Sayfa 196/430 İlkİlk ... 96146186194195196197198206246296 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 1,561 - 1,568 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1. beklendiği üzere emekli maşlarına yapılan genel 25% zamdan sonra, en düşük emekli maaşı 5.500 TL ye yükseltilmiş.

kabaca en düşük maaş alana havadan 1.000 tl daha eklendi diyebiliriz.

asgari ücret altı zam + en düşük alana havadan 1.000 tl taktiği bir iki kez daha uygulansın ile 2030 kalmadan tüm emekli maaşları asgari ücretin altına gelir zaten.

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    beklendiği üzere emekli maşlarına yapılan genel 25% zamdan sonra, en düşük emekli maaşı 5.500 TL ye yükseltilmiş.

kabaca en düşük maaş alana havadan 1.000 tl daha eklendi diyebiliriz.

asgari ücret altı zam + en düşük alana havadan 1.000 tl taktiği bir iki kez daha uygulansın ile 2030 kalmadan tüm emekli maaşları asgari ücretin altına gelir zaten.
    Sn. thron dediğiniz şekil devam eder ise eşikteki beşikteki çalışmak zorunda herkes , pasif gelir edinenler müstesna kimseler olacaklar.

3.  Alıntı Originally Posted by YSFKRM Yazıyı Oku
    Sn. thron dediğiniz şekil devam eder ise eşikteki beşikteki çalışmak zorunda herkes , pasif gelir edinenler müstesna kimseler olacaklar.
    hocam benim yazdıklarım kokain sonrası kaba etimden aldığın ilham ile oluşturduğum distopik film senaryoları değil ki.

üç senedir kesintisiz yaşanan sürecin özeti.

hatta iyimser bile olduğumu düşünüyorum.

en basitinden EYT nin ne tür bir etkisi olur kestirmek çok zor.

diğer yandan bir şekilde IMF gelirse, ne şekilde tüm sistemin içinden geçer o da meçhul.

örneğin IMF muhtemelen emeklilik dönemi dolmuş memurların en kısa sürede emekli edilmesini isteyecektir.

belki oradan da sisteme bir milyon ek emekli gelecek.

hayat daha da zor olacak maalesef hazırlık yapmak lazım.

4.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Şu an en iyi oran bu...
    Selam,
    Hakliymissiniz hocam. Sagolsun NTV derleyip toplamis

https://www.ntv.com.tr/galeri/ntvpar...zEqr0VlEl3e-XQ

5. https://www.alomaliye.com/2023/01/05...ani-aciklandi/

1/1/2023 tarihinden itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 17.904,62 TL dir.

%16,4
    zam yapmışlar kıdem tazminatı tavanına !

AÇIKLAMA:

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmenin İkinci Kısım Birinci Bölümünün 5 inci maddesinin Bakanlığımıza vermiş olduğu yetkiye dayanılarak 1/1/2023-30/6/2023 döneminde geçerli olmak üzere uygulanacak katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ve ücret tavanları ile ortalama ücret toplamı üst sınırının belirlendiği “2023 Yılı Ocak Ayına Ait Mali ve Sosyal Haklara İlişkin Genelge†ekte yer almaktadır.

Diğer taraftan, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 1/1/2023-30/6/2023 dönemi maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağı açıklanmıştır. Söz konusu artışa ilişkin Kanun Teklifinin görüşmelerine Türkiye Büyük Millet Meclisinde başlanacak olup, Teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilmesi halinde, Resmi Gazetede yayımlanmasını müteakip 1/1/2023-30/6/2023 döneminde geçerli olmak üzere uygulanacak katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ve ücret tavanları ile ortalama ücret toplamı üst sınırı söz konusu artış esas alınarak Bakanlığımızca yeniden belirlenerek duyurulacaktır. (T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı)

Saçma sapan işler... %30 yasalaşsın ondan sonra açıkla tavanı. Ne bu acele ?

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu nedenle bekleme şansı olanlar, emeklilik başvurusunu temmuz dan sonra yaparlarsa daha avantajlı olabilir..uzman değilim, mantık yürütüyorum..1000 tl ödeyip cevabı alınabilir özgür bey den
    Hocam şimdi düşünüyorum, EYT diye ayrı bir emeklilik sınıfı yok. Birisi eyt yasası olmadan da normal olarak 2023 te veya 2024 te emekli olabilir. 2022 de emekli olamadı diye ömür boyu %12,5 düşük maaş alması mantıksız geliyor.
    Eğer temmuz 2023 zammı ile beraber normale gelecekse 5 ay idare ederiz, diğer türlü problem büyük olur.
    Özgür bey bize göz kırpıyor
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
    Yeni emeklilerin maas hesabi
    1) 99 ekim oncesi gun sayisi x 76 x maas ortalamasi x katsayi
    2) 99 ekim 2008 arasi
    Bu donem gun sayisi x 65 x maas ortalamasi x katsayi
    3) 2008 sonrasi gun sayisi x 50 x maas ortalamasi x katsayi

2023 katsayisi kacsa onla carpilacak.
    99 ekim oncesi ne kadar cok gun varsa, o kadar cok emekli maasi.
    Calistikca maas azaliyor diyorlardi ya...iste o olay tam olarak bu.

41 yasinda emekli olan kadinlar, buyuk ihtimal 5500e fit olurlar.

8.  Alıntı Originally Posted by callandor Yazıyı Oku
    Selam,
    Gectigimiz gunlerde deneme amacli emekli basvurusu yapayim dedim e-devlet ustunden. Sunlar karsima cikti.
    2016 yilinda gurbet icin istifa etmem sonrasinda isten cikis bildirgesi online olarak gozukmuyor.
    2003 yilinda ise girdigim yer, ise giris bildirgesinde 2033 yili olarak giris yapmis
    Her iki kurumun IK yetkililerine e-posta attim bakalim duzeltebilecekler mi?

Uzun donem SGK dokumunde ise hicbir anormallik gozukmuyor. Ne 2016 yilindaki isten cikis eksik, ne de 2033 diye bir giris var.

Velhasil, bu surecte boyle ufak surprizler kacinilmaz gozukuyor.
    Selam,
    Benzer problemler ile karsilasacaklar icin referans olmasi acisindan yaziyorum. 2003 yilinda ise girdigim sirket ile temasa gectim. Online olmadan kagit form ile SGK"ya basvurdular. Duzeltme hemen hayata gecti. Artik deneme amacli Yaslilik ayligi" basvurusu yaptigimda hata almiyorum. Direk banka hesap bilgileri girebilecegim alan cikiyor karsima.

Sanki surec yasalasmadan once deneme yapmak faydali olacak gibi.

Sayfa 196/430 İlkİlk ... 96146186194195196197198206246296 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •