendisi bayram tatilinde Bodrum da 10 günlük tatil paketi almış lüks bir otelden, 3 kişi 48bin TL dedi:-) Yıl boyunca bana maddi konularda ağladığı için kendisine kızdım. Verdiği cevap:-) şu : "Kredi kartına 10 taksit yaptırdım, azar azar öderim". Aferin bu kafayla devam et dedim kendisine.
    Bana da diyorlarda inanmıyorum..
    Kimse para istemesin..
    Ohaaa 48000 mi verdin demesin..
    Diye Kredi kartı şu bu diyip geçiştiriyorlar..
    Buz gibi peşin ödemiştir..
    Kredi kartı olsa 4800 ödeyecek..
    eee buradakilere göre maaşlar 5000..

Taş mı kemirecek 12 ay..

Yada tersten sorim..
    4800 sadece tatil parası ödeyecek bir adamın maaşı min kaç tl dir..

Sayfa 2/1006 İlkİlk 123412521025021002 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •