Sayfa 36/47 İlkİlk ... 26343536373846 ... SonSon
Arama sonucu : 376 madde; 281 - 288 arası.

Konu: MAGEN - Margün Enerji Üretim San ve Tic A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by koren Yazıyı Oku
    Gün içi en düşük 8.66 yı görüp 8.68 den kapamış. Bunda daha çok mama var. P.tesi neden %5 yapmasın. Burdada doldur boşalt. Maren bu, kimmr gibi değil. Bugün düşer P.tesi çıkar. Kimmr ana pazarda bir zavallı arz fiyatının altında kıvrandırıyorlar. Bu ise yıldız pazarda ve enerji sektörü. Maliyeti 9.50 ama hiç panik yapmadım. P.tesi seans başında aşağı sureklerlerse iyi bir alım fırsatı. Sonrada yukarı bekliyorum.
    Sen bu kafayla daha çok ütülürsun

2.  Alıntı Originally Posted by kahramanbey Yazıyı Oku
    Adamlar her kademeye mal dağıtıyor ne toparlanması altlar dolu gösteriyor benim gibi sazan atlıyor sonra emir iptal boşalt mali sistem iyi bir bok olmayacak bundan bay

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Evet maalesef tahta oyunları çok ve bir sürü cambazlık vs.Hisseyi çekebildiği kadar aşağı çekecek.Her türlüsü var onlara aklım hiç ermez.

Ama bir taraftan da baktığımızda tahtanın beyleri belli olmaya başladı.Son 2 gündür yaptığı atakla garanti 1. iş 2. sırada ve credit 3. sırada , yaklaşık 9 civarı fiyatla yerlerini almışlar.6 mn.-5.5 mn ve 2.5 mn lot almışlar sırasıyla.

Doğrudur .Çok kısa vade bakan için ümit yok izlenimi ve kanaati var veya bu algı yatırımcılar arasında oluşmuş olabilir.

Çünkü yükseğine göre %20 düştü.Hisseler çıkarda , düşerde

Ancak kasasında 825 mn TL olan , bu yıl sonu 200-250 mn tl civarı ve özellikle önümüzdeki 2022 dahil ve ilerleyen her yılda 500 mn

tl civarında kar üretebilecek ,santrallerini kurmuş ve kurmaya devam edecek olan bir margün enerji nin düşüşü beni hiç

korkutmuyor.

3. Dostum maren ,esen ve naten malum aynı şirketler .Bunlardan ilk halka arz edilen malum natendı.Akabınde esen geldi şimdi de maren yarın belkıde maren den başka şirket doğuracaklar bilemeyiz.naten ve esen in fk ve pd/dd lerıne bakarsan ne kadar ucuz şirket dersin.Ben naten ve esenı incelemedim son dönemde ancak bunların bu karları faalıyet karı olarak yazmaları çok zor belkıde imkansız bana göre. Ya yenıden değerleme yapıyorlar süreklı yada oldukça fazla müteahhitlik işlerı alıyorlar bılemıyorum .

Naten ve esenin avantajı maren e göre oldukça küçük halka arzlardı ve onların yürümesi marene göre çok kolaydı.maren ise çok büyük bır halka arz ve malesef halka arzda ky ‘ya ne istedilerse verdiler bu malı almaları toplamaları zaman alabılir.(100 mılyon lot)

Kaldıkı madem bu kadar kar ediyorlar sırtından tonlarca para kazandıkları ky ıle temettü ödeyererek paylaşsalarya karlarını dolayısı ile ben şahsen fazla güvenmiyorum .ama Allah var güzel para kaldırdılar halka arzlarla .belkı yıllarca kazanamayacakları meblağları halka arzlarla kazandılar.ky olarak zor kazanıyoruz o yüzden alacağımız şirketlere çok dikkat etmelıyız.hele borsanın bu kotu günlerinde çok daha dıkkat etmelıyız .
    Burada yer alan paylaşımlar asla yatırım tavsiyesi değildir.Bu spk mevzuatına gore suç teşkil eder.Kişisel goruslerimdir.....Sadece beni bağlar...
    " Borsa baştan sona pişmanlıktır. Aldım pişmanım, sattım yine pişmanım."

4. Sayın kwon3 ,Dostum sağolasın cevabın için.

Bu naten mevzusu biraz karışık görünüyor ve 3 tane şirket şu anda aynı işlerden nemalanıyor.Farkındayım sende yazında bu karışıklıktan bahsetmişsin ve endişelerinide söylemişsin.

Haklısın hisse alırken herşey hesap edilmelidir.Para özellikle günümüzde ne kadar zor kazanılıyor .Bunu herkes biliyor.

Bu konuyu inandığım şekilde anlatmak istiyorum. Bu konuda her zaman olduğu gibi samimiyim.Ama yatırımcılar bana ve yazdıklarıma hiç inanmasınlar , buna hiç gerek yok, bende yanılmış ve yanıltılmış olabilirim, çok iyi hesap yapsınlar

Şirketi, yaptıkları işleri,santralleri ve bunların gelirlerini ,şirket faaliyetlerini sıkı takip etsinler ve ondan sonra kararlarını versinler. Baştan sona bütün kapları okusunlar.Bu manada yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi vs. alınmasın.

Özellikle hisseler sahipsiz gibi görünüyor maren den başlarsak 100 mn. hissenin yaklaşık 15 mn u 1 haftada 4 firma tarafından 9 tl maliyetle toplandı .Nerden biliyoruz çünkü karlı olduklarında bile satmadılar. Aynı zamanda günlükçüler aldı ve sattılar karıyla.100 mn bu hisse için çok değil,istediklerini aldıklarında çok rahat götürürler .Bu konuda sıkıntı yok. Almaya devam ederlerse bu hızla 15 günsonra yarısını almış olurlar ,buna önem verenler, bu alma işi devam edecek mi bunu takip edebilirler.

Şirket aynı zamanda yenilenebilir enerji santralleri yapan bir müteahhitlik şirketi, şu ana kadarki büyümesini daha çok santral karları ve halka arzlarla yapmışsa da, müteahhitlik şirket için çok önemli ve şu anda elinde italyada belki 3-5 ay sonra teslimi yapılacak 67 mn euroluk bir iş var.Ve büyümesinde az da olsa bir katkısı olmuştur bu işlerin.

Özellikle son halka arzdan sonra parasal olarak şirketin eli çok rahatladı ve bundan sonra özellikle yurt dışında bu alanda çok önemli işler alacağını sanıyorum.

Halka arzda fiyat tesbitinde ,yeo nun teklif verdiği işler bile dikkate alınırken, maren in bu müt. işi yapması değerlemeye alınmamış .Benim için bu çok önemli ve 1 şirketi 2 şirket kabul ederim.Yeo yüzlere giderken, sığlığı yanında bir kaç işi birden yapması yani hem entegre otomasyon işleri ve hemde enerji santralleri işi önemli rol oynamıştır.Hemde ilerde yapacağı diğer işler.

Dediğiniz gibi çok para kaldırdılar .Esenboğa arzı bir örnektir .Burdan gelen para tamamen santral alımlarına ve borca
    vs. gitmiştir.Yani para tamamiyle yeni yatırımlara gitmiştir. Şirket(ler) biraz daha büyümüştür. Şirket bana göre burda dediğini yapmış ve yekdeme uygun elektriği devlete 10 yıl süre ile ve kwh 13,3 usd/cent le satan yüksek gelirli sanralleri ilave etmiştir.

Maren arzı ise bir öncekinin 4 katı büyüklükte dev bir halka arz oldu ve bana göre fiyat özellikle düşük tutuldu ,şirket bu parayı almayı riske etmedi.

Şimdi şirket bu parayıda, hemen gelir getiren yine hazır kurulu santral alımında ve bir ilk olacak şekilde tahminim İtalya'da şirket kendi adına bir santral yapımına başlayacak şekilde kullanacaktır.

Yani burda benim için önemli olan şirketin sözünde durması ve bu arz parasını nerdeyse 5- 6 yılda kendini amorti eden santrallere yatırmasıdır.Zaten o zaman halka arzın önemi ortaya çıkar.Şirket bu manada önceden sözünde durmuştur herhalde bu seferde duracaktır.

Çok şikayet edilen konu 3 şirketinde aynı santrallere sahip olmasıdır.Şirket genel müdürünün bu yönde açıklaması vardır.Şirketlerin kendi adlarınada santral alım ve yapım işleri olacaktır.Zaten bunun olmaması imkansız .çünkü büyüme son hız devam ediyor.
    Şu an 118 mw .+ 157 mw yeka+ arzla gelen paradan yaklaşık 80 mw santral alımı 350 mw a ulaşması an meselesi,yurt dışı italyada başlangiç yine arz parası ile 100 mw lık bir santral eder 450 mw -500 mw.Bu kapasiteye 6 aylık bir sürede ulaşılabilir.
    İtalya deyip geçmeyin son 1 yılda elektrik alım fiyatı 3,5 euro/cent ten 7-8 euro cent lere gelmiş ve artmayada devam ediyor .Şirketin italyada 200-300 mw lık hedefi var.

Yani şu an devam eden özel santral işi başladığında 3,5 euro/cent 2 ye katlamış ,belkide yakında 3 kat olacak .
    Yani adam 45 milyon euroyu bu işe boşa yatırmamış .

Şirketin en önemli özelliği, belirlediği hedefi gerçekleştiriyor ve bunda milim sapma olmuyor.Şimdi bu santrallerde tabiri caizse para basacak. Ve bu para dan esen ve natende paylarını alacaklar ve kendi özel işlerine devam edecekler.
    Bu işlerin sonucunda önce yazdığım gibi 2022 den itibaren , müt. işleri ilede beraber margün enerjinin her yıl en az 500 mn tl kar üreteceğini hesapla tahmin edebiliriz.Buradan 3 şirkette hisseleri oranında paylarını her sene temettü olarak alacaklardır. Tabiiki yatırımcılarıda.

Benim naten grubu ile ilgili düşünce ve beklentilerim bu şekilde olup ,katılıp katılmamakta herkes serbest olup, yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

5. Bir mok olmaz bu hisseden

6. Şirket 3 şirketle içiçe geçmiş doğru diyorsunuz ama borsada bu durumda ve daha karışık olan hiç şirket yok mu? kozaa, kozal,ipek bunlara onay veren spk nın naten,esen ve margüne onay vermesi bana hiç mantıksız gelmedi.

7.  Alıntı Originally Posted by fenerbahceli Yazıyı Oku
    Bir mok olmaz bu hisseden
    Olmadı da . Ky ye gecirdiler

8. Değerli bilgiler için çok teşekkürler.

Anladığım kadarıyla MAREN şirketi ESEN şirketi tarafından satın alınırken ortaya çıkan olumlu bir şirket değeri oldu ve bu NATEN'e kadar şirket başı karı artırdı.

Şahsi olanaklarımla yaptığım analizlerden çıkarımdır. Yatırım tavsiyesi değildir. Bilgi sahibi olanlar varsa ve aydınlatırsa çok sevinirim.

Sayfa 36/47 İlkİlk ... 26343536373846 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •