Sayfa 56/430 İlkİlk ... 646545556575866106156 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 441 - 448 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Fakat insan çalıştırıyoruz ve görüyoruz, 50 yaşında adam 4-5 bin sigorta var ve iyi niyet kapsamında çalıştırıyoruz, başka birisi gider 30 yaşında insan çalıştırmayı tercih eder.
    Şuan mağdur varsa o zamanın devlet politikası yüzündendir. 50 yaş üstüne yardım edilmesi şart.
    hocam mesele de zaten tam olarak bu.
    bu ülkede yaşayan ve aileden/kendinden zengin veya devlet memuru olmayan nufüsun istisnai bir kısmı hariç yardım yapılması gerekiyor (konu derin ama böyle diyelim)

elimde istatistik yok ama bu rakamın total nüfusun 80% in altı olacağını sanmıyorum.

dolayısı ile prim yatırsın yatırmasın 55 yaş civarı herkesi maaşa bağlamak lazım.

paranın kaynağının düşen memur sayısı veya satılan makam araçları olma ihtimali sıfıra yakın.

dolayısı ile prim ödeyenlerden alınıp kalan nüfusa aktarım yapılacak.

buna göre plan yapmak lazım.

2.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Turkiyedeki emeklilik sistemi 65 yasin altinda insanlar emekli oldukca duzelmez

Matematik cokmus mantik kalmamis. Bu kadar cok emekliye bu kadar az calisan bakamaz

Ya maaslar cok dusuk kalip emeklilik yasi rekor dusuk olacak

yada emeklilik yasi dunya standartlarina yaklasip maaslar yukselecek

Hem emeklilik yasi bu kadar dusuk kalip hemde emekli maasi yukselemez. Devletin cepten yemesi gerekir oda olmamasi gereken bir sey
    hocam 50 yaş üstü insanların özel sektörde çalışamayacağını ve dolayısı ile bir düzenleme yapılması gerektiğini anlamak niye bu kadar zorluyor sizi.

50 yi geçtim 40 yaş üstü eleman arayan şirket yokken ne yapacak bu insanlar.

adına emekli maaşı dersin sosyal yardım dersin yaşlılık desteği dersin o para ödenecek.

3.  Alıntı Originally Posted by KısaVade Yazıyı Oku
    Bu ifadeler "empatiden yoksun".
    Emeklilik yaşınız yaklaştığında, "emeklilik yaş sınırını 75..." benzeri bir yasa çıkarsa empati kurarsınız umarım.

Bu meselede talepkar durumunda olanlar, kafalarına göre bir uygulama talep eder durumda değiller.

BKZ:
    https://www.anayasa.gov.tr/Kararlar/...i/2016-176.pdf

Kanunların geriye yürümezliği ilkesi uyarınca kanunlar kamu yararı ve kamu düzeninin gereği kazanılmış hakların korunması, mali haklarda iyileştirme gibi kimi ayrıksı durumlar dışında ilke olarak yürürlük tarihlerinden sonraki olay, işlem ve eylemlere uygulanmak üzere çıkarılırlar.

Kanunların kamu yararının sağlanması amacına yönelik olması, genel, objektif,
    adil kurallar içermesi ve hakkaniyet ölçütlerini gözetmesi ve kazanılmış hakları ihlal
    etmemesi anayasanın ikinci maddesinde belirtilen hukuk devleti olmanın gereğidir.

Bu nedenle kanun koyucunun hukuki düzenlemelerde kendine tanınan takdir yetkisini anayasal sınırlar içinde adalet, hakkaniyet ve kamu yararı ölçütlerini göz önünde tutarak kullanması gerekir.

Anayasanın 2. maddesinde yer alan hukuk devleti ilkesinin vazgeçilmez
    unsurlarından birisi kanunların hukuk güvenliği sağlaması, bu doğrultuda geleceğe yönelik, öngörülebilir kurallar içermesi gerekliliğidir. Bu nedenle, hukuk devletinde güven ve istikrarın korunabilmesi için kural olarak kanunlar yürürlüğe girdikleri tarihten sonraki olaylara uygulanırlar.

Bu yasa aynı zamanda işverenle yaptığınız sözleşme uyarınca, hak kazandığınız maaşın da düşürülemeyeceğini ve sözleşme ile sağlanmış sosyal hakların da geri alınamayacağını bağlar.

Karşı çıkılan şey;
    "Anayasa ile garanti altına alınmış bir hakkın gaspı" dır.

Bu hakkın gaspına karşı çıkanlar, ne o yasayı çıkaranlar,
    ne de getiri-götürü hesabı yapması gerekenlerdir...

Benzer bir biçimde "hakkınız" gasp edilirse o zaman empati kurmanız mümkün sanırım.
    Şuan hak gaspı olarak bakıyorsunuz anlıyorum. Bende sizin yerinizde olsam benzer düşünebilirdim.
    Ama hak demek anyasada yada sözleşmede yazması anlamına gelmiyor benim için, normal dünya düzeninde bu şekilde düşünülüyor ama benim için farklı.
    Şuan garantili ihalelerde garanti hakları verildi. Garantilerde hak statüsüne uygun anlamına geliyor.
    Zamanında popilist hareketlerde yapılan erken emeklilik, süper emeklilik gibi hamleler bugünün gençlerine yük olarak binmemeli. Diyorsunuzki başka tonla boşa gider var. Onlar hakkında da fikrim ve tepkim var. Anvak burası Sgk topiği olduğu için Eyt konusunu yazdım.
    Yazımda da belirttiğim gibi asıl istek refahın artması olmalı. Yoksa kaynaklar artmadan verilecek adeletsiz haklar başka birinin haksızlığı olacaktır.
    Bu işin uzmanları daha iyi bilir ancak benim aklıma ülkedeki ortalama yaşam süresi baz alınarak emeklilik yaşı belirleme adaletli bir yaklaşım gibi duruyor. Örneğin şuan ortalama yaşam 80 diyelim. %80 emekli olma oranı belirlenir. 64 yaşında emekli olabilir gibi. Yaşam süresi parametreside herkesin sigorta başlangıç tarihi baz alınabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Şuan hak gaspı olarak bakıyorsunuz anlıyorum. Bende sizin yerinizde olsam benzer düşünebilirdim.
    Ama hak demek anyasada yada sözleşmede yazması anlamına gelmiyor benim için, normal dünya düzeninde bu şekilde düşünülüyor ama benim için farklı.
    Şuan garantili ihalelerde garanti hakları verildi. Garantilerde hak statüsüne uygun anlamına geliyor.
    Zamanında popilist hareketlerde yapılan erken emeklilik, süper emeklilik gibi hamleler bugünün gençlerine yük olarak binmemeli. Diyorsunuzki başka tonla boşa gider var. Onlar hakkında da fikrim ve tepkim var. Anvak burası Sgk topiği olduğu için Eyt konusunu yazdım.
    Yazımda da belirttiğim gibi asıl istek refahın artması olmalı. Yoksa kaynaklar artmadan verilecek adeletsiz haklar başka birinin haksızlığı olacaktır.
    Bu işin uzmanları daha iyi bilir ancak benim aklıma ülkedeki ortalama yaşam süresi baz alınarak emeklilik yaşı belirleme adaletli bir yaklaşım gibi duruyor. Örneğin şuan ortalama yaşam 80 diyelim. %80 emekli olma oranı belirlenir. 64 yaşında emekli olabilir gibi. Yaşam süresi parametreside herkesin sigorta başlangıç tarihi baz alınabilir.
    Bakın ideal olandan söz etmiyorum.
    İdeal den söz edeceksek,
    Zaten mevcut emeklilerin çoğunluğunun ancak sürünmeye yeten maaşını da tartışmak lazım.
    Avrupa, Dünya örnekleri veriliyor...
    Yaşam standartları kıyaslanabilir mi?

İdeal olanı arayacaksak,
    İnsani maaş, sürdürülebilir emeklilik yaşı ve eşitlik ilkesini gözeten kanunlardan söz etmek gerekir.

Sayın Cautionary' nin dediği gibi kaynakların efektif kullanımı ve bölüşümüdür mesele.

Ben de biliyorum ki, ben ve benim gibiler kıçını yırtsa da "siyasi getirisi" yoksa, olmaz/olmayacak bu iş.
    Karşı çıkanlar da bilmeli ki, "siyasi getirisi" yeterli görülürse uygun mercilerce kıçlarını da yırtsalar çıkar bu yasa.

Ezcümle;
    mesele benim açımdan "devletin bana verdiği sözü tutması",
    birileri için EYT' lilerin pastadan pay alma çabası vs.

Ancak yukarıda da yazdım;
    Tüm genellemeler gibi bu konuda "aleythe yapılan genellemeler de yanlış".
    Yok efendim çalışmayıp, çalışanlarından sırtından geçinmek istiyorlar vb...

Hükümetlerin çiftliği, oy deposu, arpalığı yerine,
    o zaman ödenen prime göre sistem geliştirilsin.

32 Yıl boyunca,
    Bir çok kuyumcu, taksi sahibi, şirketden fazla gelir vergisi ödemişim,
    sırtından geçinmek istediğim iddia edilen adamlardan kat kat fazla prim ödemişim.
    Şimdi olmaz ya, bulup SGK lı bir işte çalışsam emekli maaşım düşecek.
    Nerden tutsan garabet.
    O zaman devlet sağlık dışında tamamen özelleştirsin sistemi,
    İsteyen istediği gibi değerlendirsin parasını.
    Bu meselenin kişisel tarafıydı.

Ama öte yandan da diyelim bir nedenle işinden oldun.
    Kamu bile geri almıyor seni sözü edilen yaşlarda.
    Özel sektör 1-2 meslek gurubu dışında asla almaz.
    EK: Kendi işini açıp, Bağ-Kur' lu olursan hepten sıçtın!

1-2 olumsuz örnek üzerinden değerlendirip,
    "kıçlarını devirip maaş almak istiyorlar" demek de çözmez bu meseleyi.
    Ötesi ahlâki değil.

Neyse gereksiz meşgul ettik topiği belli ki herkesin olgunlaşmış bir görüşü var.

Eklemeyi unutmuşum şu satır elma ile armutu kıyaslamaktan farksız:

"Şuan garantili ihalelerde garanti hakları verildi. Garantilerde hak statüsüne uygun anlamına geliyor."

Yukarıda yazdığım ve sizin de alıntıladığınız anayasa maddesinde;
    "kamu yararı/kamu lehine" diye bir ayrıntı var okursanız.
    Son olarak da ihale ve ihale yasası ile çalışma ve çalışan hayatını düzenleyen kanunu kıyaslamak...
    Son düzenleme : KısaVade; 07-02-2022 saat: 00:08.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

5. "sizin emeklik yas siniri kaldirilacak ama digerlerinin yasi 80 olacak, hatta digerleri hic emekli olmasin( ki digerleri dedigimde onlarin kardesleri veya cocuklari). O referandumdan sonuc %90 evet cikar "

Bu cümleyi kuranın nasıl bir kafa yapısında olduğunu düşünmek zor değil. Kendisi art niyetli olduğu için başkalarınıda artniyetli sanıyor.
    Hakla hukukla adaletle işi yok, ucu kendisine dokunacak korkusundan konuşuyor.
    Milyonlarca suriyeli göçmen benim ödediğim primlerle sağlık hizmeti alıyor. Umarım bu konuşan kardeşler 60 yaşına geldiğinde, yaşı 75 e çıkardık derler.
    Diyeceğim de böyle düşünmeyenlere ayıp olacak, diyemiyorum.

He ona göre, anket yapılsa bizden sonrası tufan diyoruz ya neyse!!!
    Sn bisikletçi, 48 yaşında emekli olmuş biri olarak, hala gelip eyt çıkmasın demek nasıl bir psikoloji?

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by exxcalibur Yazıyı Oku
    "sizin emeklik yas siniri kaldirilacak ama digerlerinin yasi 80 olacak, hatta digerleri hic emekli olmasin( ki digerleri dedigimde onlarin kardesleri veya cocuklari). O referandumdan sonuc %90 evet cikar "

Bu cümleyi kuranın nasıl bir kafa yapısında olduğunu düşünmek zor değil. Kendisi art niyetli olduğu için başkalarınıda artniyetli sanıyor.
    Hakla hukukla adaletle işi yok, ucu kendisine dokunacak korkusundan konuşuyor.
    Milyonlarca suriyeli göçmen benim ödediğim primlerle sağlık hizmeti alıyor. Umarım bu konuşan kardeşler 60 yaşına geldiğinde, yaşı 75 e çıkardık derler.
    Diyeceğim de böyle düşünmeyenlere ayıp olacak, diyemiyorum.

He ona göre, anket yapılsa bizden sonrası tufan diyoruz ya neyse!!!
    Sn bisikletçi, 48 yaşında emekli olmuş biri olarak, hala gelip eyt çıkmasın demek nasıl bir psikoloji?

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    yaş artışı herkese geliyorsa yapacak bir şey yok, geldikten sonra ama biz 60 yaşında kazanılmış hakkımız vardı onu verin diğerlerini .iktiredin demezdim. eyt'lierin tam olarak dediği ve istediği bu; sadece kendi emeklilik haklarının olduğunu düşünüp onu istiyor, bu çözülürse geri kalan dünya yansa umrunda değil. burada yazan kişileri kastetmiyorum, bu eyt derneği ve sosyal medyada gürültü yapan topluluk için kastım üzerine alınan alınsın.

7.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    yaş artışı herkese geliyorsa yapacak bir şey yok, geldikten sonra ama biz 60 yaşında kazanılmış hakkımız vardı onu verin diğerlerini .iktiredin demezdim. eyt'lierin tam olarak dediği ve istediği bu; sadece kendi emeklilik haklarının olduğunu düşünüp onu istiyor, bu çözülürse geri kalan dünya yansa umrunda değil. burada yazan kişileri kastetmiyorum, bu eyt derneği ve sosyal medyada gürültü yapan topluluk için kastım üzerine alınan alınsın.
    Kardeş iyi kötü bir hukukumuz var. Ama söylediğin laflar rencide edici olmaya başladı.

Beni başkası bağlamaz, kendimi biliyorum, burada yazanları da az çok tanıyoruz.

Benim Twitter da yaptığım ankette, 50 yaş sınırı ve emeklilikte her geri gelinecek yaş için maaşın kalıcı olarak %1-2 düşürülmesi önerisi vardı. Kaldı ki bu öneriye hem EYT li, hem de EYT li olmayanlar üçte ikiye yakın bir oranda benimsedi. Yanı olan, olmayan, çoğunluk makul buldu.

Sonuçta, hemen emekli olayım, maaşım da hiç düşmesin diyen bir kedim de var. Ben onları da anlıyorum, kan emici, kendinden başkasını düşünmeyen diyemem. İleri geri konuşamam haklarında. Ama bir makroekonomici olarak ülke ekonomisinin ne durumda olduğunu, makul bir önerinin ne olması gerektiğini biliyorum.

Benim üzüldüğüm nokta şu. Burada çoğumuz beyaz yakayız, ülkenin çalıştığına karşılık, ürettiği katma değere karşılık, hakkını en az alan kesim beyaz yaka. Vergisini tam öder, kanunsuz iş yapmaz, kavga gürültü çıkarmaz. Resmen sağılacak inek konumunda. Bu tür bir kaç konuda avantajı var, bunlari bile çok görüp birbirimizin kuyusunu kazıyoruz. Avantacı onca toplumsal kesim var, bazılarımız hiç de haklı olmadan bu mevzuda eyt lileri avantacı, tek düşüncesi kendi menfaatleri diyor. Tek kelimeyle ayıp.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Yeni ssk olmuş burada riv riv yapan delikanlılar, 1990 lı yıllarda çalışmak farklı 2020 yılindan sonra çalışmak farklı.
    Siz rahat etmeniz için 15 yaşında çalısmaya başladı, büyukleriniz.
    25 yaşına kadar el bebek gül bebek bakıldınız, agzınız süt kokuyor, burada edebiyat yapmayın.

Mi 9T cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Dürüstlük bitmeyen sermayedir.

Sayfa 56/430 İlkİlk ... 646545556575866106156 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •