Sayfa 384/999 İlkİlk ... 284334374382383384385386394434484884 ... SonSon
Arama sonucu : 7991 madde; 3,065 - 3,072 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş

1. 1-İnsanlar temettü yatırımı yaparken, zengin olma hayali kuruyor, halbuki temettücülük bir nakit akışı yaratma işidir.
    2-İnsanlar neden BES'e üye oluyor veya mevduata yatırıyor, sebep aynı, aylık ihtiyaç haricindeki, boşta duran ihtiyaç fazlası parayı değerlendirip, nakit akışı yaratmak. Günün sonunda BES'ten toplu yada aylık para alabilmek.
    3-Temettüclükte böyle bir şey, biriktirme kültürü, biriktir, ileride ihtiyaç halinde toplu parayı almak.
    4-2. ev 3. ev veya 4. ev neden alınır, kira getirsin, nakit akışı yaratsın diye.

Tüm bu yukarıdaki sebeplerden dolayı, sektöründe tekel konumunda olan bir firmadan, senet alarak zengin olma hayali boş hayaldir. Tüpraşın ürettiği ürünü satacağı marj bile bellidir, Tüpraş uçup kaçmaz, ederi kadar fiyatlanır, kısa vadede zengin olma hayali kuranların bu tarz senetlerde alım yapması bence saçmalıktır.
    Bu tarz senetlerde tabiki bazı yıllar, trend dışı hareketler olmazmı? endeks üstü getiriler vs tabiki olur, doğru zamanda doğru alım noktalarında yakalayabilirsin ama hiçbir zaman potansiyeli olan küçük firmalar gibi getiriler elde edilemez. sizi milyoner yapmaz ama biriktirme kültürü ve ileride toplu para veya nakit akışı yaratır.

Sigara içenlerin hesabı gibidir, hergün 1 paket sigara içmeseydim ve bu parayı biriktirseydim, şu kadar param olurdu vs hikayesi.

Esas amaç güveneceğin bir yerde para biriktirme.

saygılar, YTD

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
    Dün İş-C ve Şişecam'ın bilançoları geldi.
    Her ikisi de muazzam.
    Şişecam 30 milyar ciroya 9 milyar kar yaratmış.
    Neste marjlarının % 30 olduğunu düşünün.
    İş bankası müthiş kar.

Daha önce bilanço açıklayanlar gibi, her ikisinde de yukarı sert hareket yok.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,117
    #TUPRS #matriks http://share.matriksdata.com/share.a...02091046125978

400 hareketi engellenemez mi??

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,117
     Alıntı Originally Posted by Mr.No.Name Yazıyı Oku
    1-İnsanlar temettü yatırımı yaparken, zengin olma hayali kuruyor, halbuki temettücülük bir nakit akışı yaratma işidir.
    2-İnsanlar neden BES'e üye oluyor veya mevduata yatırıyor, sebep aynı, aylık ihtiyaç haricindeki, boşta duran ihtiyaç fazlası parayı değerlendirip, nakit akışı yaratmak. Günün sonunda BES'ten toplu yada aylık para alabilmek.
    3-Temettüclükte böyle bir şey, biriktirme kültürü, biriktir, ileride ihtiyaç halinde toplu parayı almak.
    4-2. ev 3. ev veya 4. ev neden alınır, kira getirsin, nakit akışı yaratsın diye.

Tüm bu yukarıdaki sebeplerden dolayı, sektöründe tekel konumunda olan bir firmadan, senet alarak zengin olma hayali boş hayaldir. Tüpraşın ürettiği ürünü satacağı marj bile bellidir, Tüpraş uçup kaçmaz, ederi kadar fiyatlanır, kısa vadede zengin olma hayali kuranların bu tarz senetlerde alım yapması bence saçmalıktır.
    Bu tarz senetlerde tabiki bazı yıllar, trend dışı hareketler olmazmı? endeks üstü getiriler vs tabiki olur, doğru zamanda doğru alım noktalarında yakalayabilirsin ama hiçbir zaman potansiyeli olan küçük firmalar gibi getiriler elde edilemez. sizi milyoner yapmaz ama biriktirme kültürü ve ileride toplu para veya nakit akışı yaratır.

Sigara içenlerin hesabı gibidir, hergün 1 paket sigara içmeseydim ve bu parayı biriktirseydim, şu kadar param olurdu vs hikayesi.

Esas amaç güveneceğin bir yerde para biriktirme.

saygılar, YTD
    Her sey uzun vadede belli olur...

Ben de daha duzgun trendi var ve daha guzel temettu oduyor diye TUPRS'imi sattim EREGL yaptim...

Beklentim zengin olmak kesinlikle degil, duzgun nakit akisi ile temettuden gecinmek..

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,117
     Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    Dün İş-C ve Şişecam'ın bilançoları geldi.
    Her ikisi de muazzam.
    Şişecam 30 milyar ciroya 9 milyar kar yaratmış.
    Neste marjlarının % 30 olduğunu düşünün.
    İş bankası müthiş kar.

Daha önce bilanço açıklayanlar gibi, her ikisinde de yukarı sert hareket yok.
    Neste marji medmargin ile pek uyusmaz...

Ancak bir referans olabilir...

Medmargin icin ise beles bir yer yoktur...

Bloomberg terminali gibi profesyonel yerlerden ogrenilebilir..

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,117

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Neste marji medmargin ile pek uyusmaz...

Ancak bir referans olabilir...

Medmargin icin ise beles bir yer yoktur...

Bloomberg terminali gibi profesyonel yerlerden ogrenilebilir..

Syg,
    Sn Dudu

Yorumumdaki ana fikri anlamamışsınız.
    Ana fikir şuydu.
    Danslarını bitirenler kenara çekiliyor. (Şişecam ve benzerleri)
    Dans sırası gelmeyenler kenarda beklemeye devam ediyor. Seçime kadar. (İş bankası ve benzerleri)
    Dans sırası gelenler sahne alıyor. (Tüpraş)

8. Tüpraş'ın sermayesi düşük 250 milyoncuk sermayesi var. Halka açık kısım 122 milyon..yani hepsini alsanız 122 milyon lot var. Başka yok.
    Eregli sermaye 3,5 milyar. Bunun yarısı islem goruyor. 1.66 milyar lotu var.
    Aradaki farki gorüyormusunuz.

122 milyona karşilik 1.66 milyar lot
    13 kat daha fazla lot var ereglide.
    Dolayisiyla tüpraşın hareketleri sert oluyor. Bilancolarda millet biraz güclu kar gorse uçururlar bunu..

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 384/999 İlkİlk ... 284334374382383384385386394434484884 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •