Sayfa 41/47 İlkİlk ... 313940414243 ... SonSon
Arama sonucu : 376 madde; 321 - 328 arası.

Konu: MAGEN - Margün Enerji Üretim San ve Tic A.Ş.

1. https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/992379 içeriği şöyle.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı - Enerji İşleri Genel Müdürlüğü ("İdare") ile Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("Şirket") arasında YEKA Kullanım Hakkı Sözleşmeleri'nin ("Sözleşme") imzalandığı 1 Temmuz 2021 tarihli KAP açıklamamızda duyurulmuştu. İmzaladığımız Sözleşmeler kapsamında Şirketimiz tarafından her bir bağlantı bölgesi için Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları önerilmiştir. İdare tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda, Burdur-2 (15 MWe) ve Osmaniye-2 (15 MWe) için önerin alanların uygun bulunduğu İdare'nin 10.01.2022 tarihli yazısı ile Şirketimize bildirilmiştir.

Bu iki projeden 30 MWe GES kapasitesine karşılık 45 MWp güçte santral kurulması planlanmaktadır.

Kazanılmış olan diğer YEKA GES-3 bölgeleri için de İdare tarafından yapılan değerlendirmeler devam etmekte olup süreç hakkında kamuoyu bilgilendirilecektir.

Kamuoyuna ve yatırımcılarımıza saygılarımızla duyurulur.

2. https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/987545 Bir önceki paylaşım da şu:

Şirketimiz, yurtdışı proje geliştirme ve anahtar teslim müteahhitlik faaliyetleri kapsamında Ankara merkezli MTG Enerji İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile, İtalya'da 11 MWp Güneş Enerjisi Santrali proje geliştirme ve kurulumu amacıyla 11,000,000 Avro (165,953,700 TL) + KDV toplam bedelli sözleşme imzalamıştır ve bugün itibariyle 750,000 Avro peşin avans tahsilatı gerçekleştirilmiştir.

Şirketimiz, yurtdışında arazi ve proje geliştirme, mühendislik ve kurulum, ikili elektrik satış anlaşması ve projeninin finansmanını da kapsayan hizmetleri anahtar teslim esasına dayalı olarak yürütecektir.

Bu proje kapsamında yıllık 1,600,000 EURO (24.138.720 TL) EBITDA elde etmesi beklenmektedir.

Ayrıca, devam eden diğer sözleşmelerimiz, muhtemel yeni müşterilerimiz ve şirketimizin kendi yatırımları için proje geliştirme çalışmalarımız İtalya ofisimiz tarafından devam ettirilmektedir.

Kamuoyuna ve yatırımcılarımız saygılarımızla duyurulur.

Burada yer alan bilgi, yorum ve öngörüler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku

Ancak kasasında 825 mn TL olan , bu yıl sonu 200-250 mn tl civarı ve özellikle önümüzdeki 2022 dahil ve ilerleyen her yılda 500

mn tl civarında kar üretebilecek ,santrallerini kurmuş ve kurmaya devam edecek olan bir margün enerji nin düşüşü beni hiç

korkutmuyor.

2022 den itibaren 500 mn kar üretecek demişim.Şirketler daha erken yani 2021 den itibaren ,500 mn esas faaliyet karı getirmeye başladılar.

Bu durumda bizi burda reklam yapmakla suçlayanlar biraz mahçup olma ve özür dileme durumundadırlar. Yinede kendilerine hakkımı helal ediyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku
    2022 den itibaren 500 mn kar üretecek demişim.Şirketler daha erken yani 2021 den itibaren ,500 mn esas faaliyet karı getirmeye başladılar.

Bu durumda bizi burda reklam yapmakla suçlayanlar biraz mahçup olma ve özür dileme durumundadırlar. Yinede kendilerine hakkımı helal ediyorum.
    Ticari işlemlerden kaynaklanan kur farkı gelirleri: 450.080.865
    Ticari işlemlerden kaynaklanan kur farkı giderleri: (94.835.641)

Dipnot 22 der ki; bu 500 milyonluk faaliyet karının nette yaklaşık 350 milyonu kur farkından kaynaklıdır.
    Esas faaliyetlerden diğer gelirler/giderler altında bu şekilde gösterilmekte ve faaliyet karına dahil edilmektedir.
    Tek seferlik gelir olduğu düşünülebilir.

6.  Alıntı Originally Posted by Shiva Yazıyı Oku
    Ticari işlemlerden kaynaklanan kur farkı gelirleri: 450.080.865
    Ticari işlemlerden kaynaklanan kur farkı giderleri: (94.835.641)

Dipnot 22 der ki; bu 500 milyonluk faaliyet karının nette yaklaşık 350 milyonu kur farkından kaynaklıdır.
    Esas faaliyetlerden diğer gelirler/giderler altında bu şekilde gösterilmekte ve faaliyet karına dahil edilmektedir.
    Tek seferlik gelir olduğu düşünülebilir.
    Sizinde dediğiniz gibi kur gelirleri esas faal. kârına dahil edilmektedir. Sonuçta reel ve nakit bir paradır. Nasıl ki finansman yada kur farkı giderleri şirketin yaptığı kârı azaltıyor ya da tamamen götürüyorsa ,kur gelirleri yada finansman gelirleri de şirket kârına katkı yapmaktadır. O yüzden önemlidir ve nitekim finansman giderinin 406 mn tl sini karşılamış ve kârlılıkta önemli rolü olmuştur.

Tek seferlik gelir olduğunu düşünmüyorum. Enerji ve taahhüt gelirleriyle devamlı nakit üretecek bu şirketlerin fin. ve kur gelirleri de her zaman olacaktır.

Zaten bende 2021 için 200-250 mn tl kâr beklemişim. Sadece enerji ve taahhütü sayarsanız margün 160 mn tl kâr üretmiş .

Ben bilançoyu değerlendirirken, sabit kıymet değerleme farkları olan 653 mn. tl kârı dikkate almıyorum.Bu ancak sermaye artırımında dikkate alınabilir.

Ama esas faal. kârı olarak 506 mn.tl yi dikkate alıyorum .
    Ki bilançoda da o şekilde gösterilmiştir.

7.  Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku
    Sizinde dediğiniz gibi kur gelirleri esas faal. kârına dahil edilmektedir. Sonuçta reel ve nakit bir paradır. Nasıl ki finansman yada kur farkı giderleri şirketin yaptığı kârı azaltıyor ya da tamamen götürüyorsa ,kur gelirleri yada finansman gelirleri de şirket kârına katkı yapmaktadır. O yüzden önemlidir ve nitekim finansman giderinin 406 mn tl sini karşılamış ve kârlılıkta önemli rolü olmuştur.

Tek seferlik gelir olduğunu düşünmüyorum. Enerji ve taahhüt gelirleriyle devamlı nakit üretecek bu şirketlerin fin. ve kur gelirleri de her zaman olacaktır.

Zaten bende 2021 için 200-250 mn tl kâr beklemişim. Sadece enerji ve taahhütü sayarsanız margün 160 mn tl kâr üretmiş .

Ben bilançoyu değerlendirirken, sabit kıymet değerleme farkları olan 653 mn. tl kârı dikkate almıyorum.Bu ancak sermaye artırımında dikkate alınabilir.

Ama esas faal. kârı olarak 506 mn.tl yi dikkate alıyorum .
    Ki bilançoda da o şekilde gösterilmiştir.

Kur farkı gelirleri, esas faaliyet karı içinde ve finansman gelirleri içinde ayrı ayrı bulunabilir.
    Margün için konuşacak olursak, esas faaliyet gelirlerinde bulunan kur farkı geliri 450 milyon, finansman gelirleri içindeki kur farkı gelirleri ise 374 milyondur. Bu da dip rakam olan net kara toplamda 825 milyon kur farkı geliri olarak katkı sağlamaktadır. (kambiyo giderlerini yazmadım)

Ayrıca daha da önemlisi, faaliyet karının içerisindeki kambiyo gelirinin tek seferlik gelir olduğunu düşünmek için elimizde çok ciddi bir veri olarak da brüt kar bulunmakta.

Brüt kar: 160 milyon
    Esas faaliyet karı: 506 milyon

Kurlar bu düzeyde artış göstermediği bir dönemde bu kambiyo karı oluşmayacak ve faaliyet karı brüt kardan az gelecektir.
    Bol kazançlar.

8. naten tarafında çok güzel bir kazanç ile buraya geçmiştik.

enerjide ki güncel sıkıntılar tekrar enerji tarafında kalmamı sağladı.

oldukça ümitliyim. az bir zararım var ama vaktim de var beklerim

Sayfa 41/47 İlkİlk ... 313940414243 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •