Sayfa 403/430 İlkİlk ... 303353393401402403404405413 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 3,217 - 3,224 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1. Abiler siz yükünüzü tutmuşsunuz zaten 90 değil 180 yıl da yaşasanız problem yok

2. bir cok ulkede 100 yasini gecen insanlarin sayisi her sene rekor kiriyor

Eminim TR de de bir istatistik yapsalar atiyorum 80 yas uzeri insan sayisida rekor kiriyordur

Butun dunyada boyle bir trend var

Alıntı Originally Posted by emregunes Yazıyı Oku
    En düşük emekli aylığı alanların memnun olmadığına eminim. %49 alan kesim de enflasyonun altında kaldığı için memnuniyetsizdir.
    Bence emeklilerin genelinde memnuniyetsizlik hakim.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Tam olarak öyle olmuyor... Asgari tutardan SGK yaptırmak çok ama çok karlı bir yatırımdır. Aylık ödenen küçük küçük primler ile;
    1. işsizlik sigortası
    2. Hastalık/kaza durumunda işgöremezlik ödeneği.
    3. Hayat sigortası (maluliyet ya da ölüm durumunda 1800 gün prim varsa ömür boyu maaş)
    4. Ömür boyu sağlık sigortası (eş + çocuklar dahil)
    5. Yaşlılık aylığı (evet az ama hiç yoktan biraz fazla)
    6. Dul ve yetim aylığı

işte bu ödemelerin kaynağı, SGK yüksek ödenelerden karşılanıyor. Hatta yetmiyor, hazine ekleme yapıyor. Asgari ödemek avantajlı çünki asgari yatıran ile tavandan yatıranın aldığı ilk 3 ve 4. hizmet aynı... diğerlerinde ufak bir fark oluşuyor.

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Şimdi emeklilik için Ocak ayını bekleyenler mi, yoksa benim gibi kasım da emekli olanlar mı karlı çıktı?

3-5 e bakmam, çok bekledim, şartları sağlayınca hemen başvurum deyip, başvurmuştum. Ocağı beklesem %10 daha fazla maaş alabilirdim. Son kararla enflasyon farkına ilave %12 ilave zam ile 2023 te başvuran daha avantajlı oldu galiba.
    2024 yılında emekli olanlara daha yüksek maaş bağlandı..... Bunu çok net söyleyebiliyorum çünkü 2023 emeklisi olarak çok kafa patlattım ve sebebini çözdüm. Açıklayayaım...
    Emekli maaşı hesaplaması ödenen pirimlerin karışık bir formülle hesaplanarak elde edilen rakam üzerinden bağlanıyor. Değişmeyen kaide ödenen prim ne kadar yüksek olursa bağlanan maaş o kadar yüksek oluyor. Emeklilik dilekçesini hangi yıl verdiyseniz, geçmiş yıllardaki primler, primleri ödenmiş olduğu yılın enflasyon oranında + büyümenin %30'u kadar güncelleniyor. yani 2022 yılında ödenmiş olan prim 2022 yılı enflasyonu +büyümenin %30'u kadar artırılıyor. 2012 yılında ödenen prim ise 2012-2022 yılları arasındaki enflasyon+ büyümenin %30'u kadar artırılıyor.
    Buraya kadar güzel... peki fark nereden çıkıyor? işte emekli olduğunuz yılın primleri güncellenmiyor. yani dilekçesini 2023 yılında veren 2023 yılı enflasyonundan nasibini alamıyor. bunun yerine hesaplanan maaşa 2023 yılı emekli maaş zamları ekleniyor. yani ocak 2023 ve temmuz 2023 maaş zamları hesaplanan emekli maaşına ekleniyor.
    2024 yılı emeklileri ise 2023 yılı enflasyonunu alıyor... maaş zamlarını alamıyor. işte zurnanın zırt dediği yer.... 2024 ocak zammını hem 2024 hem de 2023 emeklileri alıyor.... ama 2024 zammı 2023 son 6 ay enflasyonuna göre belirleniyor... yani 2024 yılında dilekçesini verenler, 2023 son 6 aylık enflasyon farkından iki defa faydalanıyor. (aynı şekilde 2023 emeklileri de 2022 son 6 ay enflasyon farkından 2 defa faydalanır).
    işte 2023 son 6 ay enflasyon %39 gelince bu rakamdan çift fayda sağlayan 2024 emeklileri (hem 2023 enflasyonunu + ocak zammını aldı) %7-8 gibi geç emekli olmanın avantajını sağladı.

6. e-devlet maaş hesaplama hala aktif değil,aktif oldugunda burdan bilgi alışverişi yapalım iyi olur

7.  Alıntı Originally Posted by Moothy Yazıyı Oku
    e-devlet maaş hesaplama hala aktif değil,aktif oldugunda burdan bilgi alışverişi yapalım iyi olur
    Resmi Gazetede yayınlanmadan açmazlar

Sayfa 403/430 İlkİlk ... 303353393401402403404405413 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •