Sayfa 61/78 İlkİlk ... 1151596061626371 ... SonSon
Arama sonucu : 620 madde; 481 - 488 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1.  Alıntı Originally Posted by secretmen Yazıyı Oku
    Arkadaşlar herkese selam güzel bir forum deneyimli Arkadaşlar var yeni keşfettim
    Şimdi tüm arkadaşlara sorum şu
    Uzunvade hisse biriktiricem belirlediğim bir kaç şirket var onları şimdi yazıcam ve deneyimli arkadaşlardan uzunvade bu hisseler mantıklımı diye yorum almak istiyorum belirlediğim şirketler şunlar
    Alkim
    Erbosan
    Kordsa
    Çemtaş
    Egeen
    Vadem uzunvade 10 yıl gibi
    Yorumlar için şimdiden teşekkürler
    https://www.youtube.com/watch?v=O7De4YyEKsw
    şu video belki kendı analizini kendın yapmanı saglar. sağlamazsa da benim düşüncem şu

10 yıl sonrasını göremiyorum bu sebeple yorumlarım şu ankı son bılancodan bır sonrakı bılanco donemını kapsar. Çünkü alkım iyi hisse derim. Yarın fabrikanın üzerine göktaşı düşer. Hani alkım 10 yıllıgına uzun vadeli yatırım için iyiydi dersin. EN sağlıklı yontem dönem dönem bilacodakı gıdısata bakarak yatırım yapmaktır. ALKIM 10 yıl sonra pıyasada olurmu olmazmı sımdıden nasıl karar vereceksın yada verecegız. Bence kendıne şart koşma şu kadar yıl diye. Tanıdıgım bır kac sızın gıbı uzun vadecilerde şunu gördüm. Batmak üzere olan bir şirketi hala tutuyorlar sebepleri ise 10 yıllıgına almıştım satamam diyor. E yarın şirket iflasını açıklayacak. Ama kendıme söz verdım 10 yıllıgına almıştım diye cevaplıyor. GARİP

Alkim karlar kısmen artış trendınde öz kaynak artış trendınde pd/dd değerinde 4 yıldız veriyorum.
    Erbosan karlar çok iyi artış trendinde öz kaynak yavaş artış trendınde pd/dd değerinde 3,5 yıldız veriyorum.
    Kordsa karlar eh kısmen artış trendinde öz kaynak artış trendınde pd/dd birazcık pahalı 3 yıldız veriyorum.
    Çemtaş karlar yataya sarmış öz kaynak çok çok iyi artıyor pd/dd hafif pahalı 4 yıldız veriyorum.
    Egeen karlar süper artış trendınde öz kaynak hızla artış trendınde pd/dd ucuz 5 yıldız veriyorum. (FIRSAT HISSESI)
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,326
     Alıntı Originally Posted by secretmen Yazıyı Oku
    Arkadaşlar herkese selam güzel bir forum deneyimli Arkadaşlar var yeni keşfettim
    Şimdi tüm arkadaşlara sorum şu
    Uzunvade hisse biriktiricem belirlediğim bir kaç şirket var onları şimdi yazıcam ve deneyimli arkadaşlardan uzunvade bu hisseler mantıklımı diye yorum almak istiyorum belirlediğim şirketler şunlar
    Alkim
    Erbosan
    Kordsa
    Çemtaş
    Egeen
    Vadem uzunvade 10 yıl gibi
    Yorumlar için şimdiden teşekkürler
    En doğrusunu yapıyorsun...büyüme hisseleri bunlar....yalnız sektörlerini iyi takip etmen şart. ..

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Birde bende aselsan var
    2 yıldır sürünüyoruz ne olacak bu hissenin hali
    Umut varmı
    SECRETMEN

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Alctl konusunda tatmın olmamışsınız yöntemimle ilgili daha önce bir video çekmiştim uzun bir video hızlandırılmış bir biçimde izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=O7De4YyEKsw

Büyüme konusuna niye bu kadar taktığınızı anlamadım benim verdiğim örnekte büyüme devre dışı her iki hissede aynı karı elde ediyor diyorum. Temettü parasıyla büyüsünler demiyorum. İki hissede aynı karı elde ediyor öteki şirket temettü parasıyla yatırım yapmıyor (YAP-MI-YOR) diyorum. buna rağmen her iki hissede de aynı karı elde ediyoruz. Temettümü almam yada almam neyi değiştirdi diye soruyorum.

Siz hisse temettü parasını kötü projeye yatırırsa ne olacak kısmını açıklamaya calısıyorsunuz bana. Oysaki ben size her iki hissede aynı karı yapıyor biri diğerinden daha kötü veya daha iyi kar etmiyor diyorum. Yani temettüyü dağıtmayıp o parayla exstra yatırım yapmamalarına rağmen aynı kazancı sağlıyoruz. Temettü almak veya almamak hiçbirşeyi değiştirmiyor diyorum.

.................
    Hazırlamış olduğunuz videoyu izledim, elinize emeğinize sağlık güzel bir çalışma olmuş, katılmadığım yönleriyle ilgili görüşlerim;

- Videonuzda TAVHL daha önceki yazınızda ve videoda detaylı piyasa/defter değerinin fiyatla ilişkisini detaylı inceleyerek beğendiğinizi belirtmişsiniz.

Bu şirketi bende beğeniyorum şirket sağımlık inek gibi memelerinden süt fışkırır gibi net karlılık ve sürekli her yıl temettü akıtıyor, benim demek istediğim bu; kurumsal kalitede test temettü kültürüyle ölçülür, fakat siz bu şirketi seçmekle tezinize aykırı davranıyorsunuz, çünkü şirket sürekli temettü ödeyerek öz sermayesini eksiltiyor bu şirketin fırsat satın alma, gayrimenkul v.b. işlemleri için kaynak azaltımına üstelik banka borçları varken gidiyor, halbuki sizin gibi temettüye olumlu bakmayıp büyümeye gönül vermiş yatırımcının bu şirketi sizin değil örneğin Temettü duayeni Sevgili Dudunun yatırım yapması gerekirdi, her neyse diğer sorularda olduğu gibi buradaki hisse seçimindeki çelişkinizi es geçersiniz nasıl olsa.

-Gelelim Bufet'a; bu örnek bu konuda hatalı çünkü bufet ın şirketinin iştigal konusu aynen bizim koç holdingte olduğu gibi diğer şirketlere sermaye yatırımı yapan holding. Adı üstünde bu tür şirketlerin esas sorunları elde ettikleri kaynakları ortaklarına temettü olarak dağıtmayıp portföylerindeki şirketleri sermaye olarak güçlendirmek ve yeni fırsat satın almalar için serbest nakit tutmaları zaten elzemdir, böyle yapmazlarsa zaten karlılık olarak iştigallerini devam ettirmeleri imkansızdır, kar yoksa ticari yaşam da risk altında demektir. Benim ifade etmek istediğim şu; siz diyelimki bir çimento fabrikasısınız, faaliyetinizden kar ediyorsunuz ve bunu ortaklara dağıtmayıp satın alma fırsatı olarak; diğer çimento fabrikalarını satın almada veya sizin deyiminizle g.menkul alımında kullanmak ne kadar akılcı, belki diyeceksiniz ki şirket bunu illa satın alma değil finansman geliri olarak bono veya mevduatta tutabilir diyebilirsiniz, bende size derim ki şirket benim temettümden doğan kar payını bana versin ben kendi paramı mevduat yaparım, neden mi; temettü de vergi vergi diyorsunuz ya, şirketin kurumlar vergisi olarak m.s.i. bende vergilenmeyecek, çünkü bireysel m.s.i. faiz gelirleri kaynağında kesilen vergi dışında vergiye tabi değil. Ayrıca tahmin edersiniz ki USA.de SEC. ile bizim SPK. karşılaştırmak ne kadar doğru ise bu da o kadar doğru, yani orası başka bir diyar, bizimkisi başka. Daha önce örnek vermiştim, Koç holding uzun yıllar ortaklarına her yıl hem nakit kar payı hemde bedelsiz hisse vererek sizin söylediğinizin aksine hem şirketin piyasa değerini artırmış, dolayısıyla kendi zenginleşirken ortağının reelde fakirleşmesinin önüne geçmiştir.

-Diğer şirketiniz tire sizin kıstaslarına uygun fakat ben olsam büyüme tempo getirisi için portföyüme almazdım, çünkü sermaye ve iş hacmine göre borçluluğu yüksek, borçları şimdilik çevirebilir çevirirken de daha yüksek finansman giderleri doğabilir, benim için defter/piyasa değeri 1.in altında, f/k.sı 5 civarında birçok temettü veren beş yıldızlı şirket varken iki yıldızlı şirket benim açımdan ciddi risk.

-En son yazınızın metin arkasında benim aslında endişe konularımı güzel belirtmişsiniz teşekkür ederim, şöyle düşünün ortalama yatırımcıya hitap ediyorsunuz, hepsi köşeyi dönmeyi çabalıyor, özellikle yabancı kaynaklı büyüme temposunda borç çevriminde yaşanacak ciddi riskin doğuracağı fiyat maliyeti yüksek olur.

Herkesin donanımlı yatırım danışmanı yok, fakat özellikle ülkemizde temettü ödemesinin test edilmesi güvenli bir yöntemdir. Zaten üçkağıtçı, transfer fiyatlaması yapmaya meyilli şirket patronun temettünün uzağından yakınından geçmez.

Ben demiyorum ki şirket elde ettiği karın tamamını dağıtarak şirketi çimsa benzeri gelecek yüksek faizleri çeviremeyecek hale getirsin, aynen sizin beğendiğiniz tavhl. veya benim beğendiğim borusan mannesman gibi, büyüyen, kar eden, ortağın cebine el uzatmayıp kendi ticari faaliyet karından finansman giderlerini ödedikten sonra elde ettiği karın bir kısmını ortağına dağıtmasının şirket açısından ne mahsuru var. Ayrıca bu mantık azınlık ortakların elde edecekleri parayı akılcı değerlendiremiyecekleri argümanı ne kadar doğru?

İsmail Tarmanı düşünün; adam baştaş çimentoyu fransızlara sattı, sonra aldığı paranın çoğunu borsadaki çimento hisselerine yatırdı, yıldan yıla gelen kar paylarıyla şirketin parasıyla şirketin halka açık hisselerinin bazılarında tamamına varacak nispetlerde topladı. Topladıklarından alıp sattıkları hariç, bu günkü bursa çimento yönetimi ve atakule gyo. giren paranın kaynağı işte sizin bir türlü anlamak istemediğiniz temettü parasının doğru kullanılmasıyla yapıldı, yani allah daha çok versin adam paranın parasının suyunu çıkardı.

Size kimse büyüme kötü demiyor, hep bir argümanın içine girip diğer argümana saldırırken sermayenizin bir kısmını da sürekli kötülediğiniz argümana sahip şirkete niye yatırım yapıyorsunuz ki bu ne yaman bir çelişki?

Yanlış anlamazsanız bundan sonra aslında çok da yazışmak istemiyorum, çünkü tekrara girmeye başladık ben size hayat matematikten ibaret değil dedikçe siz bana aynı kar; temettü veren vermeyen hesap örneğini tutturmuşsunuz.

Siz cevap mı istiyorsunuz hemen; temettü dağıtan aynı şirket en azından namusuyla kurumsal kalitesiyle bunu ortağıyla paylaşır, diğerinde belki karı bilançosunda bir yıl görürsünüz belki o parayı daha sonra şirket ortağına ait g.menkulu veya hisselerini veya ortağının kurduğu zombi şirkete fırsat yatırımı olarak koyar, hele bir de döviz üstünden sermaye katılımı yaparsa hem maddi duran varlıklar da şerefiye hesabını hemde öz kaynaklarda yabancı para çevrim farkına karlılık olarak yansıtır, sizin deyiminizle ne güzel değil mi; aptal azınlık ortak parayı temettü olarak alsaydı şirket büyümeyecekti, fakat şirket büyüten aslan patronun yönetiminde gelsin karlar uçsun bilançolar.

Sizden ricam, benim önceki yazımda hiç birine CEVAP VERMEDİGİNİZ sorularıma mümkünse lütfen sizden CEVAP BEKLİYORUM, aksi takdirde geçek hayattan kopuk ve ülkemiz gerçeğiyle uyuşmayan argümanınızla ilgili daha fazla hep sizin sorularınıza cevap verir nezaketten uzak tarz da yazışmak istemiyorum.

5. Siz beni hepten ters ve yanlis anliyorsunuz.

Videomu izlediniz inceledigim hisselerden kaci temettu vermiyor ?

Tavhl nasil oluyorda benim favorim ?

Videonun bir hanesi haric temettunun t sinden bahsetmismiyim ?

Ben karini arttiran oz sermayesini arttiran pd dd nisbeten ucuz gordugum hisselere yatirimimi yaparim ister yuzde 500 temettu dagitsin isterse hic dagitmasin.

Sececgim hisselerin temettu menusune hic tiklamam gerek yok cunku fiyat ne kadar gidecekse onu kazanacaz.

Bende bu felsefeyle hisseleri secerim videodaki gibi tavmi guzel alirim psdtcmi guzel alirim.

Ama temettu severler ne yapiyor acoyor temettu krallari lostesini en yuksek olanlari secip arkasina yaslaniyor. Ben buna karsiyim sonuc olarak hissenin yukari gittigi kadar kazanacaksak temettu verse ne vermese ne hisse oz kaynagini ve karlarini temettu dagitsada dagitmasada yeterli oranda arttiriyor mu arttiriyor. Mesele ne ozman illa temettude versin demenin mantigi kalmiyor bunu demek istedim illa temettu vermesin demeninde mantigi yok hisse temettu versede ciddi oranda buyumesini yaratabiliyorsa ne sorun olsun ki ?

Neyse siz neye inaniyorsaniz ona yatirim yapin temettu vermeyenlerin hepsinide uckagatci yaptiniz ttraktor duna kadar temettu dagitiyordu simdi uckagatcimi oldu. Yok onu demek istemediniz ama disardan okuyanlar temettu vermiyorsa uckagatci patrondur diyip geciyor soylemler sebebiyle
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

.....................
    ...........

Bana soracak olursanız su an tavhl bir çok kriterden geçer not aldı. pd/dd ortalamanın altında yer alıyor.

Biraz riski arttırabilirim. Fırsat hissesi varmı diye sordugunuz da TİRE diyebilirim. ........
    Erhan bey, uslubunuz tam oteriter tavırda ve kırıcı, olsun ben yine gençliğinize veriyorum, sonuçta emek veren fikir üreten değerli bir insansınız, bakın yukarıda alıntıladığım yazınızda tavhl. geçiyor, videonuzda şirketten olumlu bahsediyorsunuz, bu açıklamalarınız doğru, yanlış olan sizin iddianıza aykırı ters şirketi öne çıkarmanız.

Diğer hususlara değinmeyeceğim çünkü tahmin ettiğim gibi yazışma kısır döngüye ve kırıcı olmaya gidiyor ne gereği var yalan dünyada kalp kırmaya esen kalın.

7.  Alıntı Originally Posted by dadaş ali Yazıyı Oku
    Erhan bey, uslubunuz tam oteriter tavırda ve kırıcı, olsun ben yine gençliğinize veriyorum, sonuçta emek veren fikir üreten değerli bir insansınız, bakın yukarıda alıntıladığım yazınızda tavhl. geçiyor, videonuzda şirketten olumlu bahsediyorsunuz, bu açıklamalarınız doğru, yanlış olan sizin iddianıza aykırı ters şirketi öne çıkarmanız.

Diğer hususlara değinmeyeceğim çünkü tahmin ettiğim gibi yazışma kısır döngüye ve kırıcı olmaya gidiyor ne gereği var yalan dünyada kalp kırmaya esen kalın.
    Anlayisiniz icin tesekkur ederim. Kusura bakmayin isteyim zor yaziyorum boraz gerilmistim.

Videolu anlatmaya calisirim belki yine fikir alisverisinde bulunalim hocam

Alıntı Originally Posted by Selim Yazıyı Oku
    temettünün çok mühim olduğunu düşünenlere sadece işyat almasını tavsiye ederim. 1 liralik iki hisseden birinin 10 kuruş temettü verdikten sonra 1 liraya geri çıkmasının; aynı sürede, vermeyen hissenin 1,1 liraya çıkmasından daha muhtemel olduğuna inanmak affedersiniz ama saflıktır.

şu kaynakları öneririm:

Black, F. and Scholes, M. (1974). The effects of dividend yield and dividend policy on common stock prices and returns. Journal of Financial Economics, 1(1), pp.1-22.

Blume, M. (1980). Stock Returns and Dividend Yields: Some More Evidence. The Review of Economics and Statistics, 62(4), p.567.
    Merak edenler icin ben aciklayayim, temettünün parasal karşılığı değer artışı ile eşit olduğunu söylüyor 96 sayfa sonunda. Peki sorumuz şu olsun, topikte 96 yanıt geriye gidince bu noktada hayır diyen kimseyi gördünüz mü ? Yani citation yaptınız ve temettü yatırımcılarını mı bilginiz ile alt etmiş oldunuz. Temettünün özkaynaklardan verildiğini sadece siz mi biliyorsunuz ?

Temettünün mühim olmadığını düşünüyorsanız da aynı yazıyı okuyabilirsiniz. Black ve Scholes makalesinde tezat bir durum bulunmamaktadir.

Ancak konunun özü bu değil aslında, konunun özü sizin konunun özünü kaçırmış olmanız. İşyat hakkında yazdığınıza göre senelik ortalama %7 değer artışı ve %18.2 temettü verimi de olduğunu biliyor ve buna göre yorum yapıyorsunuzdur.

Geleceğiniz noktayı söyleyeyim, öz kaynaklar eridi değil mi ?

Sevgiler, kaucuk saf işyat yatirimcisi ...

The main conclusion of our analysis is that a dollar of dividends has the same value as a dollar of capital gains in the market. There are virtually no differential returns earned by investors who buy high dividend yielding securities or low dividend yielding securities once we control for the crucial risk variable. The demand for dividends is met by
    corporations who supply dividends and the end result is a market equilibrium in which the dividend factor is insignificant in magnitude.

Asıl vurucu cümlede şuradan geliyor. Benim bakış açım temettü geleneği firmanın performans etkisinin ta kendisidir.

As always, the crucial investment decisions of corporations effect their performance not the way they pay out the fruits of their
    endeavors to corporate shareholders.

Sayfa 61/78 İlkİlk ... 1151596061626371 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •