Sayfa 4/12 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
Arama sonucu : 89 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Kapasitede büyüme (yatırım) - ciroda büyüme - döviz gelirleri - karlılık

#BNTAS Bantaş Ambalajı şimdiye kadar neden yazmamışım anlamadım.
    Oysa bir kaç sene önce en faavöri hisselerimden biriydi.
    Bedellisini yapmış, kasasına para girmiş, fabrikası yanında arsa ve binayı satın almıştı. Teneke ambalajın yanında plastik amabalj da üretecekti. Sonra daha karlı olan küçük ambalajlar, İhracata ağırlık verecekti vs vs ... devam eden güzel bir hikayesi vardı. Sağlam bir finansal yapısı vardı.
    Hikaye böyle devam ediyordu ve borsanın yatay gittiği dönemde bana güzel kazandırmıştı. Sonra satıp takibe son vermiştim.

Neyse geçen finansal raporu önüme düşünce, eski dost görmüş gibi biraz samimi olduk.

Finansal raporunu inceledim.
    Çok temiz bir bilanço ve bana göre çok ucuz ve kazandırma potansiyeli olan bir hisse.
    Toplam borçlar 34 Milyon gibi düşük bir rakam iken kasasındaki sadece keş nakit 109 Milyon
    2021 4. çeyrek 94 milyon olan satışlar, 2022 1. çeyrek 115 milyon olmuş. Her çeyrek satışların önceki çeyreğe göre artış trendi sürekli devam ediyor.

2022 1. çeyrek faaliyet karı 30 milyon tl
    Normal trende göre yıl sonu faaliyet karı 120 milyon olması muhtemel.
    Sermayesi 120 milyon olduğuna göre 5 çarpanla 5 TL,10 çarpanla 10 TL hisse fiyatı olası görünüyor.

İçerisinde temettü hisseleri (Özellikle favök çarpanı düşük kalanlar) ve büyüme hikayesi olan 2 grup şirket içeren bir portföy yapsam nasıl olurdu diye düşündüm.
    İlk aklıma Gelenler
    1-EREGL
    2-KRDMR
    3-EGSER
    4-AKSEN
    5-TUCLK
    6-KNFRT
    7-BANTS
    8-SISE
    9-BUCIM
    10-CIMSA
    11-KONTR
    12-DOKTA
    13-THYAO
    14-AKSA
    15-SAYAS

Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    İçerisinde temettü hisseleri (Özellikle favök çarpanı düşük kalanlar) ve büyüme hikayesi olan 2 grup şirket içeren bir portföy yapsam nasıl olurdu diye düşündüm.
    İlk aklıma Gelenler
    1-EREGL
    2-KRDMR
    3-EGSER
    4-AKSEN
    5-TUCLK
    6-KNFRT
    7-BANTS
    8-SISE
    9-BUCIM
    10-CIMSA
    11-KONTR
    12-DOKTA
    13-THYAO
    14-AKSA
    15-SAYAS
    Fakat küçük bir portföyüm olsa ne yapardım?
    Risk almak istiyorsam KNFRT TUCLK BANTS alıp 3-5 yıl unuturdum.
    Risk Almak istemiyorsam EREGL BUCIM CİMSA SISE EGSER arasında tercih yapardım.

4. yeni karşılaştığım bir konu başlığı oldu, gerçekten una çok ihtiyacım vardı. çünkü ben yapı olarak bu tür hisselere yatırım yapmaya meyilliyim. bu vesileyle buranın çok daha aktif olmasını istiyorum...teşekkür ediyorum katkı sunanlara...

EGSER SAYFASINDA YORUMU GENEL BİR YORUM OLDUĞU İÇİN BİRAZ DEĞİŞTİREREK BURAYA ALIYORUM

Güveniyorsan alıp fiyata bakmadan beklemek en doğrusu.
    Daha 2 Ay kadar önce EGSER Fiyat 14.20 ydi galiba tabana 2 milyon satış yazıldığını hatırlıyorsunuzdur.

EGSER 4-5 çarpanla İşlem görüyor.
    AKSEN CEMTS EREGL gibi bazı şirketler var böyle

30 Yıllık borsa izlenimlerimden bende kalanlar şunlar. Sizle paylaşmak isterim.

Bazı hisseler 20-30 çarpanla işlem görürken AKSEN EREGL ve EGSER gibi çok düşük çarpanla işlem görüyorlar.
    Ancak bu her zaman böyle olmuyor. Biraz tahtayı yapanların tercihi ile ilgili bir durum bu.
    Bir bakıyorsunuz bir hisseyi 4-5 çarpanlardan 20-30 çarpanlara götürebiliyorlar.

Mesela KUTPO 7-8 sene önce 3-4 lira iken benim hesaplamalarımda 13-14 lira çıkıyordu. Hayret ediyordum
    JANTS da aynı 4-5 çarpanlarda idi. Bir ara 20 çarpanlara kadar yükselttiler.
    Mesela EGEEN de yıllarca 4-5 çarpanlarda idi. O da 20 çarpanlara yükseldi.
    Keza Hektaş da benzer şirketlerdendi. Şimdi 27 çarpanla işlem gördürüyorlar.
    Bir çırpıda aklıma geliverenler bunlar.

Şimdi sadede gelirsek.
    Bu şekilde FAVÖK X 20-30 ile işlem görenler ne kadar iyi şirket olsalar da artık benim ilgi alanımda değiller.
    Benim yatırım tercihim 4-5 ve altında çarpanla işlem görüp, karlılığı süreklilik arz eden ve büyüme projeksiyonu olan şirketlerdir.
    Bir gün gelecek EREGL ve EGSER gibi şirketler de 20-30 çarpanla işlem göreceklerdir. Fakat biz 4-5 Çarpan olan hisseyi alıp her bilanço döneminde endeksin üzerinde getiriyi hedeflemeliyiz. Elbet bir gün elimizde iken 4 çarpandan 20 çarpana kadar gittiğinde ihya olabiliriz. Gerisi sabır ve kısmet.

Yani garantili gitmek lazım.
    3 Ayda yüzde 5-10 kazanalım ama asla zarar etmeyelim. Çünkü mesela bir hissede yüzde 30 zarar ettiğimizde bir sonraki yatırımımızda kazanacağımız yüzde 50 kar ancak zararımızı karşılayacaktır.

EGSER 14 lerden 16 ya çıktı diye satanlar da oldu. 19 dan satanlar ihya olduk sandılar.
    Peki şimdi temettü ile birlikte 25-26 diye niye üzülüyoruz.
    30 Lar da gelecektir elbet. Belki 35 görür 32 ye düşer. Ne yapacağız fiyata bakıp ağlamak doğru mu?
    Rahmetli Yaşar Erdinç in sözünü aklımızdan çıkarmayalım.
    Fiyat şeytandır sizi aldatır. Şirketlere ortak olun.

Herkese hayırlı ve bol kazançlı hafta diliyorum.

Tüm dünyada enflasyon sorun olmaya devam ediyor.
    Türkiye gibi ekonomisi sorunlu ülkelerde ise doğal olarak ziyadesiyle etkisini gösteriyor.

Türkiye'de ve dünyada gıda fiyatları hem maliyetlerin artması hem de tedarikte yaşanan sıkıntılarla fiyatlar tuhaf noktalara gidiyor .
    .
    Tüm bu etkenler borsada dikkatleri gıda şirketleri üzerine çekmeye başladı bile.
    Özellikle 2022 ilk çeyrek sonuçları geldiğinde gıda şirketlerinin performanslarını artırarak çok iyi bilançolar açıkladıklarını gördük. Kar marjlarında yükseliş de dikkat çekici.

TATGD TUKAS KERVT PENGD KNFRT FRİGO başta olmak üzere güzel karlar açıkladılar.

Şimdi bu beklentiler ışığında yatırımlarını bitirmiş, büyüme sürecine girmiş olanlar tercih edilerek hala yatırım yapılabilir görülüyor.

Benim kafamda tek soru işareti şu; Geçen sene düşük fiyatlardan hasat edilerek yüksek fiyat ortamında yüksek kar marjı ile arz edildi. Bu sene tarımda üreticinin enflasonu da ortada. Fiyatlara ne derece yansıtabilecekler bu soru işareti. Yani iç piyasada kar marjları bir miktar düşebilir.
    Bu noktada hem gıda şirketi olup hem ağırlıkla yurtdışına çalışan firmalar avantajlı olacaklardır.

Ben sadece sufle vermiş olayım. Tercihi siz kendiniz yapın.

Dünyada enflasyon sorun olmaya devam ediyor.
    Ekonomisi sorunlu ülkelerde ise doğal olarak ziyadesiyle etkisini gösteriyor.

Tüm dünyada gıda fiyatları maliyetlerin artması ve tedarikte yaşanan sıkıntılarla fiyatlar tuhaf noktalara gidiyor .

Borsada Gıda şirketleri dikkatleri üzerine çekmeye başladı bile.
    Özellikle 2022 ilk çeyrek sonuçları geldiğinde gıda şirketlerinin performanslarını artırarak çok iyi bilançolar açıkladıklarını gördük.
    Kar marjlarında artış da dikkat çekici.
    Tek soru işareti şu;
    Geçen sene düşük fiyatlardan hasat edilerek yüksek fiyat ortamında yüksek kar marjı ile ürünler arz edildi. Bu sene tarımda üreticinin enflasyonu da ortada. Fiyatlara ne derece yansıtabilecekler bu soru işareti. İç piyasada kar marjları bir miktar düşebilir.
    Bu noktada hem gıda şirketi olup hem ağırlıkla yurtdışına çalışan firmalar avantajlı olacaklardır.

TATGD TUKAS KERVT PENGD KNFRT FRİGO ....
    Ben sadece sufle vermiş olayım. Tercihi siz kendiniz yapın.

KNFRT Büyüme hikayesi devam ediyor.
    FRİGO Geçen yıl sonu kapasitesini %25 artırdı.

TUKAŞ 2020 de Niğde'de başladığı büyük yatırımı bitmek üzere.
    TUKAŞ ın mevcut 3 fabrikasının kapasitesi 280 bin ton iken Niğdede kurulan yeni fabrikanın kapasitesi bu 3 fabrikanın çok üzerinde. 400 bin tondan fazla.
    Şirketin son faaliyet raporunda Niğde yatırımının yazın salça üretimi ile faaliyete başlayacağını bildirmiş. Demek ki kademe kademe faaliyete geçecek.
    Mevcut açıklanan finansallara göre bile hala ucuz kalan hisse bu performansı diğer çeyreklerde sürdürdüğünü varsayarsak hala potansiyel yüksek görünüyor.

Arkadaşlar nasıl gidiyor?

Sayfa 4/12 İlkİlk ... 23456 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •