Sayfa 2/12 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 89 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Kapasitede büyüme (yatırım) - ciroda büyüme - döviz gelirleri - karlılık

Sayas

2021/6

topl. Borçl. 84.5 mil ( 35.1 milyonu fin.borç)

dönen varlıklar 134.5 mil

2021/6 satışlar 190 mil (118 m ihracat) %62
    2020/6 toplam satışlar 62 mil. Yani geçen yıla göre 3.2 katına çıkmış.

Favök 38 mil
    finansman giderl 9,5 mil

döviz pozisyonu +21,4 mil

9 aylık bilançoyu merakla bekliyorum

Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Sayas

2021/6

topl. Borçl. 84.5 mil ( 35.1 milyonu fin.borç)

dönen varlıklar 134.5 mil

2021/6 satışlar 190 mil (118 m ihracat) %62
    2020/6 toplam satışlar 62 mil. Yani geçen yıla göre 3.2 katına çıkmış.

Favök 38 mil
    finansman giderl 9,5 mil

döviz pozisyonu +21,4 mil

9 aylık bilançoyu merakla bekliyorum
    Çeyrek bazda satışlarda düşme devam ediyor. 101M - 89M - 73M
    Kar marjının yükseliyor olması tek teselli.
    İhracatçı firma olması nedeniyle 4. çeyrek satış ve karlılığın daha iyi olmasını bekleyeceğiz artık.
    4.Çeyreğin başında 8.80 lerde olan dolar kuru daha şimdiden 10 TL yi bulmuşken ümitlenmek için yeterince sebebimiz var.
    Şirket sürekli ihracat bağlantısı haberi gönderiyor ama bunun bilançoya yansımasını henüz tam olarak göremedik.

EGSER - EGE SERAMİK

2021/9

Dönen Varlıklar 600 Milyon
    Kısa vadeli Borçlar 296 Milyon (28 Milyonu finansal borç)
    Dönen Varlıkların Kısa Vadeli Borçları Karşılama Oranı 2 nin üzerinde

Şirketin borç ödeme sorunu yok. Finansal Borçlar borçlar içinde yüzde 10 bile değil.
    Finansman Giderleri 11.8 milyon, Finansman Gelirleri 21.8 Milyon
    Görüldüğü üzere şirketin finansman gücü çok yüksek.

Yurtiçi Satışlar 216.160.249
    Yurtdışı Satışlar 467.872.840
    Satışların yüzde 68 i ihracat. Kur artışlarından olumlu etkilenmesi beklenmeli

Net Yabancı Para Pozisyonu 186.882.952
    Kurların 30 Eylülden bu yana yüzde 30 dan fazla arttığı düşünülürse karın 60 milyon TL üzerinde olumlu etkilenmesi kaçınılmaz.

Handikap: Sektörde enerji ve özellikle doğalgaz maliyetlerinin yükselmesi maliyetleri artırıcı etki edebilir.

Dönem Karı 132.144.879
    FAVÖK 165.250.035 TL

2021/12 Aylık kar ne kadar gelebilir diye yorum yapmayacağım.
    YORUMSUZ BURAYA BIRAKIYORUM.

4. Deva'yı açıklayacak bir üstat bekliyorum

Neler yazmışız diye baktım,
    AKSEN
    DOKTA
    TUCLK
    EGSER
    SAYAS

Hepsi de belli düzeyde hareketler yapmış. Asıl önemli olan bundan sonra da hareketlerine devam edecekler mi?
    Ben beklentileri doğrultusunda hareketlerine devam edeceklerini düşünüyorum.

Takibimde olan ŞİŞE HEKTS gibi şirketleri buraya eklemedim. Herkesin zaten çok iyi bildiği şirketler zaten. Bizim kriterlerimize de uyan şirketler. Mesela PETKM de de hareketin henüz tam olarak başlamadığını düşünüyorum. Özellikle Etilen Nafta fiyat Makası 500 dolar üzerinde seyrettiği sürece PETKM daha iyi olacaktır.
    Yukarda yazdıklarımdan EGSER de henüz yeterince hareket etmiş değil. Bu finansallarla ve beklentilerle daha iyi karşılığı olmalı.

6. Değerli emekleriniz için teşekkürler. Çok yerinde ve zamanında düşünülmüş bir topik.

FRİGO
    Üretiminin yüzde 90 nı narenciye ürünleri
    Satışlarının yüzde 95 ini yurtdışına yapıyor.
    Geçen yıl kapasite yüzde 25 artırıldı
    Bu sezon Türkiye narenciye üretimi yüksek ve şirketin stokları ful

Bunları aklımızın bir köşesine yazarak aşağıda tradingeconomics sitesinden alıntıyı kopyalıyorum.

İspanya ve Portekiz'de rekor düşük yağışlar ve yetersiz ABD narenciye üretimi arasında, Nisan ayında 170 USD/Lbs'nin üzerine fırladı
    ABD Tarım Bakanlığı, 2021-22 narenciye mahsulünün 1945 bu yana en düşük olması ve %13 daha düşük olması beklendiğini söyledi.
    Portakal Suyu fiyatları son bir yılda yüzde 80 artarak 100 dolardan an itibariyle 180 dolara yükseldi.

Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    FRİGO
    Üretiminin yüzde 90 nı narenciye ürünleri
    Satışlarının yüzde 95 ini yurtdışına yapıyor.
    Geçen yıl kapasite yüzde 25 artırıldı
    Bu sezon Türkiye narenciye üretimi yüksek ve şirketin stokları ful

Bunları aklımızın bir köşesine yazarak aşağıda tradingeconomics sitesinden alıntıyı kopyalıyorum.

İspanya ve Portekiz'de rekor düşük yağışlar ve yetersiz ABD narenciye üretimi arasında, Nisan ayında 170 USD/Lbs'nin üzerine fırladı
    ABD Tarım Bakanlığı, 2021-22 narenciye mahsulünün 1945 bu yana en düşük olması ve %13 daha düşük olması beklendiğini söyledi.
    Portakal Suyu fiyatları son bir yılda yüzde 80 artarak 100 dolardan an itibariyle 180 dolara yükseldi.
    FRİGO için yazdıklarımıza ilaveten KNFRT Konfurt Gıda için özellikle 2021 son çeyrek satışlarda ve ihracattaki patlamayı takip etmek gerek.
    2022 ilk çeyrekte ivme aynen devam ederse değişik fiyatlara gidebilir.
    Frigo halka açıklığı yüzde 70 e yakın olmasına rağmen KNFRT halka açıklık yüzde 22 seviyesinde olması avantaj.
    Ben iki şirket arasında kararsız kaldım. Bu nedenle ikisinde de pozisyon açmayı düşünüyorum.
    2022 İlk çeyrek bilançolara kadar sabırla bekleyip sonrası için bilançolara bakarak karar vereceğim.

Sayfa 2/12 İlkİlk 1234 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •