Special Days Image
Sayfa 157/430 İlkİlk ... 57107147155156157158159167207257 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 1,249 - 1,256 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by chrzgs Yazıyı Oku
    üst limiti de bir öğrenebilsek Sır gibi saklanıyor hiç bir yerde bilgi yok. Ama mantıken prim tutarlarında 7,5 kat fark varsa alt ve üst limit arasında emekli maaşlarını da böyle düşünsek yaklaşık 25.000 TL gibi birşey oluyor sanırım. ama 13 14 binden fazla daha duymadım görmedim internette.

Millet vekillerinin 26 ila 29 bin TL arasında emekli maaşı aldığını ögrendim az önce.
    bildiğim kişilerden yola çıkarak tahmini tavan 21-22bin civarı şu an. pratikte biraz zor olabilir, sürekli tavandan ve 9bin gün ödemek gerekiyor maksimum alabilmek için. üstelik bu tavanların önemli kısmı 2000-2008 arası olursa biraz daha yükseltiyor sanırım.

dediğim gibi rakam tamamen tahmini, gerçekle bi ilgisi yoktur.

2. Selam
    Genel değinmek istediğim birkaç konu var. Okuduğum kadarı ile yanlış yorumlar dolanıyor:
    1. 4/a emekliliğinde emekli ikramiyesi olmaz. Son çalıştığınız kurumdaki çalışma süresi alacağınız toplu parayı belirler.
    2. Bu paranın aylık bir üst limiti vardır. Kıdem tazminat tavanı diye aratırsanız bulursunuz. Son işyerinizdeki maaşınız 3milyon TL de olsa alacağınız tazminatın bir çarpanı bu tavan rakamıdır.
    3. İngiltere ile Türkiye arasında sgk anlaşması var. 1961 yılından beri.
    4. 4/a emeklilik aylığı herkes için farklı hesaplanır. Genel olarak 3 grup var. 9/1999 öncesi işe başlayanlar. 2008 öncesi işe başlayanlar. 2008 sonrası işe başlayanlar.
    5. İsteğe bağlı sigortada cebinizden ödeyeceğiniz prim tavan rakamının süreye bağlı olarak emekli maaşı olarak dönmesinin imkanı yok.

3.  Alıntı Originally Posted by callandor Yazıyı Oku
    Selam
    Genel değinmek istediğim birkaç konu var. Okuduğum kadarı ile yanlış yorumlar dolanıyor:
    1. 4/a emekliliğinde emekli ikramiyesi olmaz. Son çalıştığınız kurumdaki çalışma süresi alacağınız toplu parayı belirler.
    2. Bu paranın aylık bir üst limiti vardır. Kıdem tazminat tavanı diye aratırsanız bulursunuz. Son işyerinizdeki maaşınız 3milyon TL de olsa alacağınız tazminatın bir çarpanı bu tavan rakamıdır.
    3. İngiltere ile Türkiye arasında sgk anlaşması var. 1961 yılından beri.
    4. 4/a emeklilik aylığı herkes için farklı hesaplanır. Genel olarak 3 grup var. 9/1999 öncesi işe başlayanlar. 2008 öncesi işe başlayanlar. 2008 sonrası işe başlayanlar.
    5. İsteğe bağlı sigortada cebinizden ödeyeceğiniz prim tavan rakamının süreye bağlı olarak emekli maaşı olarak dönmesinin imkanı yok.
    Çok değerli bilgiler. Çok teşekkürler düzeltmeler için.

5 nolu madde de tam olarak ne anlatmak istediniz.

4.  Alıntı Originally Posted by chrzgs Yazıyı Oku

Selam
    Diyelim 200 günlük cepten ödeme yapacaksınız. Bunun tavandan olmasının mahsuru yok. Ama bu 2000 gün olursa hikaye değişiyor.
    Yine de her koşulda işverenin yatırdığı sgk primi en önemli etken. Çoğu şark kurnazı gibi tabandan yatırıldıysa zaten yapacak hiçbir şey yok. Bu isteğe bağlı tavandan ödeme mevzuu sgk primi hep tavandan yatmış çalışanlar için bir karar verme unsuru.

Yurt disinda calsilan dönem ile 2. emeklilik olabilir. Ancak ülke bazinda degiskenlik gösterir.
    GER'de 5 yil (60 ay) prim ödeyen 67 yasina gelince (1963'den sonra doganlar icin, önceki yillarda doganlarda yilina göre ay farki olarak 67 yasi altina düser. Ancak en alt sinir 65, ki o da su anda 1957 dogumlular icin gecerli) emekli olabilir.
    Calismis oldugunuz ülkelerin emeklilik sartlarina bakmak lazim.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by chrzgs Yazıyı Oku

diyor ki isteğe bağlı sigortada tavana yapıştırırsan primini , amorti edemezsin. yani amortismanın süresi sen mezardayken bile bitmez.
    tavandan ödediğin her isteğe bağlı priminin karşılığında alacağın fazladan maaş o ödediğin parayı geri vermez

yani mesela tamamen sallıyorum , 100 tl tavandan ödedin fazladan diyelim . emeklliğinde o yüz tl fazla ödediğin için maaşına sgk fazladan her ay 0.01 tl lik margarinleyecek. 100/0.01 = 10.000 bin ay eder... 10 bin ay da 833 yıl eder. Ha,, yedi uyurlardansan eğer orasını bilemem , 833 yıl sonra uyanır amorti etmiş olursun.

---rahmanlar aldım bir müşteri ..... ne tarafa bey amca ?
    ###sen sür hele, yolda düşünürüz
    ### kış günü istanbul sokaklarında direksiyon sallamak pek kolay değil , değil mi ? ....
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Suudi arabistan da calistim orada ki GOSI denilen sigortayi TC ye getiremiyoruz ama ben borclanma yaptim tabi cepten.......

ingiltereninde yok baktıgım kadarıyla hocam. Niye buhar oluyor. Borçlanma yapamıyor musunuz ?
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Ben yazdim sana buraya, ama atladin demek ki
    bakiniz benim mesajlar...

ve bu seneden sonra da Türkiyede hiç prim yatırmadığımı düşünürsek. Alabileceğim herhangi bir ikramiye bulunuyor mu ? yoksa 60 yaşıma geldiğimde emekli aylığına mı bağlanıyorum direk ?
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 157/430 İlkİlk ... 57107147155156157158159167207257 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •