Sayfa 481/997 İlkİlk ... 381431471479480481482483491531581981 ... SonSon
Arama sonucu : 7969 madde; 3,841 - 3,848 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş

1.  Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    Elektriğe bu sene korkunç zamlar geldi de biraz bellerini doğrulttular.
    Yoksa borç batağındalar hepsi.
    Bir kaç sene sonra nükleer santraller devreye girecek.
    Üstelik Türkiye'de elektriğe zam yapmak kolay değildir.
    Bu sene abuk bir durum oluştu.

Akaryakıtta formül bellidir.
    İtalya piyasası borsası + dolar kuru + vergiler + istasyon ve bayi payları.
    Hiç şaşmaz, hiç aksamaz.
    Nükleer ucuz ama kurulum maliyetini bindirince çok pahalı. Kurulumu saymadak da HES ile başabaş..
    ".... Nuclear thus remains the dispatchable low-carbon technology with the lowest expected costs in 2025. Only large hydro reservoirs can provide a similar contribution at comparable costs but remain highly dependent on the natural endowments of individual countries. Compared to fossil fuel-based generation, nuclear plants are expected to be more affordable than coal-fired plants..... "

IEA sayfasından detaylara ulaşılabilir.

https://www.iea.org/reports/projecte...ectricity-2020

Ulen durduk yere ağızımızın tadını kaçırdılar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
    Ben, kendi açımdan, neden baskılandığını öğrenmiş oldum.
    Bir türlü anlam veremiyordum.
    Normal şartlarda, çoktan 20 $'ı aşmış, yaza, yeni yazlıklarımızda giriyor olmalıydık

Bakın bunu da Koç iştiraki Yapı kredi yatırım yazmış :

Tüpraş daha önce açıklamış olduğu Stratejik Dönüşüm Planı'na göre 2030 yılına kadar yaklaşık 1 GW'lık sıfır
    karbonlu elektrik üretim portföyüne ulaşmayı hedefliyor. Dolayısıyla bu satın alma Entek'in defter değerine göre bir
    miktar yüksek bir fiyattan gerçekleşse
    de Tüpraş'ın uzun vadeli stratejileriyle uyumlu çerçevede diyebiliriz.

Yani Entek'i yüksek fiyattan almışlar.
    Tüpraş hisselerini ucuz fiyata saymışlar.

Vallahi şaka gibi. Uzun vadeye sözüm yok tabi. Ama kısa vadede dün kağıt 249 dan dönüp 260 kapamış yolunda her şey alımlar deli gibi. 264 direnci aşılacak tarihe geçecek şirketi ne güzel zincirlediler. Birde bist satışı başlarsa vay ki vay. Bilerek isteyerek yapılan bir art niyet olarak görüyorum.

" Bir Cüzdanı Doldurmak, Boş Olanına Katlanmaktan Daha Kolaydır "

5. Teb raporlarını genellikle çok iyi bulurum fakat bu defa oldukça ayrışıyoruz. Bunun temel nedeni evet Türkiye'de firmaların doğal gaz maliyetleri arttı fakat mevcut seviyeler de en yakın ihracat pazarımız olan AB'ye göre çok uygun. Doğal gaz fiyatlarının artışını onlar maliyet yönünden inceleyerek negatif görmüşler fakat ben doğal gaz fiyat artışlarının AB'deki rafineri maliyetlerini artırdığı için fiyatları ve dolayısıyla Tüpraş'ın marjlarını destekleyici bir unsur olarak pozitif algılıyorum. AB ve ABD'de şu anda öyle bir jet yakıtı-dizel talebi var ki stokları tüketmiş vaziyetteler. Tüm bunlar pandemi sonrası artan talep ile de birleşince rekor marjlar ortaya çıkıyor. Yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde havacılık başta olmak üzere tüm sektörlerde yakıt talebi artarken ve stoklar da sıfırlanmışken bu marjlar nasıl düşecek?
    Yazdıklarım tamamen kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir.

6. Göz göre göre Tüpraş hissedarlarının aleyhine işler yapılıyor. Yanlış işler.

7. Güvenilir, kurumsal dürüst KOÇ da maalesef K sını kaybetti.

Bofanın satışı 400 bine dayandı. İnş 5 günde aldığı 3 milyon malı satmaya kalkmaz.

" Bir Cüzdanı Doldurmak, Boş Olanına Katlanmaktan Daha Kolaydır "

Sayfa 481/997 İlkİlk ... 381431471479480481482483491531581981 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •