Sayfa 671/782 İlkİlk ... 171571621661669670671672673681721771 ... SonSon
Arama sonucu : 6253 madde; 5,361 - 5,368 arası.

Konu: TKFEN - Tekfen Holding

1. bu kadar yatırımcı tepkisine rağmen, hissenin neredeyse yarısının bistte kote olmasına rağmen, sürdürülebilirlik vb gibi; ancak itibar yönetimi yapan şirketlerin ilgi alanına giren şeylerden bahsetmelerine rağmen ve hepsinden de önemlisi şirketin "adil net varlık değeri"nin açık ara olacak şekilde bist değerinin önünde olmasına rağmen; hisse geri alımı yapmaması; bist yatırımcısına pozitif yaklaşmadığının somut göstergesidir. Neden mi geri alım yapmalı?

1-bu fiyata kendi hissesiden daha karlı yatırım alanı bulmak kolay değil; 35ten al sonra işleri toparlayınca daha yüksekten sat.. yönetim buna inanmıyor mu acaba? bu fiyatları holdign için adil değer mi görüyor? ya da hakim ortaklardan kimilerinin farklı hesapları mı var?

2-büyük bir yatırımcı grubu var; ilerde bir zamanda yeni yatırımcılara ihtiyaç hasıl olursa (örnek Toros'un bistte satışı), yatırımcı bu zamanları unutmaz.

3-kurumsallık ve itibar yönetimi için...

Ben tkfen yatırımımdan zarar etmedim ama uzun yıllardır bekleyen arkadaşlar var ve firmanın bu sessizliği, durumu toparlamak konusunda ataletsizliği de olumlu değil.. yatırımcı bunu hafızasına yazar, unutmaz..

2.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    bu kadar yatırımcı tepkisine rağmen, hissenin neredeyse yarısının bistte kote olmasına rağmen, sürdürülebilirlik vb gibi; ancak itibar yönetimi yapan şirketlerin ilgi alanına giren şeylerden bahsetmelerine rağmen ve hepsinden de önemlisi şirketin "adil net varlık değeri"nin açık ara olacak şekilde bist değerinin önünde olmasına rağmen; hisse geri alımı yapmaması; bist yatırımcısına pozitif yaklaşmadığının somut göstergesidir. Neden mi geri alım yapmalı?

1-bu fiyata kendi hissesiden daha karlı yatırım alanı bulmak kolay değil; 35ten al sonra işleri toparlayınca daha yüksekten sat.. yönetim buna inanmıyor mu acaba? bu fiyatları holdign için adil değer mi görüyor? ya da hakim ortaklardan kimilerinin farklı hesapları mı var?

2-büyük bir yatırımcı grubu var; ilerde bir zamanda yeni yatırımcılara ihtiyaç hasıl olursa (örnek Toros'un bistte satışı), yatırımcı bu zamanları unutmaz.

3-kurumsallık ve itibar yönetimi için...

Ben tkfen yatırımımdan zarar etmedim ama uzun yıllardır bekleyen arkadaşlar var ve firmanın bu sessizliği, durumu toparlamak konusunda ataletsizliği de olumlu değil.. yatırımcı bunu hafızasına yazar, unutmaz..
    Sn Maslak, konuya binaen son 3-4 yazım samimi görüşlerimi ifade ediyor. Benzetimle tekrar anlatmam gerekirse, Hani yaşlı bir patronun fazla ilgilenemediği lokantasın da garsonlar ve kasada duranların tırtıklamaları yüzünden işler kötüye gider ve patron kahrından öldüğünde birisine miras kalır lakin onun da konudan hiç anladığı yoktur ve işin başına gelince alet, edevat , yer, sandalye, insanlar her şey yabancı gelir sonra sağa sola bakıp ben bu işte ne yapabilirim ki der ya. İşte şu an durum bu.

3. Sayin Maslak
    Hisse alimini falan da gectim ben , insaatta dibi gorduk yazilacak karsiliklari yazdik dedikten sonra insaatta zarar yazmalari sonrasi kim gelir inanir , 3 senedir gormedigimiz pislik dumen kalmadi bari su son yaptiklarini yapmasalar insaat zarar getirmese 50 li rakamlara gelecekti sirket tam bi guven kazanimi mesajlariydi Ali pandir analist toplantisi. Bunlar ne yapti , sirket icinde hakimiyet kurmak isteyen murat giginin kopekleri gittiler zarar yazdilar ki hirsiz Murat daha ucuza hisse kapatsin santiyelerde caldigi paralarla . Size bir senaeyodan bahsedeyim yaklasik son 3 senede 500 milyon dolar buhar oldu sirketten . Gostermelik 100 milyon millete sus payi olarak Alinir , geri kalan 400 milyon dolarla da bu sebeplerle ucuz kalmis hisse ucuza toplanir ve birileri 0 dan milyar dolarlik adam olur sirket haberler patlatmaya baslayinca. Guya Murat gigin batik Tekzende, onemli degil 0 parayla milyar dolarlik adam olabilir insaatta bulunan kopekleri vesilesiyle. Ver taserona Iris insaata ona buna yuksek bedelden is , gotur paralari . Kim hesap soruyor zaten sirket icinde , herkes koltugunun alacagi maasin hegomanyasinin pesinde ciftlikte

4.  Alıntı Originally Posted by veysel karani Yazıyı Oku
    Sn Maslak, konuya binaen son 3-4 yazım samimi görüşlerimi ifade ediyor. Benzetimle tekrar anlatmam gerekirse, Hani yaşlı bir patronun fazla ilgilenemediği lokantasın da garsonlar ve kasada duranların tırtıklamaları yüzünden işler kötüye gider ve patron kahrından öldüğünde birisine miras kalır lakin onun da konudan hiç anladığı yoktur ve işin başına gelince alet, edevat , yer, sandalye, insanlar her şey yabancı gelir sonra sağa sola bakıp ben bu işte ne yapabilirim ki der ya. İşte şu an durum bu.
    Değerli Ortak,

hissede alım yaptıktan bir kaç ay evvel yaptığım ilk entryde belirttiğim ne ise şimdi de o: yönetsel zaafiyet var. bu zaafiyet sadece bize değil, hakim ortaklar arasında düzgün duruş sergileyen kişilerin de mal varlığına zarar veriyor. şirketteki sorunların "ana"sı budur.. "kök sorun" budur.. dirayetli ve sözünün eri olan bir liderlikle işler farklı yere gider. dışardan gelen bir profesyonelin de bunu sağlaması zordur.. içerde bloke edecek birçok kişi (ortak) olabilir.
    Son düzenleme : Maslak1; 07-11-2022 saat: 21:02.

5.  Alıntı Originally Posted by Maximetu Yazıyı Oku
    Sayin Maslak
    Hisse alimini falan da gectim ben , insaatta dibi gorduk yazilacak karsiliklari yazdik dedikten sonra insaatta zarar yazmalari sonrasi kim gelir inanir , 3 senedir gormedigimiz pislik dumen kalmadi bari su son yaptiklarini yapmasalar insaat zarar getirmese 50 li rakamlara gelecekti sirket tam bi guven kazanimi mesajlariydi Ali pandir analist toplantisi. Bunlar ne yapti , sirket icinde hakimiyet kurmak isteyen murat giginin kopekleri gittiler zarar yazdilar ki hirsiz Murat daha ucuza hisse kapatsin santiyelerde caldigi paralarla . Size bir senaeyodan bahsedeyim yaklasik son 3 senede 500 milyon dolar buhar oldu sirketten . Gostermelik 100 milyon millete sus payi olarak Alinir , geri kalan 400 milyon dolarla da bu sebeplerle ucuz kalmis hisse ucuza toplanir ve birileri 0 dan milyar dolarlik adam olur sirket haberler patlatmaya baslayinca. Guya Murat gigin batik Tekzende, onemli degil 0 parayla milyar dolarlik adam olabilir insaatta bulunan kopekleri vesilesiyle. Ver taserona Iris insaata ona buna yuksek bedelden is , gotur paralari . Kim hesap soruyor zaten sirket icinde , herkes koltugunun alacagi maasin hegomanyasinin pesinde ciftlikte
    değerli ortak,
    mutlaka içerde dürüst ve malına/mülküne sahip çıkmak isteyen ortaklar da olmalı.. onlara burdan seslenmiş olalım: üç kağıt peşinde koşanlara karşı dirayetli durun.. şirket, hem zaman hem de para kaybediyor.. tekfen piyasada varken, büyüklüğü mahalle müteahhitliğini bulmayan firmalar küresel dev oldular.. uyumayınız..

hisse geri alımı ticari olarak tekfen için karlıdır. yapılmıyorsa ve tam tersine, hisse biraz başını kaldırdığında kelepir fiyatlara kimi ortaklar hisse satıyorsa, KYnin şüpheci olmaya hakkı vardır. 1.5 usd hisse başına hakim ortağın hisse satması akla yatkın değil.. bana inandırıcı gelmiyor..

şantiyelerde mali kontrolün kaybolmasına şaşırmam ...

inşaat işinin; fiyatlandırma, teknik ve mali fizibilte hesabı, muhasebe, bütçeleme, risk alanlarının hukuksal koruma altına alınması, olası zararlar için hukuksal olarak şarta bağlı zarar tazminlerinin olması vb hepsi gözden geçirilmeden yeni sözleşme altına girmemeliler. zarar eden tüm sözleşmelerde, hukuk departmanından mühendisliğie, mali işlere kadar tümü hesaba çekilmelidir.. bu kadar köklü bir firmada bu kadar başıboşluk ve varlık kaybı hayatın doğal akışına aykırıdır. bu kadar zarar covidle falan açıklanamaz..

inşaat işinde üç kuruşluk üçkağıdın dahi ortaya çıkarmak içn maksimum efor sarfetmeliler. iç kontrol sistemini, iç denetim sürecini mutlaka güçlendirmeliler. bu departmanlar CFOya değil, genel müdür ya da YKa bağlanmalı.. yöneticiler inşaat işinde performans primlerini ciro ya da alınan ihaleye göre değil, biten ihale sonucu karlılığa göre almalılar. 2 yıl hedeffini gerçekleştirmeyen koltuğu bırakmalı.. burdan akıl vermeye de hacet yok; yanlış giden düzen var ve bunu ayağa kaldırmanın tüm sistem ve süreçsel değişikliklerini yapmaktan çekinmemeliler. bu yöntemler bilinmeyen yöntemler değil. sosyal medyada, genel kurulda söylenen şeyler hiç hoş değil..

6. Damadinin yaptiklari pislikler kanit gosterilip ortaklik sonlandirilacak , berkerler yabanci fon destegi ile sirketi ele alacak , pandir icin de destekleri oldugunu biliyorum . Murat gigin /ANG bu pislikler ve bunlarin kopekleri sirketin icinden yapilan yolsuzluklarin bedeli olarak gonderilecek. Sinan uzan gerekirse babasindan mi destek aliyor kimden aliyor sirketi eline alacak , olmaz boyle 3 ortak . Foslayan da bir an evvel olmeli ki kizi satsin hisseleri , tursusunu kuracak hali yok alakasi yok sirketle Esin Mete temsilcileri olarak duruyor iste . Aslinda sirketi buraya getiren Necati Akcaglilarmis Ilk once o hastalanip vefat etmis ondan beri sirket 15 senedir bitkisel hayattaymis!! O yuzden Pandir ne yapabiliyorsa yapacagini gorecegiz sene sonuna kadar ona 2-3 ay daha zaman veriyorum bakalim gerekli aksiyonlari alacak alan bulabilecek mj

7.  Alıntı Originally Posted by Maximetu Yazıyı Oku
    Damadinin yaptiklari pislikler kanit gosterilip ortaklik sonlandirilacak , berkerler yabanci fon destegi ile sirketi ele alacak , pandir icin de destekleri oldugunu biliyorum . Murat gigin /ANG bu pislikler ve bunlarin kopekleri sirketin icinden yapilan yolsuzluklarin bedeli olarak gonderilecek. Sinan uzan gerekirse babasindan mi destek aliyor kimden aliyor sirketi eline alacak , olmaz boyle 3 ortak . Foslayan da bir an evvel olmeli ki kizi satsin hisseleri , tursusunu kuracak hali yok alakasi yok sirketle Esin Mete temsilcileri olarak duruyor iste . Aslinda sirketi buraya getiren Necati Akcaglilarmis Ilk once o hastalanip vefat etmis ondan beri sirket 15 senedir bitkisel hayattaymis!! O yuzden Pandir ne yapabiliyorsa yapacagini gorecegiz sene sonuna kadar ona 2-3 ay daha zaman veriyorum bakalim gerekli aksiyonlari alacak alan bulabilecek mj
    eğer şirketteki ortaklı daha az hissedarda konsoldie olursa (hakim ortak sayısı azalırsa) yani, belirttiğiniz gibi bir senaryoda (düzgün ortaklardan biri ya da bir kaçı bir fon desteği ile diğerlerinin payını satınalırsa); şirketin önünün açılması için büyük şans doğar.. burda önünün açılmasından kastım da hisseyi 50-60 tl değil çok çok ilerilere götürecek yeni bir ticari ve iş vizyonunun şirkete kazandırılmış olması sağlanır.

böyle bir firmaya fon bulunması zor olmasa gerek. muazzam bir varlık gücü var, know how var, gübrede pazar lideri.. dünya da para sıkılaşıyor am ahala bol ve hala makul fiyata finansman bulunur ve fonlarda muazzam para var (vs 20 yıl önce).. böyle bir olay çok iyi haber olur. düzgün bir iş planını göre fon, doğrudan ortak da olur (çıkacak olanların hissesini devir alır), hisseye çevrilerbilir bıorç da verebilir. şirketteki varlık zenginliği ve iş alanları bir çok olasılığa imakn verir. umalım olsun.. KY çok bekledi. eminim (empati kuruyorum; bildiğim bir konu yoktur) işçerdeki düzgün ortaklar da mevcut durumdan müzdariptir.

Mutlaka ki, şirketin iş alanlarını ıslah etmesinden daha değerli olan yönetimsel ve paydaşlığa ilişkin arızaların giderilmesi olur. önümüzü açar.. umalım öyle olsun ve kimi ortaklar parasını alsın ve aradan çekilsin.. böyle bir yeniden yapılanmaya finansman bulamayacaklarını zannetmiyorum. herkes içn kazan-kazan olur.

8. Sayin Maslak

Yorumlarinizin ustune diyecek bir sey bulamiyorum imza yorumlar , sizleri daha cok gormek isteriz burada . Katkilariniz icin tesekkurler

Sayfa 671/782 İlkİlk ... 171571621661669670671672673681721771 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •