Sayfa 946/997 İlkİlk ... 446846896936944945946947948956996 ... SonSon
Arama sonucu : 7969 madde; 7,561 - 7,568 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş

Alıntı Originally Posted by habala Yazıyı Oku
    1 ayda yaklaşık 40 milyon lot alım yapmışlar ama hisse fiyatı hala 150 lerde. Tebrik ediyorum bunları işi biliyorlar.. Bizim salak aracı kurumlarda baka dursun.. İki katına geri alırlar tekrar onlardan
    En Güçlü İki silah "Sabır" ve "Zaman" dır. Yazdıklarım beni bağlar; Kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmasın.

Twitter da gördüm.. Güzel bir yazı
    Piyasa değeri 297 Milyar TL olan şirketimiz 2023/9 aylık bilançosunda 35 Milyar TL net kâr elde etti. 2023/12 bilançosu ile 50 Milyar TL net kârı geçeceğini düşünüyorum ve şirket böyle artarak devam ederse 3 senede kendini amorti edecek bir şirkete evrilmiş durumda. Yani siz bu şirketi 297 Milyar TL’ye satın alıyorsunuz ve bu sene sadece 60 Milyar TL’ye yakın kâr edecek demek. Şirketin duran varlıkları , dönen varlıkları ve kasasında ki 53 Milyar TL nakit paradan bahsetmiyorum bile. 71.8 Milyar TL özkaynağa sahip şirket yüksek temettü verimi ile öne çıkıyor. Şirket bu sene iki taksit halinde temettü ödedi. İlk taksit %7.11 temettü verimi ile ve şirket bilindiği üzere %600 bölündü yani bölünmüş hali ile 5.8 TL net temettü ödemesi yaptı , ikinci taksit ise %4.59 temettü verimi ile 6.7 TL net temettü ödemesi yaptı. Yani şirket bu sene toplamda 12.5 TL hisse başı net temettü ödemesi yaptı. Aracı kurumlar önümüzde ki sene hemen hemen aynı verimle 13.5 TL temettü ödemesi bekliyorlar. Şirketin dönüşüm hikayesinden , koç holding iştiraki sebebi ile kurumsalık seviyesinden bahsetmiyorum bile.

3. yıllık net karın 50 milyar olmasını bekliyen arkadaş şirketin verdiği yüzde 80 karı dağıtma taahüdüne göre buda yaklaşık 40:2 =20 tl eder.birkere kasa52 milyar değil yaklaşık 83 milyar nakit var. aracı kurumların 14 tl beklentiside çok yanlış.çoğu sallama tahmin yapıyor yıllıkta 2024 için 20 tl hisse başı temettü vereceğine inanıyorum.

4. Tüpraş Ar-Ge Fuel-Up Biyoyakıt projesine 1 milyon Euro fon desteği
    Tüpraş Ar-Ge'si Fuel-Up biyoyakıt projesiyle Avrupa Komisyonu tarafından 1 milyon Euro fona hak kazanırken, şirketin 'Ufuk Avrupa sürdürülebilir, güvenli ve rekabetçi enerji çağrıları'kapsamında 118 proje ve 1972 kurum arasında fon alan 2 Türk kuruluşundan biri olmasını sağladı.

https://www.dunya.com/sirketler/tupr...C4%9Flad%C4%B1.

5. arkadaşlar, konunun uzmanı değilim. gerçekten bilenler varsa cevap yazarsa sevinirim.

şirket diyelim ki 50 milyar net kar etti. %80 temettü dağıtma taahhüdü var.

bence (yanlış biliyor veya düşünüyor olabilirim, lütfen öğretin veya düzeltin) hurra 50 milyarın % 80'ini vermezler.

muhtemelen dağıtılabilir net kâr kısmı farklı kalemlere ait tutarlar düşüldükten sonra örneğin 35 milyara düşer ve bu rakamın yüzde sekseni dağıtılır.

var mı bilgisi olan?
    Elbette ki dediklerim yatırım tavsiyesi değildir.

6. Farklı tutarlar ( giderler vs) düşüldükten sonra net kar ortaya çıkıyor zaten. Ancak şunu diyebilir şirket: karın bir kısmını yatırıma ayırıyorum gibi..

7.  Alıntı Originally Posted by Fatih34 Yazıyı Oku
    Farklı tutarlar ( giderler vs) düşüldükten sonra net kar ortaya çıkıyor zaten. Ancak şunu diyebilir şirket: karın bir kısmını yatırıma ayırıyorum gibi..
    giderler vs. çıktıktan sonra net kâr kaldığını biliyorum, demek istediğim mesela yedek akçe ayrılıyor, bu yedek akçe de net kâr öncesi mi sonrası mı ayrılmış oluyor? yani net karar 55 milyar. bu rakamdan çoktan yedek akçe ayrılmış mı yoksa bu rakamdan bir de yedek akçe vs. ayrılacak mı? onu sormak istedim.
    Elbette ki dediklerim yatırım tavsiyesi değildir.

8. Orta vadede sektörün kotulesecegini düşünüyorsa veya finansmana erişimi zorlaşacaksa %80 temettü ödemezler. O yatırımcı sunumunda her yıl 1mr$ kâr düşünülerek %80 dağıtım dendi. Bazen objektif düşünmemek çok sorun yaratır. Bence bu hisse performansı ile %30 dağıtım oranı bile olsa yatirimcinin ağzını açmaması lazım. %7 temettu +bedelsiz +%4 temettü 7 ay içinde oldu bunlar.
    her yerden demettü kazandırır mı?
    29.01.2024:brisa 900m$ , ttrak 2500m$ ,ons 2050usd ^^ ilk checkup: 29.07.2026

Sayfa 946/997 İlkİlk ... 446846896936944945946947948956996 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •