Sayfa 84/430 İlkİlk ... 3474828384858694134184 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 665 - 672 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Taban 2500 ama adamın gerçek maaşı mesala 1800 , adam 1800 üzerinden %32 zam alacak 2500 geçmez ise yine 2500 almaya devam edecek...Geçerse geçtiği miktarı 2500 e ilave edecekler...2500 üzeri maaşı olan zammını alıp geçecek...Yüksek prim yine de avantajlı görünüyor
    Bilgilendirme için öncelikle teşekkür ederim.

Daha önce en düşük olan 1 bin 500 den 2 bin 500 e Temmuz'da da 3 bine çekip bir nevi düşük maaş alanı kayırıyorlar. Her yarı yıl benzeri bir durum yapıp dediğiniz gibi zam almadan geçilmesi engellenmiyor.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku

Daha önce en düşük olan 1 bin 500 den 2 bin 500 e Temmuz'da da 3 bine çekip bir nevi düşük maaş alanı kayırıyorlar. Her yarı yıl benzeri bir durum yapıp dediğiniz gibi zam almadan geçilmesi engellenmiyor.
    Bu adamlar iktidarda kalmaya devam ederse asgariden maaş alan ileride yüksek prim ödemişe yakınsar...Bu konuda haklısınız...

Bu düzenleme genelde yılbaşında oluyor...

3.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Hocam,

Emekli maaşları ile ilgili son dakika zam kararı gelmiş. Yine en düşük emekli maaşını yükselteceklermiş.

Yıl başında yapılan yasal düzenleme ile en düşük emekli maaşı bin 500 liradan 2 bin 500 liraya çıkarılmıştı. Yıl ortasında ilave düzeltmez olmazsa bildiğim kadarıyla bu 2 bin 500 lira alan emekliler zam almayacaktı. Çünkü yıl başında %66 zam almışlardı. Doğru mu?

Enflasyon projeksiyonuma göre, Temmuz ayında %32 oranında emekliye zam olacağını varsayarak bu hesabı yaptım. Sonuç olarak en düşük prim ödemenin avantajı maalesef devam ediyor gibi geliyor.
    2500 en düşük maaş, 2750 olur..bunun maliyeti de çok olmaz, en azından emekliye ek zam yaptık söylemi kullanılır.

Bu tür makyaj çalışmaları kısa vadeli etki eder, tavan civarı sgk primi yatanın büyük bir avantajı var, o pek etkilenmez...zaten primi tavandan yatan büyük ihtimal lider bir kurumda çalışıyordur..her şey resmi olduğu için, bir seçim yoktur burada..her halükarda tavandan yatacaktır.

gerçi bundan 20 sene önce iyi bir şirkette işe giren beyaz yaka 2-3 yıl sonra tavandan ücret almaya başlardı...son durumda tavan rakamı çok büyüdü...orta-üst düzey yönetici ya da iyi bir şirkette kıdemli uzman vs olmadıkça tavandan ücret almak çok zor...yeni mezun nereye girerse girsin 10 yıldan önce tavandan ücret alması çok zor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku

iktidar değişirse enf. 1 yıl içinde %10 altına iner...şu an pek çok konuda karmaşa yaşanıyor..enf. en temel sebep...%10 altında 1-2 yıl enf. yaşadıktan sonra taşlar yerine oturur.

şu an anormal bir dönem yaşanıyor..bu döneme ve bu dönemdeki uygulamalara bakıp orta-uzun vade projeksiyon yapmak doğru değil.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    iktidar değişirse enf. 1 yıl içinde %10 altına iner...şu an pek çok konuda karmaşa yaşanıyor..enf. en temel sebep...%10 altında 1-2 yıl enf. yaşadıktan sonra taşlar yerine oturur.

şu an anormal bir dönem yaşanıyor..bu döneme ve bu dönemdeki uygulamalara bakıp orta-uzun vade projeksiyon yapmak doğru değil.
    cok iyimser bi beklenti değil mi? Türkiye en iyi dönemlerinde bile %10un altında enf. gördüğü zamanlar sınırlıdır. yoksa baz etkisi ile mi olur şeklinde yorumluyorsunuz?

6.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    cok iyimser bi beklenti değil mi? Türkiye en iyi dönemlerinde bile %10un altında enf. gördüğü zamanlar sınırlıdır. yoksa baz etkisi ile mi olur şeklinde yorumluyorsunuz?
    ben de merak ettim, diyelim şu an enflasyon 60%

şu an 100 tl olan ürün seneye 150 oldu 50%

enflasyon -10% olmuyor değil mi?

7.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    ben de merak ettim, diyelim şu an enflasyon 60%

şu an 100 tl olan ürün seneye 150 oldu 50%

enflasyon -10% olmuyor değil mi?
    Sen bu soruyu sorarsan vatandaş uzaya yol yapacağız diyene de inanır

Enf. fiyatlar genel seviyesindeki artış...belirlenen sepette her madeenin ağırlığı var..ağırlıklı fiyat 100 tl ise, %50 enf ile %150 oluyor..sonraki yıl %10 enf varsa %165 oluyor.

8.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    hükümet kurulduktan sonra diyelim..kurulma uzun sürebilir belki...faizleri %50 yapın, yeni hükümet dış dünya temiz bir sayfa açsın...ilk yıl 20-30 milyar dolarlık portföy yatırımı gelir...bu durumda dözviz de hızlı düşer..böyle bir ortamda %10 enf zor değil...tabii ki bu süreç biraz zaman alır...1 yılda olmazsa 1,5 yılda olur.

zor olan, özellikle bizim gibi enf. ile yaşamaya alışmış toplumlarda enflasyonu %10 a düşürmek değil, %5 düşürmek çok daha zor..zaten 2003'te de öyle oldu...%5 den olması gereken %2-3 aralığına indirmek de en zoru.

yani kafasına koyan bir yönetim enflasyonu %10 a rahat indirir, 1-1,5 yılda..önemli olan kafaya koymak ve güven veren bir hükümet kurmak.

Sayfa 84/430 İlkİlk ... 3474828384858694134184 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •