Sayfa 136/430 İlkİlk ... 3686126134135136137138146186236 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 1,081 - 1,088 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Hepsi ok.

Sen de kabul ediyorsun o zaman bu düzenlemenin gelecek nesillere yuk olduğunu.

Bile bile savunuyorsunuz.

Söyleyin abi zoruna giden defolsun gitsin biz reisciyiz deyin.

Rahat edin.

Rahat olun sıkıntı yok devam edin kimse bir şey demiyor.
    rahat ol biraz. ben bu yasa yük demiyorum. emeklilik sistemi komple mantıksız diyorum anlamamışsın.

eyt lilerin istekleri tamamen mantıklı. düzenleme yapılmalı. bundan sonra ise emeklilik isteğe bağlı olmalı. cümleleri neden yanlış anlıyorsun hakikaten enteresan. bu işin en kolay yolu emekli primlerini belli bir kesinti ile isteyene geri ödemektir. ben mesela geri istiyorum ödediğim paraları ve bunun neticesinde emeklilik hakkımdan haliyle feragat ederim. paramı kendim kullanırım daha iyi. başkasının altında passat makam aracı olmasın. değil mi ? yoksa olsun mu çağrı !!
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Eytliler kimseden lütuf yada bağış istemiyorlar. Niye bazı kimseler eytlilerin emekli olacak olmasını bu kadar dert ediniyor da devletteki lükse , şatafata tek kelime etmiyor milletvekillerine sunulan imka lar , saraylar çok mu lazım? Bunlar bizim cocuklarımizin gelecegini harcamıyorlar mi?
    Eytli kişilerin bir çoğu yine çalışmak zorunda kalacak maaşlar yetersiz ve kazandıklarıni yine aileleri icin harcıyacaklar ya itibardan tasarruf etmeyenlere bir eleştirel bakış olmayacak mı? Madem bu kadar delikanlılar kaldirsinlar kaynaktan gelir vergisi kesmeyi , isci memur beyanda bulunsun , kaldırsınlar emeklilik sigosta primini kesmeyi herkes kendi başinin caresine baksın bende varım çok doğru.

SM-A217F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Eyt liler bu ülkenin gelecekteki çocuklarından lütuf ve bagis istiyorlar.

Eyt eleştiren birisi rahatlıkla sarayları, yanlışları, bilumum israfı da eleştirebilir. Şahsen bu foruma 15 yıldır okur 10 yıldır yazar olarak üyeyim hepsini eleştirdiğim ortadadır.

Ancak Eyt faydalanan ve savunan birisi bana göre sarayları yanlışları israfı elestiremez.

Kendisi de bunun bir parçasıdır.

Tek söylemek istediğim bu.

Bunu kabul edin. Rahat edin. Gidin ampule basın kafa sisirmeyin bundan sonra da. Hayırlı uğurlu olsun.

Şunu söylemek bence makul:

evet işime geldi destekliyorum yanlış ama ne doğru ki

Şunu söylemek de bence makul:

Bunu da diğer tüm işleri de desteklemiyorum.

Ama şu bence samimiyetsiz:

Eyt hak idi diğerleri yanlış olsun hakkimiz verildi.

Samimi olun diyorum sadece. Hepsi bu.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
    Türkiyede kamu kesiminde çalışanların durumu ile özel sektörde çalışanların durumu arasında ciddi farklar var. Özel sektörde emeklilik yaşı olan 60 yaşına kadar çalışmak -Türkiye şartlarında-çok çok zor bir olaydır. Sen istesen de patron seni istemeyebilir. Sektörüne göre değişen şekillerde satış, adet vs hedefleri verilir.. Sanayide çalışanların işi ise daha ağırdır. Bunların içinde mevcut durumda 50 sinden sonra işten çıkanlar/çıkartılanlar ne yapacaklar belli değildir..
    Kamu da ise yüksek maaş ve rahat iş imkanları nedeniyle kimse emekli olmak istemez. Devletin imkanları ile tersten EYT lilerdir.

Ülkemizde özel sektörde çalışanlar çalışma süreleri de dahil son derece fazla sömürülmektedirler ve bu yüzden de diğer ülkelere göre yıpranmışlıklarının daha fazla olduğunu düşünmekteyim. Bu yüzden de emeklilik yaşı özel sektördeki kesim için 50-55 yaş arası yapılmalıdır.
    Patronların ise EYT ile emekli olacak iş bilen, nitelikli personeli emekli olmaması için ikna etmesi gerekebilir. Bu da en başta daha yüksek ücret teklif ederek olabilir.
    Diğer bir husus ise özellikle özel sektörde asgari ücret seviyesinde maaş alan milyonlarca çalışan zaten emekli olunca kuş kadar maaş alacaklardır. Asıl bunun tartışılması lazım. Bu emekli maaşıyla geçinmek mümkün mü? Bazıları bu kısmı anlayamıyor. Şahsen EYT li değilim ama EYT li birçoğunun amacı emekli maaşını alıp yan gelip yatayım değil bir nevi sosyal yardım(emekli maaşı) almaya devam edip çalışmaya ara vermemek. Çünkü dediğim gibi emekli maaşları yetersiz!

Aslında şu anda emeklilik sisteminde yer alan 60 ve 65 yaşa doğru emekli edilme durumu ile ilgili asıl sıkıntılar ilerleyen yıllarda daha da anlaşılacak. 3600-5000-5400-5900 vs prim günle emekli olanların yerine 12.000-13.000 prim günle emekli olanlar gelecek. 2 yeni 5 eskiden fazla prim ödeyecek..o da herşey yolunda giderse.

Neden ABO(aylık bağlama oranı) 1999 ve öncesi ayrı,1999- 2008 arası ayrı ve sonrası ayrı ve daha düşük..?!!Bu da bence hakkaniyetsiz emekli maaşlarının ortaya çıkmasına neden olan bir uygulama. Düzenlenmesi gerekir.

Birde ülkemizdeki koşulları beğenmeyerek yurtdışına giden/kaçan bir kesim de var. Kendilerince belki de haklı sebeplerle gidiyorlar ama bence oralarda da ekonomik şartlar özellikle Avrupada ve Amerikada enflasyonun genel olarak artış trendine girmesi ile olası resesyonla da birleşince zamanla kötüleşecek. Dayanmak bence daha zor olacak eskisine göre.
    Bir de mesela imkanı olup da yurtdışına tırsıp kaçmayan bir doktora/mühendise vb. çok daha büyük sempati duyarım. Bu vatanın milletin okullarında binbir zahmetle senelerce okumuş ve yine bu ülkenin insanına hizmet vereceği için..
    Ki uzun süre özellikle sağlık sektöründe hakları verilmemek istendi, giderlerse gitsinler dendi. Ama sonra duyuyoruz ki Anadolunun birçok yerleşim yerinde polikliniklerde branş doktorları bulunamamaya başlandı. Yaşayanlar vardır belki içimizde. Sanırım sonradan maaşlarında birtakım iyileştirmeler yapıldı.
    Son düzenleme : cennetyolu; 13-11-2022 saat: 01:29. Sebep: imla hatası

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,347
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Eyt liler bu ülkenin gelecekteki çocuklarından lütuf ve bagis istiyorlar.

Eyt eleştiren birisi rahatlıkla sarayları, yanlışları, bilumum israfı da eleştirebilir. Şahsen bu foruma 15 yıldır okur 10 yıldır yazar olarak üyeyim hepsini eleştirdiğim ortadadır.

Ancak Eyt faydalanan ve savunan birisi bana göre sarayları yanlışları israfı elestiremez.

Kendisi de bunun bir parçasıdır.

Tek söylemek istediğim bu.

Bunu kabul edin. Rahat edin. Gidin ampule basın kafa sisirmeyin bundan sonra da. Hayırlı uğurlu olsun.

Şunu söylemek bence makul:

evet işime geldi destekliyorum yanlış ama ne doğru ki

Şunu söylemek de bence makul:

Bunu da diğer tüm işleri de desteklemiyorum.

Ama şu bence samimiyetsiz:

Eyt hak idi diğerleri yanlış olsun hakkimiz verildi.

Samimi olun diyorum sadece. Hepsi bu.
    Ciddi sıkıntılarin olabilir senin...Bence bir doktora görün pazartesi
    ...EYT ile kafayı bozmuşsun..
    Relax ...sakin ol...git uyu...Sabaha dinç kalk...samimi söylüyorum..

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Türkiyede kamu kesiminde çalışanların durumu ile özel sektörde çalışanların durumu arasında ciddi farklar var. Özel sektörde emeklilik yaşı olan 60 yaşına kadar çalışmak -Türkiye şartlarında-çok çok zor bir olaydır. Sen istesen de patron seni istemeyebilir. Sektörüne göre değişen şekillerde satış, adet vs hedefleri verilir.. Sanayide çalışanların işi ise daha ağırdır. Bunların içinde mevcut durumda 50 sinden sonra işten çıkanlar/çıkartılanlar ne yapacaklar belli değildir..
    Kamu da ise yüksek maaş ve rahat iş imkanları nedeniyle kimse emekli olmak istemez. Devletin imkanları ile tersten EYT lilerdir.

Ülkemizde özel sektörde çalışanlar çalışma süreleri de dahil son derece fazla sömürülmektedirler ve bu yüzden de diğer ülkelere göre yıpranmışlıklarının daha fazla olduğunu düşünmekteyim. Bu yüzden de emeklilik yaşı özel sektördeki kesim için 50-55 yaş arası yapılmalıdır.
    Patronların ise EYT ile emekli olacak iş bilen, nitelikli personeli emekli olmaması için ikna etmesi gerebilir. Bu da en başta daha yüksek ücret teklif ederek olabilir.
    Diğer bir husus ise özellikle özel sektörde asgari ücret seviyesinde maaş alan milyonlarca çalışan zaten emekli olunca kuş kadar maaş alacaklardır. Asıl bunun tartışılması lazım. Bu emekli maaşıyla geçinmek mümkün mü? Bazıları bu kısmı anlayamıyor. Şahsen EYT li değilim ama EYT li birçoğunun amacı emekli maaşını alıp yan gelip yatayım değil bir nevi sosyal yardım(emekli maaşı) almaya devam edip çalışmaya ara vermemek. Çünkü dediğim gibi emekli maaşları yetersiz!

Aslında şu anda emeklilik sisteminde yer alan 60 ve 65 yaşa doğru emekli edilme durumu ile ilgili asıl sıkıntılar ilerleyen yıllarda daha da anlaşılacak. 3600-5000-5400-5900 vs prim günle emekli olanların yerine 12.000-13.000 prim günle emekli olanlar gelecek. 2 yeni 5 eskiden fazla prim ödeyecek..o da herşey yolunda giderse.

Neden ABO(aylık bağlama oranı) 1999 ve öncesi ayrı,1999- 2008 arası ayrı ve sonrası ayrı ve daha düşük..?!!Bu da bence hakkaniyetsiz emekli maaşlarının ortaya çıkmasına neden olan bir uygulama. Düzenlenmesi gerekir.

Birde ülkemizdeki koşulları beğenmeyerek yurtdışına giden/kaçan bir kesim de var. Kendilerince belki de haklı sebeplerle gidiyorlar ama bence oralarda da ekonomik şartlar özellikle Avrupada ve Amerikada enflasyonun genel olarak artış trendine girmesi ile olası resesyonla da birleşince zamanla kötüleşecek. Dayanmak bence daha zor olacak eskisine göre.
    Bir de mesela imkanı olup da yurtdışına tırsıp kaçmayan bir doktora/mühendise vb. çok daha büyük sempati duyarım. Bu vatanın milletin okullarında binbir zahmetle senelerce okumuş ve yine bu ülkenin insanına hizmet vereceği için..
    Ki uzun süre özellikle sağlık sektöründe hakları verilmemek istendi, giderlerse gitsinler dendi. Ama sonra duyuyoruz ki Anadolunun birçok yerleşim yerinde polikliniklerde branş doktorları bulunamamaya başlandı. Yaşayanlar vardır belki içimizde. Sanırım sonradan maaşlarında birtakım iyileştirmeler yapıldı.
    bence 15 yıl (+-3 yıl) sonraki seçimlerin konusu 2008 sonrası gerçekleşen durumdan etkilenenler olacak ben 65 yaşın 55'lere 60ın 50 Kadın 52 erkeklere çekileceğini düşünüyorum. Bu kesim game changer olacak o yıllardaki seçimlerde.
    Dediğiniz gibi Türkiyede emekli maaşları bağlanma oranı düşük olduğu için zaten 10 milyonlarca emekli sayısına rağmen harcamalar OECD ortalamasının gdp ratiosu bakımında bir tık altında EYT ile belki 1-2 ülke anca üste çıkmış olur. Yunanistan ve onları kurtaran emekli maaşını ödeyen Almanya daha sıkıntılı bu tabloda.
    https://data.oecd.org/socialexp/pens...ndicator-chart
    Pension spending Public, % of GDP,

7. Nefis bir yazı altına imzamı atarım.

Peki neden 81 doğumlu ile 82 doğumlular arasında 17 sene fark olusturan bu garabet düzenleme ile cozelim? Daha doğru cozumleri yok mu?

Bunu bu hali ile savunanlar benden sonrası Tufan kafasında kişiler olmuş olmuyor mu?

Bunu soyleyince niye zorlarina gidiyor?

Yurt dışı konusu alakasız ama arkadaşlar argüman kalmayinca bel altı vurmayi deniyorlar, hiç denemesinler, biz mezun olup da ülkeye kufrede kufrede terk edenlerden değiliz. Gece 3 te bu ülke için nobet tuttuk. 15 sene 1/4 maaşa hizmet ettik kritik görevler yaptık. Çok iyi firmadan çok iyi teklif ile deneme amaçlı geldik, bakarız, bence de buralar bozacak, seversek kalır sevmezsek döneriz kimseye borcumuz yok kimseye minnetimiz yok borclari çok şükür fazla fazla fazla ödedik.

Sınırı geçince ulkesini kotuleyen karaktersizlerden de olmadık ne ülkeme ne meslegime tek kelime söyletmedim gelip burada alnimizin Teri ile çalışıyoruz kimse can dundar muamelesi yapıp da haklı çıkmaya çalışmasın. Argümanlar bitince bel altı aramasin.

Kabul edin benciliz ve böyle çok mutluyuz deyin konu benim için kapansın.
     Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku

Patronların ise EYT ile emekli olacak iş bilen, nitelikli personeli emekli olmaması için ikna etmesi gerebilir. Bu da en başta daha yüksek ücret teklif ederek olabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    bence 15 yıl (+-3 yıl) sonraki seçimlerin konusu 2008 sonrası gerçekleşen durumdan etkilenenler olacak ben 65 yaşın 55'lere 60ın 50 Kadın 52 erkeklere çekileceğini düşünüyorum. Bu kesim game changer olacak o yıllardaki seçimlerde.
    Dediğiniz gibi Türkiyede emekli maaşları bağlanma oranı düşük olduğu için zaten 10 milyonlarca emekli sayısına rağmen harcamalar OECD ortalamasının gdp ratiosu bakımında bir tık altında EYT ile belki 1-2 ülke anca üste çıkmış olur. Yunanistan ve onları kurtaran emekli maaşını ödeyen Almanya daha sıkıntılı bu tabloda.
    https://data.oecd.org/socialexp/pens...ndicator-chart
    Pension spending Public, % of GDP,
    Covid le baya yaşlıyı öldürdüler, emeklilik sistemi biraz nefes almıştır bu sayede��
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 136/430 İlkİlk ... 3686126134135136137138146186236 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •