Sayfa 475/997 İlkİlk ... 375425465473474475476477485525575975 ... SonSon
Arama sonucu : 7969 madde; 3,793 - 3,800 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş

1. Stok karı-zararı uzun vadede nötr etki yapacaktır. Kötü senaryo deyip bu etkinin bu çeyrek nötr olduğunu varsayalım. Bu şirket stratejik dönüşüm planında 2035'e kadar 5 milyar dolar yatırım ve 5 milyar dolar temettü dağıtacağım diyor. Bu hesaplamada stok etkisinin nötr ve marjın da ilk çeyrek gerçekleşmeden daha düşük olarak değerlendirildiğini düşünüyorum. Beklentiye göre 13 yılda 5 milyar dolar ve karın %80'ini dağıtacağım diyorsa yıllık ortalama 500 milyon dolar kar edecek olarak okuyorum ben bunu. İyi yıllarda 700-1000 kötü yıllarda 200-300 milyon dolar gibi bir skalada net kar değişir. Bu çeyrekteki marjlar iyi yıllar beklentisinden bile daha iyi olduğuna göre stok etkisi nötr bile olsa çeyrek bazda 200 milyon dolar kar beklerim. Kuru 15 den aldığımızda 2,5-3 milyar TL kar etmesi lazım. Ağız birliği etmiş gibi konuşan aracı kurumlar aksine şirketin uzun vadeli beklentilerinden çıkarım yapmak daha makul geliyor. En fazla merakla beklediğim bilanço oldu.

2.  Alıntı Originally Posted by KNUCK Yazıyı Oku
    Elinize sağlık ben okudum. Çok güzel özetlemişsiniz. Sadece kafama takılan husus stok karı zararı geçici olduğuna göre neden bu kadar dillendiriliyor anlamış değilim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Belki de kendileri almak için milleti dökmeye çalışıyordur

Şaka bir yana, bu tür konulara çok kafa yormamak lazım. Aylarca aksen ve alarko düşük fiyatlandı. Konjonktür alarak mükemmel bir dönem yakaladılar, yani bu gelişmeler aylarca göz ardı edildi..Şimdi şimdi yeni raporlar yazılıyor, hakkaniyetli değerleme yapılıyor.

Bir süre sonra da bu beklentiler abartılacak, yeni müşteriler aranacak yazılan hikayeye.

Dolayısıyla süreci şöyle özetlemek mümkün...Önce geçicidir de, görmezden gel(hisse toplama); sonra kabullen ve raporlara yansıt(yükselişe gaz ver); en sonunda herkes hikayeye inansın, herkes konuşsun(karını cebe at).
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Takastan takip ettiğim kadarıyla pazartesi satılan mallar emekli ve yatırım fonlarının

" Bir Cüzdanı Doldurmak, Boş Olanına Katlanmaktan Daha Kolaydır "

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Belki de kendileri almak için milleti dökmeye çalışıyordur

Şaka bir yana, bu tür konulara çok kafa yormamak lazım. Aylarca aksen ve alarko düşük fiyatlandı. Konjonktür alarak mükemmel bir dönem yakaladılar, yani bu gelişmeler aylarca göz ardı edildi..Şimdi şimdi yeni raporlar yazılıyor, hakkaniyetli değerleme yapılıyor.

Bir süre sonra da bu beklentiler abartılacak, yeni müşteriler aranacak yazılan hikayeye.

Dolayısıyla süreci şöyle özetlemek mümkün...Önce geçicidir de, görmezden gel(hisse toplama); sonra kabullen ve raporlara yansıt(yükselişe gaz ver); en sonunda herkes hikayeye inansın, herkes konuşsun(karını cebe at).
    Düşük beklenti içinde olmaları olumludur...

5. Benim analistlerin ilgilenmediği kendimce bir bakış açım var.
    Petrol fiyatları malum savaş ile 80 dolardan120 dolara kadar çıktı ve şimdi 100 dolar civarında %30-50 arası bir yükseliş kaydetti

Ama

Rafineri marjı dediğimiz oranlar
    Onlar rafineri şirketinin kar marjını gösteriyor
    5-10 arasından 20-30 üzerine çıktı yani 4-5 kat birden arttı
    Bizi asıl ilgilendiren parametre budur.

6. Uçar kaçar demiyorum bilemem de zaten
    Ama önümüzdeki birkaç yıl rafineri şirketleri bu işten karlı çıkacak gibi duruyor
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir bu konuda yetkili değilim
    İyi günler

Alıntı Originally Posted by KNUCK Yazıyı Oku
    Takastan takip ettiğim kadarıyla pazartesi satılan mallar emekli ve yatırım fonlarının

Pazartesi salı bofa citiye almış fonlar çıkmış. Citi 57.5 milyon seviyelerine gelmiş. Bugünde ona aldığını düşünüyorum bofanın

" Bir Cüzdanı Doldurmak, Boş Olanına Katlanmaktan Daha Kolaydır "

8. Tarihe not: kocaoğlan geri döndü, Tüpraş bu yılın hissesi olacak.
    Yazdıklarım tamamen kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 475/997 İlkİlk ... 375425465473474475476477485525575975 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •