Sayfa 447/519 İlkİlk ... 347397437445446447448449457497 ... SonSon
Arama sonucu : 4145 madde; 3,569 - 3,576 arası.

Konu: EGGUB - Ege Gübre

1. Bugünkü bültende onay gelir mi, gelsin artık, sene bitecek yahu.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

2. Herkese selamlar. İlk defa bir hisse senedi hakkında görüşümü belirteceğim. Hisse fiyatının hareketlenmesi için önümüzdeki dönem 3 adet katalizör olabileceğini düşünüyorum. Bunlardan ilki enflasyon muh. Şirketin limanını değerlemesi sonucu öne çıkabilir ve fiyata ciddi bir şekilde yansıyabilir. İkinci katalizör olarak bedelsizin onaylanması sonucu oluşabilir. Fakat benim asıl isteğim ve son katalizör olan işlerin dolar bazlı büyümesi. Zaten şirketler faaliyet karını dolar bazlı büyütemediği zaman fiyatlanma tarafında bek bir olay olmuyor. Bunu Logo da yaşamıştım. Şirket ne kadar kaliteli yönetilse bile dolar bazlı işler sabit-aşağı doğru gidiyordu.

Eggubun mevcut durumuna bakalım.

10 Kasımda gübre işini tekrardan duraklattılar. Umarım son çeyrek bitene kadar gene açmazlar. Zaten son 3 ayın ilk ayında buradan zarar yazdılar. Yani demek istediğim son çeyrek bilançosunun oluşmasını sağlayan Ekim-Kasım-Aralık aylarından, Ekim ayında muhtemelen bu alandan zarar yazdılar.

Güncel durumda
    WhatsApp Image 2023-12-04 at 12.26.52.jpg

Resimde gördüğünüz gibi dolar bazlı Liman faaliyet karının seyri fena değil. Fakat Gübre tarafı baskılıyor. Son çeyrekte Liman tarafı 13.8M dolar faaliyet karı yaparken, Liman tarafı -875 Bin dolar zarar yazmış. Aşırı major bir etkisi olmasa bile artık zarar yazmasa hatta bana kalsa gübre tarafı kapatılsa çok daha iyi olacak. Fakat sanmıyorum...

Neyse Limanın marj gelişimine bakalım.

WhatsApp Image 2023-12-04 at 12.29.40.jpg

Limanın faaliyet marjı 55-65 arası git gel yapıyor. Şirketin faaliyete marjı 43%. Gübre tarafında son çeyrek gelen marj -213%.
    Şirket 22Q1 de Limandan elde ettiği faaliyet karı 6,8m dolar şimdi ise 7,4m dolar.

Tamam bir artış var ama bence yeterli değil.

Capex/Sales ve Capex/depreciation gelişimine bakarsak, bu yıl şirket muhtemelen cirosunun 10-11% i kadar capex yazacak. Diğer tarafta mevcut capex amortismanın 3.28 katı. Bu sene sonu 11-13m dolar arası FCF bekliyorum.

Enf muh tarafında ne olur bilemiyorum. Sabırla bekliyorum.
    Attached Images Attached Images

3. Limanı değerlemeye katar mı?Katmama durumu var mı?Aklıma takılan sorular bunlar....Liman ve arsayı değerlemeye sokarsa çok süper olur ama değerlemeye tabi tutlmaz ise o zaman hisseye hiçbir etkisi olmaz die düşünüyorum...Konu ile net bilgisi olan var mı?
    Burada, tarafımdan yapılan yorum ve görüşler, YATIRIM TAVSİYESİ NİTELİĞİ kapsamında değildir.
    Borsada fırsatlar bitmez!!!Yeterki Rabbim Nasip etsin kazanmayı!!!

4.  Alıntı Originally Posted by ank11 Yazıyı Oku
    Limanı değerlemeye katar mı?Katmama durumu var mı?Aklıma takılan sorular bunlar....Liman ve arsayı değerlemeye sokarsa çok süper olur ama değerlemeye tabi tutlmaz ise o zaman hisseye hiçbir etkisi olmaz die düşünüyorum...Konu ile net bilgisi olan var mı?
    Seçim yapma şansı yok. Tebliğde belirtilen her türlü parasal olmayan değeri enflasyon muhasebesine tabi tutmak zorunda.

5.  Alıntı Originally Posted by ank11 Yazıyı Oku
    Limanı değerlemeye katar mı?Katmama durumu var mı?Aklıma takılan sorular bunlar....Liman ve arsayı değerlemeye sokarsa çok süper olur ama değerlemeye tabi tutlmaz ise o zaman hisseye hiçbir etkisi olmaz die düşünüyorum...Konu ile net bilgisi olan var mı?
    Şayet enflasyon muhasebesi kesin yürürlüğe girer ise, parasal olmayan varlıklarını güncellemek zorunda. Yalnız, yanlış hatırlamıyor isem, değerleme farkı dönem karına değil, geçmiş yıl karlarına atılacak diye biliyorum. O da olumlu, hem bedelsiz potansiyeli daha artacak hem defter değeri çok daha düşecek.

6.  Alıntı Originally Posted by bagbozumu Yazıyı Oku
    Düzeltme İşlemine Tabi Tutulacak Kıymetler:

Enflasyona bağlı olarak satın alma gücü anlamında mali tablolarda yer alan kıymetler iki gruba ayrılır:

1. Parasal Kıymetler: Ulusal para değerindeki değişmeler karşısında nominal değerleri aynı kalan ancak satın alma güçleri fiyat hareketlerine göre ters yönde değişen kıymetlerdir. Bunlara örnek olarak Kasa, Banka, Alacaklar, Borçlar, Avanslar, KDV Hesapları, Krediler, Ödenen Vergiler vb. sayılabilir.

2. Parasal Olmayan Kıymetler: Ulusal para değerindeki değişmelere rağmen satın alma güçleri değişmeyen kıymetlerdir. Bunlara örnek olarak da Stoklar, Arsa ve Araziler, Makina ve Tesisatlar, Taşıtlar, Diğer Duran Varlıklar ve Sabit Kıymetler ile Öz Sermaye Hesapları sayılabilir.

Parasal kıymetler (parasal varlıklar ve parasal kaynaklar) enflasyon düzeltmesine tabi tutulmaz. Zira bilançoda görünen parasal kıymete ait değer, bilanço tarihi itibarıyla o kıymetin satın alma gücünü de göstermektedir. Ancak bilançoda görünen parasal olmayan kıymetlere ait değerler, bilanço tarihi itibarıyla bu kıymetlerin satın alma gücünü gösteren değerler olmadığından, bilançonun enflasyonun etkilerinden arındırılmasını sağlamak anlamında enflasyon düzeltmesine tabi tutulurlar.
    Daha önce paylaşmıştım, yine paylaşayım tereddüt kalmasın.

7.  Alıntı Originally Posted by hoca1998 Yazıyı Oku
    Seçim yapma şansı yok. Tebliğde belirtilen her türlü parasal olmayan değeri enflasyon muhasebesine tabi tutmak zorunda.
    Aynen, araştırmalarıma göre ben de öyle düşünüyorum

8.  Alıntı Originally Posted by hoca1998 Yazıyı Oku
    Tşk ederim...
    Burada, tarafımdan yapılan yorum ve görüşler, YATIRIM TAVSİYESİ NİTELİĞİ kapsamında değildir.
    Borsada fırsatlar bitmez!!!Yeterki Rabbim Nasip etsin kazanmayı!!!

Sayfa 447/519 İlkİlk ... 347397437445446447448449457497 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •