Sayfa 38/128 İlkİlk ... 2836373839404888 ... SonSon
Arama sonucu : 1021 madde; 297 - 304 arası.

Konu: TEZOL - Europap Tezol Kağıt Sanayi A.Ş.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by bagbozumu Yazıyı Oku
    Sn. Börsianer, sizi sumas topiğinden tanıyorum iyi bir yatırımcı sınız, burada da aynı hisse de olmamız mutlu etti beni. Saygılar.
    Teşekkürler sn bagbozumu, yine temel analize göre henüz değerini bulmamış bir firma olara Tezol’u görüyorum, Sumas da uzun bir süre fark edilmemişti ancak sonrasında herkesi tatmin edecek bir prim yaptı. Umarım yine aynı hikayeyi yaşarız.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Benim tahminim 200-230 arası ama inşallah sizin dediğiniz rakam veya yukarısı gelir. Hayırlısı olsun.
    Ben şu şekilde hesap yaptım kabaca:

9 aylık kar 119 milyon
    9. Ay Bilançoda döviz pozisyonu net 178 milyon
    4. Çeyrek kur artışı yaklaşık %50 yani pozisyonun yarısı kadar kar edilecektir, 89 mn kur farkı karı diyelim
    Önceki çeyrekler ortalama karı da 40 milyon seviyesindedir.

Hepsini toplarsak 248 milyona ulaşıyoruz. Ben düz hesap 240 demiştim. Bu civarlarda kar açıklanırsa beklentime uygun olacaktır.

Kar dağıtımı konusunda ise en az %30 nakit temettü deniliyor, 240 milyon net kar ve 100 milyon hisse ile 2.40 lira hisse başı net karın %30’u 72 kuruş brüt temettü eder. Kalan kısmı da bedelsiz dağıtmak isteyebilirler, çünkü başka bir kar dağıtım şekli yok. Hisse geri alacaklarını sanmıyorum.

Kar dağıtımı vuk karına göre yapılıyor. Gerekli yedek akçeler önceki yıllarda ayrıldıysa şirketler teorik olarak karının tamamını bile dağıtabilir. Mart ayı gibi görürüz bu kararı.

Syg.

3.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Ben şu şekilde hesap yaptım kabaca:

9 aylık kar 119 milyon
    9. Ay Bilançoda döviz pozisyonu net 178 milyon
    4. Çeyrek kur artışı yaklaşık %50 yani pozisyonun yarısı kadar kar edilecektir, 89 mn kur farkı karı diyelim
    Önceki çeyrekler ortalama karı da 40 milyon seviyesindedir.

Hepsini toplarsak 248 milyona ulaşıyoruz. Ben düz hesap 240 demiştim. Bu civarlarda kar açıklanırsa beklentime uygun olacaktır.

Kar dağıtımı konusunda ise en az %30 nakit temettü deniliyor, 240 milyon net kar ve 100 milyon hisse ile 2.40 lira hisse başı net karın %30’u 72 kuruş brüt temettü eder. Kalan kısmı da bedelsiz dağıtmak isteyebilirler, çünkü başka bir kar dağıtım şekli yok. Hisse geri alacaklarını sanmıyorum.

Kar dağıtımı vuk karına göre yapılıyor. Gerekli yedek akçeler önceki yıllarda ayrıldıysa şirketler teorik olarak karının tamamını bile dağıtabilir. Mart ayı gibi görürüz bu kararı.

Syg.
    Teşekkürler Sn. Börsianer, inşallah tahminlerimiz doğrultusunda gelir.

''Buna göre Şirket, 2021 yılı karından başlayacak şekilde, %30’u nakit olmak üzere dağıtılabilir karının toplam %70’ini pay
    sahiplerine dağıtmayı hedeflemektedir.''

Yukarıdaki, Şirketin 9 aylık Faaliyet Raporundan alıntıladığım kar dağıtım politikasına göre; kar dağıtım taahhüt'ü 2001 yılı karından başlamak üzere diyor. Benim anladığım kadarı ile 2000 yılı karından farklı oranda dağıtım yapılabilir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Teşekkürler Sn. Börsianer, inşallah tahminlerimiz doğrultusunda gelir.

''Buna göre Şirket, 2021 yılı karından başlayacak şekilde, %30’u nakit olmak üzere dağıtılabilir karının toplam %70’ini pay
    sahiplerine dağıtmayı hedeflemektedir.''

Yukarıdaki, Şirketin 9 aylık Faaliyet Raporundan alıntıladığım kar dağıtım politikasına göre; kar dağıtım taahhüt'ü 2001 yılı karından başlamak üzere diyor. Benim anladığım kadarı ile 2000 yılı karından farklı oranda dağıtım yapılabilir.
    Önceki yılların birikmiş karından dağıtım yapılmasını beklemiyorum. Açıkçası çok fazla nakit dağıtılıp özkaynakların azaltılmasını da mantıklı bulmazlar. Hisse başı maksimum 2.00 TL brüt dağıtılabilir, ben bedelsiz sermaye artışı ihtimalini daha fazla görüyorum. %100 bedelsiz için 100 milyon TL geçmiş yıl karı gerekir, bu da mevcut.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Önceki yılların birikmiş karından dağıtım yapılmasını beklemiyorum. Açıkçası çok fazla nakit dağıtılıp özkaynakların azaltılmasını da mantıklı bulmazlar. Hisse başı maksimum 2.00 TL brüt dağıtılabilir, ben bedelsiz sermaye artışı ihtimalini daha fazla görüyorum. %100 bedelsiz için 100 milyon TL geçmiş yıl karı gerekir, bu da mevcut.

Syg.
    Katılıyorum hocam, bende 2000 yılı karından, ya az bir miktar nakit temettü yada bedelsiz hisse şeklinde dağıtabileceğini düşünüyorum. Hayırlısı olsun.

6. Temettü vermeyi taahhüt etmesini geçtim tüm varlıklarını satıp hissedarlara vereceğini söylese yine boş.
    Zaman kaybı malesef.inatlasmaya gerek yok
    Kalanların yolu açık olsun
    Ben bilançosu zarar,ozsermayesi eksi , faaliyeti olmayan , yıldız ve anapazar dışında hisse arıyorum ...

7. “Şirket söz konusu temettü politikasıyla piyasalara ve yatırımcılara önemli bir mesaj veriyor. Borsa İstanbul, Europap Tezol Kağıt’ın halka arzı ile önemli bir temettü oyuncusu kazanacak.â€

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaber...-alacak/667203

8. Temettü portföyüme ilk alımımı bugün yapmış bulunuyorum, sürdürülebilir karlılığı devam ettiği müddetçe portföye ilaveler olacaktır ama ikinci ilave için bilanço ve temettü taahhutunu yerine getirmesini bekleyeceğim

Sayfa 38/128 İlkİlk ... 2836373839404888 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •