Sayfa 776/780 İlkİlk ... 276676726766774775776777778 ... SonSon
Arama sonucu : 6240 madde; 6,201 - 6,208 arası.

Konu: TKFEN - Tekfen Holding

1. Bilanço 28 Mart'ta idi, 17 Nisan'a çekmişler.

Bizi zorla yeni bir alım dalgasına zorlayacaklar.. Bedava fiyatlanan nadir hisselerden.. Neyse almaya devam edelim .. Hisse onda bir değerine geldi

2019 yili asgari ücret brüt aylık 2.558,40 TL
    2024 yili asgari ücret brüt aylık 20.002,50 TL
    Tkfen oku bunu... Asgari ucret kadar yol almamis hissen. Kurumsal hırsız tekfen
    2023 sonu Bist 8000?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Böyle giderse orada-burada.
    Gönderi
    28,622
    ŞİRKETTEN KOVULAN XXX AŞKIMDAN GELEN SON MEKTUPTAN BİR KESİT....Katar tamamda Azerilerden gelen stad parası kar DEĞİLDİR manası çıkarmı dersiniz. Bazen bir cümle çok şey anlatır...TÜM TEKFENCİLERE SELAM VE SAYGILAR BİZDEN OLSUN. OKUYORUM HABARINIZ OLSUN...

Sözleşme kapsamında yapılan işlere harcanan paralar faturası kesildiğinde bilançoda Alacak kaleminde takip edilir ve Gelir tablosuna (ve kar varsa kar rakamına) da yansır.
    Bu alacak tahsil edildiğinde artık gelir tablosu ve kar etkilenmez. Zaten önceden yazılmıştır. Sadece bilançodaki alacak nakde dönüşür. “Alacak hesabıâ€nın mantığı bu şekilde çalışır. Malı sattım, işi yaptım, gelir tablosuna da yansıttım, parasını bekliyorum.

Eğer çeşitli sebeplerden dolayı para harcanmış ancak idare tarafından kabul edilmemiş bir gider kalemi var ise, bu bilançodaki nakdi eritir ve gelir tablosuna da (ve zarara) gider olarak yansır. Ne zaman ki idare ödemeyi kabul eder o zaman artık geçmişte gideri yapılmış olan bu rakam gelir tablosuna girdiğinde direk kara etki eder. Burada işi yaptım ama alıp alamayacağım net değil. O yüzden alacak yazıp gelir tablosuna yansıtamıyorum. Diğer sektörlerde göremezsiniz bunu ama İnşaat sektöründe her şirketin yaşadığı bir durum.

Katar’daki 43 mn doların geliri/gideri çoktan yazılmıştır. Bu alacağın tahsilatının tek etkisi bilançoda alacak-> nakit değişikliğidir. Biz bunu niye sunuma filan yazdık, şirket nakit olarak çok borç içinde bu da finansallarda ekstra faiz yükü demek, alacakları da tahsil ediyoruz borçluluk bir miktar azalacak demek içindi. Benzer şekilde Bakü stadyumunda tahsil edilen alacağı da açıklıyoruz, ki bu alacaklar daha da uzun süredir bilançoda bekliyordu. Genel kurullarda bile sorulan bir konuydu.

5. Cemal Bey, merhaba. Bu adamların dilinden ancak sen anlarsın. Ben güya okuduğunu anlayan, varsa ifade bozukluklarını düzelten biri olarak para kazanıyorum. Size yapılan açıklamayı doğrusu pek anladığımı söyleyemem. Anladığım şu: "Bakü alacağını daha önce bilançolarda alacak kalemi içinde belirtiyorduk, şimdi tahsil ettik, bilançodaki alacak nakde dönüşecek. Fakat bu tahsilattan gelir tablosu ve kâr etkilenmez. Çünkü zaten önceden yazılmıştır."
    Dedim ya, pek de anlaşılır değil. Muhasebe bilgisi olan bir arkadaş belki daha iyi anlar.

6.  Alıntı Originally Posted by cemal31 Yazıyı Oku
    ŞİRKETTEN KOVULAN XXX AŞKIMDAN GELEN SON MEKTUPTAN BİR KESİT....Katar tamamda Azerilerden gelen stad parası kar DEĞİLDİR manası çıkarmı dersiniz. Bazen bir cümle çok şey anlatır...TÜM TEKFENCİLERE SELAM VE SAYGILAR BİZDEN OLSUN. OKUYORUM HABARINIZ OLSUN...

Sözleşme kapsamında yapılan işlere harcanan paralar faturası kesildiğinde bilançoda Alacak kaleminde takip edilir ve Gelir tablosuna (ve kar varsa kar rakamına) da yansır.
    Bu alacak tahsil edildiğinde artık gelir tablosu ve kar etkilenmez. Zaten önceden yazılmıştır. Sadece bilançodaki alacak nakde dönüşür. “Alacak hesabıâ€nın mantığı bu şekilde çalışır. Malı sattım, işi yaptım, gelir tablosuna da yansıttım, parasını bekliyorum.

Eğer çeşitli sebeplerden dolayı para harcanmış ancak idare tarafından kabul edilmemiş bir gider kalemi var ise, bu bilançodaki nakdi eritir ve gelir tablosuna da (ve zarara) gider olarak yansır. Ne zaman ki idare ödemeyi kabul eder o zaman artık geçmişte gideri yapılmış olan bu rakam gelir tablosuna girdiğinde direk kara etki eder. Burada işi yaptım ama alıp alamayacağım net değil. O yüzden alacak yazıp gelir tablosuna yansıtamıyorum. Diğer sektörlerde göremezsiniz bunu ama İnşaat sektöründe her şirketin yaşadığı bir durum.

Katar’daki 43 mn doların geliri/gideri çoktan yazılmıştır. Bu alacağın tahsilatının tek etkisi bilançoda alacak-> nakit değişikliğidir. Biz bunu niye sunuma filan yazdık, şirket nakit olarak çok borç içinde bu da finansallarda ekstra faiz yükü demek, alacakları da tahsil ediyoruz borçluluk bir miktar azalacak demek içindi. Benzer şekilde Bakü stadyumunda tahsil edilen alacağı da açıklıyoruz, ki bu alacaklar daha da uzun süredir bilançoda bekliyordu. Genel kurullarda bile sorulan bir konuydu.
    Anlayabildiğim kadarıyla

Yapılan gider idare tarafından kabul edilmezse muhasabe olarak hasılata (alacağa) yansımadığı için net gider kalemi oluyor. Ama idare harcamayı kabul ederse o zaman hasılata yansıtmak yerine daha önce gider olarak gösterilen hesap terse çevrilip kara yansıtılır

demeye çalışmış. Yine de hasılata (alacak) neden yansıtılmadığını bilemedim. İnşaat muhasebesi zaten başlı başına muamma

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Böyle giderse orada-burada.
    Gönderi
    28,622
     Alıntı Originally Posted by kerrake Yazıyı Oku
    Cemal Bey, merhaba. Bu adamların dilinden ancak sen anlarsın. Ben güya okuduğunu anlayan, varsa ifade bozukluklarını düzelten biri olarak para kazanıyorum. Size yapılan açıklamayı doğrusu pek anladığımı söyleyemem. Anladığım şu: "Bakü alacağını daha önce bilançolarda alacak kalemi içinde belirtiyorduk, şimdi tahsil ettik, bilançodaki alacak nakde dönüşecek. Fakat bu tahsilattan gelir tablosu ve kâr etkilenmez. Çünkü zaten önceden yazılmıştır."
    Dedim ya, pek de anlaşılır değil. Muhasebe bilgisi olan bir arkadaş belki daha iyi anlar.

Katar’daki 43 mn doların geliri/gideri çoktan yazılmıştır.

denmişken, Azerbaycandaki 55 m. doların geliri-gideri de çoktan yazıldı gibi kısa bir cümle kurmak varken lafı uzatması kuşkulandırdı beni. Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by kerrake Yazıyı Oku
    Cemal Bey, merhaba. Bu adamların dilinden ancak sen anlarsın. Ben güya okuduğunu anlayan, varsa ifade bozukluklarını düzelten biri olarak para kazanıyorum. Size yapılan açıklamayı doğrusu pek anladığımı söyleyemem. Anladığım şu: "Bakü alacağını daha önce bilançolarda alacak kalemi içinde belirtiyorduk, şimdi tahsil ettik, bilançodaki alacak nakde dönüşecek. Fakat bu tahsilattan gelir tablosu ve kâr etkilenmez. Çünkü zaten önceden yazılmıştır."
    yorumunuz doğrudur (uzun yıllardır bilanço/muhasebe/finans işleri yapıyorum)..

şirket, yatırımcı nezdinde; kuvvetli güven kaybına uğradığı için yatırımcının, şirketin sözlü ve yazılı beyan ettiklerine şüphe ile yaklaşması gayet olağandır.. basiretli, iradeli, alacak ve vereceğine hakim bir tacirden beklenen, hesabını ve kitabını doğru yapmasıdır. neredeyse, kar dahil yarım milyarlık bir projeden %50ye varan oranda varyans veriyorsanız, yatırımcının her söylediğinize hemen inanmasını beklemeyeceksiniz. sorgulmasına, sormasına, sizi sorualrıyla taciz etmesine vb tahammül edeceksiniz ve hatta bundan bir fayda çıkarmaya çalışmalısınız.. eğer ki buna muhatap olmak istemiyorsanız, hissenizin tamamını da borsadan toplayıveriniz..

merak ediyorum bu son inşaat işinden neredeyse 180 milyon USDlik aleyhte fark çıkaran arkadaşlara soruşturma ve adli takip yapıldı mı? o zarar nereden çıktı? sebebi neydi? hesap hatası mıydı? kasıt mıydı? iç kontrol zaafiyeti miydi? suçluların sadece işten atılması ile mı yetinildi yoksa soruşturma da yapıldı mı? tekrar edilmemesi için ne gibi önlemler alındı?

Sayfa 776/780 İlkİlk ... 276676726766774775776777778 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •