Sayfa 67/78 İlkİlk ... 1757656667686977 ... SonSon
Arama sonucu : 620 madde; 529 - 536 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1. Hektaş...

Yıllarca temettü dağıttı ,

Şimdi ; piyasaya tahvil borçlanmış + bedelli yapıyor.

Yatırım yapacakmış...
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Anlaşamadığımız durum bunun temettü sayesinde olmuş gibi yansıtmanız 0 temettü versede 0,000001 TL temettü versede Aynı %'sel yükselişini yaratacaktı.

O bakımdan diyoruz ya keşke verilen temettü fiyattan düşmese üstüne birde bu % sel yükselişi yaratsa diye.

YÜkseliş %50 mi ? HAh şimdi temttü öncesi fiyata %50 koy. İşyatın kopyası ama temettü vermeyeni olsaydı böyle olacaktı.

Temettü = Hisse satmaktır!!!

O zor zamanında sen Toplam sermayenin bir kısmını (temettü sebebiyle) satmış gibi oldun, yükselişe daha az sermayeyle katıldın.

10,000 TL %50 daha ekleyecekken.

8,000 TL ne %50 ekledin.

Bu durumun oluşmasına işyatın temettü vermesi sebep oldu. BU duruma alkış tutuyor ve seviniyorsun.

Neyse bildiğin yoldan git hocam ne diyeyim belkide böylese daha kazançlıdır.
    Hayır, hiç böyle olmadı. Kar dediğin şey, eğer şirket sağlıklı yönetiliyorsa, sermaye artışıdır, perpetual yani sürekli sonsuz gelir demektir.

Amerika da drip programı var duymuşsundur, temettüyü sana hisse olarak geri veriyor, yani ortaklık oranını arttırıyor. Eş zamanlı Özkaynak artışı ile bileşik getiri elde ediyorsun. Unutma portföy büyüklüğü eşittir temettü verimi artı senetlerinin piyasa fiyatı artışıdır. Growth invest ise sadece Özkaynak artışına odaklanır.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    “The trend is your friend until the end when it bends.” - Ed Seykota

Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Hektaş...

Yıllarca temettü dağıttı ,

Şimdi ; piyasaya tahvil borçlanmış + bedelli yapıyor.

Yatırım yapacakmış...
    Keşke bende alsaydım zamanında dediğim senetlerdendir.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    “The trend is your friend until the end when it bends.” - Ed Seykota

4. Ödenen temettülerin stopajları ile bu yeni yatırım yapılabilirmiydi ?

Ödenen temettüler şimdi bedelli için şirkete %15 eksiği ile geri ödenecek .

Artı , borç var .(yaklaşık 600mil TL finansal borç)

Temettü dağıtmasa idi , o karlılıkla hisse değeri artmıyacakmıydı ?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5. Arife tarif gerekmez;

Alıntı Originally Posted by TUĞÇE Yazıyı Oku
    KELİMENİN MENŞEİNİN ARAPÇA OLDUĞUNU DÜŞĞNÜYORUM.rAHMETLİ KIZIMIN ÖĞRETMENİ KELİMENİN ANLAMINI SÖYLEMİŞTİ.BENDE EN AZ 30 SENELİK OYAK HİSSELERİNDE YATIRIMCIYIM.ADANA B DE 100 BİN LOTTAN Fazla HİSSEMİN MALİYETİ SIFIR.A DADA BUNA BENZER.BEN PRENSİP OLARAK EV DUKKAN ALMAM BU HİSSELERDE UZUN SURELİ YATIRIMCIYIM
    SELAM VE SEVGİLER

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az;

Alıntı Originally Posted by dadaş ali Yazıyı Oku
    Arkadaşımız canlı örnek ne diyor ben adana b tertip hisselerine yatırım yaptım, aldığım temettülerle hisse alış maliyetimi sıfırladım diyor, peki rakkamsal olarak sıfırlanan sıfır rakkamına her yıl temettüden gelen parayla % kaçlık değer artışı sağlanır, sıfırın çarpımı, veya bu güzel örneğin bir ötesi varmı?

İnsanlar yaptığı şeyleri kendi yaşamından örneklemeli, yapmadığı büyüme hisse yatırımlarını sanki yapmışçasına bir sürü laf kalabalığında demolu sunması, kahve falı okuyup geleceği öngörme işi kadar abesle iştigaldır.

Tekrar dan sıkılmadan ifade edelim; palavraya değil reel gerçeğe bakın, temettü şirket ahlakının namusunun göstergesidir, her lafın ardından mana çıkaranlara; biz şirketin temettü politikasında genel gidişini ifade ediyoruz örneğin ttrak veya arçelik olağan ekonomik koşullardan dolayı arizi bir yıl veya iki yıl vermeyebilir, her yıl verecek diye bir kaide yok, şirket kartı çekildiğinde son 10 yılın 6.sında temettü vermişse sorun yok.

Tekrardan ifade edelim büyüme temposu beğenilen TAVHL ne hikmetse her yıl aksatmadan verdiği temettü ödemesiyle dikkat çekmekte, neymiş efendim şirketin ticari faaliyeti başarılı ise özkaynağı temettü yoluyla ortaklarca boşaltılmasına rağmen takır takır ne hikmetse aksatmadan büyeyebiliyor.
    Buffatında servetinin kaynağı kendi holding şirketinin iştirak ettiği şirketlerden aldığı temettüdür, VİOB işlem yap, sabah akşam gel temettü dağıtana küfret.

Temettüde birde dağıtım ölçüsü vardır, çimsa, hektaş, migros gibi şirketler temettü dağıtırken tamamını verdiklerinden bugün borçlulukla karşı karşıyalar, bunun da ideali içeride öz kaynaklarda fon tutarak dağıtmak, ideal oran şirketin yatırım projeksiyonuna göre değişir, bunu en iyi ayaralayacak olanlar; elinde veri seti olan y.kurul üyeleridir, herhalde boşuna para almıyorlardır.

6.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Ödenen temettülerin stopajları ile bu yeni yatırım yapılabilirmiydi ?

Ödenen temettüler şimdi bedelli için şirkete %15 eksiği ile geri ödenecek .

Artı , borç var .(yaklaşık 600mil TL finansal borç)

Temettü dağıtmasa idi , o karlılıkla hisse değeri artmıyacakmıydı ?
    Bitti çok güzel tespit.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Arkadaşlar , explorer da tarama yaparak hisse senedi buluyorum ancak bunu temel analiz ile desteklemek istiyorum böyle şirketleri tek tek kalem kalem incelemek yerine kısa yoldan dahada özeti tek bakışta bu hisse temel analize göre ALINIR/ALINMAZ diye ayırt edebileceğimiz 2 veya 3 kıstas sıralacak olsak nelere bakılmalı.

en azından yani bu alacağımız hisse en azından batmaz veya batık değil diyebileceğimiz matriks gibi bir programda bakacağımız kriter ne olmalı.

örneğin CEMAS neden alınmaz veya neden ucuz veya neden alınmalı gibi.

hisseyi özelikle seçtim anlayabilmem açısından.

1 2 varsa daha fazla en kritik maddeleri sayabilirmisiniz.

örn:

1 bu şirket batık çünkü ////// xxx oranı xxxx xxxxx nedenleri veya daha fazla.

2 bu şirket ucuz kalmış ////// "" ""

3 bu şirket alınır ///// "" ""

teşekkürler.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

8. aslında hepsi bildiğiniz şeyler
    fk
    dd
    favök
    esas faaliyet karı
    ben buna ciroyu da ekliyorum, pazardaki durumunu görebilmek için, sanayi şirketleri için uygulanmalı, ithalatçı dağıtım firmalar için olmaz
    taahütlük firmaları için de iş yüküne bakılmalı sürdürülebilirlik açısından
    yıllara göre özsermaye büyümesi
    borçların durumu azalıyor mu, artıyormu diye
    döviz pozisyonu
    nakit durumu
    hammadde tedariği, hammadde fiyatlarının seyrine de bakılmalı(örneğin demir çelik firmalarında cevher fiyatlarının seyri)
    ürettiği ürünün dünyada ki fiyat seyri
    çok oldu çooook, e bi de patrona bakmak lazımpiyasadaki imajına.
    Son düzenleme : kitapci34; 27-07-2019 saat: 06:46.

Sayfa 67/78 İlkİlk ... 1757656667686977 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •