Sayfa 8/19 İlkİlk ... 67891018 ... SonSon
Arama sonucu : 150 madde; 57 - 64 arası.

Konu: Kaybettiğinde neden suçu bir başkasında arıyorsunuz ?

1. 2020 sonundan beri herşeyi çok dikkatli bir şekilde araştırıyorum. Geçmişte yaşananlarla şuan ki olanları karşılaştırıyorum.

Bu bir puzzel. Çözmek için beyin fırtınasına ihtiyacımız var.

Aradaki tek fark. Teknoloji

2. Başkanım 20 yıldır alışverişi aylara göre yaparım %90 tutar. Fındıklı çikolata kreması en geç Ağustos ta, elma Kasım da, ceviz bayramdan üç ay önce, un bulgur Ağustos, kurutmalık genelde taze olsun diye temmuzda alırım. Çoğu gıda nin zamanı var. Birde giyim için marka takıntımiz yok kışın yazlık yazın kışlık alırız %50 den fazla ucuz alırım onlar da stoklu çocukların ayakkabi numarasına Göre sıralı alırım 36*37*38 ikişer adet almıştık ha küçük kız çok temiz kullanır eskimez ayak büyüdüğü zaman onu eş dost kardeş aramızda birine veririz haşere oğlan çocuğu parçalar kizlar temiz kullanır. Aldıklarımiz kız erkek ortak renk olur belirli yaşlarda. Elbise ayakkabı kaban kaç çocuk kullanır 3-5 tur atar en az en son haşara yaramaz kimse o parçalar bazen eskimeden duran var. Mesela çocuk ayakkabısini deri alirim bizim ki kullanır başkası da kullansin çöpe gitmesin diye 10 yıldır kardeşimin kullandığı bot var kışlık ben aldım hala dua eder. Bildiğin halis deri hem nefes alır hastalık yapmaz hem üşütmez kaydırmaz. Tasarruf yapıp israf etmeden biriken para ile başka ihtiyaç sahiplerine yardum etmek daha mantıklı.

3. Bu dediklerim 13-14 yaş maksimum ondan sonra genelde kışlık ta olur beden değişirse. Küçük kıza çok süper kaliteli bir o kadar güzel bir yelek aldım. Kız içine zor sığıyor hala giymeye çalışır bu sene giyemedi onu kardeşim yada baldızın çocuğu giyecek ömürlük bir mal kaç çocuk giyecek bilmiyorum ama çöpe gitmeyecek sürekli birileri mutiu olacak bunu gördükçe çok mutlu oluyorum süreli kazanmak gibi bir his bu. Başkalarının da ihtiyaç sahiplerini de düşünerek yaşama. İsraf etmeden başkalarını da düşünerek yaşama

4.  Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    Başkanım 20 yıldır alışverişi aylara göre yaparım %90 tutar. Fındıklı çikolata kreması en geç Ağustos ta, elma Kasım da, ceviz bayramdan üç ay önce, un bulgur Ağustos, kurutmalık genelde taze olsun diye temmuzda alırım. Çoğu gıda nin zamanı var. Birde giyim için marka takıntımiz yok kışın yazlık yazın kışlık alırız %50 den fazla ucuz alırım onlar da stoklu çocukların ayakkabi numarasına Göre sıralı alırım 36*37*38 ikişer adet almıştık ha küçük kız çok temiz kullanır eskimez ayak büyüdüğü zaman onu eş dost kardeş aramızda birine veririz haşere oğlan çocuğu parçalar kizlar temiz kullanır. Aldıklarımiz kız erkek ortak renk olur belirli yaşlarda. Elbise ayakkabı kaban kaç çocuk kullanır 3-5 tur atar en az en son haşara yaramaz kimse o parçalar bazen eskimeden duran var. Mesela çocuk ayakkabısini deri alirim bizim ki kullanır başkası da kullansin çöpe gitmesin diye 10 yıldır kardeşimin kullandığı bot var kışlık ben aldım hala dua eder. Bildiğin halis deri hem nefes alır hastalık yapmaz hem üşütmez kaydırmaz. Tasarruf yapıp israf etmeden biriken para ile başka ihtiyaç sahiplerine yardum etmek daha mantıklı.
    Hocam senle ben aynı kafadan olduğumuz için birbirimiz anlayabiliyoruz. Ama şuan ki gençlik bunu hiç normal görmüyor. Bizimkisi cimrilik değildir. Var olanı paylaşmaktır.

Ben evime alışveriş yaptığım zamanlarda arbanın bagajında un şeker yağ temel gıda ihtiyaçları hazırlarım. Allahım kimse ihtiyaç sahibi karşıma çıkar. Çok şükür bizide vesile kılar.

Anamın nenesi rahmetli anlatmıştı.

Ata yem yedirirlermiş. Dışkısından çıkan arparaları ayıklayıp yerdik. Çocuklar açız diye ağlarmış... Taşı tencereye koyup su ile kaynatırlarmış yemek pişiyor diye oyalamak için. akşamı yaparlarmış.

Allah hiç bir anayı babayı çocuğuna karşı mahcup etmesin. Tencereleriniz Aşsız kalmasın

Alıntı Originally Posted by @yörük@ Yazıyı Oku
    öncelikle herkese selamlar.....fikirlerim beni bağlasın diyerekten....
    ayrıca burda yazılanları okuduğumda...başkaları hakkında dertlenebilen...rikkat dolu kalbleri gördüğüm için...
    hamd, alemlerin Rabbinedir...

insan, imtihan dünyasında olan.... en büyük düşmanı nefsi ile mücadele veren...bu mücadelede tek dayanağı akıl olan canlıdır...

akıl ise verileri işleyen ve nefsi dizginleyen olarak düşünülünce.....
    akıl verileri, duyu organları ile elde edendir...

48 nolu iletideki üstünlük konusundaki fikrim.....
    üstünlük yalnızca Allah'a ait olunca...Allah, dilediği şeye üstünlük verir....
    akıl için üstünlük kavramı, tüm insanların tek insandan olmasından dolayı, kibri engellemek içindir...
    ancak imtihan içinse üstünlük nefislerin kibre ve hasede kapılması içindir....
    insanlar arasındaki farklılıklar yani üstünlükler...zeka,sağlık,para,bedensel özellik v.b
    üstünlükleri Allah verdiğine göre.... imtihan dünyasında, insanları birbirine eşit kılmak...zulumdür....

50 nolu ileti ise doğrudan...aklın kullanımı ile ilgili olan durumdur....
    Suretül Bakara 18. ayet.... veri kanallarını kullanamazsan...veri olmayınca...akıl saf dışı kalır ki...
    sonuç...nefsin zulme devam eder....

51 nolu ileti ise pandemi global bir imtihan olarak düşünülünce....
    insanın sosyalliği ve nefisler düşünüldüğünde....zincirin en zayıf halkasına sahip çıkılmadığı sürece....
    zincir kırılır.....

52 nolu ileti ise akıl kullanılmayınca...nefsin taklit düşmanlığını düşündürüyor....
    insanlar...nefislerine yediremedikleri için kaybettiklerinden bahsetmezler....
    ama kazandıklarından bahsederlerken.... birbirlerini taklide başlarlar....
    nefsin taklidi insana en büyük zararı verir....

54 nolu iletideki hadis araştırınca sahih olduğunu teyit ettim....
    lakin pandemiyi fitne kabul ettiğimizde...duruma uyan hadis bana göre...
    koşuyorsan dur, duruyorsan otur, oturuyorsan yat....

çünkü herhangi bir metanızı satıp, x metada değerlendirip, kazanç elde ettiğinizde,
    geri gelip başta elden çıkardığınız metayı, almaya çalıştığınızda....
    alamıyorsanız....kazanmadınız demektir....
    daha da kötüsü...metayı sattığınız kişiye çalıştınız demektir....

55 nolu ileti ise dünya değil 8 milyara 80 milyara yeter ama....
    nefsi aç 5 e yetmez.... gerçek dünya böyleyken....metaverse ise ne olur...

56 nolu ileti ise pandemi episode 2: omicron...

yazılanları sileceğim için alıntalama yapmamanızı rica ediyorum....
    Amma uzun
    Kisaca
    Akil, nefsin gerisinde kalirsa
    Is biter

6.  Alıntı Originally Posted by Moruk Yazıyı Oku
    Amma uzun
    Kisaca
    Akil, nefsin gerisinde kalirsa
    Is biter
    Yorum istedim.

Al sana yorum demiş.

Ellerinize sağlık teşekkür ederim. Katkılarınızdan dolaya

7. sayın baba-başkan,

baştan sonu yazdıklarınızı okudum, işin sonunda şöyle oldu, bu hikayelerden rahatladığımı hissettim,

o halde beni ne rahatlattı diye düşündüm bu defa,

beni rahatlatan şey, yaşanmış krizleri anlatan bu hikayelerin hepsinin sonlanmış bitmiş hikayeler olması idi,..

buradan ''bir şey bitmişse, insan o biten şey için rahatlıyor'' sonucuna vardım,...

şu sıralar belki sadece bende, belki de aynı şey çoğumuzda olabilir, bunu bilemiyorum,..

fark ettiğim şey yükselişlerde düşüşler de artık bana huzursuzluk veriyor,

öyle ki borsanın çıkması suç düşmesi suç haline geldi ben de,..ikisi de artık huzursuzluk veriyor,..

öyleyse dedim artık''ümitler'' tükenmiş, bunun yerini ''huzursuzluk'' hali almış,.. ''kibriti yak at/kaç''..kalmış geriye

demek ki huzursuzluk teşhisse, bitişi tedavisidir, ''kibrit'' bu herkesi rahatlatacak,...günü gelince birisi yakıp bu kibriti aynen bahsettiğiniz geçmiş hikayelerde olduğu gibi yakıp atacak, gerisini huzursuzluk nihayetinde kendisi de tükenene kadar halleder,

senin dediğin olsun baba-başkan, yak kibriti

bitsin gitsin rahatlayalım hepimiz,..

burada yapılan analizler, bilgi ve paylaşımlar
    yatırım tavsiyesi değildir,...

8. Sayın gandi

Hergün zihin olarak öleceğimize artık ne olacaksa olsun. Belirsizlik insanı huzursuz eden kısmu. Uykularımız kaçtı.Çevremizdeki insanları tanıyamaz olduk.
    Korkuya teslim oluyoruz.Kaybetmekten korkuyoruz.

Sayfa 8/19 İlkİlk ... 67891018 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •