Sayfa 22/78 İlkİlk ... 1220212223243272 ... SonSon
Arama sonucu : 620 madde; 169 - 176 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Vazgeçiyorum Erhan..Üstteki iletiyi silme zamanını geçirdiğim için artık silemiyorum. Bu ve alıntıladığım iletiyi rica ediyorum cevaplama. Herkes nasibi kadarını alabilir. Zaten temettü yatırımı yapacak kişiler senin yada benim ağzıma bakmayıp kendi araştırmalarını yapacaktır. O nedenle müsterihim.
    Evet, ınternet ortamında herkes dusuncelerını acıklamakta serbest, temettuyu de gereksiz gorebiliriz ancak bunu dogru gibi kesin ifadelerle belirtmek bence de yanlıs. Sadece BIST Temettu 25 de yatırım yapanlar bile BIST 100 uzerınde getiri elde ederler. Bu ROI + Temettu Verim toplamı ile istatistiksel olarak. Burayı okuyan genc arkadaslar, gozunu kapayıp Temettü 25 e yatırım yaparlarsa ileride hem iyi bir nakit akışı hem de enflasyon karşısında ezilmeyen bir portfoy bırakırlar kendilerinden sonra geleceklere. Siz müsterih olun, sn. fresk, dogru yanlıs ayrımı zaten kolaylıkla gorunuyor...

2. Arkadaşlar geçende gözüme çarptı Erbosan çok iyi temettü veriyor. Nasıl bir kağıt kısa bir bilgi verebilirmisiniz.

Biraz once bir yerde gordum bu ustteki yaziyi ben bu yaziya dayanamiyorum.

Adam cok iyi temettu veriyor diye hisseyi cok iyi zannediyor.

Akilli adam derki su sirket su kadar kar etmis nasil iyimi der.

Elde edilen kardir temettu dedigimiz sey bir sirket cok yuksek kar etmisse bilki elinde henuz dagitilmamis ama ilerde dagitilabilecek olan bir temettu var demektir.

En basit mantikla
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar geçende gözüme çarptı Erbosan çok iyi temettü veriyor. Nasıl bir kağıt kısa bir bilgi verebilirmisiniz.

Biraz once bir yerde gordum bu ustteki yaziyi ben bu yaziya dayanamiyorum.

Adam cok iyi temettu veriyor diye hisseyi cok iyi zannediyor.

Akilli adam derki su sirket su kadar kar etmis nasil iyimi der.

En basit mantikla
    Bilginiz olsun diye soyluyorum, temettu verdigi icin cok iyi demiyorum. Yillardir temettusunu aldigimicin, en az sizin kadar bilancosunu takip ettigim, verdigi temettu ile VUK gore vergimi odedigim icin iyidir diyorum. Siz genellemelerinizi kendinize saklayin ve tanimadiginiz kisilerin "ne zannettigini" bosverin, kendi bildiklerinizi gelistirin. Buffet orneginiz de yanlisti, Berkshire temettu vermiyor olabilir ancak kemik yatirim stratejisi temettu + deger yatirimidir.

Yazdigimiz yaziya dayanabilmeniz ve sorgulamaniza belki faydali olur diye size 5 dakikami daha ayirdim. Sn. Flexy gibi bu size son yazimdir.

Herşey yalan, herşey sanal, tek gerçek temettüdür...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5. bakış açısı fark yaratıyor

6.  Alıntı Originally Posted by kaucuk Yazıyı Oku
    Bilginiz olsun diye soyluyorum, temettu verdigi icin cok iyi demiyorum. Yillardir temettusunu aldigimicin, en az sizin kadar bilancosunu takip ettigim, verdigi temettu ile VUK gore vergimi odedigim icin iyidir diyorum. Siz genellemelerinizi kendinize saklayin ve tanimadiginiz kisilerin "ne zannettigini" bosverin, kendi bildiklerinizi gelistirin. Buffet orneginiz de yanlisti, Berkshire temettu vermiyor olabilir ancak kemik yatirim stratejisi temettu + deger yatirimidir.

Yazdigimiz yaziya dayanabilmeniz ve sorgulamaniza belki faydali olur diye size 5 dakikami daha ayirdim. Sn. Flexy gibi bu size son yazimdir.
    bu kişi sizmisiniz bilmiyorum bu alıntıyı baska bir platformdan aldım. Bu vb yazıyı örnek olması acısından paylaştım bunun gibi temettü ile başlayıp iyimidir veya temettü ile başlayıp yatırımla biten çok cümle kuruluyor.

"Ben şu hisseleri aldım bence geleceği güzel temettüde veriyor"

"Ben şu hisseleri aldım faizin üzerinde temettü veryor."

"Karını yatırımcısıyla paylaşan su sırketlerı aldım"

"şu şirketi almayı planlıyorum hem hisse güzel gitmiş hemde temettülerde yanına kar kalıyor" (yanına kar kaldıgı sanılıyor mesela)

Gibi gibi daha tonlarcası. Benim meselem senin neyi aldıgın değil benim meselem insanlarımızın Bilinçlenmesi daha farklı bakış açılarıyla bakabılmelerı. O yazıyı okuyan birisi temettü hisselerinin herhalde bir ayrıcalıgı var zannedıyor.

Karını her yıl su kadar arttıran şirketleri aldım demekle

%20 temettü verimliliği olan şirketi aldım demek arasında dağlar kadar fark var. Bilanco bazında.

Cevap vermemek en doğal hakkınız saygı duyarım

"Buffet orneginiz de yanlisti, Berkshire temettu vermiyor olabilir ancak kemik yatirim stratejisi temettu + deger yatirimidir. "

İspatla mukellefsiniz! Lütfen mektuplarının hepsine göz atmaya calısın. Adam neredeyse 4 mektubundan 1'nde temettü meselesını anlatmaya harcamış hem kendi şirketinden örnek vererek hemde aldığı sattığı şirketleri örnek vererek hemde genelleme yaparak anlatmış bu meseleyı. Aldıgı şirketler Temettü dağıtıldıgında şirketinde kar olarak bilancoya gösterebiliyor bunuda söylemiş. ANcak diyor şu şu hissemiz temettü dağıtmadıgı için bilancoda göremediniz karımızı diyor ancak bu hisseyi elden cıkardıgımızda göreceksiniz karlılıgımızı diyor.

Adam oturup iki saat temettü ancak şu şu zamanlarda dağıtılması uygundur onun haricinde dağıtılmamalıdır çünkü şu dezavantajları vardır diye mektup yazıyor.

Bunu görmezden gelip o yanlıştır. adam bu yatırımı benimsemiş diyorsun. Adamın azından cıkanı mı doğru kabul edeceğiz yoksa senin bahsettiğin stratejinin böyle oldugunumu doğru kabul edeceğiz.

Temettü yerine hisse geri satın alması daha avantajlıdır diyor.

Bir şirket tutsa desekı anket yapsa temettümü istersiniz hisse geri satın almasımı diye sorsa.

%90 oyla temettü seçilir bu oyu verenlerın %70'i hisse geri satın almasının ne anlama geldiğini araştırmadan bılmeden sagdan soldan sureklı temettü kelimesini gördüğü için temettü dagıtılsına oy verir. Kalan %20 temettü aşığıdır.

Kalan %10 ise ikisi arasındakı fayda ve zararı kıyaslamış ve buna göre oyunu vermiştir.

işte bende bunları yapmanızı istiyorum fayda ve zarar hesapları yapın neyin sizin için en iyi veya en kötü oldugunu bilin daha sonra isterseniz %50 temettü dağıtan hisseyi alın yeterki blincinde olun.

Bana de ki ben soyledıklerını anlıyorum hesaplıyorum ve mantıklı görüyorum fakat yinede bu yatırımı yapmak istiyorum de BAŞIM gözüm üstüne. AMa bilmeden ezbere yaptıgında kulahlarımız değişiyor "sözüm meclisten dışarı."

Örnegın sigaranın kötü oldugunu biliyorum ama sigara içerken mutluyum bitti. Daha laf söz edemem.

Ama sen sigaranın zararlarını bilmeden herkes içiyor içiyorum dersen kulahları değişiriz. Zararlarını bilde içeceksen yine iç ama bilmeden herkes içiyor zararlı olsa onlarda içmezdi mantıgıyla ezbere gidilmesin.

Video keyiflidir izleyin.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    İspatla mukellefsiniz! Lütfen mektuplarının hepsine göz atmaya calısın.
    Olur, istersen gidelim bakalim. Bir iki ornek olsun kulaginiza kupe, 2012, 2013 devamini da bakar kendin ogrenirsin ... Analitik dusunmenin bir numarali kurali kendini dogmalardan uzak tutmaktir. Iyi okumalar ...

Going by our yearend share count, our portion of the “Big Four’s†2012 earnings amounted to $3.9 billion.
    In the earnings we report to you, however, we include only the dividends we receive – about $1.1 billion.

Temettuyu sevmiyor ama Big Four dan 1.1 Milyar Dolar aliyor

Going by our yearend holdings, our portion of the “Big Four’s†2013 earnings amounted to $4.4 billion. In
    the earnings we report to you, however, we include only the dividends we receive – about $1.4 billion last
    year. But make no mistake: The $3 billion of their earnings we don’t report is every bit as valuable to us as
    the portion Berkshire records

Temettuyu sevmiyor ama Big Four dan 1.4 Milyar Dolar aliyor.

If Berkshire’s yearend holdings are used as the marker, our portion of the “Big Four’s†2014 earnings
    before discontinued operations amounted to $4.7 billion (compared to $3.3 billion only three years ago). In
    the earnings we report to you, however, we include only the dividends we receive – about $1.6 billion last
    year. (Again, three years ago the dividends were $862 million.) But make no mistake: The $3.1 billion of
    these companies’ earnings we don’t report are every bit as valuable to us as the portion Berkshire records.

Temettuyu sevmiyor ama Big Four dan 1.6 Milyar Dolar aliyor.

Bana de ki ben soyledıklerını anlıyorum hesaplıyorum ve mantıklı görüyorum fakat yinede bu yatırımı yapmak istiyorum de BAŞIM gözüm üstüne. AMa bilmeden ezbere yaptıgında kulahlarımız değişiyor "sözüm meclisten dışarı."
    Soylediklerinizi anliyor, mantikli bulmuyorum ve aslinda ezberinizin yanlis olabilecegini belirtiyorum, dogru sanmanizin dogru oldugu anlamina gelmedigini belirtiyorum.

Belki biraz ezberinizi bozar diye koydum, ancak siz benim yazdiklarimi curutmek icin baska noktalara cevirerek konuyu bogmaya calisabilir, youtube dan baska videolar koyabilirsiniz ve hatta dunya duz oldugunu bile ispa etmeye calisabilirsiniz ancak nakit nakittir, nakit yaratma yonetim becerisidir, bunu surekli yapabilme ve dagitabilme ise sureklilik ve ahlaki yonetimi gerektirir.

Temettu 25 sirketleri bu ozelliklere sahip en uygun sirketlerdir. Nokta

Sayfa 22/78 İlkİlk ... 1220212223243272 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •