Sayfa 10/12 İlkİlk ... 89101112 SonSon
Arama sonucu : 89 madde; 73 - 80 arası.

Konu: Kapasitede büyüme (yatırım) - ciroda büyüme - döviz gelirleri - karlılık

1. IHEVA : Adında İhlas Var Diye Bu Kadar Haksızlık Olur Mu?

İhlas Ev Aletleri bir miktar prim yaptı ama potansiyelinden halen çok uzakta olduğunu düşünüyorum.

İhlas grubu şirketi olduğu için kimsenin ilgisini çekmemiş olabilir ama şirket su arıtma, temizlik robotu, şofben, halı yıkama robotu ürünlerini üretiyor. Şu anda su arıtma cihazları ve temizlik robotları (robot demesine bakmayın güçlü bir elektrikli süpürge) lokomotif ürün durumunda. Aşağıdaki sitelerde ürünleri görebilirsiniz. Eskiden ihlas markası kullanılırken artık ürünlerinde Aura markasını kullanıyorlar.

www.cebilon.com.tr
    www.cleanmax.com.tr
    www.ihlaspazarlama.com.tr

Neden Potansiyel Gördüğüm Konusunda ise;

Ciro, Kar ve İhracat Gelişimi

Şirket her yıl ve çeyrekte istikrarlı olarak cirosunu ve ihracatını yükseltiyor.
    Örnek vermek gerekirse ortalama çeyreklik ciro 2019 yılında 57 Mn TL iken 2022 yılında çeyreklik ciro 260 Mn TL. 2019 tüm yıl ciro 227 Mn TL iken, 2022 yılında 9 ayda 783 Mn TL ciro yaptı, 2022 tüm yılda 1,1 Milyar TL ciro yapacak. Dolar bazında bakıldığında da 2019 yılında çeyreklik ciro 10 Mn $ iken, 2022 yılında 16 Mn $ oldu. Dolardaki artışa rağmen şirket cirosunu dolar bazında %60 artırdı. Satışların %20'den fazlası da ihracattan elde ediliyor. İhracatın ciro içindeki payı da gelişme gösteriyor.

Sadece cirosu değil karı da istikrarlı şekilde güçleniyor. 2019 yılında her çeyrekte ortalama 11 Mn TL net kar elde ederken, 2022 yılında çeyrekte ortalama 28 Mn TL net kar elde ediyor. 2019 yılı tamamında 43 Mn TL net kar elde eden İHEVA 2022 yılında 120 Mn TL net kar elde edecek görünüyor.

Geri Alım Programı
    İlginç bir şekilde şirket geri alım programı açıkladı ve bir kısım alım yaptı, herhalde kendileri de şirketi değerli buluyorlar.

Yeni Ürünler Geliyor
    Sanayi ve Ticaret bakanlığından yeni 2 ürünle ilgili onay bekleniyor. Hava temizleme cihazı ve hava sterilizasyon cihazı için onay bekleniyor. Bu ürünler pandemi ile hayatımızda daha çok yer almaya başladı. Su arıtma ve temizlik robotu yanına 2 yeni ürün gelirse ciro daha da güçlü şekilde yükselişini sürdürecek.

İştirak Zengini
    Bir kısmını İhlas Grubu'ndan devraldığı 3 tane de iştiraki var, Detes Enerji geçmişte aktifmiş ancak halihazırda çok aktif değil. Eğer enerji işlerine tekrar dönerse ilginç bir iştirak olur.
    Bunun dışında bir lojistik şirketi (KPT Lojistik) var ve bir de catering şirketi (Şifa Yemek) var.

http://www.enerjigunlugu.net/detes-1...cek-24257h.htm
    www.sifayemek.com.tr
    www.kptlojistik.com.tr

Bu 3 bağlı ortaklık dışında İhlas gazetecilik'te %1, ve ihlas gayrimenkulde %4 ve ihlas madencişlikte %0,6 oranında küçük payları da var.

IHEVA bir ev aletleri şirketinden daha büyük ve zengin bir iştirak portföyüne sahip. Ama bu şirketleri ile ilgili hiçbir zaman faaliyet raporlarında bilgi verilmemiş, mutlaka paylaşmaları gerekir.

Finansal Borcu Yok
    Şirketin finansal borcu yok, kasasında 16 Mn TL para var. (Finansal borç görünen 30 Mn TL kalemler kiralama sözleşmelerinden kaynaklanan borçları ifade ediyor, finansal kuruluşlara borcu yok)

Yatırım Amaçlı Gayrimenkul Var
    Yatırım amaçlı gayrimenkulü var 9.ayda değeri 91 Mn TL ama bu gayrimenkulün hüviyetini tam öğrenemedim. Gruptan kira geliri elde ediliyor, onlar olmalı. yılsonunda değerleme yapılırsa gerçek değeri de ortaya çıkacaktır.

Grup Lehine Verilen İpotekler Geri Çekiliyor
    Şirketin İhlas Holding lehine verdiği ipotek son çeyrekte yarıya (2022/06'da 12,75 Mn$ iken 2022/09'da 6,00 Mn$) düştü. Bu adımı olumlu buluyorum, eğer devamı gelir ve tümüyle kalkarsa başka sinyal (şirketin yapısının temizlenmesi ve satılması olasılığı) anlamına gelir.

Döviz Açığı Yok, Döviz Pozisyon Fazlası Var
    Şirketin döviz borcu da yok, döviz fazlası var, çünkü alacaklarının bir kısmı dövizli, 2022/09 itibariyle döviz pozisyon fazlası 35 Mn TL.

Şirketin ithalatı kadar ihracatı var.

Full Kapasitede Çalışıyor
    Faaliyet raporlarında görüleceği üzere kapasite kullanım oranı da %100 civarında seyrediyor. Ürün satış adetleri de 2021 yılına göre artış gösteriyor. Yani hem %100 kapasite kullanımı, hem adet artışı hem de ciro artışı.

Fiyat Nasıl?
    Şirketin sermayesi 350 Mn TL, hisse fiyatı 2,15 TL, Piyasa değeri yaklaşık 750 Mn TL. Özkaynakları 573 Mn TL, 16 Mn TL nakit fazlası var.

Hiç borcu olmayan İHEVA yılda 120 Mn TL net kar elde ediyor. Yani F/K oranı 6.
    750 Milyon TL piyasa değeri olan, her yıl cirosu büyüyen, borcu olmayan, bir şirketin 6 F/K ile işlem görmesi çok uzun sürmeyecektir diye düşünüyorum. Piyasa değeri küçük olan şirketlerde 20 F/K'nın altında düzgün şirket bulmak neredeyse imkanzıs hale geldi.

Gelecek yıl net kar çok daha yüksek rakamlara gidecek, 200 Mn TL kar elde ettiğinde F/K 3,5'a gerileyecek.

İsminde İhlas olmasa şu anda belki 7-8 TL ile işlem görüyor olacaktı. Tahminim 2023 yılı içinde hisse fiyatı 4-5 TL aralığına oturacaktır.

Fiyat 1,20'den 2,0 TL üzerine hareketlendi, aceleye gerek yok ama ekranınızda olmasında fayda var, gerilemelerde almak çok daha güvenli olur.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by mavipenguen Yazıyı Oku
    KRVGD kervan gıda bu yapıya uygun bir şirket...topic hayırlı olsun ...emeğinize sağlık.

#KRVGD KERVAN GIDA
    Bir yıl önce sadece şirket ismi verdiğinz bu yorum bugün daha değerli hale geldi.

Borsada en önemli şey taymingdir.

Yani bir hissede 2 yıl yatayda bekleyip 3. yılda yüzde 400 kazanmaktansa., hisseye yükselişte girip 1 yılda yüzde 300 kazanmayı tercihederim.

#KRVGD
    2022/9 FAALİYET RAPORUNDAN ÖNEMLİ SATIRBAŞLARI
    1- Yurtiçi üretimden elde edilen cironun yüzde 66 sı ihracattan,
    Polonya fabrikası ile birlikte ise toplam cironun %73.7 si yurt dışı satıştan elde ediliyor.
    Döviz bazlı toplam gelirler 159.2 milyon USD

2- Şirketin İstanbul tesislerinin Akhisar'da biten fabrikaya taşınmasına dönük çalışmalar başlatıldı

İstanbul Beylikdüzü nde bulunan tesisler için TSKB Gayr. Değerl. AŞ tarafından 403 milyon değer üzerinden piyasa şartlarında satılması için Gn. Md lüğe yetki verildi.

3- Temmuz 2021 tarihine kadar 3 milyon hisse ort . 10.78 TL den alınmıştı.
    Şirket kendi hisselerinin, önceden alınan paylar dahil sermayenin Max %5 ine kadar 12 mil.adet kadar geri alım politikası çerçevesinde 180 milyon TL fon ayrılmış,

3. Benimde son gözdelerim;

1. KRVGD (Kervan Gıda)

Polonyada yeni fabrika, yeni hatlar kurulması,
    Akhisar yeni fabrika, yeni hatlar, güneş enerjisi kurulumu vs.

2. YKSLN (Yükselen Çelik)

Güçlü ciro-kar büyümesi, çok geniş ürün çeşitliliği.
    Dilovası yeni fabrika 100bin ton kapasiteyi 200bin tona çıkaracak (2023'te kademeli devreye giriyor).
    Makineler yenileniyor daha verimli üretim vs.
    Yönetim kap bilgilendirme vs. kurumsal gözüküyor, yatırımcı bilgilendirme iyi.

3. MERCN (Mercan Kimya)

Gebze'de arazi alındı yeni fabrika kurulacak.
    Güçlü ciro-kar büyümesi

3'ü de son yıllardaki halka arzlardan. Fiyatları uçup kaçmamış, ilgilenenler bakabilir.

4. 4. YUNSA

Daha önce bahsedilmiş, yeni patrondan bu yana büyüyor.

5. RUBNS (Rubenis)

Şanlıurfa 36.000m2 yeni fabrika 1 Ocak 2023 devreye girecek.
    Yine ciro-kar büyüyen bir şirket.

Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Mndrs MenderesTekstil
    3-4 Yıl önce borçların baskısı ile bilançolar iyi gelmediği için yukarı gidemeyince düşüş yaşamıştı
    Ancak özellikle son 2 çeyrek bilanço dönemi şirket için çok iyi geçmiş görünüyor.
    Bu ivme ile devam ederse hisse fiyatı kısa vadede yükselmiş olmasına rağmen hala yüksek potansiyel taşıyor.

Şirketin Tekstil faaliyeti yanında Elektrik üretim ve gıda sektöründe de faaliyeti var.

92 MW kapasitede Yenilenebilir elektrik üretimi mevcut.
    Bu alanda büyümeye dönük planları ve yatırımları var.

250 milyon sermaye ile 6 aylıkta toplam 292 milyon kâr açıkladı. 1. Çeyrek 124 milyon 2. Çeyrek 168 milyon kâr.

Yıllık en az 600 milyon kâr açıklama potansiyeli var. Şirketin 5.35 hisse fiyatı ile toplam piyasa değeri 1.3 milyar.

Yani nerede ise iki yıllık kârı kadar değerde işlem görüyor.

Satışlar içerisinde ihracat oranı yüzde 52
    Döviz pozisyonu 1.7 milyar ekside. Kurlarda çok ani sıçrama olmadığı sürece yönetilebilir görünüyor

İnselemeye izlemeye değer.
    O kadar pozitif verilere ve yeni yatırımlara rağmen şirket sahiplerinin adeta hisse fiyatının yükselmemesi için her şeyi yapması enteresan.
    Eninde sonunda değerini bulacaktır

Bağlı ortaklıklar elektrik üretim kapasitesi 96 MW ... Sadece bu kapasitede elektrik şirketlerinin piyasa değeri bile MNDRS ten daha yüksek.
    Tekstil şirketi olmasına rağmen farklı sektörlerde bağlı ortaklıkları enerji, tarım şirketleri, yatırım amaçlı gayrimenkulleri var.
    Aslında bir holding gibi bir şirket.

Tezol

Kağıt sektöründe çoğu şirketin 2022 4 çeyrek performansları düşerken TEZOL adeta ters köşe yapıp harika bir oerformans sergiledi.
    Açıkçası benim beklediğimin de üzerinde bir performans oldu.

2023 1. Çeyrekte tamamlanması ile yüzde 40 kapasite artışı planlanan yeni fabrika açılışı 2. çeyreğe kalmış görünüyor.
    Makinaların montajları bittiğini linkedinden takip ettim, Toscotech firması son teknoloji üretim hatlarını tamamladı.
    Şu anda son düzenlemeler yapılıyor,

Bu bilanço hisse fiyatını ne kadar etkileyecek bilmiyorum ama bir de fabrika üretime geçti haberi ile bir dalga hareket daha olacaktır.

Dikkatimi çeken iki şirketi şimdilik yakın izlemeye aldım.
    Yüzde 80 ihracat çalışan dönüşüm içerisindeki bu iki şirket izlemeye değer.

Ben genelde bu tür şirketlerde planladığım toplam alımın yüzde 20-30 kadarını hemen alırım.
    Daha sonra fiyat yukarı gittikçe alımlara devam ederim.
    Çeyrek Finansalları takip eder, olumlu gidişin sürdüğüne inanırsam alımlarımı tamamlarım.

AVOD - YONGA (Piyasa öncesi işlemler pazarında işlem görüyor)

Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Dikkatimi çeken iki şirketi şimdilik yakın izlemeye aldım.
    Yüzde 80 ihracat çalışan dönüşüm içerisindeki bu iki şirket izlemeye değer.

Ben genelde bu tür şirketlerde planladığım toplam alımın yüzde 20-30 kadarını hemen alırım.
    Daha sonra fiyat yukarı gittikçe alımlara devam ederim.
    Çeyrek Finansalları takip eder, olumlu gidişin sürdüğüne inanırsam alımlarımı tamamlarım.

AVOD - YONGA (Piyasa öncesi işlemler pazarında işlem görüyor)
    Bu iki şirketten şimdilik AVOD a daha yakınım.
    YONGA işlem gördüğü pazar nedeniyle işlem zorluğu var.

AVOD gıda sektöründe özellikle son çeyreklerde sürekli artan satış ve kar miktarı ile büyüme potansiyeli taşıdığını düşünüyorum.
    Kuru gıda sektörü kr marjları ile dikkat çekiyor.
    İhracat oranı yüksek olması da avantaj.

Sayfa 10/12 İlkİlk ... 89101112 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •