Sayfa 767/781 İlkİlk ... 267667717757765766767768769777 ... SonSon
Arama sonucu : 6247 madde; 6,129 - 6,136 arası.

Konu: TKFEN - Tekfen Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    Ocak 07, 2024 06:29

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar...liyor-42387063

".......Bu bilgiler üzerine Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren' aradım................."

"...
    Bu noktada Erdal Eren şöyle diyor: "Biz müteahhitler olarak Suudi Arabistan'dan yılda ortalama 10 milyar dolarlık iş almayı bekliyoruz. Limak, Yapı Merkezi, Tekfen, MNG, DORÇE gibi firmalarımız orada iş kovalıyor. Almaya başladılar da... Tabii rekabet çok yüksek. Biliyorsunuz, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle pazar kayıplarımız oldu. O nedenle Suudi Arabistan ve Irak şimdi öncelikli pazar hedeflerimiz..."................."

Proje büyük ama Tekfen'in inşaat işindeki zararları konusundaki şöhretinin "arş-ı ala"ya çıkmış olması durumu dolayısıyla, burdan dahi proje alsa tedirgin olmuyor değilim..

kendi bireysel yatırım perspektifim bakımından; inşaatta hiç bir proje almaması beni daha iyi hissettirecek.. inşaattan çıksın ve diğer işlerini rasyonalize etsin yeter: atıl gayri menkulleri sat, Torosta %51 stratejik ortak bul ve dikey entegrasyonla karlılığı artır, terminallerdeki potansiyeli maksimize et, parayı çarçur etmene engel olacak bir ortakla temiz enerji işine gir...

Not: Hürriyet'in medyadaki konumunu düşününce; bu yazının, nesnel bir haberden ziyade; futboldaki skandal sonrasında bir PR yazısı olması da çok muhtemeldir.
    Haber, bir PR haberi olarak üretilmiş olsa dahi, içerikte söz edilen proje değerlleri büyük ve konuyu telaffuz eden de sektörün en önemli STKsının temsilcisi. her halükarda; tekfenin de süreç olduğu görülüyor.. zaten, yeni CEOnun beyanlarında da anlıyorduk ki SA, tekfenin odaklanacağı coğrafyalardan biri olacak. bu bağlamda;

1-umarım proje konusudna çok çok seçici olurlar,

2-umarım; fiyatlamayı doğru düzgün yaparlar.. teklifi hazırlayan dışında umarım bir de hesabı kontrol eden bağımsız bir ekip de vardır.. umarım bununla da yetinmiyorlardır ve belki de projeyi maliyete dönüştüren yazylımlar, akıllı zeka, aplikasyonlaır falan da kullanıyorlardır.

3-kesinklikle, projeye teklif veren ekibe proje alınınca prim falan verilmesin, performans ve ödüllendirme ilişkisi işin sonunda elde edilen kara göre olsun.. bu konuların İK tasarımları da kritiktir. umarım öyledir. çalılan çıkar çatışması (conflict of interest) içinde iş yaptırmak özellikle böyle kritik alanda çok risklidir.

4-hukuk ekibi 2ye bölünüp, her 2 ekip de birbirinden ayrı olarak sözleşmeyi değerlendirsin. birbilerini şu konuda ikna etme musabakası yapsınlar (ticari ekiple birlikte): tüm ticari riskler konusunda makul seviyede defans maddeleri var mı? mücbir sebeplerden açığa düşmek gibi bir durum var mı? gerelen yerlerde tazminat maddeleri yeterli mi? ihtilaf durumunda yeterli ve adil hukuk otoritesi korumasına atıf var mı?

tereciye tere satmak gibi oldu ama konu önemli.. umarım, tekrar inşaat projesi alınmadan önce süreçte olan arızalar giderilmiştir. yeni kişilerle yeni bir bakış vardır umarım..

2.  Alıntı Originally Posted by MAD MAX 2 Yazıyı Oku
    Tekfen piyasa değeri; 484.869.057 $
    Bir projeden beklenen zarar 130.00.000 $
    Çiyoo bu sapmadan dolayı özür dilerizzz demişş!!!
    Kamu sektörüde, özel sektörde hep aynı.
    Hep çakallık, hep yolsuzluk, hep hırsızlık.
    Bu proje zararı 130 milyon dolarsa bu sene kar ve temettü çıkmaz mı ?

Bankalardan birisi % 7-8 temettü yazmış, nasıl olacak bu ?

Bahsi geçen 130 milyon dolar zarar projenin ömrüne bölünüyor mu?? Proje bitmedi sonuçta

-2022-2023-2024-2025 gibi ??

3.  Alıntı Originally Posted by balikci2 Yazıyı Oku
    Bu proje zararı 130 milyon dolarsa bu sene kar ve temettü çıkmaz mı ?

Bankalardan birisi % 7-8 temettü yazmış, nasıl olacak bu ?

Bahsi geçen 130 milyon dolar zarar projenin ömrüne bölünüyor mu?? Proje bitmedi sonuçta

-2022-2023-2024-2025 gibi ??
    Gelir Vergisi Kanunu
    Madde 42 – (Değişik: 24/12/1980-2361/30 md.)
    Birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat (dekapaj işleri de inşaat işi sayılır) ve
    onarma işlerinde kar veya zarar işin bittiği yıl kati olarak tespit edilir ve tamamı o yılın geliri
    sayılarak, mezkûr yıl beyannamesinde gösterilir.

4.  Alıntı Originally Posted by MAD MAX 2 Yazıyı Oku
    Gelir Vergisi Kanunu
    Madde 42 – (Değişik: 24/12/1980-2361/30 md.)
    Birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat (dekapaj işleri de inşaat işi sayılır) ve
    onarma işlerinde kar veya zarar işin bittiği yıl kati olarak tespit edilir ve tamamı o yılın geliri
    sayılarak, mezkûr yıl beyannamesinde gösterilir.
    Teşekkür ediyorum ortak

Yani 2023 yılı finansallarına hiç bir etkisi olmayacak diye anlıyorum yazdığından ??

Bu durumda temettü çıkabilir ?

5.  Alıntı Originally Posted by balikci2 Yazıyı Oku
    Teşekkür ediyorum ortak

Yani 2023 yılı finansallarına hiç bir etkisi olmayacak diye anlıyorum yazdığından ??

Bu durumda temettü çıkabilir ?
    Rica ederim ortak.
    Nam-ı malum tekfen yönetimiyle dans ediyoruz!!
    Civcivde çıkabilir, kuşta çıkabilir!

6.  Alıntı Originally Posted by MAD MAX 2 Yazıyı Oku
    Rica ederim ortak.
    Nam-ı malum tekfen yönetimiyle dans ediyoruz!!
    Civcivde çıkabilir, kuşta çıkabilir!
    CEO bahar temizliği yapıyor

Holding temizlik haberlerini KAP yapmışlar

Rivayete göre 2-3 tane de genel müdür göndermiş, diğer yönetim kademelerini de traşlamış

Gençleştirecek muhtemelen

Ama yönetim kurulu bu şekilde durdukça, yaş ortalaması 70 !

Bir fayda eder mi bilemiyorum

7. yönetimdeki yenilenmeyi çok olumlu buluyorum.. iyi şeyler yapmak için, ellerinde; kaynak, malzeme, bilgi (teknik know-how), şekillenmiş bir strateji dökümanı, ona uygun konjonktür vb vb her şey var.. umarım bundan sonra yönetsel/idari irade de doğru ve hızlı çalışır da şirket iyi yerlere gelir..

Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    yönetimdeki yenilenmeyi çok olumlu buluyorum.. iyi şeyler yapmak için, ellerinde; kaynak, malzeme, bilgi (teknik know-how), şekillenmiş bir strateji dökümanı, ona uygun konjonktür vb vb her şey var.. umarım bundan sonra yönetsel/idari irade de doğru ve hızlı çalışır da şirket iyi yerlere gelir..
    Katılıyorum.. Şirketin çizdiği kötü imajın dağılması için artık aksiyon lazım.. E artık bi zahmet icraat

Sayfa 767/781 İlkİlk ... 267667717757765766767768769777 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •