Sayfa 71/78 İlkİlk ... 21616970717273 ... SonSon
Arama sonucu : 620 madde; 561 - 568 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Cunku:
    Temettu almak sexten bile tatlidir.
    Syg,
    Aman Dudu, burası temettü topiği ama düşünceler asexuel neredeyse bizi soğutucaklar.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    “The trend is your friend until the end when it bends.” - Ed Seykota

2.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Üstad ne kadar hisse ne kadar viop işlem yapıyorsunuz? Sizi uzun zamandır okurum şöyle sallasan en az bir 5 milyon çıkar diyorum okudukça ama alçak gonullusunuz sanırım

Bol kazançlar, selamlar.
    hahaha 5 milyon nire ben nire arada dağlar ırmaklar yollar kadar mesafe var. ancak bu mesafeyi kısaltmak bizim elimizde.

Üstad ben 5 yıldır hisse işini bıraktım yani hiç hisse almıyorum ancak testlerimi ve analizlerime devam ediyorum fast web mali analiz programına bir tane hissem olmasa bile 5 yıldır satın alıyorum.

Bunun dışında 3 adet viop hesabım var 3 adet server 3 adette ideal veri terminalim var.

1 hesap kendi üzerime diğer 2 hesap iki dostumun üzerine paylaşımlı. Yani diğer iki hesapta da benim paralarım ile onların paraları var.

1. hesap 5 yıl önce iki arkadaş açtık 5 yıldır robotlara trade ettiriyor robot geliştiriyorum. O hesapta çok ciddi erimeler yaşadık robotun ertesi gün seçim olacak GAP olacak long girmiş bu seçim şöyle çıkar diyip ters işlem açtığım bir sürü an oldu. hep terse gele gele oradaki miktarı

30,000 TL ye indirdik 2017 yıl sonunda artık battım herhalde bu işten para kazanamayacaz bu saatten sonra kazansakta kaç para kazanacak 5 yıla ana sermayeye ancak döneriz düşünceleri vardı çünkü 2017 yıl sonuna kadar yazdıgım robotların potansiyeli yıllık %50 ila %100 arasında bir getiri sağlıyordu.

Tabi para artık battım seviyesine düşünce hemen bir ÇARE arıyorsun. Bugune kadar yaptığım sistemlere hiç para yönetimi mekanızması koymamıştık. 30 K yı görünce para yönetimiyle ilgili bir strateji geliştirdik. Onunla beraber kullanmaya başladık.

yaklaşık 1 yıl içerisinde yani 2018 sonunda 30,000 TL 500,000 TL ye ulaştı. Ana sermayeyi filan geçtik anlayacağın.

Belkide oluşturdugum model sisteme çok uyumluydu belkide şanslıydık bilmiyorum adını sen koy. Ancak artık mümkün olduğunu gördüm. Kim inanır 30 K yı 500 K ya bir senede çıkartılabileceğine. BU arada nasıl çıkabilire cevap vereyim sermaye sürekli olarak birleşerek hareket etti işte 30 K 40 K oluyor 40 la giriyor 80 yapıyor 80 le giriyor 160 derken 500 lerde buluyorsun kendini.

Bİleşke getirinin dünyanın 7. harikası olduğuna ikna etti beni artık sistemlerimde para yönetiminin olmazsa olmaz olduğunu düşünmeye başladım. Robotlar hep Aktiften emir gönderir Biz emir gönderdikçe VİOPtaki mumlar 3-5 kademe oynardı. Artık piyasa kaldırmıyordu emirleri bu performansıda düşürüyor çünkü robotun al yaktığı seviyeye göre bizim alış maliyetimiz 2 veya 3. kademeye yerleşiyordu.

ANladık ki 500,000 TL artık sınırımız daha fazlasını bileşke yapamayız. Çok az bir miktar çektik bu rüyanın devam etmesini diliyoruz. 2019 Ocak ayındayız. O gün merkez bankası konuşacak her konuşmasında mumlar saçma sapan hareket eder robot yanlış sinyal yakar. Robot LONG ta merkez bankası konuşuyor "Bizde merkez bankası ne derse desin yukarı gitme ihtimali yok robot long sinyal yaktı ama ŞORTA geri döner bu sinyal dedik manuel olarak Onca parayla ŞORT AÇTIK.

Abi adam konuşması bitti ilk etapta hareket yok. 1 saat sonra bir başladılar ALMAYA anam anam. Ne alış durdurabilene aşk olsun. SOnra bir hafta boyunca rally yaptı hatırlarsınız. bist100 88 lerden 100 bınlere çıkmıştı.

Robot long o sınyale katılmış olsak 1 milyon TL ye çıkacakken biz külliyen zarar yazıyoruz. Her gün HA şimdi dönecek ha şimdi döneceklerle pozisyonu tutuk artık endeks 100 bınlerı aşınca pozisyonu kapatmak zorunda kaldık çünkü bütün parayı erittik ))))))))) 3/1 i ok oldu duman oldu uçtu. :D kAFANI DUVARA SÜRTÜP KIVILCIM ÇIKARASIN GELİR ROBOTA UYSAK SADECE O RALLYDE 500 K DAHA CEBİNE GİRECEK BU para gittimi gitti birde ters girip mevcur paradanda 350 bin civarı kaybın varmı var topla 850 BİN TL parayı kaybetmiş olduk aslında. GİT balkondan at kendini.

Tabi dayağı yiyince bir istatistiklere baktımda ocak ayındakı rally bistte daha önce hiç yapmamış tarihinin en büyük rallysi. sen 2 senedir sisteme müdahle etme yani 960 adet sinyale müdahle etme içinden sadece 1 tanesinde sistem sinyali tersine aç ve o sinyal bistin en büyük rallysinin oldugu sinyale denk gelsin.

SOnrasında şu videoda kendimi buldum; yoksa kafayı yerdim.

İkinci serverimi 2019 başında açtım amacım bir kaç lot ve arttırıdıgım tasarruflarımla klasık bir sistemle ne kazanılırı göstermek BORSA genel sayfasında her hafta hem hesabı hemde sinyalleri paylaşıyorum.

Üçüncü serveri diğer arkadaşımla açtım 2 ay önce orada 1. serverdaki bu yapının daha kararlı daha sağlam olanı var. Oradakı işler istediğimiz çerçevede gidiyor. 3. server yani 2 ay önce açtıgım hem yatırım hemde bu kararlı yapıyı test etmiş olacağım herşey yolunda ise 1. serverada bu kararlı yapıyı entegre edecegim.

1. server da ana sermayeye göre zaradayim(hiç para eklenmemiş para çekilmiştir.)

2. server karda hiç para çekilmemiş ancak para eklenmiştir zaten nerede ne zaman para eklediysem forma yazıyorum.

3. server çok az karda daha yeni aktif oldu.

Sonuç olarak Artık yatırımları mı ayırmış bölmüş oldum. 2. serveri sırf diğer yatırımcılar için açtım aslında oradan para kazanmak gayem 2. planda diyebilirim. bir kaç lot ile klasık bir sistem (para yönetimsiz) trade ediyor insanlar bu nedir nasıl birşeydir görsün ufak ufakta maaşta biriktireyim oraya koyayım diye açtım. Angareye açtım anlayacağın.

1. ve 3. serverım ise zaten yatırımlık 1. serverda farklı bir yapı 3. serverda farklı bir yapı var. ANa yapı aynı ancak para yönetim stratejileri farklı.

3. server için bir sürü test yaptım bu arada sistemin kararlı olması için. pek anlayamayacaksınız ama yaptıgım çalışmanın sonuç bölümünü sansurlu bir biçimde göstereyim. Aşağıdaki resim yaptıgım excelin 20 de 1 idir arka planda devasa excel çalışmaları var bu artık biraz özeti gibi bir görüntü.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

Bİleşke getirinin dünyanın 7. harikası olduğuna ikna etti beni

ANladık ki 500,000 TL artık sınırımız daha fazlasını bileşke yapamayız.
    '' Bileşik getiri , sana bu getiriyi sağlayanın; bunu sürdürebilme ve sana ödeme kapasitesi kadardır ''
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

4. Bunları niye anlattım zaten anlatmayı seviyorum anlattıgım kadar iyide dinlerim sizlerde hikayelerinizi ve maceralarınızı paylaşabilirsiniz.

twitter cıktı cıkalı formların tadı tuzu kalmadı. Hem böyle gerçek bir hikayeyi film tadında okumanız için paylaştım. Hemde içeriğinde bazı ipuçları var.

Sermayeyi birleştirme ipucu buffet ve diğer şirketler ve yatırımcılar sizce yüksek sermayelere nasıl çıkıyorlar ? Paralarını sürekli bileşke getiriye sokuyorlar. Buffet bileşke yapmasa bugun ku sermayesine ulaşırmı aynı şekilde şirketlerde öyle kazadıgı parayı bileşke yapmasa bugunku iphone olurmu amazonun kurucu bugun varolurmuydu olmazdı.

Bileşke getiri gerçekten mucizevi birşey ancak onlara göre bunun bir sınırı yok! Ama bana göre yada bizim gibi sıradan hayat yaşayanlara göre bir sınır olması gerekir. Belirli bir seviyeden sonra zaten finansal özgürlüğüne ulaşmış olacaksın o noktanın tadını çıkarmak yerine niye bileşkeye tabi tutup tüm parayı riske atasın ki nihayetinde servet sahibide olsan da yaşayacağın hayat belli zama akıp gittiği gibi çok fazla servetinin olması harcayamadıktan sonra anlamsızlaşıyor.

BU sebeple benim önerim kendinizi bir hedef biçin o hedefe kadar var gücünüzle bileşke getiriye odaklanın ardında hedefınıze ulaştıgınız anda da çatır çatır gelen pasif gelirinizi yiyin.

Ancak tüm bunları hesaplaken de geçen zamanı da göz önüne almalısınız. Mesela 5 yılda hedefe ulaşıp 10 yıl boyunca o parayı yemelisiniz veya 10 yılda ulaşıyorsan 20 yıl o parayı yemelısın. 20 yıl da hedefe ulaşıp 3 yıl o parayı yiyeeksen anlamsızlaşıyor yaptıgın yatırım.

Yani 2 katı Zaman kadar keyif sürmelisiniz bence en kötü ihtimalle kafa kafaya çıkmalı 20 yılda hedefe ulaştıysam 20 yıl sefa sürmeliyim gibi 19 yıl sefa süreceksen problem var BENCE.

Kalan ömrüm ne kadar bilmiyorum 30 yaşındayım ortalama 60 a kadar yaşayacaksam 30 yılım var.

1 milyon seviyesine çıkmak benım 2 veya 3 yılımı alır gibi görünüyor. herşey yolunda giderse gitmezse 5 8 yıla doğru uzar bu hedef.

1 milyon benım ömrümün sonuna kadar pasif gelirimi standartların üzerinde yaşamam için şimdilik kafi gibi görünüyor.

Aynı şekilde borsa ve daha az riskli diğer yatırımlarla aynı hedefe yükselme ihtimalim daha düşük riskli olsada malesef daha uzun zaman alacaktır tahminlerime göre en az 15 yılımı alacak herşey yolunda giderse gitmezse 20 25 yıllara malolacak.

45 50 yaşında da 1 mılyonun olması güzel ancak artık vakit daralmış oluyor.

Diğer seçenekte belki ilk 5 yılımda cıkacam belkı ilk 3 yılında belkide 10 yıl hadi bilmedin 15 yıl sonra cıkalım. Yine aynı süre zarfını almış oluyor. Daha erken ulaşma imkanım oldugu için bu yontemı tercih ediyorum. tabi bu yolda hiç oralara çıkamamakta var.

Çıkamazsamda ne yapayım en azından denedim diyeceğim.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5. değerli abilerim,

yapmış olduğum profesyonel amatörce araştırmama göre son yıllarda fiyat - temmettü verimi yüksek hisse olarak doas, despc ve erbos şirketlerini keşfettim. bilgili abilerimden, kardeşlerimden fikirlerini paylaşmak isterlerse yorum almak isterim. saygılar.

Uzun vadeli yatırım yapacağım diyerek yola çıkanlara bakıyorum daha yolun başında ama borsanan düşmesinden korkuyor.. Gençler endeksin 80 bindeyken de 60 bindeyken de düşeceği konuşuluyordu. Tuprs'ı 30 liraya düşünce alacağım diyen mi ararsın, Froto'yu 15 olsun alırım diyen mi ararsın.. Bu felaket tellalları her zaman olacak. Ben temettü yatırımı yapacağım ve bunun da meyvelerini 8-10 sene sonra yiyeceğim diyorsanız, borsada ki düşüşler sizin için fırsattır. Zaten her ay alım yapacak ve bu alımı yıllara yayacak bir küçük yatırımcının da hisse senetlerinin ucuzlamasını istemesi gerekiyor. Örneğin geçen ay 120 TL'ye aldığınız Tuprs'ı bu ay 100 TL'ye alırken sevinmelisiniz. Eğer siz bundan endişe duyuyorsanız zaten uzun vadeli yatırımın mantığını kavrayamamışsınız demektir ve muhtelemen bir süre sonra panik yapıp bütün hisseleri satmanız kuvvetle muhtemel. Hisselerin ucuzlamasını fırsata çevirin. Malı ucuzken almak çok önemli. İnanın bana borsada kolay olan para kazanmaktır. Zor olan ise para kaybetmek. Ama çoğu insan zor olanı başarır. Çünkü elindeki malın değerini bilmez. Ya çok pahalıya alır aylarca bekler ve kar edemeden satar ya da aslında ucuza aldığı malı daha da ucuzlayınca korkup satar ve zarar eder. Bu yüzden hisselere değer biçmeyi muhakkak öğrenin. Örneğin 500 TL olan Egeen'in 120 TL olan Tuprs'tan daha büyük olmadığını öğrenin. Hisse fiyatlarıyla şirketin büyüklüğünün aynı şey olmadığını öğrenin. MUTLAKA HİSSEYE DEĞER BİÇMEYİ ÖĞRENİN. Hisseye değer biçtikten sonra hisse fiyatı düşse de siz biliyorsunuz ki bu düşüş aslında bir fırsat ve elinizde ki hisse aslında çok daha kıymetli. Örneğin SASA'nın patronu İbrahim ERDEMOĞLU hisse geri alımı yaptı. Bu demek oluyor ki patron şirketinin hak etmediği bir değerde olduğunu düşünüyor. Bunları takip edin, anlamaya ve öğrenmeye çalışın. Portföyünüzü asla 1-2 hisseyle sınırlandırmayın. Çeşitlilik güven verir. En az 5 en fazla 10 şirkete yoğunlaşın. Şirketlerinizi tanıyın. Ne iş yapar, sahibi kim, sektörde rolü ney, yatırım yapıyor mu, borcu var mı, özkaynaklarını düzenli olarak artırıyor mu, düzenli temettü ödemesi yapıyor mu vs... Şirketin özkaynaklarını büyütmesi çok çok önemli. Özkaynakları büyümeyen şirket büyümüyor demektir. Bkz spor şirketleri. Bu kadar şey yazmışken tasarrufa da değinmezsem olmaz. Özellikle gençler mutlaka tasarruf edin. Gelirlerinizin, harçlıklarınızın en az %10'unu biriktirmeye çalışın. Bir kahve az iç, bir burger az ye ama biriktir. Tasarruf bu işin en temel taşlarından biri. Almanların refah seviyesinin bu denli yüksek olmasının sebebi tasarruf dostlarım. Kazandıklarından fazlasını harcamazlar, gereksiz borçtan kaçınırlar ve gelirlerinden muhakkak tasarruf ederler. Tasarrufla alakalı "Babil'in En Zengin Adamı" ve "Zengin Baba Yoksul Baba" kitaplarını muhakkak okuyun. Ne kadar erken okursanız o kadar hayatınız erken değişir. Birikimlerinizle düzenli temettü ödemeyi ilke edinmiş olan, yıllar boyu özkaynaklarını büyütmeyi başarmış, dürüst ve şeffaf yönetilen, sektöründe önemli oyuncu, döviz borcu olmayan şirketlere yatırın. Borsa düşerken al, çıkarken al, krizlerde al, insanlar resesyon geliyor battık bittik derken al, cuma kapanışında al, pazartesi seans başında al, her ay al, sürekli al. En az 5 sene temettüleri yemeden hisseye dönüştür. İnanın bana bu stratejiyle uzun vade de hatrı sayılır bir portföy ve hatrı sayılır bir temettü geliri elde edersiniz. Unutmadan sık sık seansı takip etmeyin. Özellikle düşüşlerde korkan, panik yapan kardeşlerim çok merak ediyorsanız haftasonu açıp göz gezdirin. Borsada para kaybedenlerin önemli bir bölümü her an sat butonunu gördükleri için para kaybediyor unutmayın. Saygılar...
    Borsa, gelecekle rakamları birleştirme sanatıdır. Twitter: @finansalteori

Alıntı Originally Posted by __EGELİ__ Yazıyı Oku
    Uzun vadeli yatırım yapacağım diyerek yola çıkanlara bakıyorum daha yolun başında ama borsanan düşmesinden korkuyor.. Gençler endeksin 80 bindeyken de 60 bindeyken de düşeceği konuşuluyordu. Tuprs'ı 30 liraya düşünce alacağım diyen mi ararsın, Froto'yu 15 olsun alırım diyen mi ararsın.. Bu felaket tellalları her zaman olacak. Ben temettü yatırımı yapacağım ve bunun da meyvelerini 8-10 sene sonra yiyeceğim diyorsanız, borsada ki düşüşler sizin için fırsattır. Zaten her ay alım yapacak ve bu alımı yıllara yayacak bir küçük yatırımcının da hisse senetlerinin ucuzlamasını istemesi gerekiyor. Örneğin geçen ay 120 TL'ye aldığınız Tuprs'ı bu ay 100 TL'ye alırken sevinmelisiniz. Eğer siz bundan endişe duyuyorsanız zaten uzun vadeli yatırımın mantığını kavrayamamışsınız demektir ve muhtelemen bir süre sonra panik yapıp bütün hisseleri satmanız kuvvetle muhtemel. Hisselerin ucuzlamasını fırsata çevirin. Malı ucuzken almak çok önemli. İnanın bana borsada kolay olan para kazanmaktır. Zor olan ise para kaybetmek. Ama çoğu insan zor olanı başarır. Çünkü elindeki malın değerini bilmez. Ya çok pahalıya alır aylarca bekler ve kar edemeden satar ya da aslında ucuza aldığı malı daha da ucuzlayınca korkup satar ve zarar eder. Bu yüzden hisselere değer biçmeyi muhakkak öğrenin. Örneğin 500 TL olan Egeen'in 120 TL olan Tuprs'tan daha büyük olmadığını öğrenin. Hisse fiyatlarıyla şirketin büyüklüğünün aynı şey olmadığını öğrenin. MUTLAKA HİSSEYE DEĞER BİÇMEYİ ÖĞRENİN. Hisseye değer biçtikten sonra hisse fiyatı düşse de siz biliyorsunuz ki bu düşüş aslında bir fırsat ve elinizde ki hisse aslında çok daha kıymetli. Örneğin SASA'nın patronu İbrahim ERDEMOĞLU hisse geri alımı yaptı. Bu demek oluyor ki patron şirketinin hak etmediği bir değerde olduğunu düşünüyor. Bunları takip edin, anlamaya ve öğrenmeye çalışın. Portföyünüzü asla 1-2 hisseyle sınırlandırmayın. Çeşitlilik güven verir. En az 5 en fazla 10 şirkete yoğunlaşın. Şirketlerinizi tanıyın. Ne iş yapar, sahibi kim, sektörde rolü ney, yatırım yapıyor mu, borcu var mı, özkaynaklarını düzenli olarak artırıyor mu, düzenli temettü ödemesi yapıyor mu vs... Şirketin özkaynaklarını büyütmesi çok çok önemli. Özkaynakları büyümeyen şirket büyümüyor demektir. Bkz spor şirketleri. Bu kadar şey yazmışken tasarrufa da değinmezsem olmaz. Özellikle gençler mutlaka tasarruf edin. Gelirlerinizin, harçlıklarınızın en az %10'unu biriktirmeye çalışın. Bir kahve az iç, bir burger az ye ama biriktir. Tasarruf bu işin en temel taşlarından biri. Almanların refah seviyesinin bu denli yüksek olmasının sebebi tasarruf dostlarım. Kazandıklarından fazlasını harcamazlar, gereksiz borçtan kaçınırlar ve gelirlerinden muhakkak tasarruf ederler. Tasarrufla alakalı "Babil'in En Zengin Adamı" ve "Zengin Baba Yoksul Baba" kitaplarını muhakkak okuyun. Ne kadar erken okursanız o kadar hayatınız erken değişir. Birikimlerinizle düzenli temettü ödemeyi ilke edinmiş olan, yıllar boyu özkaynaklarını büyütmeyi başarmış, dürüst ve şeffaf yönetilen, sektöründe önemli oyuncu, döviz borcu olmayan şirketlere yatırın. Borsa düşerken al, çıkarken al, krizlerde al, insanlar resesyon geliyor battık bittik derken al, cuma kapanışında al, pazartesi seans başında al, her ay al, sürekli al. En az 5 sene temettüleri yemeden hisseye dönüştür. İnanın bana bu stratejiyle uzun vade de hatrı sayılır bir portföy ve hatrı sayılır bir temettü geliri elde edersiniz. Unutmadan sık sık seansı takip etmeyin. Özellikle düşüşlerde korkan, panik yapan kardeşlerim çok merak ediyorsanız haftasonu açıp göz gezdirin. Borsada para kaybedenlerin önemli bir bölümü her an sat butonunu gördükleri için para kaybediyor unutmayın. Saygılar...
    Abi şimdi uzun yazmışsın ama bi X100 88bin leri görmeden veya 90bin altına değmeden ben mal a girmem isterse endeks senetler fezaya uçsun bana ne

8. Uzunvade niyet meselesi yok 88000 yok 50000 yok 120000 niyet olmadımı al satcı sın nokta . Becerene helal olsun makineye karşı

Sayfa 71/78 İlkİlk ... 21616970717273 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •