Sayfa 5/78 İlkİlk ... 345671555 ... SonSon
Arama sonucu : 620 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1. Önümüzdeki son 5 yıl içinde hem temettü hem bedelsiz verecek şirketler hangileri olabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by ekonom Yazıyı Oku
    Önümüzdeki son 5 yıl içinde hem temettü hem bedelsiz verecek şirketler hangileri olabilir.
    Önümüzdeki son 5 yıl ne demek? Önümüzdeki 5 yılda kim verecek bilemeyiz ama geçmişten 5-10 senelik bakılabilir hangi firmaların temettü kültürü var diye.Bu arada daha önce paylaştığım portföyümü araştırmalarla aşağıdaki şekle getirdim alıma başladım.Ancak bu benim kendimce araştırmalarım yatırım tavsiyesi değildir.

BOLUC, EREGL, HEKTS, PETKM, SODA her biri %10
    ECILC, TTRAK, VESBE, PETUN, AYGAZ her biri %7,5
    EGEEN, ERBOS, ALKA, SASA, CEMTS her biri %2,5

3. Soda petun ve alka seçme nedeniniz nedir. Alırken nasıl bir strateji izliyorsunuz.tsk.

4.  Alıntı Originally Posted by ekonom Yazıyı Oku
    Soda petun ve alka seçme nedeniniz nedir. Alırken nasıl bir strateji izliyorsunuz.tsk.
    Merhaba
    Ben Katılım Endeksi ve Ziraat Katılım listesinde olan, temettü ödeyen, baca tüttüren (fiziksel olarak bir üretim yapan sanayi şirketleri) olmasına dikkat ediyorum. Bunun yanında sağlam adımlarla ilerleyen sektöründe lider veya kafaya oynayan firmaları seçmeye çalışıyorum. Bunun yanında firmaları bu ve benzeri kriterlere göre gruplayarak kendimce ağırlık belirliyorum. Uzun vadeli düşündüğüm için geçmişe bakarken de uzun vadeli 10 yıllık bakıyorum mesela.
    SODA kendi sektöründe gayet iyi bir firma hem nakit temettü hem bedelsiz veriyor bu sebeple tercih ettim. Sodanın ürettiği hammadde cam sektöründe kullanılıyor. Çoğunluğu Şişecama ait ve cam sektörü giderek büyüyor. PV panel camında talebe yetişemedi mesela ve 1000MW GES YEKAsı yapıldı pv paneller Ankara da üretilecek bunun camı da illaki yerli olacak ki yeni bir 1000MW ihalesi de yaklaşıyor.Tek sorun Cinerin açtığı fabrika olabilir.
    PETUN da entegre et tesisi bakımından çok büyük. Soda gibi benzer şeyler söylenebilir yeter ki sektörü ve firmayı iyi araştırın.
    ALKA hissesi favori hisselerimden değil zaten oranı çok düşük. Geçtiğimiz sene çok iyi temettü verdi tekrarlaması halinde faydalanmak için bulunduruyorum. Yoksa kağıt sektörü sonuçta oturmuş bir sektör çok fazla büyüme beklememek lazım.

Neden temettü emeklisi olmalıyız?
    - Çünkü artık hiç kimse emekli olduktan sonra emekli maaşı ile refah içerisinde yaşayamaz. SGK lıların emekli aylık bağlanma oranı dibe vurdu. Tavandan sgk nız yatsa bile ilgili koşulları sağlayıp 60 yaşında küçük maaşlarla geçinmek durumunda kalırsınız.
    - Temettü şirkete ortak olduğunuz anda başlayan bir ödeme yani beklemenize gerek yok. Sadece temettünüzü belli bir hisse sayısına ulaştırana kadar tekrar hisseye çevirmeniz faydalı olabilir.
    - Koca patronlar bile temettü ile geçiniyor. Aktif görevde olsa bile yk üyeliği, başkanlığından alacağı maaş ile patronlar o mal varlıklarını yapamazlar. Yani onlar bile temettü emeklisi oluyorsa bizler neden olmayalım?
    - En basit emeklilik yöntemidir. Sadece doğru hisseleri seçmeye özen gösterip, 3 ayda bir birkaç saat bilanço analizi yapmanız yeterli olur.
    - Vergi olarak da en avantajlı gelir yöntemlerinden biridir. 60.000 TL ye kadar verginiz stopaj olarak kesilir bunun üzerinde devletten vergi iadesi alırsınız.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,808
     Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Neden temettü emeklisi olmalıyız?
    - Çünkü artık hiç kimse emekli olduktan sonra emekli maaşı ile refah içerisinde yaşayamaz. SGK lıların emekli aylık bağlanma oranı dibe vurdu. Tavandan sgk nız yatsa bile ilgili koşulları sağlayıp 60 yaşında küçük maaşlarla geçinmek durumunda kalırsınız.
    - Temettü şirkete ortak olduğunuz anda başlayan bir ödeme yani beklemenize gerek yok. Sadece temettünüzü belli bir hisse sayısına ulaştırana kadar tekrar hisseye çevirmeniz faydalı olabilir.
    - Koca patronlar bile temettü ile geçiniyor. Aktif görevde olsa bile yk üyeliği, başkanlığından alacağı maaş ile patronlar o mal varlıklarını yapamazlar. Yani onlar bile temettü emeklisi oluyorsa bizler neden olmayalım?
    - En basit emeklilik yöntemidir. Sadece doğru hisseleri seçmeye özen gösterip, 3 ayda bir birkaç saat bilanço analizi yapmanız yeterli olur.
    - Vergi olarak da en avantajlı gelir yöntemlerinden biridir. 60.000 TL ye kadar verginiz stopaj olarak kesilir bunun üzerinde devletten vergi iadesi alırsınız.
    Super derleme olmus..
    Tebrikler,
    Syg,

7. yalnız alka da her an satış gündeme tekrar gelebilir, zira kafalarında potasyum yatırımı var oraya para lazım...ayrıca geçmiş yıllardan kalan 60 milyonluk alacak davası var...haaa temettusu de oldukca iyi..nerdeyse gyo gibi yo gibi

8. keşke 10 sene önce bunları kavrayabılseydik

Sayfa 5/78 İlkİlk ... 345671555 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •