Sayfa 260/999 ÝlkÝlk ... 160210250258259260261262270310360760 ... SonSon
Arama sonucu : 7991 madde; 2,073 - 2,080 arasý.

Konu: TUPRS - Tüpraþ

Duhul
    Nov 2018
    Ýkamet
    Gönüllerde yaþýyorum.
    Gönderi
    7,299
    aþýnýn dahi olmadýðý o kaotik ortamda bile 9-10 dolara düþtü hisse , çok mu yükselmiþ de nereye düþecekmiþ. Hatta o ortamda bile 17 dolarý görmüþtü bi ara.

Dolar konusunda ise konuþmak için erken , Türkiye burasý 1 ay çok ama çok uzun bir süre hemþerim. Yýl sonu kapanýþý düþük olsun diye gayret edeceklerdir.

Bir de düþeceðini düþünen insanýn da ne s2im yemeye burada olduðunu merak ediyorum . Malýn varsa ve düþecekse sat git , malýn yoksa sittir git seninle mi uðraþacaðýz.

2.  Alýntý Originally Posted by erolgabakci Yazýyý Oku
    Pardon özür dilerim, sen miydin

Alýntý yaptýktan sonra fark ettim ismini.
    teþekkür ederim.
    bugün de para çýkýþý olmuþ. Lâkin dün gedik ve info dan sonra yatýrým finans da oyun dýþý kalmak üzere.
    yollar açýlýyor.

3. Ýþ yatýrým daha net açýklamýþ. 2026'ya kadar Ýzmir rafinerisinin bir bölümü biyoyakýt üretimine dönüþtürülecek. 2030'a kadar rafinerilere güneþ ve rüzgardan elektrik üretimi yatýrýmý planlanmýþ. Kap haberinden okuduðumda yýllýk yatýrým miktarýndan baþka somut bir þey yok diye düþünmüþtüm. Ýþ yatýrýmý okuyunca büyük dönüþüm gibi gelmese de (biyoyakýtýn çok büyük kapasiteli olmayacaðýný düþünüyorum. ) somut planlarý var diye düþünüyorum.Hidrojen iþi biraz daha uzun vadeli ve geliþmelerin gelecekte hidrojeni önemli kýlacaðýný düþünüyorlar demek ki. En kötü tarafý 2024 yýlýna kadar temettü daðýtýmý öngörmüyorlar.Ýþte bu kötü.
    Tüpraþ Stratejik Dönüþüm Planý
    Tüpraþ, 2050 yýlýna kadar karbon nötr olmak için stratejik dönüþüm planýný açýkladý. Stratejik dönüþüm için 2035’e kadar yýllýk ortalama 350 milyon $ yatýrým ile toplamda 5 milyar $ yatýrým yapýlmasý planlanýyor. 2022-2035 dönemi için Tüpraþ’ýn kümülatif FAVÖK öngörüsü ise 15 milyar $. Potansiyel Olumlu. Güçlü nakit akýþý ile yüksek temettü daðýtýmý hedefleniyor: Tüpraþ 2035 yýlýna kadar toplamda ortalama %25’in üzerinde sermaye getirisi ile 7 milyar $ kümülatif serbest nakit akýþý ve %80 temettü daðýtým oraný ile 5 milyar $ temettü daðýtmayý hedefliyor. Ancak yönetim geçmiþ yýllarda oluþan 4.1 milyar TL birikmiþ zarar nedeniyle, 2024 yýlýna kadar temettü daðýtýmý öngörmüyor. Diðer taraftan TL’nin deðer kaybýnýn devam etmesi durumununda birikmiþ zararlarýn daha erken kapatýlmasýnýn da mümkün olduðu belirtildi. Çeþitlendirilmiþ bir portföy ile Türkiye’nin enerji dönüþümüne yön vermek amaçlanýyor: Tüpraþ, Türkiye’nin fosil yakýt tüketiminin 2030 yýlýnda zirveye ulaþacaðý, ticari araçlar için motorin yakýtlarýnýn hidrojen ile ikame edileceði, elektrikli araçlara olan ilginin artacaðý ve Sustainable Aviation Fuel (SAF) oranýnýn 2030 yýlý itibari ile havacýlýk yakýtý içindeki payýnýn %10’u bulacaðý varsayýmlarý ile faaliyetlerini çeþitlendirme kararý aldýðýný açýkladý. Tüpraþ, bu karar doðrultusunda biyoyakýt, yeþil hidrojen ve sýfýr karbon elektrik alanlarýna yatýrým yapacak. Rafinaj yatýrýmlarý Tüpraþ için ana gelir ve kar kalemi olmaya devam edecek: Rafinaj alanýnda 2022-2030 döneminde yýlda 190 milyon $, 2031- 2035 döneminde ise yýlda 120 milyon $ yatýrým harcamasý yapýlmasý öngörülüyor. Bu doðrultuda sürdürülebilir rafinaj yatýrýmlarýnýn 2022-2030 ve 2031-2035 CAPEX içerisindeki paylarýnýn sýrasýyla %60 ve %30 olmasý hedeflenirken, rafinaj gelirlerinin FAVÖK içerisindeki payýnýn da ayný dönemler itibariyle sýrasýyla %90 ve %70 olarak gerçekleþmesi planlanýyor. 2022-2035 dönemi için öngörülen kümülatif FAVÖK 13 milyar $. Biyoyakýt: Tüpraþ Ýzmir rafinerisinde var olan bir birimi yaklaþýk 230 milyon $ CAPEX ile 2026 yýlýnda tamamlanmak üzere biyoyakýt birimine dönüþtürme kararý aldý. Ýlk etapta yýllýk 400 bin ton üretim kapasitesi hedefleniyor (%75 ≈ 300 bin ton SAF üretimi).Yönetim bu projeden dolar bazýnda yüksek onlu hanelerde (%15-20) iç verim oraný (IRR) hedefliyor. Sýfýr Karbon Elektrik: Tüpraþ sýfýr karbon emisyonlu elektrik üretimi hedefi doðrultusunda rafinerilerine 300 MW’a kadar güneþ ve rüzgar santralleri kurmayý planlýyor. Buna ek olarak toplam lurulu gücü 2030 yýlýna kadar 1GW’a, 2035’e kadar 2.5GW’a çýkarmayý hedefliyor. Bununla birlikte rafinerilerdeki üretim süreçlerinin elektrik ile iþler hale getirilmesi ve üretilen fazla elektriðin satýlmasý hedefleniyor. Sýfýr karbon elektrik üretim yatýrýmlarýndan dolar bazýnda yüksek tek haneli iç verim oraný (IRR) hedefliyor. Yeþil Hidrojen: Tüpraþ hidrojen iþ planý kapsamýnda 20 MW’lýk elektrolizör için test aþamasýnýn devam ettiðini belirtirken, 2030 itibariyle aðýr taþýmacýlýk ve lojistik sektörlerine yeþil hidrojen satýþýna baþlamayý planladýðýný, 2040 itibariyle tüm süreçlerdeki gri hidrojenin yeþil hidrojene dönüþtürülmüþ olacaðýný belirtti. 2035 yýlýna kadar 690 milyon $ CAPEX ile 1 GW elektroliz kapasitesine ulaþým hedefleniyor. Projeden dolar bazýnda düþük onlu hanelerde (%10-15) iç verim oraný (IRR) bekleniyor

4. ilginç geldi paylaþmak istedim.
    yükselen kanal düþen kanal arasýnda kapanýþ.
    yarýn üstüne atmasý gerekiyor. yoksa satýþ baskýsý devam eder.
    ben de ortaklýktan çýkarým.

5.  Alýntý Originally Posted by sahingonul Yazýyý Oku

ilginç geldi paylaþmak istedim.
    yükselen kanal düþen kanal arasýnda kapanýþ.
    yarýn üstüne atmasý gerekiyor. yoksa satýþ baskýsý devam eder.
    ben de ortaklýktan çýkarým.
    Ben de.25 USD maliyetle kol keserim.Bir daha IMKB'nin yüzüne bakaný ...

6.  Alýntý Originally Posted by Allegro Yazýyý Oku

Biz satmayý onlar almayý planlýyor sürekli

Kafamý karýþtýran durum da bu

Bizim kötü gördüðümüz projeksiyonda onlar neyi iyi görüyor,

Þu an maksimum seviyedeler. Bu iki arkadaþýn aðýrlýðý %5 oranýnda azalýrsa ben de çýkmayý göze alýrým

Takasta citi + döþeyi 3.5 milyon lot eksi görürsem plan uygulamaya girer

7.  Alýntý Originally Posted by Allegro Yazýyý Oku
    sunum günü o bar bütün algýlarý bozdu. ne güzel stabil yükseliyordu. kap'ý gören hisseye atladý. sinekleri kovalamak için de verdiler aþaðý. yani o kýsým bizi ilgilendirmiyor ben o iki barý görmezden geliyorum.
    ben hâlâ 154-160 arasý dip çalýþmasý yapýyor diye düþünmeye devam ediyor algým da bir deðiþiklik yok.
    velhasýlý yarýn için umutluyum. tek dayanaðým da yabancý takasý. diðer her þey olumsuz.

Alýntý Originally Posted by Salih Karakaya Yazýyý Oku
    Ýþ yatýrým daha net açýklamýþ. 2026'ya kadar Ýzmir rafinerisinin bir bölümü biyoyakýt üretimine dönüþtürülecek. 2030'a kadar rafinerilere güneþ ve rüzgardan elektrik üretimi yatýrýmý planlanmýþ. Kap haberinden okuduðumda yýllýk yatýrým miktarýndan baþka somut bir þey yok diye düþünmüþtüm. Ýþ yatýrýmý okuyunca büyük dönüþüm gibi gelmese de (biyoyakýtýn çok büyük kapasiteli olmayacaðýný düþünüyorum. ) somut planlarý var diye düþünüyorum.Hidrojen iþi biraz daha uzun vadeli ve geliþmelerin gelecekte hidrojeni önemli kýlacaðýný düþünüyorlar demek ki. En kötü tarafý 2024 yýlýna kadar temettü daðýtýmý öngörmüyorlar.Ýþte bu kötü.
    Tüpraþ Stratejik Dönüþüm Planý
    Tüpraþ, 2050 yýlýna kadar karbon nötr olmak için stratejik dönüþüm planýný açýkladý. Stratejik dönüþüm için 2035’e kadar yýllýk ortalama 350 milyon $ yatýrým ile toplamda 5 milyar $ yatýrým yapýlmasý planlanýyor. 2022-2035 dönemi için Tüpraþ’ýn kümülatif FAVÖK öngörüsü ise 15 milyar $. Potansiyel Olumlu. Güçlü nakit akýþý ile yüksek temettü daðýtýmý hedefleniyor: Tüpraþ 2035 yýlýna kadar toplamda ortalama %25’in üzerinde sermaye getirisi ile 7 milyar $ kümülatif serbest nakit akýþý ve %80 temettü daðýtým oraný ile 5 milyar $ temettü daðýtmayý hedefliyor. Ancak yönetim geçmiþ yýllarda oluþan 4.1 milyar TL birikmiþ zarar nedeniyle, 2024 yýlýna kadar temettü daðýtýmý öngörmüyor. Diðer taraftan TL’nin deðer kaybýnýn devam etmesi durumununda birikmiþ zararlarýn daha erken kapatýlmasýnýn da mümkün olduðu belirtildi. Çeþitlendirilmiþ bir portföy ile Türkiye’nin enerji dönüþümüne yön vermek amaçlanýyor: Tüpraþ, Türkiye’nin fosil yakýt tüketiminin 2030 yýlýnda zirveye ulaþacaðý, ticari araçlar için motorin yakýtlarýnýn hidrojen ile ikame edileceði, elektrikli araçlara olan ilginin artacaðý ve Sustainable Aviation Fuel (SAF) oranýnýn 2030 yýlý itibari ile havacýlýk yakýtý içindeki payýnýn %10’u bulacaðý varsayýmlarý ile faaliyetlerini çeþitlendirme kararý aldýðýný açýkladý. Tüpraþ, bu karar doðrultusunda biyoyakýt, yeþil hidrojen ve sýfýr karbon elektrik alanlarýna yatýrým yapacak. Rafinaj yatýrýmlarý Tüpraþ için ana gelir ve kar kalemi olmaya devam edecek: Rafinaj alanýnda 2022-2030 döneminde yýlda 190 milyon $, 2031- 2035 döneminde ise yýlda 120 milyon $ yatýrým harcamasý yapýlmasý öngörülüyor. Bu doðrultuda sürdürülebilir rafinaj yatýrýmlarýnýn 2022-2030 ve 2031-2035 CAPEX içerisindeki paylarýnýn sýrasýyla %60 ve %30 olmasý hedeflenirken, rafinaj gelirlerinin FAVÖK içerisindeki payýnýn da ayný dönemler itibariyle sýrasýyla %90 ve %70 olarak gerçekleþmesi planlanýyor. 2022-2035 dönemi için öngörülen kümülatif FAVÖK 13 milyar $. Biyoyakýt: Tüpraþ Ýzmir rafinerisinde var olan bir birimi yaklaþýk 230 milyon $ CAPEX ile 2026 yýlýnda tamamlanmak üzere biyoyakýt birimine dönüþtürme kararý aldý. Ýlk etapta yýllýk 400 bin ton üretim kapasitesi hedefleniyor (%75 â‰Ëâ€* 300 bin ton SAF üretimi).Yönetim bu projeden dolar bazýnda yüksek onlu hanelerde (%15-20) iç verim oraný (IRR) hedefliyor. Sýfýr Karbon Elektrik: Tüpraþ sýfýr karbon emisyonlu elektrik üretimi hedefi doðrultusunda rafinerilerine 300 MW’a kadar güneþ ve rüzgar santralleri kurmayý planlýyor. Buna ek olarak toplam lurulu gücü 2030 yýlýna kadar 1GW’a, 2035’e kadar 2.5GW’a çýkarmayý hedefliyor. Bununla birlikte rafinerilerdeki üretim süreçlerinin elektrik ile iþler hale getirilmesi ve üretilen fazla elektriðin satýlmasý hedefleniyor. Sýfýr karbon elektrik üretim yatýrýmlarýndan dolar bazýnda yüksek tek haneli iç verim oraný (IRR) hedefliyor. Yeþil Hidrojen: Tüpraþ hidrojen iþ planý kapsamýnda 20 MW’lýk elektrolizör için test aþamasýnýn devam ettiðini belirtirken, 2030 itibariyle aðýr taþýmacýlýk ve lojistik sektörlerine yeþil hidrojen satýþýna baþlamayý planladýðýný, 2040 itibariyle tüm süreçlerdeki gri hidrojenin yeþil hidrojene dönüþtürülmüþ olacaðýný belirtti. 2035 yýlýna kadar 690 milyon $ CAPEX ile 1 GW elektroliz kapasitesine ulaþým hedefleniyor. Projeden dolar bazýnda düþük onlu hanelerde (%10-15) iç verim oraný (IRR) bekleniyor
    sn salih , iþ yatýrýmýn raporunun adresini verebilir misiniz. bilançoda geçmiþ dönem zararý göremiyorum, bilakis artýsý var? üstelik 2024 yýlýna kadar temettü ödemeyeceðini tüpraþ yetkilileri nerede ne zaman açýklamýþ?

Sayfa 260/999 ÝlkÝlk ... 160210250258259260261262270310360760 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •