Sayfa 60/78 İlkİlk ... 1050585960616270 ... SonSon
Arama sonucu : 620 madde; 473 - 480 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1. Erhan bey, sizinle %90.da mutabık olsak ve benim sorduğum sorulara siz cevap vermiş olsaydınız belki, fakat bana kendi ısrarcı ve yanlış bakış açınızı teyit eden üç soruluk kapanı kurarak benim ifadelerimi anlamak istemiyorsunuz.

Benim size söylediğim şu; 0-40 yaş arası ağırlığı büyüme odaklı(%60)+ düşük oranda % 40 temettü odaklı hisse yatırımı bence doğru, 40-50 yaş arasında büyüme odaklı hisselerin portföydeki tutarı %50.ye indirilmesi ve 50 yaşın üzerinde portföyün tamamının % 100 temettü odaklıya çevrilmesi düşüncesindeyim.

Benim aslında ne demek istediğimi aslında tecrübeli arkadaşların anladığını düşünüyorum, ifadelerimde yinede de net açıklayamadığım bir hususla ilgili arkadaşların sorusu olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışabilirim.

2. Aşama aşama gidecektik diye düşünüyordum. Siz sorun ben cevaplayayım. Niye köşeye sıkıştırdığımı düşünüyorsunuz. Ön yargılı olmayın, siz sorun ben cevap vereyim. Siz sıkıştırın beni.

Tablodaki satılacak lot bölümünü değiştirerek diğer hissenin ne kadar temettü dağıtması gerektiğini otomatık formul ayarlıyor. Aynı şekilde diğer tarafın dağıtacagı temettü miktarına karşılık kaç lot satması gerektiğinide otomatık ayarlamış oluyor.

BU tablo yanlışsa yanlış olan yeri açıklayın, (genele söylüyorum) doğru ise temettü almak veya almamak hiçbirşeyi değiştirmediğine göre bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.

Tablonun indirme linki: https://drive.google.com/file/d/1W7e...ew?usp=sharing
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. Erhan bey, siz sistematiğinizi kendinize göre geliştirdiğiniz matematik formüllerine bağlamışsınız, işte bakın bunca yıl sonra bu yöntemin getirisi daha fazla olur diyorsunuz.

Bende size diyorum ki hayat matematik formüllerinden ibaret değil, aksini iddia ediyorsanız siz aşağıdaki sorulara cevap verirmisiniz?

-ilk yazımda bahsi geçen kişinin kendisine sorması gereken sorulara sizin cevabınız ne ve bu sorulara ek sizce başkaca sorulması gerekli hususlar ve cevapları?

-neden yatırımcılar genelde o sizin belirlediğiniz sürenin sonuna kadar hisseleri ellerinde tutamayarak sermaye getirisinden mahrum kalıyorlar?

-neden teknik analistler kendi belirledikleri indikatörlere uymuyorlar?

-neden temel bildiğini iddia eden mesleği muhasebeci olanlar borsada en başarısızlar arasında?

-Ben size şöyle değişik bir örnek vereyim, ahırınızda bir inek var güzel mi güzel gürbüz mü gürbüz, hayvan çiftleşmesine rağmen yavru yapamıyor dolayısı ile süt verimi sıfır, tamam etinde bi yere kadar kilo artışı var fakat aslında yem, ilaç, veteriner masrafı ürettiği kargas kg. etin yanında daha yüksek bize maliyeti var. Bu ineği besleyip büyütmeye devam edecekmiyiz, ne dersiniz?

-Sizin büyüme dediğiniz gerçek de her daim illaki sağlıklı olacak bir durum değil ki, bunun karlılık garantisi varmı?

-İnorganik büyüme var, organik büyüme var, büyüyeceğim diye dışarıdan aldığınız hurmalar insan farkında olmazsa midesini tırmalar, size bunla ilgili inceleme vakası en yakın Carrefoursa; şirket büyüyeceğim daha çok kar yapacağım diye 2007 yılında 75 milyon tl. kar eden şirket bugün belki 10 kattan fazla hem organik hemi de inorganik büyüdü, ama borç batağında karlılık nanay da nay, üstelik değerli milyar dolarlık gayrimenkul portföyünüde sıfırladı. Sizin bunun böyle olacağını bilme şansınız var mı, büyüme yıllar alan bir süreç yatırımcısınız, hesap biliyor ve takip ediyorsunuz, ayrıca şirketin yabancı ve yerli ortakları var, hele ki yabancı ortak konusunda dünyaca meşhur uzman. Yok benim temel analiz programım daha güçlü ben bunu sezer ayrılırdım diyorsanız, bende size sadece pes derim.

Siz bana argümanınızı çürüten ALCTL.in izahını yapamadınız söylediğiniz tek şey yatırımcılar eğerki özkaynak artışının gelecek yıllarda devamı olursa farkına varıp hisse alacaklar ve hisse defter değeri 2.ye doğru çıkacak. Bumu şimdi, yahu borsa böyle bir yer olsaydı temelciler köşeydi, madem özkaynaklardan işi çözüyorsunuz peki ben size tekrar aynı şirketin kaynaklarını yeniden inceleyin desem, içinden satıcı+finans borçlarını çekin diğer hesaplara bakın yabancı kaynak mı yoksa dolaştırılıp gezdirilen gösterilmeyip gizlenen öz kaynak mı desem bununla bu adamlar neyi amaçlıyor, neden hesaplar gezintiye çıkarılmış bu sorulara cevabınız ne olurdu acaba?

Ben size basit sırrı vereyim borsa zengin adam işidir. Zenginliği sakın parasal miktar olarak anlamayın, zenginliği "akıllık ve bilgi" olarak anlayın lütfen. Zengin adam yatırımını çorak toprağa ve kısır ineğe yapmaz, zengin adam yatırım yapacağı toprağın sulu tarıma müsait ve ineğin de yavrulu olmasını ve en azından hamile olarak karnında bu belirtiyi görmek ister.

Ben size hazırlayacağım tabloda 10 çeşit büyüme verisi türetirsem inan ki bu patronlar 1001 çeşit veri üretiler. Onun için kafanızda sabit saplantı olmasın hayatın tek bir olaya yerleşmiş tekbir de saklı gerçeği yoktur, bazen gerçek orada bazen şurdadır, bazen aynı anda bir kısmı orda ve burdadır, hayatın tek rengi yoktur çeşitli renkleri vardır, kaderini eylemleriyle belirleyen insan beyni şimdilik algo çiplere bağlı değil, bunun aşarı var, şaşarı var, davranışsal finansı var, felsefesi var, girdiğin tahtada mal saydırmaca var, aracı kurumlarda gereğinden fazla hoplattırılarak eritilme var, akıllı olacaksın gerçeğin ve inancın tek ve değişmez olmayacak, bugün doğru bildiğinin yarın yanlış olabileceğini, bugünkü yanlışın yarın doğru olacağını düşüneceksin, bu kadar geniş çerçeveye çıktın mı her şirketi vakaa bazında ekonominin genel gidişatını da dikkate alarak inceleyip hiç bir şartlanmış kriterine düşmeden inceleyip karar vereceksin, sonuçta neyi aynen bir hamal gibi uzunda taşımaya karar verdiysen yükün taşımı sırasında terleyip aşırı su kaybını arada giderecek tatlı suyun yüklerinin arasında olup olmadığın dan emin olunması gerektiği düşüncesindeyim. Hisse başarıya ulaşmak için geçen zaman çölde yürümeye benzer, çöle çıkacak adam suyu yanına alması gerekir, susuz çöl yolculuğu portföyde temettü vermeyen hisse taşımaya eş değerdir.

Siz bana sakın sonunda ben uzun çölleri gece ve gündüz su içmeden yürüyerek geçerim demeyin?

Arkadaşlar herkese selam güzel bir forum deneyimli Arkadaşlar var yeni keşfettim
    Şimdi tüm arkadaşlara sorum şu
    Uzunvade hisse biriktiricem belirlediğim bir kaç şirket var onları şimdi yazıcam ve deneyimli arkadaşlardan uzunvade bu hisseler mantıklımı diye yorum almak istiyorum belirlediğim şirketler şunlar
    Alkim
    Erbosan
    Kordsa
    Çemtaş
    Egeen
    Vadem uzunvade 10 yıl gibi
    Yorumlar için şimdiden teşekkürler
    SECRETMEN

5. ekonomistlerin hepsi neden zengin olamamış borsada..Mali müşavirlerde..hepsi kitap yazıp para kazanmaya çalışıyor.

temettünün çok mühim olduğunu düşünenlere sadece işyat almasını tavsiye ederim. 1 liralik iki hisseden birinin 10 kuruş temettü verdikten sonra 1 liraya geri çıkmasının; aynı sürede, vermeyen hissenin 1,1 liraya çıkmasından daha muhtemel olduğuna inanmak affedersiniz ama saflıktır.

şu kaynakları öneririm:

Black, F. and Scholes, M. (1974). The effects of dividend yield and dividend policy on common stock prices and returns. Journal of Financial Economics, 1(1), pp.1-22.

Blume, M. (1980). Stock Returns and Dividend Yields: Some More Evidence. The Review of Economics and Statistics, 62(4), p.567.

7. Dadaş ali uzun bir yazı yazmıştım elektirik gitti silindi tekrar yazamayacağım.

Kısaca cevaplar vereyim. Öncelikle yukarıdaki tabloda her iki hissede aynı getiriyi sağlıyor. Siz ise daha çok kazandırdığını iddaa etmişsiniz. Tabloyu tekrar incelemenizi öneririm.

Alctl konusunda tatmın olmamışsınız yöntemimle ilgili daha önce bir video çekmiştim uzun bir video hızlandırılmış bir biçimde izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=O7De4YyEKsw

Büyüme konusuna niye bu kadar taktığınızı anlamadım benim verdiğim örnekte büyüme devre dışı her iki hissede aynı karı elde ediyor diyorum. Temettü parasıyla büyüsünler demiyorum. İki hissede aynı karı elde ediyor öteki şirket temettü parasıyla yatırım yapmıyor (YAP-MI-YOR) diyorum. buna rağmen her iki hissede de aynı karı elde ediyoruz. Temettümü almam yada almam neyi değiştirdi diye soruyorum.

Siz hisse temettü parasını kötü projeye yatırırsa ne olacak kısmını açıklamaya calısıyorsunuz bana. Oysaki ben size her iki hissede aynı karı yapıyor biri diğerinden daha kötü veya daha iyi kar etmiyor diyorum. Yani temettüyü dağıtmayıp o parayla exstra yatırım yapmamalarına rağmen aynı kazancı sağlıyoruz. Temettü almak veya almamak hiçbirşeyi değiştirmiyor diyorum.

Sorularınızın genel anlamda cevabı ise Psikoloji disiplinsizliğe paniğe ani mutluluk ani üzüntü durumları tüm plandan sapmanıza sebep oluyor kısacası DUYGUSALLIK başarısızlığın büyük etmenlerinden biri.

Son 2 paragraf içinde kişiliğim gereği felsefeyi seviyorum. Sık sık da bahsederim. Felsefeyle okadar içli dışlıyım ki sosyal medya hesabımın hakkımda kısmına "Analitik & Diyalektik & Sokratik & Merâklı & Okur & Dinler & Düşünür & Sorgular & Liberal & Futurist" Yazdım. Hani doğru bildikleriniz yanlış olabilir vesaire demişsiniz ya. Hah işte ben tam olarak doğru neyse onu arayan birisiyim. Şu ana kadar bildiğim "doğrular" çürütüldüğü anda benim için "doğru" artık yeni buldugum veya yeni öğrendiğimdir. O çürütüldüğünde yeni doğruları bulurum ona evrilirim. Zaten felsefeyi ve bilimi bu sebeple severim. Çünkü doğruyu ararlar bir şeye körü körüne inanmazlar. Ancak karşımdakilerin gerçekten bu felsefede olduklarını sanmıyorum. Belkide erhan haklıdır dur bırde ben hesaplayayım kıtaplayayım düşüneyim demiyorlar. Ön yargıları sebebiyle bir konu üzerinde felsefe yapamıyor derin düşünmüyorlar belkide kendi inançlarının değişmesinden korkuyorlar. Çoğu kişide felsefeye derin düşünceye bu sebeple girmez. Delicesine savundugu doğrunun yanlış çıkma ihtimalinden korkar. Benim kartlarım açık doğru neyse ona dönmeye her zaman hazır olacağım.

Sanırım sizin temettüyü sevme sebebiniz yada savunma sebebiniz işin psikolojik yanı. Evdeki hesabın çarşıya uyamama durumu. Evet aynen öyle diyorsanız. O halde matematiksel olarak aynı getiriyi sağlandığını Dolayısıyla temettü almakta almamak getiriyi etkilemediğini kabul ediyorsunuz. Temettü vermeyen bir hisseden de LOT satarak temettü yaratılabileceğini. Temettü dağıtılmasının sizin yerine şirketin bir kısım sermayenizi satmış gibi yaparak realize etmenizi sağladığını kabul ediyorsunuz.

Ancak insan psikolojisi gereği saglıklı karar vermek güçleştiği için Temettü verilmesi ile bu duygu durumunu daha saglıklı disiplin altına sokmuş oluyorsunuz. Olur olmadık yerde kendı temettümü lot satarak elde edeyim diye yanlış bölgelerde yanlış yerde lot satarım. Psikolojım beni etkiler düşüncesi sebebiyle temettü verilmesi yatırımcı için iyi birşeydir diye düşünüyorsunuz. Teoride hesaplamaları kabul ediyor ve matematiksel olarak temettünün bir fark yaratmadığını kabul etseniz de psikolojık etmenlerden ötürü temettü veren hisseleri seçmenin HERKES için olmasada bir çok Küçük yatırımcı için daha saglıklı olacağını varsayıyorsunuz. Kendi psikolojısıne hakım olabılen duygu durumunu kontrol eden birisi için ise kendı temettüsünü kendi yaratabilir bunda bir sakınca yoktur diyorsanız.

Aynı noktada buluşmuş oluruz. Size katılırım. Bu psikolojik sebepten ötürü temettüyü seviyorsanız saygım sonsuz. O halde böyle düşünüyorsanız yatırımcılara temettü hissesi alın demek yerine. Temettü hissesi alırsan duygusal olarak yanlış bölgelerde al sat yapmaktan kaçınmış olur şirketin senin yerine karını realize etmesini beklersin. Ben duygularımı kontrol ederım diyenler kendi temettülerini kendileri yaratabilir ancak bu kolay olmayacaktır diyelim.

Madem bilimsel gidiyoruz bir kaç makalede ben paylaşayım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

8. Dividend Irrelevance Theory

1.1. Älişkisizlik Teorisi
    Modigliani ve Miller (1961) tarafından öngörülen Älişkisizlik Teorisi, tam
    rekabet koşullarında ve verginin olmadığı bir ortamda, kâr dağıtımının şirket
    değerine ve şirketin sermaye yapısına etkisinin olmayacağını savunmaktadır. Bu
    teoride, şirketin yatırım ve finansman kararlarının temettü politikasından
    bağımsız olarak belirlendiği varsayılmaktadır. Yazarlara göre şirketin
    finansmanının hisse senedi satılması veya borçlanma yolu ile yapılması fark
    etmemektedir. Teoriye göre yatırımcılar temettü dağıtılması ile karın
    dağıtılmayarak şirket kalması sonucunda oluşacak sermaye kazancı arasında
    kararsızdırlar. Çünkü yatırımcılar şirkette kalan kar sonucunda ortaya
    çıkabilecek sermaye kazancına ellerindeki hisse senetlerini satarak
    ulaşabilecekler, böylelikle nakit ihtiyaçlarını gidermiş olacaklardır. Diğer
    taraftan, karın temettü olarak dağıtılması durumunda nakde ihtiyacı olmayan
    yatırımcı elindeki nakitle şirketin hisse senedini alabilecektir. Dolayısıyla
    yatırımcılar şirketin kar dağıtım politikasına kendilerini uyarlayabilmektedirler.

Türkçe farklı bir çalışma ise;

Nakit Temettü Bilgisinin Hisse Senedi Getirisi Üzerinde Önemli Bir Etkisi Olup
    Olmadığının ÄMKB’de Test Edilmesi

Şunu test etmişler kap'a şu kadar temettü dağıtacaz diye açıklama geldikten sonra temettü gününe kadar hisse nasıl hareket ediyor bunu araştırmışlar.

özet;

Çalışmamızda, 2003-2007 yılları arasındaki beş yıllık dönemde ÄMKB’de
    işlem gören 83 şirketin 321 adet nakit temettü açıklaması ve ilgili fiyat verileri
    kullanılmış ve regresyon yöntemiyle temettü kararına ilişkin açıklamanın hisse
    senedi getirisine olan etkisi test edilmiştir.

Türkiye’de nakit temettü kararının hisse senedi
    getirisini etkileyebilecek nitelikte önemli bir bilgi olduğudur. Zira test
    sonucunda nakit temettünün açıklanması sonrasında hisse başına nakit temettü
    oranı ile kümülatif normalüstü getiri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir
    ilişki
    tespit edilmiştir. Bu ilişki negatif yönlüdür. Buna göre, nakit temettü
    kararının kamuya açıklanması piyasada olumsuz bir sinyal olarak algılanmakta
    ve bu nedenle fiyat düşmektedir. Hisse başına yüksek nakit temettü açıklayan
    hissenin normalüstü değer kaybı, hisse başına düşük nakit temettü açıklayan
    hissenin fiyatına göre daha fazladır. Diğer bir ifade ile yüksek nakit temettü
    dağıtma açıklamasında bulunan şirketlerin hisse senetleri diğerlerine göre daha
    fazla değer kaybetmektedir. Bu sonuç, Batchelor ve Orakçıoğlu’nun (2003)
    çalışmasından farklıdır.

googlede araştırın dividend puzzle ;)

ayrica ek olarak hangisi daha yararlı f/k mı pd/dd mı sorusuna, aksi ıspatlanana kadar.

PP/DD oranı yöntemi F/K oranı yönteminden daha başarılı sonuçlar vermiştir. Hesaplamada kullanılan ortalamalara göre sonuç değişmemektedir. İleride yapılacak
    çalışmalarda bu çalışmada kullanılan yöntemlere ilave olarak diğer hisse senedi değerleme yöntemleri de araştırılabileceği gibi, kullanılan dönemin uzunluğu artırılabilir. Bilhassa bu çalışmanın F/K oranı yönteminde kullanıldığı gibi tahmini büyüme
    oranlarının hesaplanması durumunda dönemin uzun olması daha sağlıklı sonuçlar
    elde etmeye imkan verecektir.

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/201912

Sayfa 60/78 İlkİlk ... 1050585960616270 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •