Sayfa 928/997 İlkİlk ... 428828878918926927928929930938978 ... SonSon
Arama sonucu : 7969 madde; 7,417 - 7,424 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş

1. 130'a kadar basacaklarını beklemediğim için, temettüleri 138 kusurlardan hisseye dönüştürdüm. Amatörlük var sonuçta. Uzun vade yatırımcılıkta da dönemsel döngülere göre hareket edemezsen,büyük çöküşleri giriş zamanı olarak seçemezsen, yine para kazanamıyorsun. Borsa yatırımcısını kaderini, yurt dışından işlem yapan yerli dolar milyarderleri belirliyor. Hayırlısı bakalım. Beklemeye devam. Olsa olsa kârdan gider.

2. Serhat GÜRLEYEN
    GENİŞ AÇI
    Yaşanan savaş Suriye'ye yayılarak ABD ile İran arasında bir uydu savaşına veya daha kötüsü İsrail ile İran arasında doğrudan savaşa dönüşür mü? İlk senaryoya sınırlı, ikincisine çok düşük ihtimal veriyoruz.

Hamas'ın İsrail'e saldırısıyla başlayan savaş Hizbullah'ın roket saldırıları ve canlı bombaları ile cephe genişletiyor. İsrail Hamas savaşında can kaybı ilk sekiz günde 2.400'e ulaştı. Ulaşılan kayıp, 2014 yılında 51 gün süren savaştaki 2.200 kaybı geçti. Korkarız can kaybı önümüzdeki günlerde daha da tırmanacak.

Yaşanan savaş Suriye'ye yayılarak ABD ile İran arasında bir uydu savaşına veya daha kötüsü İsrail ile İran arasında doğrudan savaşa dönüşür mü? İlk senaryoya sınırlı, ikincisine çok düşük ihtimal veriyoruz. Bir yanda, NATO'nun genişleme süreci için Rusya Ukrayna savaşını başlatan, diğer yanda Çin ile teknoloji bazlı bir iktisadi savaşa giren ABD'nin üçüncü bir cephe açması mantıklı değil.

Ama savaşlar rasyonel seçimlerle başlamaz. Bir yanda, Demokratların yönetiminde daha az uzlaşmacı bir ABD ve Netenyahu önderliğinde aşırı sağcı bir hükümetle yönetilen bir İsrail, diğer yanda şiddetle beslenen Hamas, Hizbullah gibi terör örgütlerine destek veren İran. Rasyonel olmayan bu savaşın tırmanması ihtimali göz ardı edilmemeli.

ABD ve İngiltere'nin uçak gemilerini bölgeye yöneltmesini sadece caydırıcı bir tehdit değil, cephenin genişlemesi durumunda İsrail'e destek vermeyi hedefleyen bir B-planının parçası olarak görüyoruz.

Savaşın dünya ekonomisi ve piyasalar üzerindeki etkisi ne kadar genişleyeceğine bağlı olarak belirlenecek. Gazza ile sınırlı kalacak bir savaşın etkisi petrol fiyatlarında 3-4 dolarlık geçici bir artış ile sınırlı kalır. Küresel enflasyon ve büyüme üzerinde pek bir etkisi olmaz.

Lübnan ve Suriye'ye yayılan bir uydu savaşa dönüşmesi durumunda ekonomik maliyet hissedilir hale gelir. Petrol fiyatlarında 7-8 dolarlık kalıcı bir artış, küresel enflasyonda 0,2 yp artış, büyümede 0,3 puan azalış görürüz. Bu senaryo Türkiye ekonomisini yüksek petrol fiyatları, tırmanan göç ve sinyal etkisi kanalları ile sınırlı negatif etkiler.

En kötü senaryo, İran ile İsrail arasında doğrudan bir savaş yaşanması. Bu durumda petrol fiyatlarında 30 dolar artış, küresel enflasyonda 1 yp artış, büyümede 1 yp gerileme bekleriz.

Savaşın iki cephemizde birden yaşandığı bu senaryoda Türkiye devasa bir göç dalgasına, hasar bırakan dış ticaret haddi ve enflasyon şokuna maruz kalır. Bu senaryoda Orta Vadeli Programda çizilen dışa dönük dengelenme patikasından ciddi anlamda saparız.

Piyasaların Hamas saldırısı sonrası ilk fiyatlaması sınırlı bir savaşa işaret ediyordu. Son günlerde kısmi olarak Lübnan'a yayılabilecek bir savaş fiyatlaması görüyoruz. Suriye'ye ve İran'a yayılabilecek bir savaş henüz fiyatlamaların içinde yok.

Bu yazıdaki oluşabilecek durumları da akılda tutmak lazım. Genişleyen bir savaş bütün dengeyi bozabilir.

3. Borsanın düşeceği tekniğinden belliydi, baba şirket hisseleri Ağustos ayından itibaren zaten düşüş trendine girmişti, savaş bahane oldu, düşüş hızlandı, 2024 Ocak ayı ortalarına kadar borsada düşüş devam edebilir, Tüpraş da tek destek kaldı oda 127 , orayıda aşağı kırarsa 75 olmasada 90 ve 84 ler hayal olmaz, ortalık duman , şu an alım için erken olabilir, alım için ortalığın durulması lazım, dediğim gibi 2024 Ocak ayının ortalarına kadar beklenmeli, endeksde 7600 7400 destekleri çalışırsa yukarı tepki gelebilir ama bu düşüşün bittiğini göstermez, borsanın güçlü ve dirayetli çıkışa devam etmesi için 5600 puanlara kadar geri çekilmesi muhtemeldir. BUNLAR BENİM DELİ ZIRVALARIM OLABİLİR SİZ BENİM DEDİĞİME BAKMAYIN, ALIM SATIM TAVSİYESİ KESİNLİKLE DEĞİLDİR, HERKES KENDİ BEKLENTİSİNE GÖRE HAREKET ETSİN,

4.  Alıntı Originally Posted by Serdars Yazıyı Oku
    Borsanın düşeceği tekniğinden belliydi, baba şirket hisseleri Ağustos ayından itibaren zaten düşüş trendine girmişti, savaş bahane oldu, düşüş hızlandı, 2024 Ocak ayı ortalarına kadar borsada düşüş devam edebilir, Tüpraş da tek destek kaldı oda 127 , orayıda aşağı kırarsa 75 olmasada 90 ve 84 ler hayal olmaz, ortalık duman , şu an alım için erken olabilir, alım için ortalığın durulması lazım, dediğim gibi 2024 Ocak ayının ortalarına kadar beklenmeli, endeksde 7600 7400 destekleri çalışırsa yukarı tepki gelebilir ama bu düşüşün bittiğini göstermez, borsanın güçlü ve dirayetli çıkışa devam etmesi için 5600 puanlara kadar geri çekilmesi muhtemeldir. BUNLAR BENİM DELİ ZIRVALARIM OLABİLİR SİZ BENİM DEDİĞİME BAKMAYIN, ALIM SATIM TAVSİYESİ KESİNLİKLE DEĞİLDİR, HERKES KENDİ BEKLENTİSİNE GÖRE HAREKET ETSİN,
    Filistine kara harekatı olursa endeks bunu nasıl karşılar ? acaba olası kara harekatı fiyatlandı mı, yoksa halen piyasalar bunu henüz fiyatlamadı denilebilir mi ? açıkçası kafalar karışık...
    Görüşlerim yatırım tavsiyesi değildir. Herkesin aklı kendine

Alıntı Originally Posted by aytunc Yazıyı Oku
    Filistine kara harekatı olursa endeks bunu nasıl karşılar ? acaba olası kara harekatı fiyatlandı mı, yoksa halen piyasalar bunu henüz fiyatlamadı denilebilir mi ? açıkçası kafalar karışık...
    Ben bugün kara harekatının fiyatlandığını düşünüyorum benim korkum genişlemesi

6.  Alıntı Originally Posted by aytunc Yazıyı Oku
    İsrail her cuma vites yükseltiyor ayağına satış olabilir. Sıkıntı yok. Mal bizim, vaktimiz geniş.
    Elbette ki dediklerim yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by habala Yazıyı Oku
    Ben bugün kara harekatının fiyatlandığını düşünüyorum benim korkum genişlemesi
    Ben de genişleyip yayılmasından korkuyorum... inşallah öyle bir şey olmaz...
    Görüşlerim yatırım tavsiyesi değildir. Herkesin aklı kendine

8. Henüz hiçbirşey satın alınmış değil, borsada buralar bence iyi günlerimiz, yaşım 54, 20 yıldır borsanın içindeyim, ne krizler gördüm, hisseler , endeks hayal bile edemeyeceğiniz yerlere düşer, adamların gözünü kan bürümüş, kiliseyi bile bombalıyorlar, ben tüm iyi niyetimle endeksin 5400, 4900 aralığına kadar düşebileceğini düşünüyorum, buralardan yani endeks 7500 den yada daha aşağılardan 6700 lerden tepki yükaelişi yapabilir ama, bunlar sedece tepki olarak kalır ve köprüden önce son çıkışlar olabilir, olaylar büyürse düşüş daha uzun ve daha derinde olabilir, felaket tellalı değilim sadece önceden yaşadıklarım ışığında böyle düşünüyorum, inşallah öyle olmaz, Dediğim gibi BU YAZDIKLARIM BENİM DELİ ZIRVALIKLARIM, KİMSE YAZDIKLARIMA BAKARAK AL SAT YAPMASIN, YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR, HERKES KENDİ BEKLENTİLERİNE GÖRE HAREKET ETSİN.

Sayfa 928/997 İlkİlk ... 428828878918926927928929930938978 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •