Sayfa 649/999 İlkİlk ... 149549599639647648649650651659699749 ... SonSon
Arama sonucu : 7991 madde; 5,185 - 5,192 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş

Alıntı Originally Posted by YSFKRM Yazıyı Oku
    Sn. İzmut kımıldamadan yerimizi korumalıyız. Yatırımcı sunumunda %80 temettü dağıtımı yapacaklarına dair beyanat var. Bu yılı 100 tl hbk ile kapatacak olur isek 80 tl temettü ufukta görünüyor buna bağlı olarak değerine hareket edecektir kocaoğlanımız.
    Ytd.
    Syg.

SM-A217F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    ralli dönemlerinde en büyük hata hisseden hisseye gezmek olur. Ülker gibi hisseyi bile nereden nereye getirdiler kısa sürede. Ülker benim kırmızı listemdedir bu arada, örnek olarak verdim.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2. ARTAN RİSKLER İÇİN YATIRIMCININ İSKONTO TALEBİ

Sadece BIST değil dünya borsalarını da izliyorum ve zaman zaman çeşitlendirme yapıyorum. Basit ama etkili düşünmeye çalışan bir çırak olarak mevcut koşullara bakış açım ve beklentim özetle şöyle;
    Geçen yıllarda ABD ve AB'de %0,5-1,5 civarında olan gösterge faiz şimdi %5'lere koşuyor, diğer ülkelerde oranlar çok daha yüksek. Bunun bir kaç yönden etkisi oluyor.
    Direk Etkiler;
    1- Artan finansman maliyeti şirketlerin karlılığını olumsuz etkileyebilir ve temettü ödemeleri azalabilir yada zararlar büyüyebilir.
    2- Enflasyon sayesinde karlar yüksek gözükse bile bunun bir serap olduğu, öz sermaye aşınmasıyla ortaya çıkar ve şirketler hissedarlarından ek kaynak isteyebilir yada temettü oranlarını aşağı çekebilir.
    Dolaylı etkiler:
    3- Yüksek faiz ekonomik durgunluğa neden olarak şirket karları üzerinde olumsuz etki yapabilir.
    4- Artan borç maliyetleri ve durgunlaşan küresel ekonomik aktivite bilinen siyasi, jeopolitik vs. riskleri artırabilir ve bilinmeyen yeni tehlikelere zemin hazırlayabilir. Gümrük duvarları, para akışı kısıtlamaları, cezalar, çatışmalar vs.

Elbette şirketlerin yukardaki koşullara tepki olarak personel azaltımına ve masraf kesintilerine gitmesi yüksek faiz politikasının önünde doğal bir engel olacaktır ama şunu unutmayalım, bağımsız merkez bankalarının ana odak noktası fiyat istikrarı yani enflasyon. Seçilmiş siyasiler ise istihdam ve ekonomik canlılık odaklı hareket eder. İki farklı güç mücadele ederken oluşan dalgalarda sörf yapmaya çalışanlar ise borsa yatırımcıları.

Sonuç olarak riskler artarken borsa yatırımcısının bir miktar fiyat iskontosu talep etmesi normaldir.

3. Ford temettüleri de dışarı çıkmasın diye Tüpo'ya döndü.

4.  Alıntı Originally Posted by LayLow Yazıyı Oku
    Ford temettüleri de dışarı çıkmasın diye Tüpo'ya döndü.
    Ben de sanırım yüklü bir alım yapacağım tüpo'da.
    Uzun vade yatırımcı olmaya çalışıyor.

5. https://twitter.com/koc_ibrahim_koc/...hQzYvQhSA&s=19

M2004J19C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

TÜPRAŞ'ı nasıl etkiler bu haber?

https://www.bloomberght.com/ab-rus-p...nlasti-2320430

Avrupa Birliği, Rus petrolüne 60 dolarlık tavan fiyatta anlaşmaya vardı.

7. Af buyurun el şeyiyle gerdeğe girmek mi denir.. malın (petrol) sahibi AB mi de posta koyar gibi fiyat belirliyor.. doğrusu gülünç geldi bana

8. Rusya petrolü Çin, Hindistan'a satilacak . Çine 59 dolara verir.avrupaya vermez.

Avrupa, Arabın petrolüne kaç para verecek.petrol piyasası ABD ve İngilizlerin elinde neden fiyatı düşünsünler. Dünyada enflasyon yüksek neden petrol düşmeli.
    ABD kritik rezervlerini kullanmama kararı aldı.
    OPEC üretimi çoğaltma kararı verecekse kendi kafasına sıkar.

OPEC toplantısı öncesi Rus petrolüne 60 dolar vermekle kendilerini sıkıştıracaklar.

Birde Tüpraşın bu işten zarar edeceğini duşunmemekteyim.biz ham petrol satmıyoruz işlenmiş petrol satıyoruz.ic piyasada eritir gider.ucak yakıtı içinde durum nedir bilemem ama Türk havayolları uçuyor.ucmam demiyor.
    Bu kadar araç sayısı varken kimse benzin, mazot mu kullanmıyor.
    kacak petrol olmasa herhalde tuprs 3500 tl olacaktı.
     Alıntı Originally Posted by StranGe_PassenGer Yazıyı Oku
    TÜPRAŞ'ı nasıl etkiler bu haber?

https://www.bloomberght.com/ab-rus-p...nlasti-2320430

Avrupa Birliği, Rus petrolüne 60 dolarlık tavan fiyatta anlaşmaya vardı.
    Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Burada insanlar boş konuşur, yalan konuşur. buna göre yatırım yapılmaz.biri hisseye girerse, biri çıkar .benim fikirlerim size tavsiye değildir.laf salatasıdır.

Sayfa 649/999 İlkİlk ... 149549599639647648649650651659699749 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •