Sayfa 1/5 123 ... SonSon
Arama sonucu : 37 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Reel USD grafikleri

1. Reel USD grafikleri

Bu başlık altında güncel reel USD grafiklerini paylaşacağım. Bu grafikler doların bugünkü değeri ile geçmiş değerini mukayese eder. Örneğin bugün USD 8.52 ise ABD ve Türk enflasyon verileri ile gider 1982 yılından bu yana her gün için dolar kurunu bugüne getirir. Böylece bugünkü değer ile mukayese edilebilir hale gelir.

İlk olarak 1982 yılından bu yana
    https://www.hizliresim.com/23i38sj

İkinci olarak kriz yılları olarak gördüğüm 2018 sonrası
    https://www.hizliresim.com/so3iz7k

Grafiklerin yorumlamasına gelince 1982 yılından bu yana olan grafiğe bakınca ortalamaların üstündeyiz fakat kriz yılları olarak nitelendirdiğim 2018 sonrasına göre ortalamanın altına gelmiş durumda. 8.15 ve 7.67 2018 sonrası iki önemli dip. Dikkat ederseniz enflasyondan dolayı Haziran'da gördüğümüz 8.28 ile Temmuz'da gördüğümüz 8.28 aynı değil. Temmuzdaki 8.28 aslında daha da düşük bir değer. Grafiği bu gözle okumanız gerekir.

Diğer önemli uyarı, enflasyon açıklandıkça ve yeni USD değerleri geldikçe eski değerler değişir, dolayısıyla eski tarihli grafiklere bakıp yorum yapmayın lütfen. Olabildiğince güncel tutmaya çalışacağım grafikleri ben
    Amatör bir yatırımcıyım, yatırım tavisyesi değildir. Kendi analizlerimi sizinle paylaşıyorum, siz de sorgulamadan kabul etmeyin lütfen.

2. Öte yandan her ne kadar, 2018 sonrası düşük seviyelerde olsak da, mevcut TCMB faizi ve mevcut FED duruşu devam ettikçe yukarı potansiyeli de sınırlı gibi duruyor. Sorunlu siyasi söylemler veya aksiyonlar olmadıkça doları hareketlendirecek 4 ihtimal görüyorum

1- Cari açığın tekrar artmaya başlaması
    2- TCMB faiz indirmesi
    3- FED'in sıkılaşma sinyalini uzaktan bile olsa çakması
    4- Hükümetin kamu bankaları ile kredi musluklarını açması veya dolaşımdaki TL'nin artması
    Amatör bir yatırımcıyım, yatırım tavisyesi değildir. Kendi analizlerimi sizinle paylaşıyorum, siz de sorgulamadan kabul etmeyin lütfen.

3. Güncel grafikleri yüklüyorum

1982'den günümüze büyük resim
    https://www.hizliresim.com/7dpuk60

2018'den günümüze "kriz dönemi"
    https://www.hizliresim.com/drwqnan

Grafiği oluştururken kullandığım veriler aşağıdadır
    ÜFE Endeksi (Merkez Bankası EVDS üzerinden alıyorum)
    USA CPI (Şu adresten alıyorum)
    TCMB USD Alış Kuru (Merkez Bankası EVDS üzerinden alıyorum)

ÜFE endeksi kullanmamın nedeni 1982'ye kadar giden endeks verisi sadece ÜFE'de mevcut bu nedenle onu kullandım. TCMB'nin reel kur hesaplamasında da ÜFE endeksi kullandığı versiyon var dolayısıyla sorun olmaz, fikir veriyor gayet. TCMB'nin yönteminden farklı olarak ben geçmiş fiyatları bugüne getiriyorum, bu daha iyi bir görsellik sağlıyor. İlk bakışta 1994 ve 2001 krizlerinde doların bugünkü fiyatlar ile değerini görebiliyorsunuz.

Son verilerin yorumlamasına gelince;

Reel kur ziyadesiyle düşmüş durumda. Kur şu an 8.40'lı rakamlarda olsak da, reel olarak Naci Ağbal şokundan hemen önceki Şubat 2021'de gördüğümüz 7.00 seviyesindeyiz şu an. Çok konuşulan 9.50 seviyesine çıksak bile 31 Mart 2021'de gördüğümüz reel seviyeye çıkmış oluyoruz.

1994 kriz seviyesi 12.50
    2001 kriz seviyesi 13.50
    2018 kriz seviyesi 11.70 şeklinde

4.  Alıntı Originally Posted by TyphoonTrader Yazıyı Oku
    Öte yandan her ne kadar, 2018 sonrası düşük seviyelerde olsak da, mevcut TCMB faizi ve mevcut FED duruşu devam ettikçe yukarı potansiyeli de sınırlı gibi duruyor. Sorunlu siyasi söylemler veya aksiyonlar olmadıkça doları hareketlendirecek 4 ihtimal görüyorum

1- Cari açığın tekrar artmaya başlaması
    2- TCMB faiz indirmesi
    3- FED'in sıkılaşma sinyalini uzaktan bile olsa çakması
    4- Hükümetin kamu bankaları ile kredi musluklarını açması veya dolaşımdaki TL'nin artması
    Bu yazıyı yazdıktan sonra dolar daha da düştü ve reel olarak Şubat 2021'de gördüğü 7.00 seviyelerine geldi.

1- Cari açık noktasında gelişmeler TL açısından olumlu
    2- Riskler artarak devam ediyor. Son hareket bu nedenle oldu. En kritik madde burası gibi
    3- FED 2023 öncesi faiz artıracak gibi durmuyor.
    4- Şu anda böyle bir emare yok. Hatta özel bankaları sıkıştırıyorlar bireysel kredileri azaltmaları için, şaşırtıcı.

5. Yaptığınız çalışmanın aynısını ben de birkaç yıldır yapıyorum ve kurda çok başarılı alsatlar yaptım sayesinde.
    Yalnız ben TÜFE kullanıyorum ve 2002 yılında döviz rejiminde değişiklik olduğu için o tarihten sonrasını analiz ediyorum.
    Bir de, enflasyon verileri aylık açıklandığı için bazı aylarda yüksek geldiğinde ani sıçramalar oluyor grafikte, daha yumuşak ve doğru bir grafik elde etmek için kuru tüfe yerine para piyasası fonlarına bölmeyi de denedim, bu fonlar da tüfeye çok yakın getiri verirler ve fiyatları günlük açıklandığı için daha hassas sonuç veriyor.
    Benzer çalışmayı forumda izmirlihoca nickiyle yazan kullanıcı da yapıyor, ara ara dolar başlığında paylaşır.

6. Emeğinize sağlık. Bana da ilham verdi, farklı bir bakış açısı kazandırdı bu çalışma. Ben de yeni başlıyorum ama bundan sonraki döviz yatırımları için kesinlikle dikkate alacağım bir grafik olacak benim için.

7.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Yaptığınız çalışmanın aynısını ben de birkaç yıldır yapıyorum ve kurda çok başarılı alsatlar yaptım sayesinde.
    Yalnız ben TÜFE kullanıyorum ve 2002 yılında döviz rejiminde değişiklik olduğu için o tarihten sonrasını analiz ediyorum.
    Bir de, enflasyon verileri aylık açıklandığı için bazı aylarda yüksek geldiğinde ani sıçramalar oluyor grafikte, daha yumuşak ve doğru bir grafik elde etmek için kuru tüfe yerine para piyasası fonlarına bölmeyi de denedim, bu fonlar da tüfeye çok yakın getiri verirler ve fiyatları günlük açıklandığı için daha hassas sonuç veriyor.
    Benzer çalışmayı forumda izmirlihoca nickiyle yazan kullanıcı da yapıyor, ara ara dolar başlığında paylaşır.
    TÜFE kuallanmak belki daha mantıklı olabilir. ABD Tüfe'sinde karşılık Türk Tüfe'si. Fakat ben daha geniş bir zaman diliminde bakmak istediğim için ÜFE'yi kullandım. Döviz ile işi olan birisinin reel USD kurunu iyi takip etmesi bence de elzem. Dolar ucuz veya pahalı derken neye göre deniyor belli değil

8.  Alıntı Originally Posted by TyphoonTrader Yazıyı Oku
    TÜFE kuallanmak belki daha mantıklı olabilir. ABD Tüfe'sinde karşılık Türk Tüfe'si. Fakat ben daha geniş bir zaman diliminde bakmak istediğim için ÜFE'yi kullandım. Döviz ile işi olan birisinin reel USD kurunu iyi takip etmesi bence de elzem. Dolar ucuz veya pahalı derken neye göre deniyor belli değil
    işin ilginç tarafı bu grafiği internette yatırım sayfalarında vb çok aradım ama bulamadım ve mecburen kendim oluşturmaya karar verdim. Buna en yakını MBnin açıkladığı reel efektif döviz kuru, ama onda da dolar yerine birkaç döviz kullanılıyor, sadece dolar yok.

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •