Sayfa 984/997 İlkİlk ... 484884934974982983984985986994 ... SonSon
Arama sonucu : 7969 madde; 7,865 - 7,872 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş

1. 2 taksit vermesi daha iyi, merak etmeyin enflasyona göre ikinci temettüyü artırır.
    Memnun değilsen sat başka hisse al.Amma tatava yaptınız. Türkiye'de böyle şirket ve yöneticiler bulmuşsunuz, şükredin.
    Profesyonel değilim.Kendi çapımda sallıyorum.Söylediklerimi ciddiye almayın.

2. Aynen ilk başta şaşırmıştım ama birinci kar payı diye özellikle belirtmişler tekrar hayırlı olsun 👍👍🇹🇷🇹🇷

3.  Alıntı Originally Posted by Davudiskender Yazıyı Oku
    Peşin ödenseydi enflasyon ortamında fiyatlanmadan ihtiyaçlarını veya misal borsada fırsatlarıjı değerlendirirdi. Koç grubu işin kurnazlığına kaçıyor. Ama ne yapalım? Bu durumda bile en yatırımcı dostu bu grup.

Abd ile bizim enflasyon arası dağlar arası fark var. Onun için ABD tarzı taksitli temettü ülkemizde yatırımcı aleyhinedir.
    Eger ikinci temettu enflasyon oraninda zarar ettirirse haklisiniz ancak bu seneki projeksiyon da destekliyor ki ikinci temettu enflasyon bazinda koruyabilir,ayrica kasada kalan paranin gucu durdugu surece ortak olarak sirkete pozitif yansiyacaktir.

4.  Alıntı Originally Posted by alikkkk Yazıyı Oku
    Eger ikinci temettu enflasyon oraninda zarar ettirirse haklisiniz ancak bu seneki projeksiyon da destekliyor ki ikinci temettu enflasyon bazinda koruyabilir,ayrica kasada kalan paranin gucu durdugu surece ortak olarak sirkete pozitif yansiyacaktir.
    Şöyle düşünün taksitle değil peşin verseydi örneğin 50.000 TL temettü alan bir 50.000 TL daha alacaktı toplamda 100.000 TL olacaktı. Bu kişi bir hisse senedi alıp o hisse senedinin üç katına gitmesiyle ciddi bir para kazanacaktı. Ama bu kişi hisse senedi primlendirdikten sonra yine aynı temettüu alacak. Bu örneği diğer nesne alımlarına uygulayabiliriz. Teorik olarak enflasyon oranında artırdık diyebilirler ama bu tekrar ederek söylüyorum işin kurnazlığına kaçar. Fakat biz küçük yatırımcılar için fazla alternatif olmadığından biraz da mecburiyetten eli kolu bağlı bir şekilde bu grubu tercih ediyoruz.

5.  Alıntı Originally Posted by Davudiskender Yazıyı Oku
    Şöyle düşünün taksitle değil peşin verseydi örneğin 50.000 TL temettü alan bir 50.000 TL daha alacaktı toplamda 100.000 TL olacaktı. Bu kişi bir hisse senedi alıp o hisse senedinin üç katına gitmesiyle ciddi bir para kazanacaktı. Ama bu kişi hisse senedi primlendirdikten sonra yine aynı temettüu alacak. Bu örneği diğer nesne alımlarına uygulayabiliriz. Teorik olarak enflasyon oranında artırdık diyebilirler ama bu tekrar ederek söylüyorum işin kurnazlığına kaçar. Fakat biz küçük yatırımcılar için fazla alternatif olmadığından biraz da mecburiyetten eli kolu bağlı bir şekilde bu grubu tercih ediyoruz.
    Buna katılıyorum. Fırsat maliyetini ihmal ederek sadece enflasyon dikkate alınması doğru olmayabilir. Zira şu an seçim öncesi insanlar konum almaya çalışıyor. Ben kendi adıma TUPRS senetlerimi korumayı ancak temettü ile başka bir alanda konum almayı hiç olmadı biraz borç kapatmayı düşünüyordum ancak bu açıklanan oran düşüncemi çok sınırlamış oldu.

6.  Alıntı Originally Posted by Hunlu Yazıyı Oku
    Buna katılıyorum. Fırsat maliyetini ihmal ederek sadece enflasyon dikkate alınması doğru olmayabilir. Zira şu an seçim öncesi insanlar konum almaya çalışıyor. Ben kendi adıma TUPRS senetlerimi korumayı ancak temettü ile başka bir alanda konum almayı hiç olmadı biraz borç kapatmayı düşünüyordum ancak bu açıklanan oran düşüncemi çok sınırlamış oldu.
    ayrıca ben kendi adıma enflansyonist ortamda iki taksitle %80 vereceğine %60 peşini tercih ederdim ama hayırlısı demekte fayda var. belki de böylesi hayırlıdır.
    Elbette ki dediklerim yatırım tavsiyesi değildir.

Size bişey söyleyeyim mi tupraş temettü verme tarihi 5 nisan cuma hafta sonu araya girdi 6-7 pazartesi 8 9 nisan arife salı bu arcı kurumlar parayı yatırmaz sa bir hafta beleş kullanırlar 15 nisan da alabiliriz gibi bir düşünce geldi aklıma takvime bakınca

8.  Alıntı Originally Posted by habala Yazıyı Oku
    Size bişey söyleyeyim mi tupraş temettü verme tarihi 5 nisan cuma hafta sonu araya girdi 6-7 pazartesi 8 9 nisan arife salı bu arcı kurumlar parayı yatırmaz sa bir hafta beleş kullanırlar 15 nisan da alabiliriz gibi bir düşünce geldi aklıma takvime bakınca
    Tüpraş'ın temettüsüz işlem göreceği tarih 3 Nisan, temettünün müşteri hesaplarına geçeceği tarih 5 Nisan Cuma. Ciddi aracaı kurumların hepsi 5 Nisan'da temettüleri hesaba geçer zaten.

Tek sıkıntı Cuma günü öğleden sonra geç geçmesi durumunda hafta sonunun likit fonlarda geçirmek isteyenler için olur. Benim ona da önlemim var, viop teminat yatırma saatleri fon son alış saatinden daha ileride, parayı oraya atabiliyorum.

Temettünün taksitle ödenmesi meselesine gelince herhalde en ayrıksı düşünen ben olabilirim. Peşin temettüyü tercih eden
    arkadaşları anlayabiliyorum, toplu paraya ihtiyaç duyduklarndan bu istekleri gayet mantıklı. Ancak benim bakış açım farklı, toplu paraya ihtiyacım yok, ihtiyacım olan aylık gelirime aylık katkı, yani ödeyeceklari temettüyü 12 aya dağıtsalar benden mutlusu olmaz. İlla olsun demiyorum, diğer hissedarların ihtiyaçlarına gözümü kapatmam bencillik olur. Ama benim durumum bu, onu söylemeye çalışıyorum.

Temettünün enflasyon karşısında erimesine gelince, bunu da bir kaygı unsuru olarak görmüyorum. Benim kaybım, şirketin kazancı oluyor, dönüyor tekrar benim kazancım oluyor. Uzun vadeli yatırımcı olunca meseleye böyle bakıp dert etmiyorsun..
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

Sayfa 984/997 İlkİlk ... 484884934974982983984985986994 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •