Sayfa 376/997 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426476876 ... SonSon
Arama sonucu : 7976 madde; 3,001 - 3,008 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş

1. İran ambargosunun kalkması uzun vadede Tüpraş için olumlu çünkü İran'dan gelen ağır ham petrolü yüksek marjda işleme yeteneğine sahip.
    Pertrol fiyatlarındaki çıkış ve düşüşler genelde geçici olarak etki ediyor, çıkarsa stok karı, düşerse stok zararı yazıyor.

Tüpraş'ın Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi (RUP) İran ve Kuzey Irak petrolü gibi ağır petrol türlerini yüksek verimilikle işleyebilmesini sağlıyor. Bu petroller hafif ham petrole göre daha ucuz olduğundan rafinerinin kar marjı da aynı oranda artıyor.

2. Marjlar -> tüm karlılığı etkileyen bir durum
    İran ambargosunun kalkması -> iRan'dan alınan petrol kadar karı 1'e 1.5 oranında etkileyen bir durum
    brentin yükselmesi -> geçici gelir

3. https://www.bankahaberi.com/turkiyed...oruz-h771.html

SM-N975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by dividend Yazıyı Oku
    Teb'in raporundan alıntıdır. Bu yıl bile dağıtım mümkünken kurumlar dağıtım olmayacak diye beklenti açıklıyor. Son günlerdeki zayıflamada bunun da etkisi olabilir ancak 2023'te de dağıtmayacaksa bu şirket yatırımcısını küstürür. Bu şirketin beyan ettiği dönem zararı varsa aynı zamanda geçmiş yıl karı da var. Her yıl %100 dağıtmıyor nihayetinde.

Tüpraşâ€™a yönelik AL önerimizi koruyoruz. Güçlenmesini beklediğimiz ürün
    karlılıklarıyla birlikte Tüpraşâ€™ın Covid sonrası döneme ilişkin güçlü bir toparlanma
    hikayesi sunduğuna inanıyoruz. Artan enerji fiyatları ve güncellediğimiz makro
    tahminlermizle (TL’nin $ karşısında zayıflaması ve 150 baz puan daha yüksek risksiz
    getiri oranı) hedef değerimizi %40 oranında artırarak TL248,5/hisse seviyesine
    yükseltiyoruz. Bununla birlikte vergi dairesine sunduğu finansallarda birikmiş zararlar
    olması sebebiyle 2024’ e kadar temettü dağıtmamasını öngörüyoruz.
    Teb manupule ediyor, finansallarda birikmiş zarar yok kar var geçmişte paylaşmıştım birikmiş karlar diye. Muhtemelen temettü dağıtır eğer yılı karla kapatırsa.

5.  Alıntı Originally Posted by ahmetCetin Yazıyı Oku
    Teb manupule ediyor, finansallarda birikmiş zarar yok kar var geçmişte paylaşmıştım birikmiş karlar diye. Muhtemelen temettü dağıtır eğer yılı karla kapatırsa.
    aynen öyle. bu sene dağıtmazsa bir derece anlarım geçen sene zarar etti de 2024 e kadar demiş yok devenin nalı. tüpraş 6 7 m kar edecek temettü dağıtmayacak. şirketin kendi açıklaması var karımızın yüzde 80ini dağıtmaya devam edeceğiz diye.

yatırım tavsiyesi değildir.

6. Tüpraşâ€™tan herkes umudu kesti herhalde. Fiyatlama onu gösteriyor. İlk çeyrek sonuçları görülmeden bir şey olmucak herhalde.

7. arkadaşlar 9 aylık bir tüpraş yatırımcısı olarak bazı sorularım olacak...
    1- marjlar ocak itibariyle iyi görünüyor
    2- petrolden stok karı olacak gibi görünüyor
    3- dolar bu çeyrek daha stabil
    4- iran ambargo kaldırılma söylentisi var
    tüm bunlar tüpraşın lehineyken piyasa tüm çeyrek bitmeden bu durumu görmezden gelebilir mi? yoksa 16 şubatta açıklanacak iyi olmayan bilançoyu mu hala fiyatlıyor

8. bu arada oyak yatırım tüpraşın ocak ayı marjları için 3.2 dolar demiş.. aralık 4 dolarmış.. ama ben neste marjlarına baktığımda ocak ayının çok daha yüksek olduğunu görüyorum... bu konuda yardımcı olacak kimse var mı acaba?

Sayfa 376/997 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426476876 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •