Sayfa 51/430 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 401 - 408 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1. Aslında sorum hiç emeklinin zam almadığı yıl var mıydı?
    Anlattıklarınızdan bu sene 2500 e çekilen maailarda 2023 de hiç zam olmaması yada baz ücretlerinin yüzdesel zammı 2500 ü geçerse ancak o kadar olacaklarını.
    Belirttiğiniz gibi baz ücreti 2000 olan emekli eğer seneye yüzde 25 üstü zam alamazsa maaşı artmamış olacak.
    2023 yakın zaman yaşayıp görelim.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    sistem şöyle çalışıyor..adamın maaşı mesela 1600 tl idi...bu yıl %25 zamla 2000 olması gerekirdi..ama 2500 asgari maaş tır dendi...seneye mesela %20 zam olsa...maaşı 2500 olan, ama min maaş kararı olmasa 2000 alacak adama deniyor ki senin maaşın 2000 den 2400 e çıkması gerekirdi...ama sen min maaş 2500 aldığın için, 2400 2500 altında kalıyor...sana bu yıl zam yok,,bir sonraki seneyi beklyeceksin.

dolayısıyla aslında min. maaşın bir seviyeye çekilmesi büyük bir fark yaratmıyor..sadece 1-2 sene düşük maaşlılara avantaj sağlıyor...yüksek-düşük maaş farkı 1-2 yıl sonra normale dönüyor.

bu arada bu sistem çok mantıklı..aksi durumda büyük haksızlık olurdu..gerçi çoğu arkadaş bu durumu da bilmiyor sanırım..o yüzden min maaş ile yüksek maaşlıların farkı zamanla kapanacak gibi bir hezeyana düşüyorlar.

yüksek maaş ile düşük maaşın farkının azalmasının iki yolu var..biri seyyanen zam..yani herkese 300 tl mesela..çok alanın maaşı az, az alanın maaşı fazla artmış olur..diğeri de her emekliye bayramlarda ikramiye..az-çok tüm maaş alanlar aynı parayı alır..sadece bu ik konu yüksek-düşük maaş farkını etkiler..bu iki uygulamada da son 10 yılda ne kadar etkili oldu ortda...bayram ikramiyeleri zamanla eridi...seyyanen zam da son 10 yılda 1-2 defa yapıldı sanırım..tutarlar da 100 tl civarı oldukça düşük rakamlardı.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
     Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Kendi soruma kendim cevap vereyim;
    Bugun 8500 civari gunu olan ve cogu tavandan yatmis bi tanidik icin hesaplattik 16bin tlye yakin bi rakam cikti. 😳
    İmkansız.
    Okuyanlar çok sevinmeden uyaralım.

3.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Kendi soruma kendim cevap vereyim;
    Bugun 8500 civari gunu olan ve cogu tavandan yatmis bi tanidik icin hesaplattik 16bin tlye yakin bi rakam cikti. 😳

Uygulamada yilbasinda bi guncelleme yaptilar rakamlar baya artti, emin olamiyorum Bu uygulama dogru mu hesapliyor??

Bu bahsettigim arkadas 10 sene sonra emekli olacak, enflasyona ezdirmezlerse gayet iyi rakamlar valla su an yoksulluk sinirindan bile yuksek.
    Normalde emekliler %25 zam aldılar. Ama uygulama bana 2 ay öncesine göre %35 artış çıkardı, %10 kadar fazla hesaplıyor sanki. Şimdiye kadar ara ara sürekli baktım bu programa(moralim düzelsin diye), hepsinde reel emekli artışı kadar artış yansıyordu. Bu sefer bir fazlalık var, büyük ihtimalle bir hata vardır, fazla hesaplıyordur. Fazla ümitlenmemek lazım yani.

Gerçi, ben %25 artışa da razıyım, emekli maaşı olarak bana orta halli bir mühendis parası ödeyecekler gözüküyor..yemede yanında yat.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Arkadaş çevremde ailesinden 40-50 yaş arası kanserden birilerini kaybetmiş epey birini tanıyorum. 50-60 yaş arası çok daha fazladır. 100 yaş geyik ten öteye gitmez. Yediğimiz içtiğimiz micro plastik dolu artık. Karbon enerji eskisi gibi üretimi artmıyor, enerji de darboğaz. O yüzden ömürler uzamaz kısalır , global ısınma, enerji darboğazının getirdiği kaosdan ve micro plastik ve benzeri çevre kirliğinden... Jobs bile 50 sinde hastalandı 6 yıl yaşadı hastalıklı olarak, 56 da öldü.

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Normalde emekliler %25 zam aldılar. Ama uygulama bana 2 ay öncesine göre %35 artış çıkardı, %10 kadar fazla hesaplıyor sanki. Şimdiye kadar ara ara sürekli baktım bu programa(moralim düzelsin diye), hepsinde reel emekli artışı kadar artış yansıyordu. Bu sefer bir fazlalık var, büyük ihtimalle bir hata vardır, fazla hesaplıyordur. Fazla ümitlenmemek lazım yani.

Gerçi, ben %25 artışa da razıyım, emekli maaşı olarak bana orta halli bir mühendis parası ödeyecekler gözüküyor..yemede yanında yat.
    Yanlış yok kardeş. Zam+refah payı eyt lilere. Emekli olanlar sadece zam. Saygılar

Emekli maasi 26sinda filan alanin parasi icerde o kadar isletiliyor yani, enteresan...Ben yattigindan sak diye emekli cekiyor saniyordum, bilgi icin tesekkurler...

Ayin ilk gunu maas alan emeklinin maasi icerde yaklasik 30gun mu bekliyor... o zaman dediginiz gibi banka o parayi kac kere takla attirabilir...

3 aylik pesin alan emeklileri ise sevmezler pek ceviremiyorlar onu max. 30gun anca ama icerde aslinda 90gun cevirme imkani da olabilir di..

Alıntı Originally Posted by zeytinci Yazıyı Oku
    Servetbey bankalara emekli maaşları devlet tarafından her ayın 1 'inde yatırılıyor. Dolayısıyla parayı ortalama en az 20 25 gün kullanıyorlar. Bu sgk danda öğrenebilirsiniz.Saygılar
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

7.  Alıntı Originally Posted by zeytinci Yazıyı Oku
    Yanlış yok kardeş. Zam+refah payı eyt lilere. Emekli olanlar sadece zam. Saygılar
    EYT lilere refah payı konusunu biraz açabilir misiniz? Bu konuyu gerçekten bilmiyorum.

M2101K6G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by mzbb1967 Yazıyı Oku
    EYT lilere refah payı konusunu biraz açabilir misiniz? Bu konuyu gerçekten bilmiyorum.

M2101K6G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Refah payı demek ülkenin ekonomik büyümesinden alınan pay demek. Primleri bitmiş fakat emekli olmayan yani eline para geçmeyen kişilere tanınan bir hak. Saygılar

Sayfa 51/430 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •