Sayfa 94/430 İlkİlk ... 44849293949596104144194 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 745 - 752 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Evet arkadaşlar, sizce EYT ihtimali nedir? sene sonuna kadar çıkar diyorum ben, sizin görüşünüz nedir?
    2024’te yürürlüğe girmek kaydı ile çıkabilir. Böylece seçim öncesi ne devletin ne özel sektörün cebinden kıdem tazminatı çıkmaz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Ülkenin cds leri yükselmiş. Temmerrüt riski olduğu söyleniyor. Sizce eyt çıkar mı?

SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. EYT konusu çorba misali EYPST(Emeklilikte Yaşa,Prime,Sigortalılığa Takılanlar) haline geldi.
    primi eksik,sigortalıık süresi tam olmayan,yaşı tutmayanlar bile EYPST bekliyor.sapla saman karışmış vaziyette
    primi ve sigortalılığı tamam olupta 99 öncesi işe giren ve sadece yaşı bekleyen sayısı her geçen gün azalıyor.
    tahminim şuan sadece EYT kişi sayısının maliyeti 3600 ün maliyetinden daha düşük
    politikacılar işi sulandırdı ve her kesim umutlandırıldı.
    iş buraya gelmeden çözülmeliydi.çok geç kalındı
    bu çorba beklentili durumu yarım yamalak yasa ile çözdüğünü sanmak yeni sorunlar doğuracağa benziyor.

4.  Alıntı Originally Posted by caliagra Yazıyı Oku
    EYT konusu çorba misali EYPST(Emeklilikte Yaşa,Prime,Sigortalılığa Takılanlar) haline geldi.
    primi eksik,sigortalıık süresi tam olmayan,yaşı tutmayanlar bile EYPST bekliyor.sapla saman karışmış vaziyette
    primi ve sigortalılığı tamam olupta 99 öncesi işe giren ve sadece yaşı bekleyen sayısı her geçen gün azalıyor.
    tahminim şuan sadece EYT kişi sayısının maliyeti 3600 ün maliyetinden daha düşük
    politikacılar işi sulandırdı ve her kesim umutlandırıldı.
    iş buraya gelmeden çözülmeliydi.çok geç kalındı
    bu çorba beklentili durumu yarım yamalak yasa ile çözdüğünü sanmak yeni sorunlar doğuracağa benziyor.
    Herkesi mutlu etmek mümkün değil, gerek de yok zaten. Bence eski sigortalılık süresi(25 yıl) ve prim günü sayısı şartları sağlanmalı. Sadece yaş konusunda belirli miktarda avantaj sağlanmalı.

Bu avantaj da abartılı olmamalı, mesela 45 yaşında ve emeklilik yaşını 10 sene bekleyecek adama, 50 yaşında emekli olacaksın istersen. Her yıl için de maaşın %2 düşecek. 5*2=%10 maaşını düşük alacaksın ölene kadar denebilir.

Yani 50 yaş sınırı gelmeli ve dileyen emekli olursa öne çekilen her yıl için %2 maaş düşüşünü göze almalı.

Çok avantajlı ve hiç dezavantajı olmayan bir model ekonomik olarak çok yük getirir ve hakkaniyetli olmaz. Mesela 10 yıldır yaşı bekleyip bu yıl emekli olan eyt li, benim günahım neydi der. Bu büyük haksızlık olur bence.

Eğer 50 yaş ve yıl başına %2 maaş düşüşü olursa..gerçekten emekliliğe ihtiyacı olan, çalışma şansı/isteği olmayan kesim kapsama alınmış olur. Ekonomik olarak hesaplanan maliyet de 100 den 20 ye düşebilir(hem maaş düşüşü, hem 50 yaş sınırı, hem de maaş düşüşü nedeniyle aktif olarak çalışanlar emekli olmak istemeyecektir).

Böyle bir model, hem çok daha kolay hayata geçer. Hem de önceki yıllardaki eyt liler adına mağduriyet yaratmaz bence.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Kamuya KKM nin onda biri kadar maliyeti olmyan EYT nin çözülmemesi politik bir tercihtir...4447 Nolu yasanın geriye doğru işletilmesi ile emeklilik hakları elinden alınan çalışanlarda yıllarca mevcut iktidarı destekledi...Ayrıca AKP 5510 sayılı yasa ile emekli aylıklarını düşürdü ama yine de işci memur kesim Haklarını elinden alana tapmaya devam ediyorlar...

Bence sorun çözülmeyecek

6. belki öteleyici yarım yamalak yamalı bir kararname ile geçiştirilecek gibi geliyor bana
    aklımda hep bayram ikramiyesini 100tl arttırmayan bir kanun koyucu var.

7.  Alıntı Originally Posted by caliagra Yazıyı Oku
    belki öteleyici yarım yamalak yamalı bir kararname ile geçiştirilecek gibi geliyor bana
    aklımda hep bayram ikramiyesini 100tl arttırmayan bir kanun koyucu var.
    1100 e talim.yine bişey yok..............

8. en düşük emekli aylığı 3500 olursa atıyorum 3000 olan maaşlarda 3500 mi olacak.

kısaca en düşük emekli maaşını alan insan oranı 20% ken 25% mi olacak acaba?

Sayfa 94/430 İlkİlk ... 44849293949596104144194 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •