Sayfa 49/110 İlkİlk ... 3947484950515999 ... SonSon
Arama sonucu : 879 madde; 385 - 392 arası.

Konu: BASCM - Baştaş Başkent Çiimento

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,782
    3.20 TL olmaya yola çıktık . . .Aralık - Şubat arası görürüz . . .
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    6,782
    Tam gün işleme Açılmadı . 12% si halkta görünüyor . Firma kayıt altına almak için 2% sini BIST te kota etti 5.1 % ye kadar kota edilen ler çıktı hala 7% lik kısım kayıp . Kayıp yada kota edilmeyen kısmı bekledik bu güne kadar anlaşılan şu ki 7% lik kısım hiç gelmeyecek . Birilerinin bu bekleyişe son vermesi gerek ama olmuyor . Yada bu şekilde tam güne geçmesi lazım .

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    6,782
    Temel verilerine ait Tablo aşağıdadır
    Son SAtır Turuncu olan Tahminidir ve kötümser hesap yapılmıştır
    Kar ve satış Yılııklandırılmış olarak analiz edilmiştir.
    Dikkat edilirse Temettüler ile 25% geri ödeme son 7 yılda (2014 ten 2018 e kadar) yapabilmiştir . 2013 deki temmettü verimi 3% idi o dahil edilirse 30% a yakın kabul edilebilir . Daha eskisi bilinmiyor . Ben hepsini aldım ve hep Topladım .
    DiP NOT : Bedelli ve bedelsiz 2013 den beri yoktur .

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    6,782
    Hatırlatayım dedim de ...

Alıntı Originally Posted by Udo Yazıyı Oku
    Baştaş'ı bir süredir takip ediyorum.

Bir değerlendirme yapacağım naçizane.

Her şirkette olduğu gibi Baştaş'ın da artıları var eksileri var, hem artı hem eksi olan durumlar var.

Öncelikle çimento sektörünün içinde bulunduğu duruma bakmak lazım, işler geçen seneden bu yana iyi değil. Zaten bu durum çimento hisselerinin fiyatlarında da görülüyor, bilançolarında da.

Yine de toparlayamayacak olan yok gibi şimdilik, bir şekilde bu krizden de çıkacaktır sektör. Borçluluğu yüksek olan şirketler genelde ihracat tarafında gücü olan şirketler olduğu için onlar da bir şekilde toparlayacaktır. Umarım sektör adına en kötü geride kalmıştır.

Ama bu süreç iyi bir ders olacak mutlaka. Belki ciddi bir konsolidasyona gidilecek sektörde, birleşmeler görülecek, mantar gibi her yanı dolduran fabrikalar kapanacak veya yatırım aşamasında olanlar revizyona gidecek. Göreceğiz.

Çimento neredeyse 1000 yıldır değişmeyen bir üretim sürecine sahip. Dağdan kalkeri alıp, kille karıştırıp ısıtıp paketliyoruz. Bir tane yüksek fırınımız olsa evde bile yapabiliriz

Bunu neden anlatıyorum, sermayesi olan herkesin kolaylıkla yapabileceği bir iş alanı bu, dolayısıyla ayakta kalabilmek için diğerlerinden farklılaşmanız lazım. Pazara yakın olmak lazım, entegre bir yapı kurmak lazım, çimentoda kaliteyi tutturmak lazım (her fabrikadan çıkan çimento aynı değil maaelsef), beyaz çimento gibi veya projelere özel hazırlanan çimento gibi ürünlere sahip olmak lazım, iyi bir idari yönetim ve sağlam bir bilanço olması lazım.

Baştaş neredeyse sadece Ankara ve çevresine hitap eden bir yapıda. Dolayısıyla büyüme kapasitesi sınırlı. en son KKO kaç bilemiyorum ama kurulu kapasite olarak da büyüyecek bir noktada değil. Bunu kabul etmek lazım. Ankara çevresinde yapılaşma İstanbul'a nazaran düşük, mega proje sayısı az. Dolayısıyla ilerleyen yıllarda Baştaş'da sürekli artan bir ivmeye sahip cirolar veya kar artışları beklemiyorum. Sektörün toparlanmasından sonra mutlaka iyileşmeler olacaktır, ama oranlar sektör ortalamalarında kalacaktır diye düşünüyorum.

Yabancı bir ortağa sahip olması çok büyük bir artı. Şirketin kurumsallık noktasında çok iyi bir konumda olduğunu düşünüyorum, şirkette çalışan birkaç kişiden de bunun teyidini almıştım. Yatırımcının kafası rahat, arka planda dönen dolaplar yok en azından.

Tabi büyük yabancı ortak aynı zamanda eksi bir durum da yaratıyor olabilir başka bir açıdan. Sonuçta aynı coğrafyada başka bir fabrikası daha olan dev bir grup bu, muhtemelen asset'leri içinde Baştaş çok küçük bir yer tutuyor. Belki küçük bir grubun amiral gemisi olsaydı büyümeye çok daha iştahlı bir şirket olabilirdi, farklı ortaklıklara ve satın almalara daha açık olabilirdi.

Piyasa değer açısından bakacak olursak da çok daha iyi yerlerde olması lazım elbette. 50 Milyon $ piyasa değeri Baştaş için komik bir rakam. Bunun ilk nedeni sektördeki durum. Diğer neden ise piyasa öncesi işlem platformunda bulunuyor olması.

Son yıllardaki yeni çimento yatırımlarından çıkardığım bir hesap var; tabi ki her fabrikanın durumu farklıdır, bir genelleme yapmak yanıltıcı olabilir fakat her 1 milyon tonluk çimento üretim kapasitesinin maliyeti 100 Milyon $ civarında. Bu da 4.5 milyon tona yakın kapasitesi olan Baştaş'ı sıfırdan kurmanın maliyetinin nerelerde olduğunu gösteriyor. Açıkçası yakın gelecekte o değerleri göreceğimizi düşünmüyorum. Bununla birlikte diğer çimento şirketlerini de kabaca inceleme şansım oldu. Eğer ki Baştaş A grubu bir hisse olsaydı 200 Milyon $ civarı bir değerden işlem görmesini beklerdim.

Dolayısıyla Baştaş için -bana göre- en büyük beklenti müthiş üretim ve satış artışları yaşama ihtimalinden ziyade D grubu'ndan çıkma ihtimalidir.

Benzer bir süreç İsdemir'de yaşandı sadece birkaç yıl önce. Aynı Baştaş'ta olduğu gibi eskiden hisse sahibi olan ortaklar nedeniyle D grubu olarak işleme başladı, ortaklar bu durumdan şikayetçidi, ana pazar istiyorlardı. Yönetim katı şekilde karşıydı bu duruma. Sonuç olarak Türkiye'nin en büyük demir-çelik fabrikası komik rakamlardan işlem görmeye mahkumdu. Sonradan kararlar değişti, hisse D grubundan çıktı ve hakettiği yere geldi.

Baştaş'ta da benzer bir senaryo bekliyorum. Bunun ne zaman olacağı hakkında fazla bir fikrim yok. Umarım kısa sürede gerçekleşir.

5. Benim için aydınlatıcı bir bilgiydi, teşekkürler
     Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Hatırlatayım dedim de ...
    SM-J810F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    6,782
    2.58 - 2.64 Arası sattıklarımızı 2 TL nin altında GERİ Alıyoruz .
    100 brim sattıysak
    10 brimi 1.96 dan
    10 Brim 1.88 den
    20 Brim 1.78 den şeklinde

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    6,782
    2.70 Olur mu ayıptır günahtır

Sayfa 49/110 İlkİlk ... 3947484950515999 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •