Sayfa 75/78 İlkİlk ... 25657374757677 ... SonSon
Arama sonucu : 620 madde; 593 - 600 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1.  Alıntı Originally Posted by Terraluna Yazıyı Oku
    Kurtim,

Sevgiler, saygilar

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Abim saygı benden seni görmek çok güzel

2. slmlar

yatırım yapacağımızı belirlerken dikkat edeceğimiz kriterler

temettü verimliliği buyume hıkayesi yenı yatırım iştahı bızlere karşı şeffaflığı olmalıdır

borsada oynamak başka yatırımcı olmak başkadır

her kuşun etı yenmeyeceği gibi her şirketede ortak olunmaz

her daim yatırım iştahını korumak zorundayız

bu kriterleri taşımayan her şirket kumar hissesidir

20 yıldır ne uzayan ne kısalan onlarca hısse var yatırımlar enflasyon karşısında erimiş gitmiş

3+1 ev parası yatırıp 15 sene bekleyıp yatırımının değeri sattığı evın 3 aylık kira karşılığına denk gelen insanlar var

tabı kı buna yatırım denırse

yukarıda yazdığım krıterler çok onemli eğer yatırım yapacağınız şirkette 1 tanesı bıle eksıkse kesınlıkle uzak durmak gerekıyor

25 yıl çalışıp emekli olan 1800 maaş bağlanan ınsanların olduğu ülkede temettü yatırımı zaruriyettir

saygılarımla

3.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    10 yıldır aynı seyı anlatıyoruz hala daha bu konuya hakım olmayan uye arkadaşlarımız mevcut.

Temettü ve bedelsizler fiyata dahil şekilde fiyatlar güncellenirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrr.

hiçbir hissede temettü ve bedelsizleri ekleyıp hesap edelım dıye bırsey yoktur.

bir temettü verildiğinde fiyatlar geçmişe dönük olarak temettü oranı kadar düşürülür böylece temettü ile hisseyi geri almışsınız gibi getirilerini görürsünüz grafiğe baktıgınızda.

Beldesizdede aynı sekılde tüm geçmişe dönük halka arzından itibaren bütün fiyatlar bedelsız oranı kadar küçültülür. böylece Oturup tek tek suradan su kadar lot gelmiş bunuda ekleyeyım ohh şu kadar lotum oldu su yılda su kadar vermişl onuda ekleyeyım mılyarlarca lotum oldu sımdıkı fıyatta 30 TL ohooo yılbası ıkramıyesını geçti servetiniz.

YOK böyle bir hesaplamaaa.

Siz bunlarla ugrasmayın diye.

Borsa sistemi tüm DUNYADA bedelsiz ve temettüleri fiyatların içine ekler. Böylece.

2000 yılındakı fıyata bakıp bugunku fıyata baktıgınızda temettü + bedelsizler dahil bunlarla gerisin geri hiç vergi ödemeden lot almışsınız gibi getiriyi görürseniz.

eğer 2000 yılından ıtıbaren her yıl temettü dagıtan bır hısse var ise.

vee siz 2000 yılında bu hısseyı alsaydım temettülerinide yeseydım ne kazandırdım kısmını merak edıyorasnız.

alınan tum temettüleri toplam sermayenızden dusmenız gerek.

yoksa temettü ile geri hisse alsaydım ve vergi ödememiş olsaydım ne kazanırdımı merak edıyorsanız.

açın grafiği mynetten kaç lıra gorunuyor 5 TL diyelim. bugun kaç lira 20 lıra ne kazanmışsın 3 kat kazanmışsın bitti gitti.

hem grafikteki düzeltilmiş fiyatları baz al hem ustune temettü ve bedelsızlerı ekleee ohh ne alaa :DDDDD tirilyionluk cıkarsın.

böyle bir dunya borsası yok malesef
    Ben de bunu merak ediyordum yaa hay ağzına sağlık. 2001 yılındaki Ereğli fiyatlarına baktığımda 20 yılda 300 kattan fazla gitmiş temettüleri yemeyip hisseye geri yatırsan kim bilir kaç kat olurdu diye acemi yatırımcı olarak aç gözlü hayallere dalıyordum

4.  Alıntı Originally Posted by uykusuz59 Yazıyı Oku
    Ben de bunu merak ediyordum yaa hay ağzına sağlık. 2001 yılındaki Ereğli fiyatlarına baktığımda 20 yılda 300 kattan fazla gitmiş temettüleri yemeyip hisseye geri yatırsan kim bilir kaç kat olurdu diye acemi yatırımcı olarak aç gözlü hayallere dalıyordum
    bu konu erhan beyın uzmanlık alanıdır

5. slmlar

bu aralar gözüme takılan heyecan yaratan bir şirket var

yükselen çelik

tarihe notumuzu bırakalım

hisse fiyatı 5,36

fk 16,20 pp/dd 3,53

6.  Alıntı Originally Posted by kurti35 Yazıyı Oku
    slmlar

bu aralar gözüme takılan heyecan yaratan bir şirket var

yükselen çelik

tarihe notumuzu bırakalım

hisse fiyatı 5,36

fk 16,20 pp/dd 3,53
    Yazınız üzerine https://www.yukselen.com/ web sitelerine baktım. Dediğiniz gibi heyecan yaratan bir şirket.

Patronlar da düzgün insanlar intibaı verdi.

Yalnız A ve B grubu hisseleri olması pek hoşuma gitmedi.

Takipteyim.

7.  Alıntı Originally Posted by value Yazıyı Oku
    Yazınız üzerine https://www.yukselen.com/ web sitelerine baktım. Dediğiniz gibi heyecan yaratan bir şirket.

Patronlar da düzgün insanlar intibaı verdi.

Yalnız A ve B grubu hisseleri olması pek hoşuma gitmedi.

Takipteyim.
    teşekkur ederim

büyüme hıkayesı ve temettü verimi olan şirketler her zaman 1-0 önde

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Düzeltilmiş hisse senedi kapanış fiyatları hisse senedi piyasaları zaman serisi analizlerinin temelini oluşturur. İyi analistler kaliteli verinin uygun şekilde düzeltilmiş olmasını isterler. En iyi analistler ise bu sürecin alt yapısının nasıl çalıştığını da bilirler.

Hisse senedi fiyatları aşağıdaki olaylar gerçekleştiğinde düzeltilmeye ihtiyaç duyar:

* Nakit temettü ödemesi

* Hisse olarak temettü ödemesi

* Hisse bölünmesi

* Sermaye azaltımı

* Şirketin ana ve yavru şirket olarak ayrılması

* Satın alma ve birleşmeler

* Hisse geri alımları

Aşağıdaki grafikte nominal olarak FROTO hissesi grafiğini inceleyebiliriz. Grafik verileri düzeltilmedi:

Grafikte FROTO yatırımcısının 2000’li yıllardan bu yana ancak anaparasını kurtardığını gözlemliyoruz. Gerçek öyle mi?

FROTO grafikteki yıllarda defalarca nakit temettü ödedi, hisse birden fazla kere bölündü.

Tüm bu aksiyonlar düzeltildiğinde FROTO grafiği:

FROTO yatırımcısı temettüler ve bölünmeler ayarlandığında ciddi bir getiri elde etmiş. Ayarlanmamış fiyatlarda bir getiri gözlemlenmiyordu.

Temettü, bölünme vs gibi gibi sebeplerden oluşan fiyat değişiklikleri piyasa arz talebi ile ilgili değildir ve mutlaka fiyata yansıtılması gerekir.

Hisse senedi fiyatları daima geriye doğru düzeltilir. Bugünün fiyatı değişmeden kalır. Böylece geçmiş getiri profili değişmez.

Hisse senedi fiyatı düzeltme işlemi çarpım olarak yapılır ve fiyatlar geçmişte eksi olarak değişmez. Bazı uygulamalar ayarlamaları toplam yolu ile yaparlar ki bu durumda eksi hisse senedi fiyatları oluşması kaçınılmazdır. Eksi fiyatlar ile pek çok program çalışmaz, bu yüzden çarpma ile ilerleyen yöntem en yaygın kullanılandır.

Yukarıda ele aldığımız olaylarda hisse fiyatları nasıl ayarlanıyor konusuna dönebiliriz.

1. Temettü ödemesi yapıldığında şirketin değeri azalır, çünkü şirketten bir nakit çıkışı gerçekleşmiştir. Bu durumda formül:

Temettü öncesi fiyat: Şirket Değeri/Hisse Sayısı

Temettü sonrası fiyat

= (Şirket Değeri-Temettü) / Hisse Sayısı

=Şirket Değeri/Hisse Sayısı – Temettü/Hisse Sayısı

=Temettü öncesi fiyat – Hisse başına temettü

Tutarlı bir seri oluşturmak için ayarlama faktörü hesapmalıyız:

Düzeltme Faktörü = (Temettü Günündeki Kapanış + Ödenen Temettü) / Temettü günündeki kapanış

Düzeltme faktörü çarpan olarak kullanılacağı için fiyat serisinin getiri profili değişmeyecektir.

FROTO hissesinin dün 30 TL ile kapandığını, bugün 3 TL temettü ödediğini ve 29 TL’den kapandığını varsayalım.

Hesaplamalar

Düzeltme Faktörü = (29 + 3) /29 = 1,1034.

Dünkü ayarlanmış fiyat= 30/1,1034 = 27,1875

Fiyatı düzeltmeseydik FROTO %3,3 zarar etmiş görülecekti, düzelttikten sonra FROTO gerçek rakam olan %6,66 pozitif getiriyi gösterdi. (Hisse sayısı değişmedi varsayıldı)

YUKARIDAKİ AÇIKLAMALARDANDA GÖRDÜĞÜ ÜZERE DÜZELTİLMİŞ FİYATLARA BAKTIĞINIZDA TEMETTÜLER BEDELSİZ VB GİBİ DURUMLARLA ELE GEÇEN LOTLAR İLE HİSSE ALINMIŞ OLARAK VARSAYILMAKTADIR. BİR YATIRIMCI BEN BU HİSSEDEN ŞU YIL ALSAYDIM VE ALDIĞIM TEMETTÜLERLE LOTLARIMI ARTTIRSAYDIM BUGUN TOPLAM SERMAYEM NE OLURDU SORUSUNU MERAK EDİYORSA.

YAPMASI GEREKEN GRAFİĞE BAKMAK. ÇETREFİLLİ ÇEŞİTLİ EXCEL TABLOLARINA ŞU KADAR LOT ALIP LOTUN ŞU KADAR ÇIKMIŞ OLMASINA GEREK YOK.

UĞRAŞMIŞSIN ELİNE SAĞLIK FAKAT DÜZELTİLMİŞ FİYATLARI BAZ ALIP ÜSTÜNE BİRDE LOTLARI ARTTIRMIŞSIN.

HESAPLARIN BU SEBEPLE HATALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM...

BEN UYARIMI YAPAYIM DA İSTEYEN KAALE ALIR, İSTEYEN İSTEDİĞİNE İNANIR.

SAYGILAR...
    Erhan kardeşimizin anlatmak istediği temettü yanılgısı aslında uzunca bir süredir kafamı kurcalıyordu ama taşlar artık yerine oturdu. Eski fiyatlara ve şirket finansallarına Halk yatırım skor kart üzerinden bakarım. Geçmiş yıllara ait hemen hemen temel tüm verileri görebiliyorsunuz. Fiyatları ise düzeltilmiş olarak görüyorsunuz. Ben Halk yatırımdaki düzeltilmiş fiyatlara ve şirketin güncel öz kaynaklarına baktığımda fiyatın böyle katlanarak gitmesine hiç anlam veremiyordum çünkü şirketin öz kaynakları o kadar artmamış fiyatı neden bu kadar kat yükselmiş derdim. Tabi bu oranları yaparken pd/dd oranını tam 1' eşitleyerek kıyaslamayı yapmalıyız yoksa güncel fiyatı piyasa belirlediği için ederinden çok yüksekte fiyatlanabiliyor yanılgıya düşeriz. Örneğin 2001 yılında hisse fiyatı 5 TL ama pd/dd oranı da 5 yani bu hisse aslında 1 TL olmalı. Sonra 2021 yılına ait fiyatına bakıp defter değerini hesaplarım. Kaç kat arttığını o şekilde bulurum. Gerçi çoğu şirketin asıl değeri orada yazanın kat ve kat üzerinde ama hisse değerlenme oranıyla ilgilendiğim için hiç oralara girmiyorum.

Şirketin yıllık öz kaynak karlılığı ne kadar olur benim için en önemli kriter budur. Haberleri takip ederim yatırımlarıyla ilgilenirim öz kaynaklarını her yıl % kaç arttırmış bunlar önemli olmalı yatırımcı için temettü verimliliği değil. Temettü verilince şirket öz kaynak kaybediyor ve hissenin fiyatı bu yüzden düşüyor. Karlar temettü olarak verilmese yatırım yapmasalar dahi şirketin değeri aynı kalıyor. İster karların %50 sini temettü olarak versin ister %90 ını hiç fark etmez. Sen o temettüyle geri hisse aldığında bir nevi öz kaynağı iade ediyorsun ama vergi düşüldüğü için eksik olarak iade ediyorsun. Yani temettü emekliliği düşünüp 10 yıl 20 yıl hisse geri alımları yaparak aslında temettü vermeyen bir hisseye ortak olmuşsunuz gibi portföyünüzü büyütüyorsunuz. Lot adediniz artsa bile hissenin parasal değeri temettü verilmemiş gibi artıyor. Hatta vergi ve komisyonlar nedeniyle daha az artıyor. Bileşik getiri dediğiniz şey aslında öz kaynakların her yıl katlanarak artmasıdır. Örneğin her yıl %25 öz sermaye karlılığı yapabilen bir şirketin defter değeri hiç temettü ödemezse 20 yılda 85 kat artar inanmayan hesaplasın, ki bu hiç pirim yapmazsa olur. Bu şirket temettü öderse ve ödenen temettülerle hisse geri alımı yaparsanız 20 yılda vergiler yüzünden 85 kattan daha az artar portföyünüz Yani burada odaklanmamız gereken şey yıllık öz sermaye karlılık oranıdır temettü verimi değildir. Sırf temettü verimi yüksek diye enflasyonun bile altında kar yapan şirketlere ortak olursanız paranız git gide erir. Hisse geri alımı yapsanız bile erir. Hatta böyle şirketler hem az kar yapıp hem de karının çoğunu dağıttığı için yeni yatırımlar yapıp finansallarını iyileştiremez ve şirket daralmaya giderek karlarını azaltır ve size yıllar geçtikçe daha az temettü vermeye başlar sonra ben ne yaptım Türk borsası dolar bazında kaybettiriyor dersiniz. Dolar bazında kazandıranlar nasıl kazandırmış neden kazandırmış bir sorgulayın

Temettü vermeyip ya da çok az verip, bu parayı yatırımları için kullandıkları zaman yıllar geçtikçe öz sermaye karlılıkları da artacak ve temettü almadığınız için hisselerinizin değeri daha da artacak. Aselsan'ın neden doğru düzgün temettü vermeyip de 20 yılda 524 kat arttığını böyle açıklayabiliriz. Aselsan'ın 2001 mart ayının düzeltilmiş fiyatı 0,03 Tl yani 3 kuruşmuş. YTD

Yatırım tavsiyesi kesinlikle değil ama benim portföyümde Ereğli de var ama temettü verdiği için değil karları yüksek olduğu ve potansiyelini de bildiğim için portföyümde tutuyorum. Temettü vermiyorum 10 yıl yatırım yapacağım dese memnun bile olurum Üniversitede teknik geziyle Erdemir'e de gitmiştik. Bizzat görünce ve mesleğin de içinde olunca doyuma ulaşmış bir şirket diyemiyorum daha çok yolu var bence. YTD

Uzun lafın kısası bir şirket sırf temettü veriyor diye alınmaz yüksek karlar yaptığı için ya da yatırımları olduğu için alınır. Nakit akışı istiyorsanız bunu lot satarak yapabilirsiniz hem de vergisiz. Merak etmeyin ortaklığınız parasal olarak azalmayacak karlar devam ettikçe portföyünüz daha çok artacak. Zaten hisse fiyatları çok yükseldiğinde bedelsiz de yapıyorlar çok lotum olsun algısı varsa o da oluyor böylelikle

Sayfa 75/78 İlkİlk ... 25657374757677 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •