Sayfa 102/114 İlkİlk ... 25292100101102103104112 ... SonSon
Arama sonucu : 907 madde; 809 - 816 arası.

Konu: Antin/Quntinn

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,058
    Blog Entries
    12

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,058
    Blog Entries
    12

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,058
    Blog Entries
    12

Eskişehir'de doğuştan iki kolu olmayan Sümeyye Boyacı, gittiği akvaryumlardan ilham aldı ve yüzmeye başladı. Genç Sümeyye, şimdi başarıdan başarıya yüzüyor.

Doğuştan iki kolu olmayan 18 yaşındaki paralimpik milli yüzücü Sümeyye Boyacı, kazandığı başarılarıyla hem memleketi Eskişehir'i hem de Türkiye'yi sevince boğdu.
    İki kolu olmadan ve kalça kemiği çıkık bir şekilde doğan Boyacı, ilkokul eğitimini özel bir okulda aldı ve ayaklarıyla yazı yazmayı öğrendi.

Gittiği akvaryumda gördüğü balıkların kolları olmadan yüzebilmesinden etkilenerek 2008 yılında daha 5 yaşındayken yüzme sporuna başladı.
    2013 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yüzme antrenörü Mehmet Bayrak ile çalışmaya başlayan Boyacı, 2016 yılında Berlin'de düzenlenen ve kariyerinin ilk uluslararası yarışı olan 30. Uluslararası Almanya Yüzme Şampiyonası'nda mücadele etti.

2018 yılında Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya, 2019 Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda da aynı kategoride gümüş ve son olarak İtalya'da düzenlenen 2021 World Para Swimming Series yarışlarında, 50 metre sırt üstünde birinci oldu.

Sporcu kimliğinin yanı sıra; Boyacı, 4 yaşından bu yana sanat ile uğraşıyor. Boyacı ayakları ile resim ve ebru sanatı yapıyor.
    Rus yazar Pushkin'in "Altın Balık" adlı ünlü kitabının Türkçe çevirisi için bir resim yaptı.
    Yaptığı resim dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Rusya ziyareti sırasında sunuldu. 2009'da sulu boya eserleri Moskova'da sergilendi.
    2014'te yaptığı ebru sanatıyla sergiye katıldı.
    Eskişehir'de de çeşitli karma sergilerde eserleri yer alan Boyacı, yüzme ile ilgili çalışmalarının çok yoğun geçmesi nedeniyle sanat çalışmalarına ara verdiğini ancak yine de ara sıra kafasını dinlemek için ebru yaptığını ifade etti.

Başarılı yüzücü, "İleride hem kendimi hem de ülkeme yararlı bir psikolog olmak istiyorum. Üniversitede psikoloji bölümü okumayı çok istiyorum. Üniversiteye de hazırlanıyorum. İngiltere'deki üniversitelerden yüzme ile ilgili burs teklif edildi. Psikolojiyi bu burs ile okumak en büyük idealim. Herkes bir şekilde sporla da uğraşması gerekiyor. Özellikle engelliler çok fazla çevreye dahil olmalılar. İnsanları bu konuda bilinçlendirmeliyiz"

Paralimpik milli yüzücü Boyacı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmet veren Kentpark Kapalı Yüzme Havuzunda yüzme eğitimlerini ve antrenmanlarını devam ediyor.
    Katıldığı uluslararası yarışlarda kazandığı zaferler ile Eskişehir'in gururu haline gelen Eskişehir Büyükşehir Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Sümeyye Boyacı'yı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile kutlayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, paylaşımında "İtalya'da gerçekleştirilen 2021 World Para Swimming Series yarışlarında 50 metre sırt üstünde Olimpiyat ve Avrupa Şampiyonası'ndaki tüm rakiplerini geçerek birinci sırada yer alan sporcumuz Sümeyye Boyacı'yı yürekten kutluyorum. Bu şehir seninle gurur duyuyor güzel kızım! Sümeyye Boyacı" ifadelerine yer verdi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,058
    Blog Entries
    12

Anadolu'nun 4 Mevsimi Fotoğraf Yarışması Kazananları ...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,058
    Blog Entries
    12

Anadolu'nun 4 Mevsimi Fotoğraf Yarışması Kazananları ...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,058
    Blog Entries
    12

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,058
    Blog Entries
    12

Aslan Şükür

Aslan Şükür

Türkiye'de çizgi roman denince ilk akla gelen serilerden Kızıl Maske'nin isim babası Aslan Şükür, artık koleksiyonerler için çiziyor.

Çizgi roman dünyasının yaşayan efsanesi olarak anılan 76 yaşındaki Şükür, Amerika'da mor kostümü ile çizilen Fantom'a kırmızı renkli kostüm çizerek, Kızıl Maske'yi yarattı.

Şükür, o günleri şöyle anlattı:

"Tay yayınlarının sahibi Sezen Yalçıner, Amerikalılar ile Fantom konusunda anlaşma imzaladı. Aslan Fantom yapacağız, ne yapalım dedi.
    Ben de Fantom'u küçükken gazetelerde okurdum. O zamanlar bant olarak yayınlanırdı.
    Kitap gelince baktık, Amerika'da mor renk üzerine çalışmışlardı. Ben de kahramana mor rengin yakışmayacağını düşünüyordum. "Mor renk kahramana yakışmaz. Renk olarak göstermiyor. Türkiye'de 1971 yılı. Mor renk delikanlıyı bozar. Bence Kırmızı yapalım" dedim.
    Daha sonra hem mor renk hem kırmızı renk yaptım. Mor renk pek göstermedi kendini. Kırmızı yaptım, adeleler falan, parlak kırmızı olunca kapak patladı.
    Kırmızı yaptık ve "Kızıl Maske olsun adı" dedim. Kızıl Maske'nin kırmızı hali ve isim babası benim diyebilirim."

Hediyelik eşya üzerine resimler çizerken dönemin kapak çizerlerinden Yücel Köksal'ın yönlendirmesiyle çizgi romana başlayan Şükür, Tombraks, Zagor, Mandrake, Mister No, Bonanza gibi ünlü romanların kapaklarına da imza attı.

Küçükken çizgi roman okumaya çok meraklı olduğunu ifade eden Şükür, "Tommiks Teksas ile başladım okumaya. Kalkar aç karnına onları okurdum. O zamanlar resim merakım vardı. Annemin yemek kitaplarına at, kovboy, silah ve kılıç çizerdim. Küçükken çizgi roman okurken kapaklara bakardık. "Ne güzel çizilmiş" derdik. Bir gün benim de onları çizeceğim hiç aklıma gelmezdi. 25 senelik çizgi roman çizerliği hayatımda gençler benim kapaklarımla büyüdü. Söyleşilere gelenler, "Abi seninle büyüdük. Sen bizim gençliğimizi renklendiren ressamsın" diyorlar. Bu hayatta elde edebileceğim en büyük mutluluklardan" diye konuştu.

Boya ve fırça ile dostluğunun 55 yılı bulduğunu kaydeden Şükür, şunları ifade etti ;
    "Tombraks, Zagor, Kızıl Maske, Mandrake, Mister No, Bonanza, Jeriko, Yüzbaşı Volkan, Karaoğlan gibi çizgi roman kapakları çizdim.
    Şimdiye dek 2.000 çizgi roman kapağı, 8.000 de okul kitabı ve dünya klasikleri gibi orijinal çalışmam var.
    1971 yılında başladım ve 90'lara kadar çizgi romanlarla 2-3 nesil büyüttüm. O zaman çizgi romanlar çok satıyordu. 1972'de fasikül olarak 45.000 Tombraks, 45.000 Zagor satardı. Mister No çıktığı zaman tirajlar 75.000'e ulaştı.

Bizim zamanımızda dijital yoktu ve hep elle çalışıyorduk. Devir değiştikçe dijitale geçiş oldu fakat o tadı bulamıyordum ben.
    İlla elle yapmam lazım. Elle çizdiğim için kolleksiyonerler tercih ediyor. İstedikleri çizgi romanın kapağını onlar için çiziyorum.
    Hala dijitale geçmedim çünkü boyayı göreceğim üzerinde. Boya kokularını alacağım, o rengin içerisinde olacağım. Van Gogh "Ayçiçekleri" eserini dijitalde yapsaydı müzeler böylesine dolar mıydı?"

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,058
    Blog Entries
    12

https://www.youtube.com/watch?v=fW7tVyBC0Nk

Deep Dive / Dubai
    60 Mt. derinliğindeki batık şehir temalı havuz, 56 kamerayla takip ediliyor ...

Sayfa 102/114 İlkİlk ... 25292100101102103104112 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •