Sayfa 11/430 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 81 - 88 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1. Şevket Tezel
    https://www.facebook.com/sevket.tezel.7

'' Danışmanlık Portresi - 46
    Danışanım asistanıma telefonda aylığımın bağlanmasına 1 ay kaldı ama şimdi mi geleyim, yoksa 1 ay sonra mı daha uygun olur?” diye sormuş. Asistanım da “Danışmanlık için son anda değil, önceden gelmeniz daha iyi olur” deyince çıkıp gelmiş. Bağlanacak aylığının kaç TL olduğunu öğrendi, SGK’nın web sitesinden de öğrenebilirdi ama o sistem bir ayda 30 gün, bir yılda 360 günden fazla gün olduğunda, kişinin fiili hizmet zammı olduğunda doğru hesaplamadığından bizden doğru aylığını öğrendi. Asıl kazancı ise emekliliğine bir ay kaldı diye düşünürken aslında iki ay geçtiğini fark etmesi oldu. Zira henüz birleştirmediği 1 yıllık rütbeli yedeksubaylık döneminde fiili hizmet zammından dolayı 90 gün daha ekstra günü olduğunu öğrenerek zannettiğinden iki ay önce emekli olacak. Emeklilik yaşı ve 25 yıllık sigortalılık süresi dolmuş olup gününü tamamlamayı bekliyordu. Bir ay da kaybetti. Ama o bir aylık maaş 3500 TL idi. Danışmanlığa emekliliğe yaklaşınca değil emekliliğe 5-10 yıl varken alınması daha yararlı oluyor. Uzmanlar sihirbazdan ziyade planlamacıdır, bilgisi ve yönlendirmesi geniş zamanda daha yararlı olacaktır. ''
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

2. '' Sadece ABO Değil, Turpun Büyüğü Güncellemede
    2000 öncesi, 2000-2008 Eylül arası ile 2008 Ekim ve sonrası asgari ücretten ödenmiş 1800’erden toplam 5400 günü olan bir sigortalı bugün emekli olsa aylığı 2046 TL olarak bağlanıyor.
    Eğer 2008’de çıkartılan 5510 sayılı Kanunla güncelleme katsayısındaki büyüme payında yüzde 70’lik indirim olmasaydı aylığı bugün 2688 TL olacaktı. Bununla beraber aylık bağlama oranında da yüzde 50’lik düşürme olmasaydı bu aylık 3077 TL olarak bağlanacaktı.
    Eğer 1999’da çıkartılan 4447 sayılı Kanun da olmasaydı bu defa aylığı 3236 TL olacaktı.
    Ülkeyi 19 yıldır yönetenler, halkın 2002’de baraj altına gömerek cezalandırdığı Koalisyon Hükümetinin aylık hesabında 1999’da getirdiği düşüşü yetersiz bulmuş ve “Bu yetmez” diyerek 2008’de aylıklar açısından daha beterini getirecek bir formülasyonu devreye sokmuştur. (Bu nesnel rakamlardan oluşan bilgiyi hiçbir basın organından okuyamaz, dinleyemezsiniz.) ''
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3. Emeklilik sistemi çökmeye mahkumdur. 2030'dan sonra emekli olacakların ortalama maaşı bugünkü reel değerle 100 dolar olacaktır. Bugünkü parayla 960Tl ile ne yapılır siz düşünün. Bu nedenle BES pazarı her yıl katlanarak büyüyecek.

4.  Alıntı Originally Posted by Axax Yazıyı Oku
    Emeklilik sistemi çökmeye mahkumdur. 2030'dan sonra emekli olacakların ortalama maaşı bugünkü reel değerle 100 dolar olacaktır. Bugünkü parayla 960Tl ile ne yapılır siz düşünün. Bu nedenle BES pazarı her yıl katlanarak büyüyecek.
    genel gidişata katılmakla birlikte 100 doları gerçekci bulmadığımı belirtmeliyim.

çalışanların çoğu için maaşlar asgari ücret civarına.

emekliler içinse prim ödeyenlerde ödediği prime bağlı asgari ücretin az altı ile az üstü arasında bir yere (tavandan dahi yatsa)

prim ödemeyenler için (günümüzdeki 65 aylığı vb.) bahsettiğiniz 100 dolara düşmesini bekliyorum.

great reset, global sosyalizm vb. süslü adlarla bunun yolu yapılıyor zaten.

zaten orta sınıf bulunduğu ortama değer katan biri SGK emeklilik (sağlık değil) kaldırılmasını istemeli, onlardan çalınıp düşük prim ödeyenlere aktarım yapılıyor.

atıyorum asgari ücretin beş katı üzerinden primin yatıyor ama emekli maaşın bunun yarısı kadar bile olmuyor.

BES olduğu zaman bu konu biraz daha adil olacaktır.

5.  Alıntı Originally Posted by Axax Yazıyı Oku
    Emeklilik sistemi çökmeye mahkumdur. 2030'dan sonra emekli olacakların ortalama maaşı bugünkü reel değerle 100 dolar olacaktır. Bugünkü parayla 960Tl ile ne yapılır siz düşünün. Bu nedenle BES pazarı her yıl katlanarak büyüyecek.
    BES konsepti tamamen farklı. Ölene kadar maaş falan yok ki . Aldığını geri veriyor. Ben de EYT ile 6 yıl ötelenmiş biçimde ile yukarda yazılı arkadaşlar gibi tavana yakın maaş bağlanacak ama ben o maaşa bel bağlamama kararı verdim. iki yıl sonra bir değişim olmazsa 100 dolar alım gücü değil belki Venezuella daki gibi 2-3 kilo peynir parası edecek maaşlar bence..

6.  Alıntı Originally Posted by YSFKRM Yazıyı Oku
    Peki ahmetin işlediği günahın bedelini neden ali çekiyor? Mantık felan diyorsunuz. Suriyeli zerzavatları ülkeye doldurmak milyarlarca dolar harcamak çok mu gerekli idi. İtibarı batasıcaların itibarları bizlerin parası ile saraylar yapmak çok mu gerekli idi. İşe başlarken kural 25 yıl sigortali olacaksin , 5825 gün prim odiyeceksin , yaş kurali yoktu. Bu yapılan haksızlıktır. Ülkenin kaynakları peşkeş çekilmeyip etkili , verimli kullanilacak olsa bu kadar rezillik olmazdi. Bu yaşananlar bilinçli birileri istiyor ki insanlar onlara ölene kadar hizmet etsinler , hizmet edemiycek duruma gelende ölsün yük olmasin sgk ya.

SM-A217F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Dediklerinizin hepsi dogru

Ama dedigim gibi konu disi

7.  Alıntı Originally Posted by Axax Yazıyı Oku
    Emeklilik sistemi çökmeye mahkumdur. 2030'dan sonra emekli olacakların ortalama maaşı bugünkü reel değerle 100 dolar olacaktır. Bugünkü parayla 960Tl ile ne yapılır siz düşünün

Aynen katiliyorum

Kendi maasimdan biliyorum. 7-8 sene once 550 dolar aliyordum simdi 257 dolar falan. Maasim 2523TL ve SGK dan

Bu gidisatla yeni baglananlar 100 dolar olacaktir. Bizi bir felaket bekliyor

Ote yandan bakiyorsun 38 yasinda emekli olan yuzbinlerce insan calistiklarinin iki kati emeklilik zamani yasiyorlar

Boyle ulkemi yonetilir ya?

8. Hocam benzer link çok. Sizde araştırabilirsiniz. Bence bu konuları biraz daha araştırarak yazın.
    http://www.tahtakiran.net/baska-ulke...-tazminati@@52
     Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    hangi ulkeler paylasirmisiniz?

Ben bilmiyorum ondan soruyorum.

Bakalim 210 ulke arasinda kac tanesi? Google da aradim bulamadim. Ama Ingilizcem pek iyi degil

Sayfa 11/430 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •